Casegrain TS 154/1848 - upravy tedy DoDo (doma dodelej).

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Casegrain TS 154/1848 - upravy tedy DoDo (doma dodelej).

#1

Příspěvek od sofram »

O tomto Cassegrainu zde bylo dost napsano. Ale presto se podelim o zkusenost s nim po dvou letech. Nejen tady ale i zahranicnich forech bylo konstatovano ze jsou u nej ty a ty vady ci spise dani za system. Ja sam jsem ho chvalil nicmene neco mi na nem nehralo. Ale take jsem to povazoval za - proste Cassegrain. Co tim myslim jsou predevsim ruzne odlesky v obraze. Nafialove haloo kolem jasnych hvezd ci Jupiteru. Kdyz jsem se podival do okularu z tak 10 cm tak jsem videl centralni zastineni a kriz. Kolem prave sekundaru jeste jasny kruh kolem neho a pak zrcadlo. Kdyz jsem priblizoval oko k okularu postupne mizelo centralni cerne (spise sede) zastineni az se zmenilo v jemne sedy ale detekovatelny flek. Kdyz jsem se dival na jasny objekt hlavne Mesic tak v dolnim casti okularu se objevoval jakoby druhy odraz v podobe male zahnute housenky. Proste nic zasadniho ale neprijemne. Pak jsem "vnutil" dalekohled nasemu tady kolegovi "g" aby mi rekl na nej nazor. Verim mu. Po prijezdu k nemu kdyz ho par dni mel cekal vysledek. Rozkolimovany, koma, zaprasene zrcadlo, odlesky a jeste navic neco co ho i me zarazilo. Kdyz posvitil do vytahu tak se ns ctvrtce papiru postavene pred tubusem zobrazi sekundar a kolem neho jasny svetly lem az pak zrcadlo.. Ten co byl v okularu videt. Ale to jsem tehda netusil. Nevedele jsme proc to je a co to muze byt. Pak nas napadlo ze Gabo posviti a ja se podivam dovnitr. Oba jsme zustali prekvapene koukat. On to delal odlesk od hrany tubusku co drzi sekundar. Takze porada a ja jel domu. Tam jsem dalekohled rozdelal. Umyl zrcadlo a pak jsem zjistoval dalsi problemy. Takovy matny stred v okularu byl odlesk od o krouzku drzici sekundar a male mezery mezi nim a pokovene plose. Takze jsem zacernil hranu tubusku vycernil ho a dal pro jistotu clonku s vnitrnim prumerem 47 mm. Efektivni pokovena plocha sekundaru je totiz 46 mm. Pozdeji jsem ho rozdelal jeste jednou zacernil cely tubusek z vnejsku i s uchyty krize k nemu. Tim uplne zmizelo to rozostreni do sedeho flicku. Ted zaostruji a vidim jasne ohraniceny central ktery zmizi okamzite pri presnem zaostreni objektu. Takze sekundar. No s primarem byl problem skoro stejny. Proste pri jasnejsim svedle se na konci udelala protazena kapka odlesku. Takze se promitala do okularu jako druhy odlesk v podobe housenky. Takze jsem zacernil cely tubusek a i po vnejsku a dodelal clonky. Z 3D tiskarny od meho tady i pracovne kolegy Milose Karase. I tu clonku do sekundaru delal. Mam presne schema tohoto dalekohledu od americkeho kolegy ktery ho poskytl "g". Takze clonka 5 cm v tubuse s prumerem 31mm a na vystupu tubusku o prumeru 23 mm. A vycelnil jsrm vytah. I zrcatko. Odlesk zmizel kontrast se zase zvysil. Proste vnitrek dost sprasen. Tudiz se kaju za slova v predeslich prispevcich o kvalitnim zpracovani. Z vnesku ano.Jinak hruza. No a ted kolimace. Ha ho kolimoval ale lemplovsky. To prave Gabo odhalil. Koupil Chesire. Nejde to s nim. Takze krouzek co doporucuje Orion s hrat si a hrat. Chce to cvik aby i po nekolikatem podivani s odstupem deseseti dvaceti min jste nemneli snahu kolimaci zpresnovat. No a faze dve kolimace primatu. Byl dost mimo. Takze jsem ho zkolimoval cca za 30 az 45 min. K memu udivu se nejlepe kolimoval zamereny dalekokled v pokoji za rozsviceneho stropniho svetla na dvere skrine barvy buku. Primar a jeho plocha nadherne vynikla a byla jasne videt krusnice kam ho dostat. Obraz se viditelne zlepsil. Vyrazne se zmensila koma. Ja ji ted vidim kdyz se na ni soustredim v poslednich 10 az 15 % zorneho pole. Musel jsem si diky Gabovi uvedomit ze kolimuji dalekohld s f/2.3. Temito upravami se ale dalekohled neuveritelne zvedl. Zajimave je ze vetsina tech problemu byla zminovana na forech a vicemene se vedelo co to muze zpusobovat. Jen to okruzi kolem sekundaru si nikdo neumel vysvetlit. Diky Gabovy jsme to zjistili. Dalsi vec je ze vyuzita plocha sekundaru je 46 mm a prinaru 140 mm. Tudiz zastineni neni 33% za coz jsem TS vynadal ale ani 38% jak jsem zjistil zmerenim drzaku sekundaru. Je o neco vice nez 41% protoze prumer primaru s vyuzitym pokovenim ma 140 mm. Nicmene ted je opravdu s dalekohledem pokuk. Samozrejme k tomu prispiva 8 clon v tubusu. V kombinaci s upravami. Je kontrast, cistota obrazu a vyditelnost detailu ted asi v max moznostech teto konstrukce a je pro me dost prekvapiva. Milan Drbohlav
P.S. Velmi dulezite ba dost zasadni je s temito upravami presna kolimace sekundaru a primaru.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Julo1
Příspěvky: 62
Registrován: 29. 11. 2020, 18:44

Re: Casegrain TS 154/1848 - upravy tedy DoDo (doma dodelej).

#2

Příspěvek od Julo1 »

Zdravím
Pekne napísané. Chcem sa spýtať či sa dajú zdielať STL súbory na tie diely z 3D tlačiarne?
Ďakujem
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Casegrain TS 154/1848 - upravy tedy DoDo (doma dodelej).

#3

Příspěvek od sofram »

Zeptam se kamarada co mi je delal. Urcite ano.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Julo1
Příspěvky: 62
Registrován: 29. 11. 2020, 18:44

Re: Casegrain TS 154/1848 - upravy tedy DoDo (doma dodelej).

#4

Příspěvek od Julo1 »

Zdravím
Chcem sa pripomenúť na ten 3D diel do cassegraina.
Vopred ďakujem
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Casegrain TS 154/1848 - upravy tedy DoDo (doma dodelej).

#5

Příspěvek od sofram »

V pristim tydnu to poslu. MD
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
milos.karas
Příspěvky: 28
Registrován: 07. 11. 2020, 10:36

Re: Casegrain TS 154/1848 - upravy tedy DoDo (doma dodelej).

#6

Příspěvek od milos.karas »

Zdravim,

na linku su STL-ka pre cloniace kruzky pre Cassegrein 6.



V pripade problemu s downloadom mi dajte vediet, upravim,

Milos
johny723
Příspěvky: 90
Registrován: 07. 03. 2022, 23:57

Re: Casegrain TS 154/1848 - upravy tedy DoDo (doma dodelej).

#7

Příspěvek od johny723 »

dobry den
chcem urobit popisane upravy na 8" cassegraine
ale nie je mi jasne kde mam dat tie clony a kde pripadne leskle plochy zaciernit
tu je schema 8"CC z cloudynights
mohli by ste mi prosim vyznacit kde ste umiestnili tie clony a kde boli plochy sposobujuce rusive odrazy? velmi pekne dakujem za pomoc
Přílohy
cc8.png
cc8.png (91.91 KiB) Zobrazeno 478 x
Odpovědět