Jak velký newton na pozorování galaxií

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#16

Příspěvek od Janek »

Otázka sice směřovala na newton, ale na druhou stranu těch detailů ve 250-350mm newtonu na galaxiích moc vidět není, těch, co vykážou jakoustakou strukturu je fakt pár. Takže se diskuse logicky stočila k tomu, že jde-li o detaily, dává EAA výrazně lepší výsledky. Zatímco na temné obloze se snažíme se 250mm dobsonem vykoukat temný pás v NGC 4565 nebo náznak spirálních ramen v M51 (ono se to povede, když si oko přivykne tmě a zvolí se správné zvětšení a pozadí ztmavne), obtížná M33 nebo Black Eye, tak se připomenu a přihřeju polívčičku: viewtopic.php?p=393778#p393778
Jasně, je to o jiných penězích a o výbavě, ale i to je cesta. A při dnešních SW (ani nevím, jestli LiveStack umí už i jiný SW než free SharpCap) a čipech se těch 20s dá považovat za pozorování (monitoru :o). A ono to nebude ve finále jen o těch galaxiích …
Nechť už si to tazatel přebere.
Nakonec, já sám používám obojí, v Konojedech i na DSD byla jak C-925 s Hyperstarem, tak velký dobson a oboje má své kouzlo a po okoukání těch základních objektů je obojí malé :o).
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
see_sawandrew
Příspěvky: 44
Registrován: 09. 02. 2021, 17:04
Bydliště: Morkovice-Slížany
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#17

Příspěvek od see_sawandrew »

Děkuji moc za odpovědi, možná jsem dotaz položil nesrozumitelně. Jde mi opravdu jen o to, jak velký dalekohled na dobsonovi byste mi doporučili pro vizuální pozorování galaxií. Respektive jaký průměr je potřeba, aby vůbec vylezly nějaké struktury spirálních ramen apod.

EQ montáž a focení vůbec nemusíte řešit, na to budu mít jiný dalekohled, autoguider a další věci. Takto otázka nezní a omlouvám se, pokud někoho matu :-).
ZWO ASI1600MM Pro / Canon EOS 5D Mark II mod.
Omegon N254/1250 OTA / Omegon N153/750 OTA
Skywatcher Evoguide 50 + ZWO ASI290MM + Lacerta MGen III
Skywatcher NEQ-6 Pro / Skywatcher EQ-35 Pro
https://astrofotky.cz/~ondrejpesak
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#18

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

S půlmetrem už to začíná bejt docela zajímavý :)

Ale vážně, je to strašně individuální, třeba Saša (Sasa3) má tady nějaký poznámky z pozorování dalekohledama pod 15 cm, kde toho pořád vidí víc, než já půlmetrem! Je to prostě hrozně o tom, co člověk jednak vidí a druhak co je ochoten uvěřit, že vidí, jak se naučí zpracovávat v hlavě ten slaboučkej obraz a ty záchvěvy detailů při různejma pohybama okem. Já na to prostě tak nejsem, a proto mám teď ten půlmetr ...

Moc bych se netrápil tim, že je něco "moc velký" - hodně záleží na konkrétní konstrukci, třeba můj Taurus 500 mm se mi do auta/z auta dostává v jednom snáž, než předchozí custom-made 400ka, prostě kvůli tvaru a hmotnosti - to neni nic proti Michalově konstrukci tý 400ky, to je prostě jenom pokrok v tom, co lidi dokážou vymyslet za nápady, aby se s tim líp manipulovalo. Ale je to pak prostě dost drahý, no. Rozhodně to ale chce zvažovat jako celek - dalekohled vybírat i podle auta a schopnosti pozorovatele s nim nakládat. Sou lidi, co maj 300ky, se kterejma já bych se tahat něchtěl a možná ani nedokázal, sem docela malej a mám krátký ruce :)

Taky se podle mě dost posouvá ten standard, jak roste životní úroveň a nománální ceny spíš stagnujou - takže když jsem před 13 lety kupoval první vlastní dalekohled, tak 250-300 mm byl takovej standard, dneska mi přijde, že taková "normálně dostupná" velikost pro většinu lidí je ta 400ka a kupovat menší už moc nestojí za to.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#19

Příspěvek od Artaban »

Kupovat první velký dalekohled bez rozumného úsudku nemusí dobře dopadnout. Nejdříve bych se někde na louce do něj a na něj podíval.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#20

Příspěvek od dvader »

Ono to má hodně aspektů...
Třeba lenost - ta časem začne nahlodávat nadšení a pak čím větší hovado, tím menší chuť to nakládat a vykládat.

Pořád platí, že nejlepší dalekohled je ten, s kterým se nejvíce pozoruje! A pozorování má být hlavně radost, takže i tu manipulaci by měl člověk brát jako radost a ne opruz...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#21

Příspěvek od PetrŠ »

Abys měl nějakou představu a neočekával od toho příliš, takhle vidí galaxie ve svých dobsonech Uwe Glahn. U každé kresby máš průměr dobsona v palcích.
http://www.deepsky-visuell.de/GLX.htm
Ale Uwe má zdá se dobré pozorovací podmínky a vytrénované oko.
A ještě Bertrand Laville: http://www.deepsky-drawings.com/categor ... dsdlang/fr
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#22

Příspěvek od biker.fm »

Jak napsal dvader, nema to byt vopruz a ta lenivost taky se hlasi o slovo. Kdysi jsme tahali k foceni i velke dobsony na vizual. Ted jsem rad kdyz zprovoznim foceni a pak koukam bud spektivem na stativu nebo triedrem. Skladat UL se mi uz nechce. Jo a nejsem v tom sam, znam vice takovych pripadu :-)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#23

Příspěvek od MilAN »

Já se tedy ještě vrátím k tomuhle tvrzení, protože si nejsem jistý, co tím bylo myšleno a jak to souviselo s otázkou :
Nicholas píše:Na 10 vteřinové expozice není potřeba EQ montáž a na EAA není potřeba velký průměr. To jsou věci uživateli dávno potvrzené.
Můžeš mi napsat, jak chceš udělat 10s expozice bez EQ montáže?
Ty místo toho, abys tedy tazateli popsal, jak to udělat, ses soustředil jen na to nesouhlasit se mnou.
Osobně dělám více jak 50% pozorování jako EAA, takže mám tušení, co lze dosáhnout a jak na to různými metodami. Tys to ale nepopsal. Mohu sice předpokládat , že použiješ třeba Poncetovu plošinu,- tak O.K., ale výsledek není zrovna nic moc - alespoň ne v tom, co je kde publikované. A není to zrovna to, co lze dělat jako EAA. Výsledek je jen taková improvizace, hodně vzdálená od možností současné i té nejlacinější techniky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#24

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Já teda pořád nerozumim tomu, v čem se to EAA liší třeba od toho, že si otevřu DESI Legacy Survey a budu se koukat na ty galaxie tam. Jako neberte mě špatně, já to dělám a je to sranda ... ale dělám to doma v pohodlí :) Jako jo, někoho to určitě baví, ale tohle si třeba myslim, že je ta věc, ke který by vždycky měl jít velkej disclaimer, že tohle musí člověk vidět na vlastní oči u někoho jinýho, než bude vědět, jestli je to pro něj ...
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#25

Příspěvek od Psion »

Taky nerozumím tomu, proč lidi neustále koukají dalekohledy na ty samé malé rozplizlé mizerně viditelné flíčky, na kterých toho okem není moc vidět, když si to mohou vyfotit a ještě k tomu barevně :)
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#26

Příspěvek od Nicholas »

MilAN píše:Můžeš mi napsat, jak chceš udělat 10s expozice bez EQ montáže?
U dobsona asi ne. Ale newton není jediný typ dalekohledu. 80 mm refráček nebo C6 s rozumnou astrokamerou ukáže klidně víc než 300 mm newton vizuálně, obzvlášť ve městě.
Honza Ebr (honza42) píše:Já teda pořád nerozumim tomu, v čem se to EAA liší třeba od toho, že si otevřu DESI Legacy Survey a budu se koukat na ty galaxie tam.
Pořád se sedí venku u dalekohledu, pořád je to o objevování oblohy, čekání na dobrý seeing, není problém vyměnit během pár vteřin kameru za okulár pro planety. Není to o focení, jen o vylepšení vizuálního pozorování.

PS: YMMV. Netvrdím, že to mám sám napozorováno, pro letošní rok dostalo přednost auto před kamerou, ale nastudoval jsem si o tom dost, abych věděl, že tím směrem chci dál jít, ale ne pro každé pozorování, vizuál má mnoho kouzla, proto nespěchám.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#27

Příspěvek od MMys »

Z vlastní zkušenosti, mám 400-ku f/4. Když ji pozoruju na terase v Bělči nad Orlicí kousek od Hradce Králové, s oblohou v zenitu a východními směry tak 20.6 mag/arcesec2 (zde mizerná obloha) tak je to mizérie. Kromě pár jasných kousků nic moc. Za špičkových nocí, což zde znamená 21.0 MSA, je to o poznání lepší. Když s tím vypadnu do Orlických hor, kde se motá kolem 21.5 MSA, tak už to začíná být zajímavé, dost galaxií už s nějakými detaily, spousta slabých kup hezky viditelných (to u HK moc nejde).

Tedy s galaxiemi je to hodně o obloze, a Bortle 4 je dost široký rozsah, jsi spíš na dolní nebo horní hranici ? Pokud na dolní, budeš s galaxiemi vizuálně zklamaný asi v čemkoli. Na horní hranici už to bude o poznání lepší, ale tmavá obloha je prostě tmavá obloha a průměr co největší. I tak jsou to stále mlhavé flíčky, a kromě těch největších vyapalovaček jsou detaily s velmi nízkých kontrastem. Nečekej to jako na těch kresbách, že by to tam svítilo na první pohled. Ty detaily je nutné vykoukat, mnohdy bočním viděním. Proti tomu je EAA kamerkou parádní pohled.

Možná by nebylo od věci se domluvit s někým na společném pozorování, abys věděl do čeho jdeš.

Emisní nlhoviny jsou vděčnější, tam se dá s horší oblohou bojovat mlhovinvými filtry (UHC, OIII, pořádné, pokud možno co nejužší, zde nešetřit, ty tzv. ekonomické varianty jsou na světlejší obloze naprd).

EAA si s tím světelým pozadím poradí líp, prostě to pošoupneš, ztmavíš. A porovnávání co vidíš okem a co ukáže za pár sekund kamera je taky docela zajímavá činnost.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#28

Příspěvek od MilAN »

Nicholas píše:
MilAN píše:Můžeš mi napsat, jak chceš udělat 10s expozice bez EQ montáže?
U dobsona asi ne. Ale newton není jediný typ dalekohledu. 80 mm refráček nebo C6 s rozumnou astrokamerou ukáže klidně víc než 300 mm newton vizuálně, obzvlášť ve městě.
Nerad ti odporuji, ale žádným dalekohledem neuděláš 10s expozici bez EQ montáže. Posledním objektivem, kterým to jde, bude fotoobjektiv s ohniskem 30-40 mm. Těch 10 s je absolutní nesmyls, proto jsem se ozval, i když už jsme OT a nesouvisí to s původním dotazem
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#29

Příspěvek od Psion »

Na AZ montáži dělá eVscope u 400 mm 4 s expozice, třeba to myslel nějak takhle.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#30

Příspěvek od Nicholas »

Když to nejde, tak je fakt divné, že to lidi používaj. Nemluvím o 30 vteřinách, ale 5-20 vteřin se běžně používají. Ale nebudu zde více zaplavelovat vlákno o vizuálním pozorování newtonem.

https://www.cloudynights.com/topic/5298 ... evolution/
60 seconds is not happening at all. 30 seconds may be borderline. 20 seconds is ok.
you don't want subs longer than about 10s for best results
https://agenaastro.com/articles/guides/ ... y-eaa.html
But do you absolutely need an equatorial mount? For astrophotography, where frames are captured over a few minutes or more, the answer is definitely 'yes.' For EAA, the answer is 'maybe' or 'it's nice to have.' If the sensitivity of the camera and the focal ratio of the telescope allow for exposures of 30s or less, a good go-to tracking altazimuth mount can work just fine, and many serious EAA practitioners work with alt-az mounts, especially with systems such as Celestron CPC and NexStar and Meade LX90, LX200, and LX65. For captures longer than about 30s, the effects of field rotation become noticeable.
a mnoho dalších lidí, kteří dělají EAA a nemají EQ montáž. Ale když to nejde, tak to nejde...
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Odpovědět