Jak velký newton na pozorování galaxií

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
see_sawandrew
Příspěvky: 44
Registrován: 09. 02. 2021, 17:04
Bydliště: Morkovice-Slížany
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Jak velký newton na pozorování galaxií

#1

Příspěvek od see_sawandrew »

Hezký den všem,

Rád si nechám poradit od zkušenějších. Nejradši fotím DSO a předpokládám, že skončím už montáže jako EQ6, na kterou nasadím 200 nebo 250mm newton. Mezitím, než mi to bude cvakat snímky, bych se ale rád zabavil i pozorováním. S tím ale nemám žádné zkušenosti, takže netuším, jak velký průměr má smysl si pořizovat. Jde mi hlavně o pozorování struktur galaxií a pozorování mlhovin přes nějaký filtr. Jako montáž bych zvolil dobsona.

Třída světelného znečištění dle mapy a této stupnice je u mě 4.
https://www.handprint.com/ASTRO/bortle.html

Jakým průměrem byste mi pro vizuální pozorování doporučili vzhledem k mým podmínkám začít? 300mm nebo něco většího?
Děkuji za všechny reakce,

Ondřej
ZWO ASI1600MM Pro / Canon EOS 5D Mark II mod.
Omegon N254/1250 OTA / Omegon N153/750 OTA
Skywatcher Evoguide 50 + ZWO ASI290MM + Lacerta MGen III
Skywatcher NEQ-6 Pro / Skywatcher EQ-35 Pro
https://astrofotky.cz/~ondrejpesak
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#2

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Čím větší, tím více detailů = přímá úměrnost.
Říká se, že u průměru 300mm začínají být DSO zajímavá.
Ovšem když se pak podíváš do 400-ky, vidíš více, pak do 500-ky - zase vidíš více, takže je to jen o peněžence...
(neřeším ostatní problémy jako je převozitelnost, manipulace atd.)
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#3

Příspěvek od MilAN »

Doporučoval bych něco v "lidských" rozměrech , t.j. 350 nebo 400 mm. Kromě toho, že čím větší, tím lepší, je potřeba uvažovat transport a manipulaci a pohodlnost při pozorování. Malé jsou nepohodlné při pozorování, velké vyžadují schůdky. Velké vyžadují již zase nějaké montování ...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#4

Příspěvek od biker.fm »

Cim vetsi prumer, tim i svetlejsi pozadi (pokud se pozoruje bez filtru).
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#5

Příspěvek od MiniMistr »

Ano.
Souhlasím s Milanem - proto jsem psal že "nezohledňuju ostatní faktory".
Např. u mojí 350-ky lze ještě při pozorování v zenitu na stoličce sedět a vychutnávat si objekty, u delšího dalekohledu už to nejde.
Ale stejně bych si dal jednou říct s půl-metrem :)
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#6

Příspěvek od MilAN »

biker.fm píše:Cim vetsi prumer, tim i svetlejsi pozadi (pokud se pozoruje bez filtru).
Tak na to zase existuje zvětšení, ne.? U 400-k mě stačí zvětšení 90x, nejběžnější zvětšení 120x. To v 95% umožní seeing, a výstupní pupila 4,4 - 3,3 je přijatelná i z okraje města. Problém bych viděl od průměru 450-500mm, tam už, pokud chci pupilu na úrovni 4mm, tak mě tam už nemusí pustit seeing . A obecně můžu s tím průměrem mít občas problém se seeingem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#7

Příspěvek od kuceraz »

Z vlastní zkušenosti - 250ka není nic extra. Něco víc bude vidět možná tak na M31/33/51.

Když chceš detaily a EQ montáž, nezvažoval jsi EAA ?
Tedy takovou realtime fotografii - pozorování pomocí kamery a krátkých expozic?
Toho uvidíš po chvíli rozhodně víc, než v neozbrojeném dalekohledu.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#8

Příspěvek od MilAN »

Nezdá si, že jsi tu teď zamotal několik nesouvisejích věcí dohromady ?
Pokud chce někdo pozorovat, tak proč EQ montáž.? A pak, na ni dáš jen menší dalekohled., takže toho uvidíš méně.
EAA není už vizuální pozorování, je to regulérní focení ale bez dodatečného zpracování- a ne zrovna krátkými expozicemi . Jenže zase ten problém s velikostí a montáží.
Krátkými expozicemi tak do průměru 250 mm , ale na EQ montáži. A ne jako EAA, ale množstvím krátkých expozic se zpracováním.
250 Dobson ukáže hodně stovek galaxií - jen to nebude vypadat jako fotky. A velký Dobson jich ukáže úměrně s kvadrátem průměru více, ale ty detaily tam také zrovna nějak extra "nevyskakují "
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#9

Příspěvek od kuceraz »

Milan:
Ad EQ, máš pravdu, špatně jsem si to přečetl.
EAA, tedy sedět a koukat online na notebook, jak se mi kreslí DSO, je podle mě pozorování.
250ka jich ukáže hodně, ale detaily tam většinou nejsou víceméně žádné.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#10

Příspěvek od Nicholas »

Milane, s tím se nedá plně souhlasit. EAA je v pohodě s 10-15 vteřinovými expozicemi a při live stacking už po první expozici je vidět hodně, víc než stejný dalekohled ukáže u DSO v okuláru, další expozice to jen vylepšují. Zde samozřejmě záleží taky na vhodné kameře. Není potřeba nic zpracovávat, jen pozorovat v reálném čase, akorát místo oka pozoruje kamera a oko kouká na displej. Jestli jde o vizuální pozorování nebo focení je irelevantní, to je jen nějaké škatulkování, důležitý je výsledek = co je vidět. Oko taky zachytává fotony a mozek si to zpracovává.

Na 10 vteřinové expozice není potřeba EQ montáž a na EAA není potřeba velký průměr. To jsou věci uživateli dávno potvrzené. Pokud je touha vidět víc než šmouhy a vidět i barvy, ale zároveň se nezabývat složitým zpracováním a nejsou umělecké ambice, EAA je fajn. Faktorů k vyhodnocení je spousta a každý ať si to přebere podle sebe a svých potřeb, snah a cílů. Např. určité kouzlo EAA ve spojení s menším refraktorem je to, že to člověk čapne, vynese na terasu, a s tabletem za 5 minut kouká, žádná složitá příprava ani těžké přenášení a vidět toho je fakt hodně.
Naposledy upravil(a) Nicholas dne 09. 02. 2021, 18:54, celkem upraveno 1 x.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#11

Příspěvek od MiniMistr »

Jsem zvědavý na to, jak tato diskuse dopadne.
Jaká je hranice mezi pozorováním, on-line pozorováním a focením.
To zase bude ..... ;)
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#12

Příspěvek od MilAN »

Dotaz zněl na velikost Newtona na pozorování. Ne na focení , ne na EAA
A prosím tě, jak velký má být ten Newton, aby s ním šly dělat 10 s expozice na EAA bez EQ montáže. ? Pišme, prosím, k věci a k dotazu. Otázka nezněla na EAA ani na focení s ohniskem 30 mm. Takhle napsáno je to holá pitomost.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#13

Příspěvek od PetrŠ »

No, jak ti to říct. Já začal mlhavými obláčky před 35 lety s refraktorkem 50mm a bylo to fajn. Pak 100mm a bylo to zase super. Pak 200 a 150 mm. Ani jedním z nich jsem asi nestihl pozorovat všechno co mají v dosahu. A pak jsem se jedné krásné noci podíval do 400mm dobsona a byl jsem ztracen. A podívej se, jak jsem dopadl. Nicméně, každý ten dalekohled má své krásné objekty a zákoutí oblohy. Ano, detaily v jasných objektech budou nádherné, ale stejně zase skončíš lovením sotva viditelných obláčků na hranici dosahu :D . Spíš jde o to aby ten dalekohled byl v provozu a pozorovalo se s ním. Zážitky asi budou srovnatelné bez ohledu na průměr, ale ano, na DSO co největší průměr, zároveň snadno transportovatelný a umožňující pohodlné pozorování. Přece jen balancovat celou noc na štaflích není úplně ono.
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#14

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:Dotaz zněl na velikost Newtona na pozorování. Ne na focení , ne na EAA
Tazatel taky píše, že na tom chce cvakat snímky a že by volil dobsona :roll: Občas není od věci uvést alternativu k zamyšlení. Pokud si je jistý, že chce velký průměr a pouze vizuál a že mu to bude stačit a že se s tím bude rád často tahat, tak pak lze EAA kompletně ignorovat :-)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#15

Příspěvek od Janek »

Otázka sice směřovala na newton, ale na druhou stranu těch detailů ve 250-350mm newtonu na galaxiích moc vidět není, těch, co vykážou jakoustakou strukturu je fakt pár. Takže se diskuse logicky stočila k tomu, že jde-li o detaily, dává EAA výrazně lepší výsledky. Zatímco na temné obloze se snažíme se 250mm dobsonem vykoukat temný pás v NGC 4565 nebo náznak spirálních ramen v M51 (ono se to povede, když si oko přivykne tmě a zvolí se správné zvětšení a pozadí ztmavne), obtížná M33 nebo Black Eye, tak se připomenu a přihřeju polívčičku: viewtopic.php?p=393778#p393778
Jasně, je to o jiných penězích a o výbavě, ale i to je cesta. A při dnešních SW (ani nevím, jestli LiveStack umí už i jiný SW než free SharpCap) a čipech se těch 20s dá považovat za pozorování (monitoru :o). A nakonec to nebude jen o těch galaxiích …
Nechť už si to tazatel přebere.
Nakonec, já sám používám obojí, v Konojedech i na DSD byla jak C-925 s Hyperstarem, tak velký dobson a oboje má své kouzlo a po okoukání těch základních objektů je obojí malé :o).
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Odpovědět