Meade-ETX105ec

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meade-ETX105ec

#16

Příspěvek od Psion »

MegaOvecka napsal: Na http://sweb.cz/MegaOvecka/index/ se můžete podívat na takovou spíš zatím studii mých stránek obsahově to není zatím nic moc soustředil jsem se na grafiku(i když není taky zrovna oslňujicí )  Hlavně bych rád věděl jestli vám to jede?
No když jsme u té češtiny, je v tvém textu i na tomto forum strašně hrubek, takže by to stálo psát možná ve Wordu a kontrolovat text ;)
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#17

Příspěvek od Fordon »

Češtin bít má velká probblém.
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#18

Příspěvek od Fordon »

Včera jsem shlédl kulovou hvězdokupu M13, i když nebyla rozložená na jednotlivé hvězdy byla vidět její struktura. Také jsem zjistil, že jupiter se hrozně "boří" do vlastního světla (na Interkameře mi dokonce bylo řečeno, že kvůli jeho jasnosti může být stejně viděn v 90mm dalekohledu jako  v 200mm dalekohledu ???) asi koupím planetární filtr, co je na jupiter lepší žlutozelený, žlutý nebo zelený?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meade-ETX105ec

#19

Příspěvek od Psion »

Shodou náhod jsem včera taktéž pozoroval M13 a M3 v Hradci Králové pod tmavou oblohou a musím uznat, že je to nádhera. V mém dalekohledu je nejhezčí kolem zv. 200x, kde je vidět spousta hvězd a středová struktura hvězdokupy.
Co se týká Jupitera, tak je pravda, že je vidět skoro stejně v 90 nebo 200mm dalekohledu. Jenom je rozdíl v rozlišení a detailech. Ovšem ve všech dalekohledech je poměrně jasný a dobré je buď použít polarizační filtr a nebo lépe zelený. Žlutozelený jsem nezkoušel, ale asi bude fungovat také. Pravda je, že u dalekohledu s větším průměrem to není s přesvícením tak hrozné, neboť zde můžete jít na zv. 250-300 a to už je kotouček velký a tmavší, ale pak zase nastane problém se seeingem. Myslím, že na planety je ideální kvalitní dalekohled čočkový nad 100mm a použít filtr.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Meade-ETX105ec

#20

Příspěvek od johnik »

A ještě jedna chybička, nepíše se maskutov alébrž maksutov.
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#21

Příspěvek od Fordon »

Dejme tomu, že jsem vymyslel nové slovo.

(Text byl upraven programem Microsoft Works veškeré hrubky v textu konzultujte se zastoupením firmy Microsoft v české republice v sekci technické podpory na www.microsoft.cz.)
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#22

Příspěvek od Fordon »

johnik napsal: A ještě jedna chybička, nepíše se maskutov alébrž maksutov.Pozor program Microsoft Works nalezl chybu slovo "alébrž" není ve slovníku jako variantu nabízíme slovo alebrž.

(Text byl upraven programem Microsoft Works veškeré hrubky v textu konzultujte se zastoupením firmy Microsoft v české republice v sekci technické podpory na www.microsoft.cz.)
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Meade-ETX105ec

#23

Příspěvek od johnik »

Dobrá, dostals mě :behead:
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#24

Příspěvek od Fordon »

Sorry, ale v každém kolektivu si to pohnojím kvůli češtině :hi:
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Meade-ETX105ec

#25

Příspěvek od zdenek »

Myslim trochu off-topic, ale snad mne nikdo :behead:.

Co se tyce tech filtru. ja osobne pouzivam zlutozeleny. Ten ma pri pozorovani Jupitera velmi podobne podani jako napr. zeleny, na rozdil od nej je ale univerzalnejsi. Pro zvyseni kontrastu lze ale pouzit i napr. svetle modry. Filtry z druheho okraje spektra (cerveny, oranzovy) mimo par objektu a nektere atmosfericke podminky nelze na zaklade mojich zkusenosti doporucit.


Jinak s tim Jupiterem je to pravda jen castecne. Vypada sice podobne v 90 i napr. 200 mm dalekohledu, ale jen podobne. Jak uz bylo uvedeno rozdil je v mnozstvi a ostrosti detailu. Proti prejaseni obrazu je take snadna pomoc. Staci sedy (neutralni) filtr, popr. dvojice polarizacnich filtru vhodne vuci sobe pootocena.

Z.R.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11549
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Meade-ETX105ec

#26

Příspěvek od Psion »

Když jsme u toho Jupitera. Byl jsem včera pozorovat u Berouna (ve tmě). Viditelnost skvělá (okem M13, která má 5,9). Galaxie M104 Sombrero nádherně vidět se středním dělícím pásem. Ovšem planety jako Jupiter a Saturn minimálně o 200% horší než v Praze. Je evidentní, že louka na které jsem pozoroval byla celý den pod náporem Slunce a seeing byl hrozný - Jupiter se nedal prakticky zaostřit. Převčírem jsem pozoroval v Hradci K. Celý den bylo zataženo a večer se vyjasnilo. Saturn i Jupiter byly vidět jako "na fotografii"!
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Meade-ETX105ec

#27

Příspěvek od johnik »

To potvrzuju, byl jsem asi 20 km za městem, bylo jasno, ale foukalo, a ze země stoupal teplý vzduch.Při pohledu na měsíc - nechutné, jupiter- slabě vidět pásy.Přešel jsem na deepsky:M51-docela slušné, jádra jasná, spirála nic moc.M3-paráda, nejjasnější hvezdy byly krasne rozeznatelné.Prstýnek v Lyře-to mě opravdu překvapilo-struktura prstence výborně znatelná i při přímém vidění, při nepřímém náznak struktury prstence, centrální hvězda nespatřena.

Prostě ne vždy jsou ideální podmínky na planety.S jupíkem mám nejlepší zkušenosti v zimě.

-newton 8"


Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Meade-ETX105ec

#28

Příspěvek od MMys »

Taky se již dlouhou dobu pokouším udělat stejně kvalitní nebo lepší fotku Jupitera, jako mám na svých stránkách. Pravdou je, že na jaře je ten seeing v průměru o dost horší než na podzim a v zimě. Lepší snímek se mi zatím udělat nepodařilo. Vždy to limituje seeing. Tehdy to bylo celkem slušné a po promítnutí natočeneho videozáznamu se ukázalo, že místy to bylo ještě lepší, než se zdálo na první pohled. A od té doby je to vždy horší. Drobné detaily jsou většinou pryč, díky chvění obrazu. Mám sice tři záznamy z minulé soboty po přechodu studené fronty, ale kvality toho prozatím nejlepšího snímku zřejmě nedosáhnou. Je tam vidět stín měsíce a rudá skvrna. Třeba z toho něco vydoluji. Spíš to ale vypadá až na podzim-zimu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Fordon
Příspěvky: 145
Registrován: 06. 06. 2002, 01:03

Meade-ETX105ec

#29

Příspěvek od Fordon »

Včera jsem se pokoušel kreslit měsíc hmm :toilet: no je to jen začátek pokusím se to o skenovat a dát na své stránky, i když to nevypadá nijak super.
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Meade-ETX105ec

#30

Příspěvek od Sniper_RAT »

No to teda nevypadá...... lol :rotflmao:
Odpovědět