DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimace

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MrtvyHubar
Příspěvky: 17
Registrován: 23. 08. 2007, 23:21

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimace

#1

Příspěvek od MrtvyHubar »

Dobry den,
pred par dnami som si objednal tento dalekohlad. V poslednych dnoch som vsak nasiel dost prispevkov vo forach, ze niektore kusy maju problemy s kolimaciou.
1)Je to skor ojedinely problem,alebo mozem ratat ze mi dalekohlad dojde rozje...ehm zle skolimovany?:)
2)Otazka na tych ktory tento pristroj skutocne vlastnia. Bol vas dalekohlad v poriadku ked vam prisiel/ked ste ho kupovali?
3)Je mozne dat ho skolimovat do nejakeho obchodu s optikou za rozumnu cenu,pripadne to spravit vlastnorucne(vzhladom na to, ze nie som prilis zručný :-[ )?

Vdaka za odpovede(ak nejake budu)
AlesU
Příspěvky: 226
Registrován: 30. 05. 2007, 17:37
Bydliště: Přelouč
Věk: 50

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#2

Příspěvek od AlesU »

Ahoj, ten dalekohled jsem si před pár dny koupil taky a je bez problémů. Myslím, že rozkolimované kusy budou spíš ojedinělé.
Když bude mít tvůj kus tuto vadu, tak asi nezbude nic jiného než jej reklamovat.

Jinak je to za tu cenu velmi dobrá koupě. Ať ti dobře slouží...

Aleš
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Uživatelský avatar
Petr_C
Příspěvky: 63
Registrován: 20. 06. 2006, 15:53

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#3

Příspěvek od Petr_C »

Dalekohled jsem koupil před několika měsíci a vše bylo ok a to jsme vyzkoušel 2 typy a ani najednom jsem nezaregistzroval koliminaci či nákou jinou vadu :)
AlesU
Příspěvky: 226
Registrován: 30. 05. 2007, 17:37
Bydliště: Přelouč
Věk: 50

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#4

Příspěvek od AlesU »

Dotaz na zkušenější kolegy, jak se dá v amatérských podmínkách zkontrolovat souosost u triedru?

Já jsem ho dal na stativ, zamířil na nějaký vzdálený objekt a zkontroloval, zda je v obou okulárech v prostředku pole.
Celestron CPC 1100; LUNT H-alfa 35mm; Megrez 72; Triedr KOWA Genesis 8x33, okuláry Vixen LVW 41, Hyperion Aspheric 31, Hyperion 24,Hyperion 13,Morpheus 17,5 Morpheus 9.
Uživatelský avatar
Martin Vyskočil
Příspěvky: 1940
Registrován: 27. 11. 2005, 21:13
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 43

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#5

Příspěvek od Martin Vyskočil »

Ahoj, zkus si dalekohled poradne seridit na svoje oci. Rozestup oci a presne kazdy oko zvlast. Obcas se mi stava, ze vidim dvakrat, ale je to treba po celodennim koukanim do pocitace, takze mam pocit, ze je dalekohled rozkolimovanej. Ale problem je spis u mne, protoze mam oci zaostreny celej den nekam jinam. Dej si ho na stativ a zkus tomu par minut venovat.
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#6

Příspěvek od Habl »

Pokud dalekohled s hranoly a lomeným porosystémem Skymaster 15X70 jsi již koupil, tak se na něj vztahuje záruka, ale nesmí býti mechanicky poškozen! Triedry jsou
smontovány a seřízeny tak, aby samovolně k jakémukoliv vyosení nemohlo dojít. To co sděluješ, že jsi četl se mne nezdá jako reálné. Vyjimka se může, ale vyskytnout.

Rozhodně by jsem se nepouštěl do jakékoliv mechanické úpravy, ale uplatnil by jsem především záruku.

Chyba bude nejspíš ve správném zaostření obou okulárů ;)

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#7

Příspěvek od kavka »

AlesU napsal: Dotaz na zkušenější kolegy, jak se dá v amatérských podmínkách zkontrolovat souosost u triedru?

Já jsem ho dal na stativ, zamířil na nějaký vzdálený objekt a zkontroloval, zda je v obou okulárech v prostředku pole.
"Lepší zkouškou rovnoběžnosti optických os je tato: nastavte okuláry podle vzdálenosti vašich očí a podívejte se na nějaký vzdálený předmět. Potom pomalu vzdalujte dalekohled od očí - až na 10 nebo 15 centimetrů - a předmět stále pozorujte. Jeho obraz se nesmí rozdvojit. Tato zkouška je trošku obtížnější, protože vaše oči se snaží automaticky vyrovnávat rozdvojený obraz. I naprosto vyrovnaná dvojice obrazů tak bude vždy na krátký okamžik rozdvojená, než se oči stačí přizpůsobit. "

Více viz:
http://mujweb.cz/www/item/astro1a.htm
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#8

Příspěvek od MilAN »

Modifikace této metody:
zaměřte se na vodorovnou linii.Pokud uvidíte při vzdálení očí dvě, je jasně rozhozená souosost. Totéž potom opakujte se svislou linií. V obou případech se testuje na co nejvzdálenějších předmětech.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MrtvyHubar
Příspěvky: 17
Registrován: 23. 08. 2007, 23:21

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#9

Příspěvek od MrtvyHubar »

"kazdu chvilu" by mi mal dosjt, tak drzte palce nech je ok.
Diky za odpovede
3J

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#10

Příspěvek od 3J »

Moje zkušenost je , že malou nesouosost za dne při pohledu na krajinu nepoznám. Při pohledu na osamocenou hvězdu v noci , kdy mozek nemůže dorovnat oba obrazy podle okrajů zorného pole, ano.
Druhý problém je i velice malé chvění triedru. Pokud je nesouosost v rozmezí toho chvění, tak jsem to zase nepoznal.
Zkrátka to, že mi triedr šilhá, jsem poznal, až když jsem ho dal na stativ, kde byl absolutně v klidu a v zorném poli jsem měl jen jednu jasnější hvězdu. Pak jsem zrakově vnímal dvě.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#11

Příspěvek od MilAN »

MrtvyHubar napsal: "kazdu chvilu" by mi mal dosjt, tak drzte palce nech je ok.
Diky za odpovedeMyslím, že můžeš být v naprostém klidu- protože pokud nebude O.K., tak ho vrátíš. Horší případ nastane, až Ti spadne na zem, potom ty palce budeš potřebovat
;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#12

Příspěvek od kavka »

Moje zkušenost je , že malou nesouosost za dne při pohledu na krajinu nepoznám. Při pohledu na osamocenou hvězdu v noci , kdy mozek nemůže dorovnat oba obrazy podle okrajů zorného pole, ano.
Druhý problém je i velice malé chvění triedru. Pokud je nesouosost v rozmezí toho chvění, tak jsem to zase nepoznal.
Zkrátka to, že mi triedr šilhá, jsem poznal, až když jsem ho dal na stativ, kde byl absolutně v klidu a v zorném poli jsem měl jen jednu jasnější hvězdu. Pak jsem zrakově vnímal dvě.
Podobnou zkušenost mám s binokulárním nástavcem.  Na Měsíc, ale i jasné planety funguje bezvadně, ale dvojhvězdu (někdy!), vidím jako čtyřhvězdu. Záleží na únavě atd. Absolutně souosý samozřejmě není žádný triedr ani binonástavec, jde o to, aby nepřesnost nebyla větší, než s jakou se vypořádá mozek.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
masan
Příspěvky: 98
Registrován: 29. 01. 2011, 15:26

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#13

Příspěvek od masan »

Tak práve včera som kúpil skymastera 15x70, a hned v noci som ho otestoval na fotostatíve cez zatvorené okno (vonku bol mráz -20) a som nadmieru spokojný. Skolimovaný je dokonale, nepostrehol som žiadny astigmatizmus ani farebnú vadu. Hviezdy boli aj cez to okno ako špendlikové hlavičky. Prekvapilo ma tiež aký je lahký, kludne sa dá používať aj z ruky, ak sa zafiksujú lakte. Jedinu výhradu mám k gumeným očniciam, ktoré sú strašne tenké a nepohodlné pri pozorovaní - zarezávajú sa do pokožky. Tiež krytky na objektívoch a okulároch sú z veľmi mäkkej gumy, videl som aj lepšie, ale to sú detaily. Nový ma stál 76 € a za tú cenu je to perfektný dalekohľad.
Rozkolimovaný z výroby bol môj Yukon 16x50, a to dosť brutálne, reklamoval som ho, skolimovali ho síce, ale ideálne to stále nie je. Na pozemné pozorovania je ok, ale hviezdy stále mierne rozdvojuje.
triedre: nikon 7x35,BPC 7x50, skymaster 15x70, 25x100, AZ4, fotostatív Baader Astro&Nature
Filda24
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 02. 2014, 15:29
Bydliště: Vyskov
Věk: 61

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#14

Příspěvek od Filda24 »

Dotaz na majitele Skymasteru 15x70. Mam tento dalekohled od ledna 2014. V posledni dobe jsem si vsimnul takove veci. Kdyz se do dalekohledu podivam, tak v dolnim okraji vidim nejake vystupky nebo ryhy. Pripada me to jako kdyby se tam neco v tom okraji odlepovalo. V horni polovine je to v poradku, okraj je pekne kulaty. Jeste vic je to videt, kdyz do dalekohledu poradne zaborim oci. Tak nevim jestli to tam bylo uz z vyroby, nebo jsem si toho vsimnul az ted. Nemate prosim nekdo podobnou zkusenost? Dik za kazdou radu. :)
Made in USSR 8x30
Celestron 15x70
SW 80/400
SW 102/500 na mountfitink
SCT 6" na Star Discovery GOTO
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

DHL/CEL 15x70 SKYMASTER - kolimácia

#15

Příspěvek od Rekmarik »

Tak nevim jestli to tam bylo uz z vyroby, nebo jsem si toho vsimnul az ted.
Ahoj to by chtělo nejlépe nafotit ..
Ty výstupky vidíš, když pozoruješ ? nebo když se podíváš dovnitř třeba z větší dálky ? nebo když se podíváš z druhé strany ?
Má to vliv na obraz, který vidíš při pozorování ?


Odpovědět