Lidlskop

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
peterdrobny
Věk: 50

Re: Lidlskop

Příspěvek #1276 od peterdrobny » 17. 06. 2018, 22:08

K lidlskopu neodporúčam okulár s ohniskom menším, ako je 10mm. Skutočne dobré sú plossly, ale menej ako 10mm sú vyhodené peniaze. Rozhoduje tiež, ktorú verziu lidlskopu máte, či s ohniskom 700mm alebo už tie nové s 900mm ohniskom. Staré sedemstovky mali ešte EQ montáže a nerezové nohy na tripodde, za tie peniaze vynikajúcej kvality. Ak máte k Vášmu lidlskopu az statív, tak je to pohroma. Keď začínali lidlskopy v 2005-2006 roku v Československu /v Nemecku o čosi skôr/, tak boli to za cenu 2490.- Sk tak neuveriteľne kvalitné a vybavené ďalekohľady, že tie dnešné verzie, čo sa predávajú v lidli dnes, sú oproti nim len atrapy. Na tých pôvodných len hľadáčik 6x30 s tenkým nitkovým krížom mal tak tuhé, tmavé antireflexné vrstvy, že sa kvalitou vyrovná súčasným hľadáčikom v cene 25-35.- Eur! Dodnes ho mám odložený, je úplne nový a je to veľká nostalgia za kusom poctivej roboty, síce čínskej ale s nemeckým dohľadom. Boli to za tie peniaze vtedy ešte aj na dnešné pomery špičkové ďalekohľady v pomere cena - kvalita! Okuláre k novým verziám sa oplatí kupovať najmenej s 10mm ohniskom a v cene cca 12 eur max. Inak tie staré 700vky ako i tie nové900vky sa dajú tunningovať veľmi slušne, ale to by ste museli okrem tubusu vyhodiť a vymeniť úplne všetko...

tomhala

Příspěvek #1277 od tomhala » 21. 08. 2018, 15:08

Zdravím,

Vylepšoval(tuning) tu někdo z vás lidlskop? Měl bych na něj pár otázek.

s0f
Věk: 33

Příspěvek #1278 od s0f » 06. 07. 2019, 15:05

Zdravím po čase, mal som úraz, no už som doma na PN a môžem sa hrať. Pravú ruku mám v prdeli, veľký ďalekohľkad nedám, tak došiel čas na hrátky s lídlskopom! Spravil som dnes pokus o naloženie lídlskopu na EQ3-2 a veľký statív, aby som skúsil jak moc to pomôže zbaviť ho tresu (pri použití pôvodných hračkárskych kruhov). Výsledok veľmi uspokojivý. Len ten hračkársky hľadáčik je takmer k ničemu, keďže nejde spoľahlivo skolimovať a iný tam nejde nasadiť kvôli nekompatibilite railu (máte niekto tip jak na to?).
Pár fotiek:

Inventura a značkovanie vercajku. Tie H20 a H4 tam sú len na parádu :D ale K4 celkom prekvapila, občas ju určite vytiahnem.
Obrázek

Servis, kalibrácia, optimalizácia a vyvažovanie. Včera som pozoroval v noci (zazrel som meteorit okolo 23:00 na východe!) bez závažia, ale dnes som otočil na slnko a padal, tak som tam hodil..
Obrázek

Vztyčný bod - stavebný žeriav v diaľke, voľným okom takmer neregistrovatelný
Obrázek

Hľadáčik 5x24
Obrázek

Meopta 13mm, bez mezičlenu, jednoznačne môj najlepší okulár, hodne široký a ostrý.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tu som už len skúšal K 4mm, ale to už sa vlnilo mega
Obrázek

Obrázek
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power

MaG
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek #1279 od MaG » 07. 07. 2019, 07:40

Ty slabiny tohoto systému (hračkářská objímka přichycující ho k montáži) a další plastové prvky jsou vyváženy nízkou cenou a solidní kvalitou optiky. Vždycky budu rád vzpomínat, když byl člověk rád i za pohledy přes tu 4ku okulár (mimochodem z reálných testů mi vyšlo, že je to tak 6 mm). Když se to dařilo, viděl jsem přes tento mizerný okulár střed M13 rozpadlý na pár hvězd a pěkně si vybavuju i Saturna. Problém byl příliš malý jas při naprosto nevhodném zvětšení (nešlo o příliš jasné objekty; Jupiter a Měsíc nebo Venuše s tímto zvětšením jdou).

Hledáček jestli máš jiný, zkusil bych úchyt řešit přešroubováním toho úchytu za stávající úchyt, nebo např. poprosit někoho z kamarádů aby ho vyrobil 3D tiskem. Případně dořešíme SZ, teď ještě nemám pár dní čas se na to podívat. Zkus ten hledáček obalit něčím, než ho upneš, pomoct mohou i gumičky kolem něj, něco, co ho stabilizuje a utěsní, pak funguje docela v pohodě a nehne se.

Hodně zdaru. Důležité je, že vidíš něco i za domova a že máš i čím koukat. Dokoupit okulár se dá vždy, ale jako základ je to zatím fajn.
Martin Gembec, Astronomické události
CG5 GT Adv., Celestron ED80/600+Vixen 0,67x, Orion Optics Newton CT 200, Canon 30Dmod + 5D

s0f
Věk: 33

Příspěvek #1280 od s0f » 07. 07. 2019, 15:46

MaG píše:Ty slabiny tohoto systému (hračkářská objímka přichycující ho k montáži) a další plastové prvky jsou vyváženy nízkou cenou a solidní kvalitou optiky. Vždycky budu rád vzpomínat, když byl člověk rád i za pohledy přes tu 4ku okulár (mimochodem z reálných testů mi vyšlo, že je to tak 6 mm). Když se to dařilo, viděl jsem přes tento mizerný okulár střed M13 rozpadlý na pár hvězd a pěkně si vybavuju i Saturna. Problém byl příliš malý jas při naprosto nevhodném zvětšení (nešlo o příliš jasné objekty; Jupiter a Měsíc nebo Venuše s tímto zvětšením jdou).

Hledáček jestli máš jiný, zkusil bych úchyt řešit přešroubováním toho úchytu za stávající úchyt, nebo např. poprosit někoho z kamarádů aby ho vyrobil 3D tiskem. Případně dořešíme SZ, teď ještě nemám pár dní čas se na to podívat. Zkus ten hledáček obalit něčím, než ho upneš, pomoct mohou i gumičky kolem něj, něco, co ho stabilizuje a utěsní, pak funguje docela v pohodě a nehne se.

Hodně zdaru. Důležité je, že vidíš něco i za domova a že máš i čím koukat. Dokoupit okulár se dá vždy, ale jako základ je to zatím fajn.

Jo. optika je supr, rátam s tým event.na moje prvé pokusy s pointací, až pochopím jak to funguje a splaším nejakú easy kameru aspon na planety do tisicovky.

S hledáčkom som sa hral a snazil to vypolstrovat, no slo to ztuha a dopadlo to vystrelenim tej pitomej veci priamo von z balkona z 3.patra do parčíku kaj seru psi - priamo do kula z nejakeho bernardina :x Tak som sa prebehol :D Druhy hladacek mam len z newtona, ten potrebujem tam. Idealne by bolo, ak by sa dala kupit priamo obruč s railom na standardne objimky hledackov:( mam totiz tu najnovsiu verziu lidlskopu, tam su tie plasty uplne ******************** a u objimky hledacku neni skoro ziadna vôľa.

Dik za ochotu a kludne pisni SZ ak ta nieco napadne:)
SW 6” 150/750mm, EQ-3-2
BRESSER Skylux 70/700, AZ-shit
triedr TENTO BPC 8x40, USSR power

Zpět na “Dalekohledy”