Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
kesi
Příspěvky: 343
Registrován: 24. 03. 2008, 23:44
Bydliště: Mohelnice - Zábřeh
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Výběr triedru

#46

Příspěvek od kesi »

Ahoj lidi, z optického hlediska jsem velmi spokojen s mým dalekohledem Nikon DCF HG L 8x32.

Nemohu ovšem pohodlně vidět okraj zorného pole - zdánlivý zorný úhel na 63°.
Je to normální u těchto dalekohledů? Také mi mírně ledvinuje při "přejíždění"...

Další věc je pohodlné nošení v přírodě. Dodává se vak a krytky objektivu, které jsou nepoužitelné! Nyní hodlám objednat nové krytky i pouzdro.
Potýkali jste se někdo s podobnými problémy, a jaké krytky a pouzdro jste zvolili?

Mám v plánu objednat:
http://www.eagleoptics.com/binocular-ac ... vers-small
http://www.eagleoptics.com/binocular-ac ... cular-case

Edit: odkazy na americký e-schop neberte moc vážně, úplně jsem zapomněl, že za oceán nezasílají. Vidím to tedy na (prostorově :)) vhodnou kvalitní ledvinku a basta!
Zeiss Victory SF 10x42
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Výběr triedru

#47

Příspěvek od michal.b »

Ahoj, chtel bych se zeptat kolegu s vetsim prehledem: jaka je zhruba realna cena ruskych triedru typu 8x30, 7x35? Resp. do jake ceny se vyplati koupit je a od jake ceny uz je lepsi podivat se po necem jinem?
Diky
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Výběr triedru

#48

Příspěvek od Stanislavxyz »

michal.b: nevim zdali mám "větší přehled" ale 8x30 opticky i mechanicky v pořádku (na stav povrchu těla nehledím) se dá "ulovit" za cca. 500,- Lepší stav a komplet příslušenství (brašna, krytky) spíš za víc. Podobně i 7x35. V této cenové relaci nevidím konkurenci- současné dalekohledy do +- 1000,- které jsem měl v ruce se obrazem ani zpracováním nemohly rovnat.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr triedru

#49

Příspěvek od Rekmarik »

jaka je zhruba realna cena ruskych triedru typu 8x30, 7x35? Resp.

Ahoj, při hledání triedrů v inzerátech na internetu jsem narazil pouze na jeden "jakože ruský triedr" za 500,- a to je plastová hračka.
BPC triedry a Tento triedry jsou téměř vždycky od 1000,- víc a tak do 2500,- .
Třeba jsou lepší zdroje hledání a dá se pořídit tak levně za těch 500,- kč, ale moje zkušenost je cenová nabídka takových věciček v rozmezí spíše 1000,- až 2500,-
Uživatelský avatar
Dobycz1
Příspěvky: 545
Registrován: 01. 08. 2012, 15:57

Výběr triedru

#50

Příspěvek od Dobycz1 »

SW 250/1200, Celestron 6 SE, C11, EQ6
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Výběr triedru

#51

Příspěvek od zbignieww »

na takové to rychle pozorování Smiley
...takove to rychle nebude, zvlast u 25x100 Bezpodminecne stativ!
V podstate jsou to celestrony, mirne zmeneny design - pokud se nepletu. Tzn. cinsky vyrobek. Mam 25x100, spokojenost. Ted bude dobra na ISON, pokud bude pro nas laskava po pruletu perihelium
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Výběr triedru

#52

Příspěvek od Cztwerec »

Tak z těch dvou jednoznačně 20x80, 25x100 se mi vůbec nelíbil jak kontrastem tak barevnou vadou. Na rychlé koukání bych volil i klidně něco menšího...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
josef01
Příspěvky: 225
Registrován: 15. 05. 2005, 02:02

Výběr triedru

#53

Příspěvek od josef01 »

Tato diskuse je směšná a zbytečná,neboť sousedovic baba se mi vůbec nelíbí a divím se ,že si ji vzal, Proč?Protože jste byli mnozí v LIDLU a sami jste se o tom přesvědčili,že i mezi za 4stovky se najde kus,který je optimální.Tak je to i s těmi,co stojí 50 a více klacků,kdo nevěří ať tam běží,,,,,,,
josef z vratimova
Uživatelský avatar
Ondrasan
Příspěvky: 9
Registrován: 14. 03. 2012, 14:59

Výběr triedru

#54

Příspěvek od Ondrasan »

Ma nekdo zkusenost s Cometronem 12x70 od Celestronu? http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 18571.html

Po precteni zdejsich diskuzi me to prislo lepsi nez klasicky Skymaster 15x70
http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... -3406.html

Cometron ma mensi zvetseni a o 0.2 stupne vetsi zorny uhel. Vaha je cca stejna.

Pocitam spis na prehled po obloze, kdyz nechci vytahovat refrak. Stativu mam dost :)
Refraktor Sky-Watcher 90/900mm, setové okuláry 25mm + 10mm, okuár SW 6mm 1.25” 58 Plossl
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Výběr triedru

#55

Příspěvek od Rekmarik »

Cometron ma mensi zvetseni a o 0.2 stupne vetsi zorny uhel. Vaha je cca stejna.
Ahoj, taky se přidávám k dotazu, jestli s tím má někdo zkušenosti
+ můj názor:

zorná pole 4,6° a 4,4° nejsou nijak závratně široká a taky mezi nimi není nijak výrazný rozdíl.

Pokud to budeš mít na stativu, tak váha a třepání nebude hrát roli.

Triedry jsou konstrukčně srovnatelné včetně kvality skel.

Zvětšení bude jistě hrát podstatnou roli - a hlavně výstupní pupila - u 12/70 - 5,8 je už celkem dost ..
Přes 12/70 jsem se osobně nedíval a docela by mě zajímalo, jestli bych okamžitě poznal ten rozdíl.

Kdybych chtěl pozorovat ze stativu, asi bych volil spíše větší zvětšení u triedru.
Pokud z ruky, tak bych volil na přehlídky 10x50 a míň ..
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Výběr triedru

#56

Příspěvek od Stanislavxyz »

Ma nekdo zkusenost s Cometronem 12x70 od Celestronu? http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 18571.html
Ja jsem se tím taky ještě nedíval, ale jak napsal Rekmalik- výstupní pupila je dost velká, na naší standardní středoevropské obloze to bude spíš ke škodě.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Gvezdoslav
Příspěvky: 8
Registrován: 04. 02. 2014, 21:26

Výběr triedru

#57

Příspěvek od Gvezdoslav »

Dobrá, projížděl jsem tohle vlákno (=dražší nebo levnější triedr) skoro dvě hodinky, četl jsem si vše poctivě. Uvažuji totiž o pořízení nějakého triedru v cenové relaci okolo 3000 s horní hranici 5000 (tedy aspoň za nový, budu se pokoušet shánět užitý) - více stejně nemám a nechce se mi šetřit na nový dalekohled. Triedr by měl sloužit především k nočnímu pozorování, ale samozřejmě neuškodí, když jej občas vytáhnu na nějaký ten vandr či s ním budu pozorovat převlékající se ženu v protějším baráku, haha.

Zatím mám své favority tyto:

1)Nikon Action EX 10x50 CF

2)Barr & Stroud 8x42 ED Series 4

3)Celestron Skymaster 12x60

Vím, že větší triedr než 10x50 se obecně nedoporučuje, ale stejně uvažuji o zbastlení nějaké pomůcky, která by mi dopomohla udržet triedr a byla by přenosná. Klepou se mi nehorázně ruce, takže stejně bych si moc neužil pohled triedrem drženým mýma rukama.

Do kterého triedru bych podle vás měl jít? Nemohu se rozhodnout, všecky vypadají víceméně stejně kvalitně a na všechny slyším nejen odsud chválu.

P.S.:Rozumím tomu správně, že porro konstrukce zobrazuje bodové zdroje (hvězdy) lépe než roof konstruke?
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Výběr triedru

#58

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pro co nejlepší obraz na astro je za malé peníze určitě lepší koupit klasický triedr, tedy s "porro" hranoly. Aby dávaly střechové "roof" hranoly stejně brilantní obraz, potřebují kvalitní a mnohonásobné fázové vrstvy, které něco stojí..

Z těch tří binokulárů doporučuji toho Nikona.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Výběr triedru

#59

Příspěvek od Cztwerec »

Dnes jsem koupil 12x70 Cometron. Musím uznat, že se mi do něj dívá lépe než do 25x70 či 15x70. Za ty peníze má člověk vše co si může přát, i do klepajících se rukou - když to člověk vezme za objektivy je to bez kompromisu :), velkou výhodou je celkem velké zorné pole (4,6 st.), přijde mi i poměrně lehký (toho jsem se bál) a samozřejmě cena. Nějakých 1800 Kč :)

Na vyhledávání Venuše ve dne, nebo úzkého srpku Měsíce myslím ideální. Původně jsem si šel pro Kowu YF 8x30, ale nakonec jsem sám sebe přesvědčil, že je to hezké do kapsy na výlety, ale 2x větší průměr je pro mě prostě lepší. I na letadla a do přírody. Kontrast je solidní, na krajích je patrné sklenutí, barvička leze taky na krajích... Ale ve dne to musí být extrémní podmínky abych si toho všimnul, pokud nebudu o triedru uvažovat jako o ED dalekohledu, ale pouze jako doplňku jak jsem napsal výše tak si myslím, že to není špatná volba.

V setu je standartně stativový adaptér (ikdyž celkem poddimenzovaný) brašna, hadřík a popruh. Tělo je pogumované, žádné reflexy nejsou ani uvnitř těla ačkoliv na objímkách před hranoly je to nevyčerněné v prstenci. Ostření příjemně plynulé.

Hvězdy kreslí do určité míry ke krajům pěkně bodově, reflexy ani u jasných hvězd (Vega) žádné, což jsem si teď vyzkoušel, u některých kusů si člověk podle všeho musí dát pozor na souosost.

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Výběr triedru

#60

Příspěvek od Stanislavxyz »

Z těch tří binokulárů doporučuji toho Nikona.  
Co znamená to "EX" ? Je opravdu lepší než ty levnejší Nikon Action bez "EX". Protože ty CV Action VII jsem měl v ruce dva a obraz dost slabota (jeden byl ještě ke všemu zoom, ten bych nechtěl ani zadarmo). I když zejména u toho Celestronu bude možná ještě horší...


Gvezdoslav: Mě v kategorii levných triedrů zaujal tenhle: http://www.binox.cz/dalekohledy-titaniu ... 8x42-2012/ Ale neměl jsem ho v ruce, jen parametry nevypadají zle, malé zvětšení a malé rozměry vhodné do ruky a je to porro :)

Cztwerec : Akorát bych se bál té výst. pupily- bezmála 6mm mi přijde na naše podmínky hodně.

"reflexy ani u jasných hvězd (Vega) žádné" - počkej si na Venuši :)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Odpovědět