Ostření u SCT

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Ostření u SCT

#1

Příspěvek od dvader »

Ahoj,

přidávám zkušenost, která se může hodit majitelům SCT Celestron a Meade:
U svého CPC-1100 jsem od začátku „bojoval“ s přesným zaostřením pozorovaného objektu. S originálním ostřením (gumové točítko malého průměru) to bylo dost nepohodlné, neboť ostření nebylo příliš jemné. Originální točítko jsem posléze nahradil větším, cca 4 cm v průměru - díky většímu průměru se to celkem zlepšilo...
Loni jsem si nechal vytisknout z plastu ostřící kolečko o velkém průměru, které se nasadilo na původní malé originální točítko - opět bylo znát další zlepšení, ale stále přetrvával problém s „překlápěním“ zrcadla při ostření tam a zpět (to asi znáte).

Nyní jsem se odhodlal a koupil ne zcela levný dvourychlostní Feather Touch od Starlight Instruments...
A konečně jsem spokojen!!
Ostření je vynikající a téměř úplně zmizel ten problém s „překlápěním" zrcadla.
Investice se vyplatila a nadávám si, že jsem se k tomu neodhodlal již dávno. :mrgreen:

Takže pokud někdo také vnímáte nepohodlnost ostření, doporučuji pořídit, či alespoň vyzkoušet!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2251
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Ostření u SCT

#2

Příspěvek od peta62 »

Ja mam tistene, rozmery vyladene pomoci skriptu z webu. Uznavam ze vule zrcadla mne take stve :lol:
Přílohy
IMG_20210814_174705.jpg
IMG_20210814_174705.jpg (628.71 KiB) Zobrazeno 1610 x
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostření u SCT

#3

Příspěvek od biker.fm »

A jak ten StarLight focuser dokaze eliminovat posun zrcadla ? Ten focuser se prece nasazuje na tu ostrici osku v dalekohledu co vede k mechanismu posunu zrcadla, nebo je to cele jinak ?
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Ostření u SCT

#4

Příspěvek od dvader »

Ano, nasazuje se na tu ostřící tyč.
Také mi to není jasné, čím to je... že by po té výměně byly menší vůle? Nebo jen to, že to pomalejší ostření je tak jemné, že už ten efekt pouze nepozoruji? Netuším...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2251
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Ostření u SCT

#5

Příspěvek od peta62 »

To mi prijde strojarsky nemozne, leda by se na ostrici tyc davalo neco tak dlouheho, ze by to vzadu na uchyceni k zrcadlu vymezilo vule. Saha to tak hluboko dovnitr ?
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Ostření u SCT

#6

Příspěvek od dvader »

Ne, to určitě nesahá...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Ostření u SCT

#7

Příspěvek od MilAN »

Já si myslím, že to je opravdu jen dojem z toho pomalého převodovaného ostření. . Možná je lépe vymezená vůle v té ostřící matici ( je více eliminovám mrtvý chod), ale schift zrcadla to neovlivní. Tohle byla i hlavní výhrada u RASA 11" s tímhle FT dvourychlostním ostřením - a úpravě podle RASA8" se výrobce dlouho bránil. Nakonec přistoupil zde ke změně a je nová verze - RASA 1100 V2
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4506
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Ostření u SCT

#8

Příspěvek od dvader »

Ano Milane, tak to asi bude.
V každém případě je to super!
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Ostření u SCT

#9

Příspěvek od Pupak »

Uložení šroubu a ložiska je naprostá strojařská prasárna, takže hodně záleží na tom, jak se uložení vycentruje vzhledem k ose šroubu. Pokud se to povede, je chod ostření hladký v celém rozsahu a zrcadlo na to adekvátně reaguje, takže to není jen o dojmech, ale o štěstí při montáži fokuséru. Dost jsem se s tím u mé C11 natrápil, než jsem to vyladil a "překlápění" zrcadla je neznatelné.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1478
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Ostření u SCT

#10

Příspěvek od Yarkho »

dvader píše: Nyní jsem se odhodlal a koupil ne zcela levný dvourychlostní Feather Touch od Starlight Instruments...
A konečně jsem spokojen!!
Ostření je vynikající a téměř úplně zmizel ten problém s „překlápěním" zrcadla.
S uvedeným sa plne stotožňujem a dodávam, v súlade s predošlým príspevkom, že mierny posun fokuséru (povoliť šrouby a znovu dotiahnuť) vie zmeniť charakter pohybu zrkadla, prípadne ho úplne eliminovať - to sa mi podarilo na mojej bývalej C9,25". U C11" stále drobný pohyb mám.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Ostření u SCT

#11

Příspěvek od vogo »

Postupně jsem vyzkoušel kde jaký tvar nástavce na ostření, teď aktuálně mám toto, doufám, že už finální řešení. Do dvourychlostního se mi fakt investovat nechce... Drobný shift zrcadla pozoruji, ale jen při opravdu velkých zvětšeních, odpovídá méně než 1/4 průměru kotoučku Jupitera, takže nic zásadního. Spíš mě irituje, že při dalekohledu vodorovně tak je ostření jemné a hladké, ale při větším náklonu je znát, že tlačím zrcadlo nahoru, inu už je to nějaká hmota, a tak se těžko dělají drobné změny, na to je fain právě ten nástavec...
SCT_fine_focusing.jpg
SCT_fine_focusing.jpg (288.54 KiB) Zobrazeno 1278 x
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Ostření u SCT

#12

Příspěvek od Pupak »

Máš to asi trochu nesouosé, protože váha zrcadla se u mojí SC11 nijak citelně neprojevuje. Zkus si to seřídit.
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Ostření u SCT

#13

Příspěvek od vogo »

No nedalo mi to, na stránkách Celestronu o tomhle postupu píšou v rámci řešení problému posunu zrcadla. Zkusil jsem tedy povolit tři šrouby držící víčko ložisek na ostřící matici a postupně je dotahoval, aby šlo ostření lehce při náklonu cca 45 stupňů. Vypadá to trochu lépe, posun obrazu při změně zaostření se nezměnil, pocitově jde ostření v libovolné pozici tubusu skoro stejně.

Pozicování sestavy ložisek na ostřící matici pomocí naklánění toho víčka, je teda pěkně humpolácké řešení...
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Ostření u SCT

#14

Příspěvek od chemix »

Mam problem s ostrenim C8''. Koupil jsem ho nedavno na bazaru, parkrat jsem s nim pozoroval, skoro pokazde jsem ke sve nelibosti musel kolimovat sekundar (kdyz to srovnam s Newtonem, ktery je musim kolimovat tak 2-3x za rok). Klasicke veci jako mirror flop v miste zaostreni. Pak se mi stalo, ze jsem v prubehu pozorovani dalekohled prenesl o par metru a od te doby nejsem schopen vubec nic zaostrit. Projizdim cely rozsah ostreni s i bez reduktorua porad jen vidim difrakcni obrazec s obrovskym cernym kolem uprostred. Ani nezaostrim pres fotak, kde jsem zkousel backfocusy od nejakych 60 mm po 140 mm s reduktorem.

Nesetkal jste se prosim nekdo s necim takovym? Mam zkusit vymontovat sekundar a mrknout, jestli nejak "nevypadnul"? Mozna je to uplne hloupy dotaz, protoze je to moje prvni SCT.
chemix
Příspěvky: 57
Registrován: 05. 08. 2019, 12:09

Re: Ostření u SCT

#15

Příspěvek od chemix »

...jeste doplnim, ze se mi jde zaostrit na predmety ve vzdalenosti 5-10 metru, ale 100 metru daleko uz nezaostrim.
Odpovědět