Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Výběr triedru

#406

Příspěvek od g »

Dobrý triedr je opravdu na široká pole nádherný a samozřejmě také na přírodu. Dalekohled však nahradit nemůže. To ani bino (měl jsem půl-apo - spíše ucházející achro 22x88mm s atypickými okuláry). Dobrý ED/APO refraktor plní jinou funkci, dovoluje větší zvětšení a tím i samozřejmě dosah. Odhad mezi výkonem bina a mono je cca 1,3-1,5x větší dosah bina, ale dosah je i funkce zvětšení /pupily. A triedry ani bina nejsou na větší výkon stavěny (kvalita optiky i s ohledem na světelnost). S kvalitním okulárem bude dosah ED70 při zvětšení cca 70x lepší než u kvalitního triedru/bina např. 16x70 (nebavím se o špičkových APO binech dovolující větší zvětšení). V poli správného okuláru je pohled malým ED dalekohledem v širokém poli moc pěkný, hvězdy bodové i v kraji. Ještě větší vliv zvětšení souvisí s rozlišením. Plného rozlišení v možnostech průměru objektivu lze dosáhnout až kolem 1,6xD (u 100mm objektivu zvětšení cca >=160x).
Někdo se na pohled binem specializuje a je oprávněně nadšen, mne však velký triedr (např. 25x100) i bino (22x88) nezlákal. Jsou to už těžké i neohrabané přístroje, vyžadují i těžší stativ, v některých pozicích se nedívá dobře, pole v kraji není žádný zázrak, větší základní dosah je snížen nízkým zvětšením a stejně tak rozlišení. Nejvíc mi vadí, pokud neměly přístroje centrální ostření a musel se ostřit každý okulár zvlášť.
Dobrý triedr je však základní doplněk dalekohledu, podle mne však klidně stačí menší, max. do těch 16x70 mým názorem (ty mají většinou také centrální ostření s korekcí na jedno oko)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Gunner
Příspěvky: 17
Registrován: 07. 11. 2015, 19:56

Re: Výběr triedru

#407

Příspěvek od Gunner »

Yarkho píše:Problém je, že pokiaľ sa má pozorovať obloha i príroda, tak asi nepôjde o Newton, ale o niečo drahšieho (refraktor, Mak, poťažne SCT).
Takže by šel najít nějaký kompromis...na obě tyto činosti,těch 5tis. je rozpočet na větší binokulár.To co psal Artaban je taky možnost o které jsem už přemýšlel,ale nevím,jak často bych ho využíval a hlavně by byla absence denního pozorování.Kdyby se daly tyhle schopnosti dát do jednoho skla,tak by to bylo fajn,vešel bych se s cenou cca do 10tis. ?
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Výběr triedru

#408

Příspěvek od vla »

Vybírat můžeš např. tady:http://www.supra-dalekohledy.cz/pozorovaci-dalekohledy/. Pozorovací dalekohledy umožní zpravidla zvětšení 40-60x, což stačí jednak na většinu pozorování v přírodě a lze slušně pozorovat Měsíc, Jupiter s pásy oblačnosti, Saturn s prstencem, srpek Venuše atd. Pokud chceš nějaký kompromis, či univerzál je tohle správná cesta.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Výběr triedru

#409

Příspěvek od Bill »

Gunner píše:Takže by šel najít nějaký kompromis...na obě tyto činosti,těch 5tis. je rozpočet na větší binokulár.To co psal Artaban je taky možnost o které jsem už přemýšlel,ale nevím,jak často bych ho využíval a hlavně by byla absence denního pozorování.
Zkus zvážit nějaké astro-setkání - třeba jarní MHV. Triedrů i dalekohledů tam bývá hromada - tohle se na dálku špatně radí a zkouší.
viewtopic.php?f=46&t=14915
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Výběr triedru

#410

Příspěvek od Yarkho »

Ja bych vybral malé ED a nepozeral sa späť. Je to prenosné, má to krásny obraz a široké pole.
Rozpočet 10 tis. však bude treba zdvojnásobiť - alebo sa uspokojiť s fotostatívom (na astro pri väčších zväčšeniach menšia katastrofa), prípadne horšími okulármi.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Gunner
Příspěvky: 17
Registrován: 07. 11. 2015, 19:56

Re: Výběr triedru

#411

Příspěvek od Gunner »

No už koukam...takže by to měl být menší pozorovací ed/apo dalekohled?
Stativ mám Triopo gt n1 (10kg)
Tohle je třeba spatný?
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63185.html
Klidně pošlete odkaz na něco kloudného,ale cena jestli je to reálné kolem těch 10tis.
Uživatelský avatar
Gunner
Příspěvky: 17
Registrován: 07. 11. 2015, 19:56

Re: Výběr triedru

#412

Příspěvek od Gunner »

Gunner píše:No už koukam...takže by to měl být menší pozorovací ed/apo dalekohled?
Stativ mám Triopo gt n1 (10kg)
Tohle je třeba spatný?
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63185.html
Klidně pošlete odkaz na něco kloudného,ale cena jestli je to reálné kolem těch 10tis.
edit: co je lepší volba...zrcadlové nebo čočkové...ed/apo nebo achromatickým objektivem,v tom se opravdu nevyznám...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#413

Příspěvek od Artaban »

Gunner : Bylo by dobré se rozhodnout, čemu dát přednost. Na dobrý kompromis máš malej rozpočet. Ten spektiv je vhodnější na přírodu atd. ale už méně na astro. Pokud budeš chtít spíš astro a používat větší zvětšení a malej dalekohled, tak ED optice se moc nevyhneš. Achromáty jsou sice levnější, ale pokud jsou krátký, tak velké zvětšení nedokážou s dobrou kvalitou.
V tom případě jedna z možností by mohl být tenhle refraktůrek s dobrou kvalitou obrazu. Jen je třeba ho postupně vybavit zenit. zrcátkem a okuláry. http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 63524.html
Sice se to prodraží, ale budeš mít možnost různých zvětšení od asi 20x po asi 100x, nebo i trochu víc. Taky by záleželo na stativu, jak velká zvětšení zvládne. Dá se případně koupit ještě amící hranol, který otočí obraz do správné polohy. Ten se ale moc nehodí na astro, páč nedává dobrý obraz při velkém zvětšení. Nebo alespoň ten levnější, ale na přírodu by stačil.http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... -4385.html
Výhoda toho refráku je, že dplňky můžeš kupovat postupně a třeba levněji v bazaru. Jen z kraje je třeba dokoupit solidnější zenit. zrcátko a alespoň jeden okulár.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1479
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Výběr triedru

#414

Příspěvek od Yarkho »

Zájdi do Supry a opýtaj sa, či by Ti neumožnili sa cez tie ďalekohľady pozrieť.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Perez
Příspěvky: 56
Registrován: 18. 06. 2004, 21:21
Bydliště: Brodek u Prostějova
Věk: 46

Výběr triedru

#415

Příspěvek od Perez »

Hezký den přeji,
Potřeboval bych poradit s výběrem triedru. Představoval bych si triedr 15-16x50 do 5 tisíc. Triedr budu používat na denní pozorování přírody, buď v rukách o něco opřené, nebo ( většinou ) ze stativu. Než jsem zde položil dotaz, tak jsem si pročetl celé vlákno zde na AF o výběru triedru a něco na POSECu. Přesto bych si přál binokulár s tímto zvětšením. Jde mi hlavně o ostré a věrné podání obrazu. Padl mi do oka NIKON CF Action EX WP
16x50. Nebo je v této cenové hladině Nikona CF něco lepšího?

Děkuji,
Perez
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 483
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Výběr triedru

#416

Příspěvek od Honza OV »

Pokud se spokojíš s menším zorným polem (cca 54°),tak je to asi dobrá volba.
V podobné cenové hladině mě napadl ještě bazarový Carl zeiss jena Pentekarem 15x50
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Perez
Příspěvky: 56
Registrován: 18. 06. 2004, 21:21
Bydliště: Brodek u Prostějova
Věk: 46

Re: Výběr triedru

#417

Příspěvek od Perez »

Díky za tip s tím Pentekarem, podívám se na něho. 4Brunco mi doporučuje Jenoptem 10x50, Helios Naturesport-Plus 10x50 a BINOKULÁR BARR & STROUD 12x56 ED SAVANNAH. Tak popřemýšlím který z nich.

Díky za přesunutí do správného vlákna.
Perez
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 483
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Výběr triedru

#418

Příspěvek od Honza OV »

Taky bych ti doporučil jiné,ale chctěl jsi 15x zvětšení,tak buď trvám na tom co jsem napsal,nebo napíšu hledám obstojný binoš do 5000kč.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
Perez
Příspěvky: 56
Registrován: 18. 06. 2004, 21:21
Bydliště: Brodek u Prostějova
Věk: 46

Re: Výběr triedru

#419

Příspěvek od Perez »

Chtěl bych si koupit nějaký triedr, se zvětšením 15-16x, okolo 5 tisíc. Moc triedrům nerozumím, tak jsem zde položil dotaz. Za tu dobu, co jsem členem AF, jsem poznal že se zde neradí špatně a že bych jako neznalec neměl tvrdohlavě setrvávat na své vysněné představě. V SZ mi 4Brunco nabídl jiné alternativy. Věřím že mi radí dobře. Co bys tedy vybral ty? Díky.
Perez
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#420

Příspěvek od Artaban »

Perez píše:Moc triedrům nerozumím, tak jsem zde položil dotaz. Za tu dobu, co jsem členem AF, jsem poznal že se zde neradí špatně a že bych jako neznalec neměl tvrdohlavě setrvávat na své vysněné představě
Tak jestli máš tady na AF trochu přehled, tak už bys mohl vědět, že dát na radu kolegy Honza OV, nebo případně od SIRIUS_758, je to nejlepší, co můžeš udělat. Být tebou, tak trochu rozšířím možnosti co se týče zvětšení, ( třeba 12x-15x) nebo případně ceny a dostaneš pár dobrých typů, kde velkou chybu neuděláš.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Odpovědět