Nový dalekohled

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nový dalekohled

#31

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše:
Mohu se Vas zeptat, jak se ta montaz bude polarne ustavovat ? Ocekaval bych driftovani, ale porad nevidim jak natocit v azimutu. Maji ty srouby ovalne diry nebo se predpoklada tak presne sestaveni hned na zacatku ?
Už jsem to psal pod tvoji otázku jednou. Montáž sedí na maticích na šroubu, nepotřebuje oválné díry, stačí jen malá vůle v díře. Výškovým pohybem se nastaví jak výška, tak azimut . Je to klasický způsob u všech těžších a starších montáží, včetně toho, že se používá k nastavení opět klasická Scheinerova metoda. Není nic jednoduššího ani nic bytelnějšího pro stabilní montáž.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový dalekohled

#32

Příspěvek od peta62 »

Bez urazky, ptal jsem se majitele a myslim ze jsem to napsal dost jasne.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nový dalekohled

#33

Příspěvek od MilAN »

O.K., jsme na diskusním fóru, kde nejde zablokovat uživatele. Chceš-li komunikovat jen s němým, vol k tomu patřičné kanály a nezakazuj v komunikaci druhému.
Odpověď není určena jen tobě, ale každému, kdo to čte a koho to zajímá. Proto to je fórum.
Máš-li problémy s mými příspěvky, nemusíš je číst a hlavně na ně tedy neodpovídej.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový dalekohled

#34

Příspěvek od peta62 »

Neni to o problemu s vasimi prispevky, jde o to, ze jednak podle kvality montaze vidim schopnosti cloveka a zajima mne informace od nej, jednak monaz delal a tedy ma plan, ktery mne zajima. Souhlasim s vasim popisem fora, proto jsem take nereagoval, kdyz jste mi poprve odpovedel, ac podle meho dost mimo ( to neni utok ale nazor ). Podruhe jsem se snazil neurazlivym zpusobem dat jasne najevo, ze mne zajima odpoved od tvurce montaze. Opravdu to nechci hrotit, ale jako byvaleho strojare mne to dost zajima. NECHCI se hadat, proto jsem se zeptal podruhe az po nejakem case, kdyz na to byla podle meho vhodna prilezitost.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nový dalekohled

#35

Příspěvek od MilAN »

A bez urážky, to je opravdu pro strojaře nepochopitelné nastavení montáže ve výšce a azimutu na těch 3 šroubech, co jsou na obrázku? Opravdu je potřeba i vyžadovat striktně odpověď autora na tak triviální otázku ? Vždyť je to naprostá klasika u montáží, na níž není co vymýšlet ani vylepšovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový dalekohled

#36

Příspěvek od peta62 »

To je prave otazka vuli tech der, prvotni presnosti cele mamuti konstrukce v nastaveni na sever, pri ( myslim ) absenci polarniho hledacku se musi presne hybat montazi i s dalekohledem. Prave proto mne zajima nazor autora. Opravdu, bez jakychkoli postranich umyslu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1752
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Nový dalekohled

#37

Příspěvek od nou »

Montáž sedí na troch maticiach. Jedna je na juhu, druhá severozápadne a tretia severovýchodne. Pri posune južnou maticou sa bude meniť iba výška pretože os otáčania prechádzajúca zostávajúcimi matkami je kolmá na RA os montáže. RA os teda opisuje v priestore kruh.

Ak ale upravujeme východnú alebo západnú maticu tak os otáčania tvorená druhými dvoma maticami už nie je kolmá na RA os a teda mení sa nielen výška ale aj azimut. Teda opisuje v priestore kužeľ. Odporúčam si proste zobrať nejakú trojnožku a vyskúšať si nadvihovať jednotlivé nohy čo bude robiť podstava ak si to neviete predstaviť.
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový dalekohled

#38

Příspěvek od peta62 »

Tomu rozumim, ale i kdyz se to dela jen jednou, je to hodne slozite, protoze nelze nastavovat v osach nezavisle. Ladenim jedne se rozhazuje druha, coz pokud se dela driftovanim mi prijde i casove dost narocne. Nerikam ze to nejde, ale prave proto mne zajima, jak je to zde resene, coz vi jenom autor. Samozrejme jsou ostatni nazory take zajimave, ale to skutecne reseni zde mne zajima nejvice.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nový dalekohled

#39

Příspěvek od MilAN »

Žádná vůle v dírách (větší než 1-2 mm) není k ničemu nutná.
Šrouby se usazují podle šablony a to tak , aby jeden z nich byl na jihu nebo severu ( podle toho pak i díry v podstavě) . Polední přímka se určí podle Slunce naprosto přesně. Při Scheinerově metodě se potom nejdříve nastavuje azimut pomocí matic na V a Z. (výška je přibližná, na ní nezáleží při ustavovaní azimutu). A nakonec se seřídí výška severní nebo jížní matice. Takže se ustavuje v obou osách nezávisle a jedna neovlivňuje druhou ( jen je potřeba volit správný postup). Není k tomu potřeba žádný polární hledáček ani nastavování čehokoliv jiného. Stačí hlavní nebo při seřizování jakýkoliv pomocný dalekohled, dříve opatřený křížem, dnes spíše kamerou. A není potřeba žádný program, (i když by šel použít, ale výsledek ani rychlost to nijak neovlivní)
Stačí se přesunout o 50-100roků zpět, nikdy nic více nepotřebovali a ustavili jakýkoliv dalekohled naprosto přesně. Dnes z toho děláme vědu, montáže mají o 2 stupně volnosti ( a i vaklu) více, polární hledáček, programy k určení Polárky a programy a zobrazování odchylek a seřizování
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Nový dalekohled

#40

Příspěvek od astar »

Pánové, to už jste úplně mimo téma !! Prosím moderátora o přesun jinam .
Naposledy upravil(a) astar dne 19. 08. 2021, 13:44, celkem upraveno 3 x.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nový dalekohled

#41

Příspěvek od MilAN »

Jen to, pro boha ne! Tenhle dalekohled má svoje vlastní vlákno, tohle řešení upevnění a nastavování není u prodávaných dalekohledů dnes až tak běžné a vše, co se tu píše, se tak týká právě tohoto dalekohledu. Už to, že se založilo vlastní vlákno, je trochu neobvyklé, ale proč ne. Tak ať tu je pak všechno, co se ho týká.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Nový dalekohled

#42

Příspěvek od astar »

Vždyť je to úplně stejné, jako na EQ6 , jen se točí jinak postavenými šrouby. Nic, svůj předešlý příspěvek mažu.
Zjistil jsem , že už to nejde , tak prosím moderátora o smazání příspěvku č 40 .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový dalekohled

#43

Příspěvek od peta62 »

Ale striktne mereno pokud vychodni a zapadni matka nejsou ve stejne vysce, pohyb severni matkou nebude perfektne svisly a tudiz bude, i kdyz realne asi minimalne, menit azimut. Rovina je urcena tremi body, pokud osa jejiho otaceni neni rovnobezna s jednou z os ( treba x ), zadny bod se nebude pohybovat rovnobezne z rovinou tvorenou zbyvajicimi dvema osami ( v tomto pripade svisla y z ). Musim ted pryc, budu o tom jeste cestou premyslet.
Ale stejne bych moc rad znal plan majitele.
Presunuti je mi jedno, vlakno najdu.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2257
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nový dalekohled

#44

Příspěvek od peta62 »

astar píše:Vždyť je to úplně stejné, jako na EQ6 , jen se točí jinak postavenými šrouby. ....
Milane ja si myslim, ze EQ6 ma jednu dvojici sroubu na rotaci v azimutu a tu problematickou druhou na deklinaci. Dve zcela nezavisle na sebe kolme osy, v pripade spravne vodovahy souhlasici s mistni svislou i vodorovnou osou. Pri pohledu do hledacku mi zajistuji na sebe kolme pohyby. To tady nebude.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nový dalekohled

#45

Příspěvek od MilAN »

peta62 píše:Ale striktne mereno pokud vychodni a zapadni matka nejsou ve stejne vysce, pohyb severni matkou nebude perfektne svisly a tudiz bude, i kdyz realne asi minimalne, menit azimut. Rovina je urcena tremi body, pokud osa jejiho otaceni neni rovnobezna s jednou z os ( treba x ), zadny bod se nebude pohybovat rovnobezne z rovinou tvorenou zbyvajicimi dvema osami ( v tomto pripade svisla y z ).
Jedná se o tak malé úhly a pohybujeme se na sféře, kde nepoužíváme pravoúhlý systém, ale sférický s 2 úhly, Je celkem jedno, jak se k pólu dostaneme. Stejně je potřeba provést minimálně 2 iterace, a vždy se provádí nastavení jak nejdříve azimutu, tak později výšky. A jsme -li vzdáleni 5´od pólu , tak už diference na nekolmost os při další iteraci je oproti ostatním chybám naprosto zanedbatelná . Určitě oproti nekolmosti os montáže a oproti kónické chybě dalekohledů.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět