Spektiv + bino

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Spektiv + bino

#1

Příspěvek od zbignieww »

Nahodou nasel jsem to, co mne myslenkove "zamestnalo" v poslednich dnech :

https://www.rothervalleyoptics.co.uk/ba ... scope.html

Volal jsem kolegovi Honza OV , aniz jsem se jeste seznamil s resenim s odkazu - a nastinil jsem mu
moji myslenku. Umistit barlow ( GWK 2,6x ??? ) misto okularu spektivu a pouzit bino s okularama
32 nebo 40 mm. ( Tyto komponenty mam, zbyva malickost - koupit spektiv :) . Pravdepodobne bude to
ten Barr Stroud, skoda ze ho nema p. Zahajsky , v Nizozemsku stoji 288 eur .)

V odkazu resene je to tak ( translator google ) :

" Navrženo speciálně pro pozorovací dalekohled Sierra 20-60 x 84 ED. Binoviewer je instalován místo standardního okuláru se zoomem pro pohodlí binokulárního sledování. Dodává se se dvěma okuláry 32 mm Plossl a 1,8 násobným objektivem Barlow poskytujícím 28,8 násobné zvětšení. "

Designed specifically for the Sierra 20-60x84ED Spotting Scope. The Binoviewer is installed in place of the standard zoom eyepiece for the comfort and convenience of binocular viewing. Supplied with two 32mm Plossl eyepieces and a 1.8x Barlow lens providing 28.8x magnification.

Zvetseni kolem 30x nemelo by rapidne ztmavnit obraz, nicmene je to diskutabilni . Samozrejme bude to horsi za sera , nebo ten ptacek bude stineny listmi stromu atp ... Na druhe strane, divat se na ptacka
dvema ocima - je to urcite prinos pro pozorovani , vnimani...
Minusem reseni je samozrejme konstantni power .

Mozna ze to zkusim , ale s mojim nastavci bino. Neminim koupovat v GBR nastavec a doplnky k nemu.

Z.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Spektiv + bino

#2

Příspěvek od biker.fm »

No ja nevim, ale v teto cenove kategorii lze ocekavat spon jakz takz rozumnou kvalitu obrazu v okularu ? A pak k tomu ten nasobic (na kvalite neprida) a bino jeste vse ztmavi ...
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Spektiv + bino

#3

Příspěvek od zbignieww »

....hmm , neco prida, neco ubere ... Prida na vjemu dvouocniho divani na ptacka v dobrych svetelnych
podminkach , ubere ( ale nemusi ) na vstrceni korektora/barlowa. Nevidim do utrob, co tam vlozili ,
ale kdyby se mi podarilo umistit GWK a zaostrit, samotne GWK to muze byt prinos .
Podotykam, ze je to kdybani,nejsem na 100% rozhodnuty ze to budu delat.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 510
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Spektiv + bino

#4

Příspěvek od PetrK »

Spektiv musí být zkonstruovaný tak, že ohnisko bude hodně vysunuté ven. Jinak to nebude fungovat. Korektor/barlow se musí posunout z roviny okuláru blíže k objektivu a na to není ve spektivu, který s tím nepočítá místo.
Druhá věc na kterou to možná narazí je, že spektiv musí mít hodně kvalitní objektiv. Protože když se barlowem natáhne ohnisko, tak zvětšení nejspíše přesáhne únosnou mez a budou vidět aberace optiky, která na taková zvětšení nebyla zamýšlená.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Odpovědět