Stoupání závitu u ostření SC11

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Stoupání závitu u ostření SC11

#1

Příspěvek od Pupak »

Ví někdo, jaké stoupání má ten závit? Potřebuji to pro nastavení motorového ostření.
Dík za případné info.
RomanHujer
Příspěvky: 383
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#2

Příspěvek od RomanHujer »

Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#3

Příspěvek od Pupak »

To jsou závity na optických komponentech.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#4

Příspěvek od vla »

Nešlo by to spočítat přes změnu ohniska na otáčku?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#5

Příspěvek od MilAN »

to Pupak: a nepotřebuje pro to ostření znát spíš hodnotu, o kolik se změní poloha ohniska na otáčku ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#6

Příspěvek od Pupak »

Ve firmware se nastavuje počet kroků/mikrometr, což se nastavuje blbě, když neznáš stoupání ostřícího šroubu. Pak se nastavuje celkový rozsah, který je 34 otáček, ale zase by to měl být údaj v mm. Nechápu, proč to výrobce neuvádí v techn. parametrech. Nic by mu to neudělalo. Já vím, že to bude nejspíš něco v rozmezí 0.5 - 1 mm, ale vědět to přesně neuškodí. Alespoň bych věděl, jaký to zrcadlo má rozsah pohybu. Taky by mě zajímalo, jak jsou řešené dorazy z hlediska možného momentu KM, abych něco nezmršil, ale chodilo to spolehlivě v celém rozsahu. Nikde jsem rozebraný OTA neviděl tak, aby to z toho člověk poznal. Udělal jsem si sice sekundární výtah s otřením, ale jeho použití není univerzální. S reduktorem 0.63x se nechytám, takže musím přidat i ostření na primáru.
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#7

Příspěvek od Pupak »

2 vla.
To bych musel znát koeficient mezi posunem zrcadla a ohniska u SC11. Někde psali, že je to cca 5, ale přijde mi to zbytečně komplikované. Stačí narazit na někoho, kdo to měl venku a ví.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#8

Příspěvek od MilAN »

No jo, ale tebe při vlastním ostření zajímá přeci to, o kolik se ti posunu ohnisko při nějakém kroku motoru, takže se volí např. na 0,01 mm posuvu 10 kroků . Ale jde o posun ohniska,( z toho se přeci vždy vychází , potřebuju-li nastavit nějakou citlivost ostření vzhledem k přesnosti zaostření)- kolik je to na vlastním šroubu k tomu nepotřebuješ ( a ani určitě nevíš, jaký posuv ohniska ti udělá posuv 1 mm na šroubu ostření primárem)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#9

Příspěvek od Pupak »

No, mě zajímá to, co po mě chce config.h . Když chce kroky/ mikron, musím mu dát kroky/ mikron a ne posun ohniska, který neznám. Já vím, že ty hodnoty jsou stejně pofidérní a ostření se musí vyladit v praxi, ale pořád mi přijde rozumnější zadávat hodnoty, které znám, než si je cucat z palce u nohy. On tu V-křivku nakonec stejně nějak spočítá. Ono sem chodí poměrně dost lidí, tak jsem doufal, že to třeba někdo ví. Když ne, tak holt budu experimentovat.
RomanHujer
Příspěvky: 383
Registrován: 26. 07. 2018, 00:38
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#10

Příspěvek od RomanHujer »

Pokud je to pro OnStep tak je celkem jedno co tam napíšeš zkus metodu pokus omyl ;-)

Parametry ovlivňují zejména rychlost otáčení a maximální rozsah ostření - případně tepelnou kompenzaci ale to je vždy
lepší spojit s nějakým programem pro automatické ostření dle velikosti hvězd - ten si to zkalibruje sám.
Celestron Edge HD 9.25", Hyperstar V4, TS Optics 76EDPH F/4.5, Samyang 135ED
EQ6 OnStep - ASiair-Plus, EQ5 OnStep - ASiair-Pro, HrEM OnStep - ASiair
ZWO ASI2600MM-Pro,ASI294MC-Pro,ASI1600MM-Cool,ASI178MC,ASI224MC,ASI290MM,ASI120MM...
Hujer.Net
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#11

Příspěvek od MilAN »

Pupak píše:No, mě zajímá to, co po mě chce config.h . Když chce kroky/ mikron, musím mu dát kroky/ mikron a ne posun ohniska, který neznám. .
Asi si nerozumíme. U normálních OV lze vyjádřit vztah kroky / mikron. A je to údaj, rovnající se právě tomu posunu ohniska - a to je přesně to, co při ostření potřebuješ. Ale u SCT ten posuv/ krok potřebuješ taky, jenže ho nevyjadřuje stoupání šroubu, ale vztah, který neznáš, Na rozdíl o toho, že posuv ohniska na otáčku jednoduše změříš a máš výsledek -přesný. Vždycky u zaostřování jde o to , vyjádřit vztah : Krok/posuv. Přece jediné, co tě zajímá je, jak na nějaký krok bude reagovat poloha zaostření. A to ze stoupání šroubu nezjistíš.Zrovna tak, jako z toho nezjistíš skutečnou ohniskovou délku SCT-ka.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#12

Příspěvek od Pupak »

2 RomanHujer.
Je to pro Onstep a vím, že je to vcelku jedno, zejména, když celé ovládání focuseru je plné fatálních chyb, které jsem musel odstranit, aby to vůbec fungovalo, ale já bych fakt strašně rád věděl, jaké to stoupání a rozsah ostření je. Ono to takhle nějak funguje.
2 Milan,
já vím, že máš v podstatě pravdu, ale měřit změnu ohniskové vzdálenosti se mi nechce, když už jsem našel ten koeficient, který je opravdu 5. Asi mi nakonec nic jinéo nezbyde, abych mohl klidně spát. :D
A jak je to s těmi dorazy na koncích dráhy, tuší někdo, co to snese? Zatím jsem to nastavil hodně lehké, takže KM vypadne ze synchronismu, když dojedu na konec. U SC11 je to ramínko asi už dost dlouhé a kdo ví, z čeho je, takže bych nerad, aby udělalo křup. Některé slitiny hliníku jsou hnusně křehké.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#13

Příspěvek od MilAN »

Pupak píše: 2 Milan,
já vím, že máš v podstatě pravdu, ale měřit změnu ohniskové vzdálenosti se mi nechce, když už jsem našel ten koeficient, který je opravdu 5..
Ale to si stále nerozumíme. Jedna věc je změna ohniskové vzdálenosti a druhá je posuv ohniskové roviny. To jsou 2 rozdílné údaje. Posuv je to, co tě zajímá. Zaostříš dalekohled, otočíš 1x točítkem a posuvem okuláru ve výtahu najdeš novou polohu ohniska. A šuplerou změříš povytažení okuláru.
..........
P.S. Nevím co ten koeficient 5 z celkem 3 možností vyjadřuje
1/posuv roviny ohniska vs. posun primáru
2/ změna ohniskové délky vs posuv primáru
3/ změna ohniskové délky vs. posuv ohniska
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2189
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#14

Příspěvek od astar »

Na tom koeficientu (prodlužovacím) jsou závislé všechny 3 otázky .

Při prodlužovacím koeficientu 5 , tedy světelnost primáru 1:2 , f 2800mm , světelnost 1:10 vychází :
Posuv +1 mm , tedy zrcadlo dál je f 2719 a poloha f od sekundáru se změní na 650 tedy o -25 mm od původního.
Posuv -1mm tedy zrcadlo blíž je f 2885 a poloha f od sekundáru se změní na 700 tedy o +25 mm od původního.
To jsou jen orientační hodnoty , desetiny jsem nabral na zřetel .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Pupak
Příspěvky: 957
Registrován: 17. 11. 2005, 01:23

Re: Stoupání závitu u ostření SC11

#15

Příspěvek od Pupak »

Co ten koeficient vyjadřuje, to nevím. Našel jsem to v jednom vlákně o focuseru na CN. Chápal jsem to tak, že vlivem toho, že se tam paprsek odráží vícekrát, je posun ohniska 5 x větší, než fyzický posun zrcadla. Ono je pro správnou funkci automatického ostření důležitější správně nastavit ten korekční rozsah focuseru, takže je to stejně na experimentování. Dík všem za snahu. Nějak se s tím poperu.
Odpovědět