Levná náhrada za Lidlskop

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#16

Příspěvek od Psion »

Michal65 píše: A ty obchody jsou teď prázdné proč? Vyšší zájem v době covidu? Výroba nestíhá? Nebo nějaké problémy ve výrobě? Chybí křemík na čočky? :-)
Od všeho kousek, Čína zavírá celá města kvůli covidu, lidé ve světě se doma nudí, tak nakoupili a nové dodávky mají velké zpoždění. Prostě tohle low end zboží se běžně povaluje v obchodech, dnes je vykoupeno skoro vše.

U dlouhých refraktorů je potřeba solidní montíž, jinak se to celé klepe. Azimutální bytelná montáž se doma nikdy neztratí a raději předimenzovaná. Průměr dalekohledu je kapitola sama pro sebe, vždycky bude dalekohled mít malý průměr :) Vždy se vyplatí jít cestou kvality, takže bych nepospíchal a raději došetřil nějaké peníze a koupil něco na jaře.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#17

Příspěvek od vla »

Ono je to vlastně jednoduché, jakýkoli větší průměr při zhruba stejné světelnosti pro tebe bude přínosem.Takže klidně průměr 90 mm od jakékoli známnější firmy by mělo být to co hledáš.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#18

Příspěvek od dvader »

Já přidám ještě jeden tip:
Domluv se v Supře - co mají k dispozici, co z toho by ti mohlo potenciálně vyhovovat atd. P. Zahajský je velmi ochotný a určitě se s ním dá domluvit na zapůjčení. Protože nejlepší je vyzkoušet si to v praxi (speciálně u toho, po čem ty pokukuješ)...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#19

Příspěvek od majklus »

Psion píše: ... U dlouhých refraktorů je potřeba solidní montíž, jinak se to celé klepe...
Nelze ani víc zdůraznit, jak velká je tohle pravda. Padaly tu návrhy na 127mm refraktor, tam je montář HEQ5 či její ekvivalent opravdu rozumné MINIMUM. Jinak už menší větřík či potřeba přesně doostřit člověku znechutí celej večer. To samé bych viděl s průměrem 102mm a montáží EQ5.

Bresser 127/1200 jsem měl ( apořád ho ještě "ve skladu" mám) a je to opravdu dobrý dalekohled dle mě, ale krása koukání přes refraktor je u mě spojená s pohodlím motorizované montáže, a ta se nesmí poddimenzovat. Taková montáž pak bohužel stojí o dost víc než dalekohled.

Pokud je někdo trochu zručný a nemá dílnu neustále zanešenou odpadním bordelem z baráku až po strop, tak by se asi nechala vyrobit výrazně levněji azimutálka, ale bude třeba "pošťuchovat". Nadruhou stranu u toho člověk pak v létě neusne, jak se mi na zahradě už 2x stalo. :-D

Co se týče kvality provedení, Ten Bresser je trochu "humpolácký", tubus je poctivý a objektiv je uložený v kolimovatelné objímce. Vyhnul bych se jejich obyčejným hřebenovým výtahům, pokud je ještě někde nabízejí, a šáhnul po hexafoc - ty jsou slušné a na rozdíl od těch jednoduchých hřebenů nebude člověk ihned platit za jejich upgrade.

Celestrony bohužel neznám....
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
mikisan
Příspěvky: 101
Registrován: 11. 11. 2010, 08:39
Bydliště: Ziar nad Hronom
Věk: 40

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#20

Příspěvek od mikisan »

Ok moj prvy normalnejsi dalekohlad bol prave 70/700 (pred tym len 50mm hladacik). V tej dobe som tiez chcel upgradnut a skusal som aj 90/900 a vyssie priemery. Z vlastnej skusenosti a v tej cenovej relacii co si uviedol, sa asi radsej drz toho 70/700. Pretoze do toho rozpoctu a podmienky ze iba refraktory nic rozumnejsie nie je. 90/900 uz je podstatne vacsi dalekohlad a na tych stativoch co to predavaju to trasie a aj farebna vada je tam omnoho zretelnejsia hoci je to tiez F10. Velmi slusny obraz a do ktoreho by som vtedy siel, mal refraktor 102/1350 ale to uz je skutocne obor a montaz ktora ma zmysel na takyto dalekohlad je drahsi ako samotny tubus. 70/700 je skvely dalekohlad s dodavanym stativom ktory je dostatocne dobry na svoju vahu a s ktorym sa da vidiet celkom vela toho a aj opticky za tu cenu nic nie je lepsie, Ak trvas na uvedenych podmienkach tak by sa velmi lahko mohlo stat, ze by si na svoj povodny 70/700 v dobrom spominal a lutoval ze si vobec robil zmenu. Drz sa toho co tu na fore odznelo tj nic lacne to nebude. Nie je to koli tomu ze toto forum je preplnene arogantnymi ostrielanymi amatermi s technikou za desattisice czk/eur, ale pre to ze uz maju skusenosti. Ja sam som presiel vela dalekohladmi a velakrat som sa sekol vedla a takyto pokus omyl stoji nemale peniaze. Ale ak velmi chces upgrade a vedel by si povolit na svojich podmienkach tak moj typ na najlacnejsi upgrade od toho co mas a aby to davalo zmysel je Maksutov 127 (napriklad tu. Da sa mozno aj lacnejsie inde zohnat). Ano je to zrkadlo a ano je to nad zmienovany rozpocet ale je to bezudrzbovy dalekohlad ktory drzi kolimaciu aj dozivotne, teda ak ti nepadne na zem (a nerozbije tym dlazku, pretoze maky su pevne ako tank) je to najblizsie k refraktorom aj co sa kvality obrazu tyka a stativ k tomu je elektronicky a cela zostava je lahko prenositelna pretoze nema zavazia. Mojim nazorom idealny dalekohlad pre "obcasnych" astronomov ktori chcu viac ako 70/700 a stale za rozumnu cenu a uz so serioznejsim priemerom aj na jasnejsie DSO a uplne genialny na planety/mesiac. Ak by to bolo vela tak aj 102mm verzia a o 200e lacnejsia by bola tiez ddobra volba. No ale ak vyslovene trvas na podmienkach tak sa drz toho, co tu uz odznelo.
GSO Newton 200/800, Celestron Maksutov 127/1500, TS Photoline doublet FPL-53 APO 72/432, Coronado PST, Montaze: NexStar Evolution, NexStarSLT, dreveny minidobson.
Uživatelský avatar
chickenkkrust
Příspěvky: 138
Registrován: 23. 08. 2020, 22:00
Bydliště: Starý Plzenec-Sedlec
Věk: 38
Kontaktovat uživatele:

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#21

Příspěvek od chickenkkrust »

Ten omegon 90/900 je úplně stejný, jen nabarvený bresser messier 90/900, akorát stojí asi o tisícovku víc. Jinak mají od pohledu všechno stejné - stejně hroznou plastovou objímku s 8cm lištou, stejně hrozný plastový výtah... Pokud bys ten chtěl někdy měnit, tak si dej pozor, protože vnitřní průměr 86mm není u bresseru to samé, co třeba u TS ;) hexafoc tam u bresseru dávají asi až od 102 průměru. Jo a mám ho na Exos1 ((něco Mezi eq 3-2 a eq5) a stejně se to klepe. Hold metrová páka...

To Majklus - nevíš jak se dostat k té objímce objektivu? Přijde mi že je napevno v rosnici. Nechtěl bych to utrhnout ;)
TS APO 125/975 na EQ6-R, Bresser AR 90/900 na Exos1, N130/650
Uživatelský avatar
Michal65
Příspěvky: 21
Registrován: 17. 05. 2010, 20:45
Věk: 58

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#22

Příspěvek od Michal65 »

Díky všem za reakce. Ještě jsem si vzpomněl, že když jsem měl před lety 1200/200, že největší krása bylo koukat na malé zvětšení, všechno krásně ostré a pocit prostoru atd. Takže větší refraktor + malé zvětšení a snad aspoň jasnější a větší DSO by mohly být už trochu vidět, takže když pominu Měsíc a 3 planety a chromatickou vadu, tak je tu ještě i ten 102/600 (ne 500). A má to už 2" výtah.

Hvězdářský dalekohled Bresser AC 102/600 EQ-3 AT-3
https://www.novedalekohledy.cz/catalog/ ... t_3_43996/

(1) Ta montáž EQ3 to unese? Ale to je plus mínus stejný, jako Astro 3 u starého Lidlskopu?
(2) Jaký levný trochu lepší okulár 26 mm s větším polem byste do něj doporučili?

Nebo stačí 20mm a zvětšení 30× a tedy oční pupila 3,4 mm? (102 /30 )? SVBONY 68° pak cca 2,2°?


Kolik vlastně nejvíce pozorujete, když chcete vidět největší kus oblohy?

(3) A nebo OTA 102/500 za 5190 Kč a dát to na tu montáž Astro 3 z Lidlskopu, je to krátké, takže OK, akorát ta barevná vada...

SKY-WATCHER BK1025 OTA
https://zoom-n-joy.cz/product/hvezdarsk ... gLiF_D_BwE

(4) Je to o poznání horší, když je to 500 a ne 600 mm? Na ten objektiv 102 mm?

Jinak díky za ten tip na tu malou 72 ED. Tady bych se chtěl zeptat, kdo se tím koukal, v čem vlastně je ten hlavní rozdíl proti Lidlskopu.
Je to ostrost díky velmi malé chromatické vadě? A maximální zvětšení na Saturn je tedy 2D = 144 nebo má smysl i větší, když je to ED? V čem je ten přínos?

A není fakt lepší levná 90/900, protože má více světla než 72mm ED? Jde to porovnat?
A pokud je u Lidslkopu 70/700 F10, což je stejné, proč by měla být barevná vada větší? Při stejném zvětšení?

Otázka je zda je světelnost "král", nebo je "král" kvalita a ostrost. Zda tedy 72mm lepší ED je lepší, než běžná 90mm čočka (stále o více než 50 % více světla).

Díky moc za reakce.

KRÁTKÝ HEXAFOC, když tedy pominu, že už je to docela těžký, jak se to přidělá na tu Astro 3? To je jiná lyžina, že? Astro 3 má na jeden šroub a je asi užší?
BRESSER MESSIER AR-102s/600 OTA Hexafoc 6600 Kč (EU zdroj)
http://www.atc-astro.eu/eshop/bresser-m ... xafoc.html
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#23

Příspěvek od Artaban »

Michal65 píše:Kolik vlastně nejvíce pozorujete, když chcete vidět největší kus oblohy?
To záleží, jak kterým a jak velkým dalekohledem. U tebou uvažovaných dalekohledech to může být něco kolem 20x. Lepší pohled pak může být třeba triedrem na montáži. Např. hodně používaný binar 15x70 dokáže lepší zážitek z pozorování, než refraktor 90-100mm při podobném zvětšení. Nevýhoda levného binaru je, že není lomený a tak si při pozorování v zenitu brzo zlomíš krk.
No a neumožňuje větší zvětšení. Výhoda toho astrodalekohledu je právě možnost toho velkého zvětšení, které běžné triedry nedokážou. Když si koupíš dalekohled, který to díky krátkému ohnisku a levné optice nedokáže, ( kvalitně) tak ho budeš používat převážně na menší zvětšení a tam mu už bude konkurovat ten binar.
Michal65 píše:Jinak díky za ten tip na tu malou 72 ED. Tady bych se chtěl zeptat, kdo se tím koukal, v čem vlastně je ten hlavní rozdíl proti Lidlskopu.
Je to ostrost díky velmi malé chromatické vadě? A maximální zvětšení na Saturn je tedy 2D = 144 nebo má smysl i větší, když je to ED? V čem je ten přínos?
ED 72 používá moderní a tím pádem drahá skla. Rozdíl v kvalitě obrazu oproti Lídláku pozná každá malá holka. Zvětšení 2D je proto reálné a použitelné. Né ale na všech objektech. Obraz už je tmavý a tak vhodným objektem je Měsíc, Mars a možná Jupiter. Taky dvojhvězdy.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#24

Příspěvek od Artaban »

Michal65 píše:A pokud je u Lidslkopu 70/700 F10, což je stejné, proč by měla být barevná vada větší? Při stejném zvětšení?
Myslíš 70mm achromát vs 90mm achromát? To proto, že čím větší objektiv, tím větší barevná vada při stejném ohnisku. Proto aby achromát trochu slušně ukazoval musí mít delší ohnisko. Např 100/F12, nebo 150/F15. Moderní skla dokážou dobrou kresbu s kratším ohniskem. Říkáš drahé, ale ušetříš za bytelnou drahou montáž a vše ostatní co je s tím spojené. Např. bys nepotřeboval k velkému refráku velkou hvězdárnu, která stojí mnohem víc peněz, než malá ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#25

Příspěvek od MilAN »

Michal65 píše:

A pokud je u Lidslkopu 70/700 F10, což je stejné, proč by měla být barevná vada větší?
Protože barevná vada u stejného achromatu roste s průměrem. A aby byla porovnatelná, tak jestliže je snesitelná u průměru 70 při světelnosi 1:8, bude u průměru 100 mm muset být světelnost 1:11 a u průměu 150 mm 1:16
Naposledy upravil(a) MilAN dne 26. 01. 2021, 11:36, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#26

Příspěvek od Achernar »

Michal65 píše:největší krása bylo koukat na malé zvětšení, všechno krásně ostré a pocit prostoru atd.

Kolik vlastně nejvíce pozorujete, když chcete vidět největší kus oblohy?


Jinak díky za ten tip na tu malou 72 ED. Tady bych se chtěl zeptat, kdo se tím koukal, v čem vlastně je ten hlavní rozdíl proti Lidlskopu.

A není fakt lepší levná 90/900, protože má více světla než 72mm ED?

Otázka je zda je světelnost "král", nebo je "král" kvalita a ostrost. Zda tedy 72mm lepší ED je lepší, než běžná 90mm čočka (stále o více než 50 % více světla).
Pro člověka, který na obloze hledá hlavně krásu, není nic lepšího než jakýkoli dalekohled – spíše ale dalekohled menší - a malé zvětšení, ideálně se širokoúhlým okulárem. Malý dalekohled nejen proto, že je s ním snažší manipulace, ale hlavně proto, že se člověk reálně dostane na větší zorné pole, tedy to, co vidí okuláru, představuje větší kus oblohy. To člověku dá nejen daleko snažší orientaci a tudíž rychlejší cestu k radosti, ale i lepší představu o kontextu a jaksi vizuálně krásnější pohled. Obloha ještě není tak černá, hvězdičky krásně svítí a mlhoviny a hvězdokupy se mezi nimi krásně vyjímají. S rostoucím zvětšením velmi rychle tmavne zorné pole, ať už člověk používá dalekohled jakýkoli. Ve větším dalekohledu člověk samozřejmě vždycky uvidí víc než v tom malém, nikdy ale nemůže mít všechno najednou, protože s velkým dalekohledem zase mizejí věci, které umožňuje jen dalekohled malý. Já mám refraktor s průměrem 140 mm a nejčastěji pozoruju s tím úplně nejmenším zvětšením, což je v mém případě 28x. A ačkoli mám i dalekohled mnohem větší, největší radost mi nakonec přinese spolehlivě pozorování těmi nejmenšími. Tedy 63 resp. 50 mm. A k té poslední otázce: tam je odpověď úplně jasná. Nejdůležitějším faktorem je vždycky kvalita, všechno ostatní je druhořadé. Takže volba mezi ED72 a lídlákem je úplně jasná věc. Pokud se ti ten první vejde do rozpočtu, vůbec nad tím nepřemýšlej, protože je to úplně jiná liga. Všechny ostatní výhody, tedy snadný transport a malé nároky na montáž ti zůstávají. Navíc se ti takový dalekohled bude hodit kdykoliv budoucnu bez ohledu na to, jak velký další dalekohled si časem pořídíš nebo postavíš.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#27

Příspěvek od Yarkho »

Michal65 píše:Takže ještě jednou: Rozumím milionu správných argumentů, co je v dané třídě lepší, ale pokud nemáte osobní zkušenost s levnými refraktory, pokud nevíte, zda jsou stejné nebo jaké jsou rozdíly, tak prosím ani nekomentujte, teorii opravdu znám. Taky chápu, že levná montáž je horší než montáž za 10 tisíc atd. Ale takto můj dotaz nezněl.
Nuž, akákoľvek skúsenosť nemôže byť lepšia ako teoretický limit - vždy je to naopak.
Len si dovolím pochybovať, či je pochopenie teórie dostatočné, keď sa tu premieľajú všelijaké alternatívy, od ED 72mm, dlhé achromáty, až po krátke (f/5) achromáty.

Splniť pôvodné zadanie - posunúť sa od Lídlskopu by snáď mohol tento 80mm f/8 achromát od Bresseru -
https://www.svetdalekohledu.cz/messier- ... mm-az-nano
s tým, že oproti Lídlskopu sa jedná o f/8, nie f/10 ďalekohľad (nesplňuje Fraunhoferovu podmienku).
Na montáž sa v budúcnosti bude dať posadiť ED refraktor podobnej veľkosti alebo menší Mak.

Pokiaľ ale uvažujete o väčšom priemere, má zmysel došetriť na ED verziu s príslušnou montážou.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Michal65
Příspěvky: 21
Registrován: 17. 05. 2010, 20:45
Věk: 58

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#28

Příspěvek od Michal65 »

Díky všem za velmi cenné komentáře. Já si postupně obnovuji znalosti, které jsem měl kdysi v mládí 8-) tedy před 15 a více lety. Měl jsem Dobsona od pana Drbohlava 200/900, ale to bylo šíleně zbastlené, pak Dobsona 1200/200, to už bylo lepší (výtah 2" atd.), takže pamatuju tuším objektiv Kellner 32mm (45 stupňů? je to možné?) a když bylo léto a mléčná dráha, tak to byl mazec... Ale pak mě právě překvapil i ten Lidlskop, že ty planety mi přišly ostřejší a jaksi čistší (i když samozřejmě slabší) a pak jsem měl na 14 dnů Bresser Messier 102/1200 nebo tak a to bylo zase o hodně dál, než ten Lidlskop 70/700... Hodně se mi to líbilo. Bohužel jsem ho musel vrátit.

Takže na jedné straně mě láká 102 mm a kdyby to bylo ohnisko jen 600 mm, tak na ta malá zvětšení, pupila tak 4 mm, takže nejmenší zvětšení cca 25×, čili by asi stačil jeden kvalitní širokoúhlý objektiv – asi těch 26 mm (nebo je tam tuším rovnou už i setový Plossl...) a to by bylo 23× a pupila 102 / 23 = 4,4 mm, což je asi při mém věku max. A když jsem vedle četl, jak kdosi pozoroval velmi malým starším lepším německým achromátem Zeiss C63 /840 a našel toho spoustu, tak toto je jedna cesta a navíc by to s odřenýma ušima udržela i ta moje stará montáž Astro 3, ty nohy nemá vůbec špatné a přijde mi docela překvapivě robustní. Ale co teď ty planety a Měsíc...

A druhá varianta je přece jen obyčejný levný 90/900 mm, což by taky na tu montáž taky ještě šlo, tak tak, a má to F10, takže by to mělo teoreticky být ještě slušné a přece jen o těch 60 % více světla (než Lidlskop). Tady se mi až nechce věřit, že při velmi malém zvětšení by nebyly limitem už moje oči (jejich ostrost) – vůči té 72 APO (která je navíc asi 2-3× dražší). Rozumím že při zvětšení 70-100-144 už bude APO mnohem ostřejší, ale i na ta malá zvětšení kolem 23-35× to bude poznat? Opravdu? – Tady bych rád info od někoho, kdo to opravdu cílevědomě srovnával.

Nepochybuju, že bude jasný rozdíl mezi Lidlskopem (běžný Bresser 70/700) a 72 APO, asi nemám problém že i vůči 80/800 apod., ale kdesi kolem 90-100mm a více (viz lepší Hexafony) už přece musí hrát roli (mluvím stále o malých zvětšeních 23-35×) to množství světla? Je to tak?

A další problém je, že je tedy vše v obchodech skoupené (!!), takže možná si přece jen nechám zatím ten Lidlskop a budu přemýšlet, co kde a jak...

A pokud nechci drahé okuláry za 1500 a více, tak zatím řeším, zda k červenému SVBONY 20 mm 68° (přijde vám taky více než slušný k Lidlskopu?) dokoupit levný barlow 2× + další okulár levný Plossl 12 mm (ohnisko 6 mm, 700/6 = cca 117×) nebo rovnou a jen SVBONY 12 mm 68 °. Chápu, že u toho levného Plossla hrozí blízký oční reliéf, a levnější barlow zase asi zhorší kvalitu... Takže spíš to SVBONY 6 mm... ??? Nebo bude stačit 9 mm? Ale 77× je asi málo i na Lidlskop, na planety..., že?

A nikde jsem nenašel jasný názor a srovnání těch levných okulárů.
Taky viz starší diskuse zde na fóru:
viewtopic.php?f=38&t=19814&hilit=TMB+planetary

(a) 5 nebo 6 mm TS Planetary 58°: 30,5 USD – opravdu je horší než ty 66° a 68° SVBONY?
https://www.aliexpress.com/item/3279031 ... 70bdtNiVuh

(b) zlatý 66°% SVOBONY 6 mm, 25 USD
https://www.aliexpress.com/item/32790683618.html

(c) červený SVBONE 68°33 USD
https://www.aliexpress.com/item/32847594464.html

Měl někdo možnost porovnat přímo 6 mm zlatý 66° a červený 68°? Není to skoro stejné? Kvalita v centru pole podobná?
A když pominu širší zorný úhel (na planety to až tak nevadí) bude na obyčejném Lidlskopu v nich něco lépe vidět na Saturnu, než obyčejným Plosslem? Tedy kromě komfortu větší vzdálenosti oka atd.? Nebo je to spíš jedno?

(d) běžný Plossl 52°, prý OMNI Celestron, - to je už i na Lidlskop špatný? 17,40 USD
https://www.aliexpress.com/item/4000415 ... web201603_

(e) zlatý 62° za 10 USD je už asi opravdu špatný i na Lidlskop? O tom asi ani neuvažovat, že...
https://www.aliexpress.com/item/32788041500.html

(f) a z těch levných "pokusů o okulár" kdesi kdosi psal, že byl překvapivě slušný GOSKY, zná to někdo? 19 USD:
https://www.ebay.com/itm/Gosky-6mm-1-25 ... 3292084965

Asi tedy vzít ten zlatý? b)

Fakt není sranda pochopit, co člověk vlastně chce. :-) Ale už vím, že moje montáž se jmenuje ASTRO 3 a není zase až tak nejhorší (z těch superlevných), ale nemohu na ni dát více než 3,5-4 kila a i to je moc, takže dlouhý refraktor natož long Hexafon 102 nebo 120mm je nesmysl. Takže opravdu zbývá
– buď jít do malé lehké přenosné kvality typu 72 mm APO (je to někde pod 10k Kč? tedy tubus OTA?), lepší by bylo 80 mm APO, ale cena už mimo...
– se smířit s něčím obyčejným jako 90/1000 mm do 4500 Kč, kde bude F11 a při 9 cm by to ještě mělo být jakš takš (hmotnost na Astro 3),
nemá to 2" výtah, limitem na široké pole asi bude 1,25" 26mm nebo 32mm okulár, běžný 32 mm má asi jen už 48°? jaký levný pro široký přehled doporučíte k tomuto?
– nějaký světelný a krátký 600 mm Bresser Messier "lovec komet" a přežít barevnou vadu, ale mělo by to aspoň 102 mm + 2" výtah
– nebo aspoň dokoupit slušnější zrcátko a okulár a barlow a nechat Lidlskop...
– a nebo pořídit dobrý binar, asi 20×70 nebo možná spíš 15×60..., kdesi se tu psalo, že dvě oči toho vidí víc...

A Teď astro-babo raď :-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#29

Příspěvek od Psion »

A já myslel, že to máš už od začátku ujasněné a víš, proč chceš dlouhý achromát. Evidentně nemáš, ale dospěješ k jedinému řešení, budeš mít více dalekohledů, než jsi dnes ochoten připustit, pokud tě astronomie bude bavit :) Jsi na úplném začátku, věz, že každý dalekohled (optický systém) má své kouzlo a každý v něčem jiném a není varianta, že jeden nahradí druhý, vždy to bude kompromis a stejně jako dlouhý achromát nenahradí krátký ED, tak čočka nenahradí zrcadlo a obráceně.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Levná náhrada za Lidlskop

#30

Příspěvek od vla »

Kvalita lidlskopu spočívá především v tom, že ho daný řetězec prodává velmi levně, jinak by po něm ani pes neštěkl. Je prakticky stejným jako levné Celestrony, SW,Bressery atd. takže nemá cenu se v tom donekonečna přehrabovat. Máš velmi omezené prostředky na nákup. Preferoval bych větší průměr, protože to je u astronomie dost rozhodující, pokud nezůstaneš jen u Měsíce a planet. Takže z toho vychází 90/900 jako univerzál. Ed kolem 70 mm ti umožní kontrastnější obraz na Měsíci a planetách, na ostatních objektech bude dosah stejný jako má lidlskop.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět