Jak velký newton na pozorování galaxií

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#31

Příspěvek od MilAN »

To je samozřejmě možné, pokud používáš elektronickou Alt/Az montáž. Vždyť je to GoTo montáž, čili v cenové hladině na úrovni GoTo paralaktiky. Pouze v té velmi laciné variantě není o mnoho dražší než paralaktika. Podstatné ale je, že ta elektronická ALT/AZmontáže funguje ve svém pohybu jako paralaktická-čili je to montáž s hodinovým pohonem = pohonem za hvězdami. A ve výsledku je to dražší, než jednoduchá paralaktika s motorickým RA pohonem, která umožňuje delší expozice bez omezení.
Ale bez paralaktického pohybu nevyfotíš nic z DSO ani hvězdy expozicí přes 3sec ani s krátkým dalekohledem .
...
P-S.: na podobném principu fungují dnes velké astronomické dalekohledy- nikoho už nezajímá typ ani provedení montáže - důležité je jen to, že to navádí dalekohledy a vede za hvězdami při pozorování
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#32

Příspěvek od Nicholas »

Nedošlo mi, že se bavíte o nepoháněných montážích, to pak je samozřejmě jasné :-) Beru to pro EAA jako samozřejmost, jinak bych to ani nezmiňoval. Prostě jsem chtěl jen zmínit možnost menšího kompaktnějšího dalekohledu (a celé sestavy), který může umožnit vidět víc a lépe (80-100 mm refraktor nebo 150-200 mm SCT, oba kolem f/6) klidně na GoTo EQ montáži, ve srovnání s 300+ mm newtonem na dobsonu bez GoTo. Těch faktorů ke zvážení tam je mnoho, každý si tímhle rozhodovacím peklem prošel, nejspíš víckrát. Tak přeju dobrý výběr :-D
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1120
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#33

Příspěvek od Pavebo »

Jenom tak pro představu, co je vidět v newtonu o průměru 400 mm v městských podmínkách - přikládám hodně starý snímek, který není dělán EAA metodou (myslím, že ještě někde snila svůj sen...), ale poctivým sběrem 3 sec. expozic na azimutální montáži s pohonem, který je pro focení prostě nezbytný.

Obrázek

Je to SW flex- tube Go-To montáž, nelekej se jakési “Ikea Advanced” montáže, nějak mi ten pohyblivej nábytek připomněl produkty oblíbené severské firmy.

Je tu vidět neduh azimutální montáže, kde se projeví stáčení pole, proto holt chytří chlapci na velkých observatořích používají derotátor...

Kdo dělá vizuál, snadno uvidí rozdíl mezi vizuálem a focením.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#34

Příspěvek od MilAN »

to: Nicholas : pokud se budeme bavit jen o EAA, tam bych preferoval jednoznačně vidlicovou / polovidlicovou GoTo alt/az montáž, zrovna tak na vizuál pomocí SCT /MAK dalekohledů. Tam všude převažují její výhody nad jiným řešením. A jednoduchá mobilita.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#35

Příspěvek od Nicholas »

S tím plně souhlasím :-)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
see_sawandrew
Příspěvky: 44
Registrován: 09. 02. 2021, 17:04
Bydliště: Morkovice-Slížany
Věk: 34
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#36

Příspěvek od see_sawandrew »

Díky všem za reakci. Vyjádřím se k dotazům, které tu byly.

Světelné znečištění: Netuším, na jaké jsem hranici. Tady je screen dalších dat dle light pollution mapy: http://prntscr.com/yyjzn3
Andromedu i Mléčnou dráhu vidím pouhým okem celkem bez problému, M33 nikoliv.

Nakládání do auta: Neplánoval jsem. Mám na zahradě chatku, kde mám vybavení zamčené, a plánoval jsem pouze teleskop vynést pár metrů od ní na zahradu. Tedy do auta bych nenakládal a nepřevážel na místo s temnější oblohou. Možná je to ale chyba a je tím pádem nesmysl o pozorování v mých podmínkách uvažovat, nevím.

GoTo: Protože jsem líný a pohodlný, a protože nebudu většinou pozorovat sám, ale třeba i s dětmi, určitě Dobson s GoTo chtít budu a počítám s tím, že si za to zaplatím.

EAA: Určitě bych preferoval normální pozorování, i když chápu, že přes krátké expozice by to asi bylo lepší, ale mám dojem, že to prostě nebude ono.


Díky všem
ZWO ASI1600MM Pro / Canon EOS 5D Mark II mod.
Omegon N254/1250 OTA / Omegon N153/750 OTA
Skywatcher Evoguide 50 + ZWO ASI290MM + Lacerta MGen III
Skywatcher NEQ-6 Pro / Skywatcher EQ-35 Pro
https://astrofotky.cz/~ondrejpesak
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#37

Příspěvek od PetrŠ »

V tom případě co největší průměr peněženka dovolí. Dokonce ani nemusíš vynášet dobsona z kůlny. Udělej si na vhodném místě beton, postav tam dalekohled a kolem něj postav kadibudku na kolečkách, kterou jen odsuneš nejlépe severním směrem. ;)
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#38

Příspěvek od MilAN »

A není jednodušší nasunout na Dobson kolečka a vyjet s ním z chatky, která již stojí, než stavět další ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#39

Příspěvek od juh »

... Světelné znečištění: Netuším, na jaké jsem hranici. Tady je screen dalších dat dle light pollution mapy: http://prntscr.com/yyjzn3 ...
To čo ukazujú mapy svetelného znečistenia, možno u nás za bežných rozptylových podmienok kľudne posunúť o jednu triedu. Podľa mapy by som mal byť niekde na hranici medzi 3-4, ale podľa skúseností je to skôr niekde medzi 4-5. Musia byť veľmi dobré podmienky, čo je maximálne pár krát v roku, aby to sedelo s tou stupnicou uvedenou v "Bortle Dark Sky Scale".
Přílohy
my_SQM.jpg
my_SQM.jpg (18.12 KiB) Zobrazeno 1166 x
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#40

Příspěvek od Achernar »

V takové situaci a zadání mi připadá řešení jasné: co největší dobson, tedy rozumně 300-400mm. Na galaxie kromě dobrých podmínek nepomůže nic jiného než průměr a ani tak není vidět kdovíco.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#41

Příspěvek od PetrŠ »

MilAN píše:A není jednodušší nasunout na Dobson kolečka a vyjet s ním z chatky, která již stojí, než stavět další ?
Je :lol:
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#42

Příspěvek od Achernar »

Tohle bude ono (nechci zakládat nové vlákno), na galaxie akorát. Francouzský kolega si postavil 61cm dobsona: https://www.webastro.net/forums/topic/1 ... nt-2865441
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#43

Příspěvek od peta62 »

Moc pekne, pokud spravne vidim tak f/3.3, to je opravdu lapac. Vidim vedle sachty ovladani, on tam ma motoricke pohony ? Prekvapila mne ta odnimatelna kolecka, predpokladal jsem nejake blokovani ci podkladani, ale to by asi nebylo dost tuhe.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#44

Příspěvek od MilAN »

Motory tam vidět nejsou, ale zamontované klasické DSC. Tedy bez motorů Push To. Pro motory tam chybí jakákoliv příprava na dodatečnou montáž-( v tomhle provedení tam není zrovna prostor)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Jak velký newton na pozorování galaxií

#45

Příspěvek od vla »

Je úplně jedno, jestli to je f/3,3, nebo f/5, spíš bude lepší f/5.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět