Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#481

Příspěvek od rys »

Tak Canon 10x30 is II, jsem testoval dvě noci.Tak jenom stručně. Musím tedy konstatovat že mě naprosto uchvátil. Obraz vinikající, tak krásně bodové hvězdy skoro v celém poli, jsem ještě v triedru neviděl. A stabilizace, funguje výborně.Porovnával jsem s Heliosem 6,5x32. A je to strašnej rozdíl, v M45 jsem viděl s Canonem min. o třetinu více hvězd, a obraz skoro stojí. A hlavně největším přínosem stabilizace je, že umí eliminovat tlukot srdce. Očnice mi taky kupodivu vyhovují. Krytky mám už vyrobené ze silonu. Večer dám foto. Ale hlavně bych chtěl poděkovat Borisovi, protože je vše, přesně tak jak píše. A bez těch jeho recenzí, bych ho nikdy nekoupil. Díky. Tomáš.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#482

Příspěvek od Psion »

ASTEPONE píše:A kde jsi ho objednával? Já mám zatím domluveno, že když ho neseženou do 2 týdnů, tak se moje objednávka stornuje. Klidně bych objednal i jinde, pokud ho někde ještě mají na skladě.
Bohužel od ledna je v UK vše o 21% DPH pro neplátce dražší :( https://www.ebay.com/itm/Canon-10x30-IS ... SwzgBY2412
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr triedru

#483

Příspěvek od MilAN »

To si nejsem jistý - projdeš normálně celním řízením a DPH zaplatíš naše.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#484

Příspěvek od rys »

Slíbené foto. Nevypadá to nijak extra,(nemám černý silon), ale účel to splňuje,a drží dostatečně. Udělal jsem je dovnitř, na průměr 36mm.Přesný průměr krytek je 36,15mm.Pokud by to někdo řešil tímto způsobem.
Přílohy
IMG_20210220_150057.jpg
IMG_20210220_150057.jpg (1.65 MiB) Zobrazeno 1959 x
IMG_20210220_150025.jpg
IMG_20210220_150025.jpg (1.55 MiB) Zobrazeno 1959 x
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Canon 18x50 IS a 15x50 IS porovnání

#485

Příspěvek od Hyblos »

Měl jsem možnost v rámci koupě porovnat v provozu Canon 18x50 IS a Canon 15x50 IS. Oba dva dalekohledy jsou velice dobře udělané, ale každý je určen pro někoho jiného.

Zjistil jsem následující(veškeré pozorování jsou v sedě z ruky, lokty opřené o kolena, pozorování krajiny):

18x50 IS ( současná produkce, made in Taiwan)
+ větší zvětšení(lze pozorovat více detailů a vzdálenějších cílů než s 15x50)
+ vhodný pro někoho, kdo se zaměřuje na dlouhodobé pozorování stojícího cíle (myslivci, pozorování zvěře, sledování jednoho cíle apod.)
- poměrně špatná dynamická odezva stabilizátoru při pozorování terénu a časté změny pozorovaných objektů (skenování terénu)
- větší barevná vada
- méně stabilní obraz za silnějšího větru vanoucí na tělo pozorovatele

15x50 IS (6 let starý dalekohled made in Japan)
+ vynikající dynamická odezva stabilizátoru při pozorování pohybujících se cílů
+ více kontrastní obraz
+ menší barevná vada
+ vhodný pro turistiku a univerzální použití
- o něco menší zvětšení, s 18x50 lze koukat dále

Závěrem konstatuji: Oba dva jsou velice dobře udělané, není jeden horší a druhý lepší. 18x50 má větší zvětšení takže korekce na chvění jsou pro dalekohled mnohem náročnější. 18x50 potřebuje delší čas na ustabilizování cíle, ale odměnou je opravdu velký dosah tohoto dalekohledu. Rozdíl v dosahu vzdáleného cíle 15x50 a 18x50 je opravdu znát.

Kdo je zaměřen na ornitologii, špehování a jednoúčelové sledování stacionárních cílů, volte 18x50. Udělá vynikající službu, ale daní za to je, že tento dalekohled není vhodný pro kochání se - stabilizace potřebuje poměrně dlouhý čas na korekci obrazu(odhadem pár sekund) a v tomto případě je to nepohodlené. Ve výhledu mám na 3,5km turistickou lavičku. Kde jsem s 15x50 viděl jen červený bod v místě lavičky(asi někdo s červenou bundou na lavičce), jsem s 18x50 viděl sedící osobu s červenou bundou a tmavými kalhoty a vedle ní druhou sedící osobu oblečenou celou do tmavého. Rozdíl to opravdu je.

Pro turistiku, vycházky a klasické pozorování, pozorování sportovních utkání apod. volte 15x50. Má lepší obraz, výborně udělanou stabilizaci, která reaguje okamžitě.

Držte se víše napsaných doporučení a budete spokojeni. Tyto vlastnosti neporovnáte na ulici. Nepohodlné očnice jsou fakt, se kterým se dá žít, nebo si je dle návodu zde na fóru upravit. Dalekohledy jsou poměrně těžké, cca 1,2kg, ale vyplatí se s něma tahat. Navíc nepotřebujete stativ, stačí vám 2 ruce.

Velké díky za možnost tyto dva dalekohledy vyzkoušet a před mým plánovaným nákupem oba dva porovnat. Za 18x50 IS prodejně "afoto.cz" a za 15x50 IS uživateli "Honza OV"
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr triedru

#486

Příspěvek od MilAN »

Z tvého pozorování oné lavičky mi nejde do hlavy ten velký rozdíl v rozlišení. Nemůže to být tím poměrem zvětšení 18/15 , je pouze o 20% více. Rovněž rozdíl v kontrastu to nemůže až tak způsobit - to by bylo i hodně patrné při pozorování jiných objektů. Napadá tě nějaký jiný důvod, něco, co bylo vidět i při jiných cílech ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#487

Příspěvek od biker.fm »

@ Hyblos: a nezkousel jsi 10x42 IS ? Pri zvetseni 18x a delsi vzdalenost, co seeing, nedegraduje obraz pri pozorovani a ve finale mensi zvetseni da vlastne "vice videt" ? A k te ornitologii, nekdy s Honzou chodim na rybniky nebo beru triedr a vyrazim do Beskyd pozorovat hlavne dravce v letu, tam to chce co nejrychlejsi stabilizaci. Nekdy ty dravce pozoruji i ze zahrady, ale ne uz triedrem (vetsinou spektiv na stativu) a musi byt vynikajici podminky aby to melo smysl.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Re: Výběr triedru

#488

Příspěvek od Hyblos »

Ornitologii mám na mysli pozorování hnízdění a mláďat, ne pozorování ptáků v letu. Na ptáky v letu 18x50 také jde, ale vlivem pohybu objektu dochází právě občas k seřizování stabilizace (mírné rozostření).

Jiné typy stabilizačních dalekohledů jsem bohužel zatím neměl možnost zkusit.

Každopádně osoby na lavičce na 3,5km: je to opravdu tak. Rozdíl zvětšení ne tak velký, ale obraz je prostě větší. S 15x jsem opravdu viděl jen 1 osobu v červené bundě (za lavičkou je křoví a stromy, tmavý podklad). Ale s 18x jsem viděl už 2 osoby. (Samozřejmě že když jsem se znovu podíval 15x, tak jsem tam tu osobu už také viděl, ale jen proto, že jsem věděl že tam je - jinak bych musel čekat až se osoby pohnou, to bych ji pak také s 15x rozlišil).

Závěr platí: na stacionární pozorování 18x, ale počítejte s neochotou stabilizace když koukáte pořád někam jinam. Jakmile se ale stabilizátor sesinchronizuje, tak pracuje perfektně. A na turistiku 15x. Tam je dynamika stabilizátoru opravdu rychlá a nerušivá. Dá se koukat kam se vám zamane, jako s normálním dalekohledem. Samozřejmě vyšší kontrast u 15x dává lepší detail, ale není to taková změna jako větší zvětšení. Vyšší kontrast dává lepší obraz celkově, ale co se barev týče tak jsou ty dalekohledy na tom podobně.

Kdybych neměl v ruce 15x, 18x bych klidně bral, i když by pro moje použití byla trochu náročnější - člověk musí chvíli čekat a až poté se rozhodovat, jestli zaostřit. Což u 15x odpadá. V tomto ohledu a pro turistiku jsem právě zvolil 15x.

Bohužel mezi těmito dvěma dalekohledy není kompromis, tady se musíte jednoznačně předem rozhodnout, jak jej budete používat. Samozřejmě i když se rozhodnete opačně, je to naprosto funkční dalekohled, ale za cenu ztráty komfortu, a o ten v tomto případě hlavně jde.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr triedru

#489

Příspěvek od Psion »

MilAN píše:To si nejsem jistý - projdeš normálně celním řízením a DPH zaplatíš naše.
Ano Milane tak jsem to myslel, pokud to koupí plátce DPH, tak mu ho FÚ vrátí, takže se pro něj nic nemění.
Ctirad
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 03. 2021, 19:55

Re: Výběr triedru

#490

Příspěvek od Ctirad »

Ahoj jsem tu nový, přečetl jsem celé toto pojednání a nejenom to.
Chtěl bych tedy zejména pro pozorování noční oblohy začít triedrem z ruky, nevím jestli budu pokračovat i nějakým srcadlem, to se uvidí...
Nebudu sumarizovat poznatky, které jsem nasával, až mě hlava bolí a Vám všem jsou jasné a tak přímo k věci, nejprve se mi zdály 3000 kč dost, pochopil jsem, že musíme výše (10 000, Kč už ale dost.. ;) ) a tak tedy z hromady různých triedrů favorité:

https://www.fotoskoda.cz/vanguard-10x42 ... escription

http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 63427.html

http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 50259.html

četl jsem, že Sirius (klobouk dolů za přehled a zejmena ochotu k publikační a osvětové činnosti) propadl nadšení ze stabilizace a zobrazovacích schopností Olympus triedru a předvídal zde trend, kudy se budou triedry ubírat. Trvá tato predikce? A byl by pro jej do mého výběru zařadit?
Já jsem zatím o tom neuvažoval, ale nezavrhuji.

Omlouvám se upravuji tuto pasáž, nějak jsem přehlédl (asi únavou) poslední lednovoúnorové příspěvky Siria a dalších na stabilizované Canony, tedy že i bez stabilizace jsou opticky na kvalitě dvojnásob drahého binokuláru.... tak tedy postačí na na noční oblohu Canon 10x30 IS II ?? (?? 13.000,- Kč)

Tedy jaký z nich by jste doporučili na pozorování noční oblohy a sem tam něčeho jiného. A třeba proč zrovna ten.
Popřípadě je-li nyní nějaký další zajímavý, mnou neodhalený.
Děkuji velmi
Naposledy upravil(a) Ctirad dne 11. 03. 2021, 17:18, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr triedru

#491

Příspěvek od MilAN »

Udělal sis hezký výběr. Jen by to chtělo před koupi se podívat i nějakým lacinějším. Možná bys byl překvapen, že na první pohled nepoznáš skoro rozdíl.
Možná při umístění na stativ a vzájemném porovnávání ano, ale z ruky při zvětšení 10x bych se neobával "obyčejnější" varianty. A dal bych spíš přednost triedru 8x (40 - 42) s poro hranoly Ono je něco jiného, pokud triedr používá astronom tak, že ho má při pozorování při ruce, ale pozoruje jinými dalekohledy , nebo třeba ornitolog , pro kterého to je hlavní a jediný přístroj. Tam se ty požadavky budou radikálně rozcházet a ornitolog bude zákonitě o hodně kritičtější k různým vlastnostem.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Výběr triedru

#492

Příspěvek od Artaban »

Ctirad : Ahoj na AF. Jestli jen z ruky, tak zvětšení 10x je asi takové max. co se dá ještě trochu udržet bez velkého třesení obrazu. V tom případě bude ten Helios dobrá volba. Je to kvalitní dalekohled s dobrým výkonem díky 50mm objektivům. Mnohem víc ale bude vidět, když je triedr na stativu.
Pukud bys chtěl vidět max na hvězdném nebi za rozumnou cenu, tak bude třeba velký binar. Já měl triedr TS 20x80 za asi 4 tis. a ten už ukázal mnoho a mnoho objektů. Tam je už stativ nutný.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Ctirad
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 03. 2021, 19:55

Re: Výběr triedru

#493

Příspěvek od Ctirad »

Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Výběr triedru

#494

Příspěvek od g »

Ten Nikon bývá chválen, ale jeden jsem reklamoval a náhrada na reklamaci nebyla, nenadchnul mne však (nejsem si jist typem, ale řada Action to byla a cena před léty odpovídající). Helios HR 10x50 je výborný:
https://binocularsky.com/reviews/LightQuest_10x50.pdf
Skvěle funguje na úhlovém držáku s AZ4, hodí se však jen na astro. Pro pozorování přírody je negativem chybějící centrální ostření. Na astro má téměř stejně kvalitní pole jako Helios HR 16x70.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Ctirad
Příspěvky: 3
Registrován: 08. 03. 2021, 19:55

Re: Výběr triedru

#495

Příspěvek od Ctirad »

aha děkuji za postřeh, té absence centrálního ostření jsem si nevšiml a asi by mi to i vadilo, četl jsem zde, že někdo jej kvůli tomu poslal z domu, že ho to výrazně zdržovalo....
Odpovědět