Ostření u SCT

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Ostření u SCT

#31

Příspěvek od chemix »

Problem vyresen behem peti vterin :roll: Jeden z tech sroubu, kterymi se na tubus pridelavaji ruzne veci, byl zasroubovany zpusobem dle Murphyho zakonu... tedy pro neznale, otvory pro srouby jsou skrz cely tubus. Bohuzel ten sroub nebyl zasroubovany ani moc, ani malo, ale presne tak, ze se o nej velmi tesne zasekavala hrana primarniho zrcadla. A jak jsem ten dalekohled jednou prenesl, tak nejspis bylo zrcadlo v pozici prave u toho sroubu a otresem to zrcadlo preskocilo ze spravne strany sroubu, kde se dalo zaostrit, na spatnou stranu sroubu. A tam at uz jsem tocil ostrenim, jak jsem chtel, zrcadlo pres sroub zpatky neproslo. Takze nakonec stacilo lehce pootocit sroubem, aby vyjel trochu ven, a dalekohled opet funguje.

Na cloudy nights se mi podarilo najit nekoho, kdo mel tez C8 z druhe ruky a ptal se, jak demontovat ostreni, ze mu nejde zaostrit. A nejaky zkuseny uzivatel mu napsal, at misto ostreni napred zkontroluje ty srouby skrz tubus, ktere puvodne drzely neco, co predchozi uzivatel odmontoval, ale uz tam nedal zkracene srouby.

Kazdopadne diky vsem za rady, a hlavne pak za tu, ze misto korektoru mam zacit rozebirat o fokuseru - diky tomu jsem pak nasel ono forum.
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 281
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Ostření u SCT

#32

Příspěvek od vogo »

Tak jsem upgradoval ostření na 1:10, zvolil jsem levnější řešení v podobě výrobku od Lacerta Optics. Navzdory všude uváděné nutnosti modifikace (byl jsem připravený nechat si udělat redukci) má ostřící mechanismus upravené montážní díry tak, aby pasovaly na libovolnou rozteč. Instalace byla velmi jednoduchá, jen jsem chvíli ladil přesné utažení šroubků, aby bylo vše v ose a ostření šlo co možná nejvíce plynule. V porovnání s Feather Touch jde trochu víc ztuha, to bylo znát i „nasucho“ před montáží na dalekohled, hlavně hrubé ostření, které musí roztočit převodovku, ale není to nic tragického. Zatím jsem ostření krátce vyzkoušel na Jupiteru a pocity z používání jsou pozitivní.
Přílohy
IMG_20211008_165601.jpg
IMG_20211008_165601.jpg (391.37 KiB) Zobrazeno 874 x
Naposledy upravil(a) vogo dne 08. 10. 2021, 21:27, celkem upraveno 1 x.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření u SCT

#33

Příspěvek od Psion »

Ostření zrcadlem je děs, první co bylo jsem si koupil na SCT elektrický Meade micro focuser a zrcadlo jen na hrubo. Dnes už asi nepůjde nový sehnat a Prima Luce ESATTO 2" robotic focuser je docela drahý.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Ostření u SCT

#34

Příspěvek od Pavebo »

Psion: Stále je Meadem prezentován: https://www.meade.com/meade-zero-image- ... cuser.html
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11563
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření u SCT

#35

Příspěvek od Psion »

Ano je na stránkách, ale nikde jsem ho skladem neviděl.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Ostření u SCT

#36

Příspěvek od Pavebo »

Odpovědět