Výběr triedru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Výběr triedru

#466

Příspěvek od Jožin110 »

Kdesi na mysliveckém fóru jsem četl, že udržitelný je ještě 7x50. Mě klidné používání narušuje tep srdce.. Chtěl bych něco do ruky na procházky
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Výběr triedru

#467

Příspěvek od peta62 »

Zrejme pro myslivce 75 let, 2.5 promile, ale jinak se udrzi v pohode vice.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Výběr triedru

#468

Příspěvek od Jožin110 »

Mě to tep srdce nedovolí
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#469

Příspěvek od SIRIUS_758 »

U stabilizovaných triedrů Canon je vývoj za posledních 20 let poměrně malý...

V současné době bych z menších IS triedrů doporučil stále starší Canon 10x30 IS II ( dá se pořídit za pěkných 13 tis.Kč ). Nová řada s malinko větším objektivem 32 mm ( 10x, 12x, 14x ) je víc jak 2x dražší, také větší a těžší. Má o něco lepší stabilizaci v podobě jednoho módu navíc ( za cenu toho, že je uvnitř daleko složitější ). Okulár stejný, objektiv vícesložkový, nicméně na lepší korekci barevné vady to oproti 10x30 IS znát není a u silnějších bratříčků je ještě horší. Nicméně je menší, než u starého 12x36 IS. Nové 32 mm IS mají příhodnou minimál.zaostrř.vzdálenost cca 2 m a také podstatně lepší výdrž bateriií.

Z větších stále doporučuji model 15x50 IS ( v ceně od 29 tis.Kč ). Perfektně vykorigované a velké pole 68°. S nějakými barevnými lemy se musí člověk smířit - nejsou nějaké hrozné, jen by od ED objektivů čekal člověk víc. Ale toto nebude problém jen objektivů, či okulárů, ale i naklápějících se hranolů. U 50 mm i 30,32 mm bude uživatel pravděpodobně řešit i ergonomii gumových očnic..

O dalších 10 tis.Kč je dražší model 10x42 IS - je voděodolný, stejně jako 50 mm modely. Rovněž perfektně vykorigované pole, barevné lemy menší než u 50mm. Je ale téměř stejně težký a dokonce větší než 50ky. Stabilizace má u tohoto modelu určité specifické neduhy, na které si někdo nedokáže zvyknout. O něco méně, ale také, to platí i u 50 mm modelů, kdy si obraz občas "dýchne" a hlavně ve dne to přípomíná záchvěvy seeingu ( někteří uživatelé tvrdí opak, že neduhy stabilizace jsou menší u 42ky.. ). Naopak malý 10x30 IS a novější 32 mm jsou v tomto bezproblémové.

Už několikrát se stalo, že známí světoví prodejci ( především v USA ) oznamovali ukončení výroby některých modelů. Pokaždé se ukázalo, že to nebyla pravda. Jednou jsem na to naletěl i já u 50mm modelů. Dotazem přímo u Canonu jsem pak zjistil, že se vyrábí dál, tedy že se nejspíš jedná u obchodníků o snahu zvýšit prodejnost.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Výběr triedru

#470

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Polemizovat o vlivu stabilizace k dosažení daleko lepších detailů nemá smysl.. Dokud si to někdo nevyzkouší, tak prostě nevěří... Setkávám se s tím neustále a také na každém MHV. Tvrdit, že "něco" ve smyslu 10x50 na stativu bude lepší, je zavádějící, protože stabilizace je o tom, že v horách funím do kopce, nejlépe bez stativu samozřejmě, a zde to má potom obrovský přínos. Miluju EL Swarovisiony pro jejich perfektně vykorigované pole, ale na turistiku si stejně vezmu Canona 10x30 IS II, protože v terénu v něm vidím prostě víc, než v jinak vynikajícím Swaro EL 10x32.

Já se pořád divím, jaká je mezi námi pořád velká nedůvěra k těmto Canonům, čili jak málo jsou rozšířené. Přičemž model 10x30 IS II je velmi kompaktní a lehký, a jeho optická kvalita je srovnatelná s 2x dražšími binokuláry, čímž je to za 13 tis.Kč velmi dobrá koupě i bez přidané hodnoty v podobě IS.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Výběr triedru

#471

Příspěvek od MilAN »

Jsou nějaké praktické zkušenosti s těmito lomenými achromatickými binokuláry 22 x 70mm (zřejmě jsou stejné a stejný je výrobce, jen prodávané pod jinou značkou)
https://www.apm-telescopes.de/de/apm-pr ... f18mm.html
https://www.omegon.eu/instruments/omego ... 5d/p,61488
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Hyblos
Příspěvky: 40
Registrován: 11. 12. 2020, 20:08

Canon 18x50 IS - elektronická stabilizace

#472

Příspěvek od Hyblos »

Ahoj, zvažuji koupit tento dalekohled.

Zajímá mne, zda jste se někdo setkali s nějakou vadou na tomto typu.
Případně jak dlouho takový dalekohled používáte a jak jste s ním spokojeni?

Nebo alespoň pokud znáte někoho kdo jej má a jak je s ním spokojen on. Kdyby byla možnost prohlédnout si jej u někoho z okr. Šumperk tak to ocením.

Děkuji
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Canon 18x50 IS - elektronická stabilizace

#473

Příspěvek od Honza OV »

Neznám nikoho, kdo má 18x50.Asi jich nebude mnoho.
Znám jen pár nadšenců,co mají 15x50.

Nevýhody jsou asi u obou stejné .....
---- Nepohodlné očnice
---- chvění stabilizace

U tohohle typu dalekohledu určitě doporučuji vyzkoušení předem.

Snad vám někdo řekne víc než já.....


Honza
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
DaveR
Příspěvky: 74
Registrován: 11. 10. 2015, 23:04
Věk: 46

Re: Výběr triedru

#474

Příspěvek od DaveR »

Přátelé, po dlouhém uvažování jsem pořídil stabilizovaný 12x36 a musím říct, že i když to teda byl poněkud vítr - nelituji. Srovnání mám akorát se starším "heavy-metal" klasickým triedrem 7x50, takže následující text můžete brát s rezervou, ale i tak...

Nejprve jsem zkoušel ve dne při procházce po polích-zajíce atd. Při zapnutí stabilizace jsem mohl počítat chlupy, obraz úžasný jako by byl na dosah. To samé pozorování krajiny okolo. Je vidět, že barevná vada tam je - pokud se na to člověk zaměří (např. kolem antén), nicméně se domnívám, že na pozorování "při výletu" si toho člověk ani nevšimne.

Dnes večer se trochu udělala díra v mracích a tak jsem vytáhl oba triedry, abych je porovnal při pozorování nebe (obloha pár km u Brna ve městě, takže běžná městská bída). Stará 7x50 se vůbec nechytá, po několika pohledech je vidět obrovskou ztrátu světla, jeho rozptyl v celé optice a hlavně po krátké době obraz hopsá, jak se mi chvějí ruce.

Zato 12x36: nejprve jsem proskenoval Orion a klasickou M42, Vozku (M36,37,38) - vše mnohem viditelnější a rozlišitelnější než v 7x50. A hlavně obraz stojí, takže si vše můžu pěkně prohlídnout. Pak se díra v mracích posunula, Blíženci-M35 - byla tam. Rychlá kontrola Plejád-krása! Už mi začínala být zima, tak se ruce klepaly ještě více, ale honem ještě Kasiopeu - C13 a směr Perseus C14... "mňam". Na závěr rychlý kuk na Měsíc, krása (barevný lem jsem nepozoroval, krátery pěkně ostré). Pak už zcela převládlo nutkání jít do tepla, takže jsem seanci ukončil. Nicméně nadšení.

Takže rychlý souhrn:
Klady - stabilizace!!!, malé ztráty, nízká hmotnost, snadné ostření - ideál i na výlety
Zápory - krytky okulárů na pendrek, čekám, kdy je ztratím; krytky objektivů nejsou - objednal jsem si raději přesné pevné pouzdro z amazonu; někdy viditlená barevná vada

Pro zájemce ještě přidám odkaz na recenzi menšího bráchy: http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... tabilizaci

Mohu doporučit.
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Výběr triedru

#475

Příspěvek od Jožin110 »

Pořídil = v dnešní době nechal poslat? Bez zkoušení? Nebo kde jsi koupil? Také přemýšlím o koupi.
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Výběr triedru

#476

Příspěvek od peta62 »

Lze vyzkouset pred kramem, zalezi na prodejci, ten dobry necha. Samozrejme je treba objednat a domluvit po telefonu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Re: Výběr triedru

#477

Příspěvek od ASTEPONE »

Tak právě včera jsem si objednal Canon 10x30 IS II. Je to docela problém, v celé ČR není k dostání a na evropské centrále Canonu zatím taky ho prý nemohou dohledat, aspoň tak mi to telefonoval prodejce a že čeká, co mu najdou, nebo se počká na dodávku z Japonska. I ten větší Canon 12x36 IS III je skoro vyprodaný, vytelefonoval jsem/zemailoval jsem jen 1 kus na skladě v ČR.
Kdo má o něj zájem, tak si ho vygoogluje a raději dříve, nebo bude taky problém.
Osobně nemám ten dalekohled vyzkoušený, ale dnes při dodání z e-shopu není problém vrátit. Nakonec jsem tak kdysi zkoušel, popř.vracel více dalekohledů/triedrů.
Sám mám vynikající Nikon 8x30 EII, ale chci ten stabilizovaný systém vyzkoušet a porovnat k tomu Nikonu a když tak popř. nechám Canon partnerce. Stejně si dalekohled při výletech pořád předáváme z ruky do ruky a tak bude mít každý svůj. Na noční oblohu se mnou nechodí a tak uvidíme, jak se ty dva mezi sebou poperou?
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#478

Příspěvek od rys »

Tak to jsem měl kliku,Canon 10x30 is II jsem objednal především. Dnes je už na cestě.
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Re: Výběr triedru

#479

Příspěvek od ASTEPONE »

A kde jsi ho objednával? Já mám zatím domluveno, že když ho neseženou do 2 týdnů, tak se moje objednávka stornuje. Klidně bych objednal i jinde, pokud ho někde ještě mají na skladě.
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Výběr triedru

#480

Příspěvek od rys »

Kupoval jsem ho z Bé Foto. Psali že mají skladem 1-2 kusy. Po mojí objednávce už skladem nebyly.
Odpovědět