Maksutov vs Clasický Cassegrain

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Julo1
Příspěvky: 63
Registrován: 29. 11. 2020, 18:44

Maksutov vs Clasický Cassegrain

#1

Příspěvek od Julo1 »

Dobrý deň
Som tu nový a uvažujem o kúpe teleskopu ktorý by bol kompaktný a veľmi dobrý na pozorovanie okom (ani nie tak na astrofoto) nad 130mm.
Uvažujem nad klasickým cassegrainom od firmy ts https://www.astroshop.eu/telescopes/ts- ... ta/p,60781
alebo nad podobne veľkým maksutovom.
Na ts sa mi páči to že je otvorený a aj cena je priaznivejšia.

Chcem sa spýtať aké vyhody má maksutov oproti klasike?
Prečo nie sú klasické tak oblubené ako schmitd alebo mak?
Má klasika o moc horši kontrast oproti maku?
A dá sa ešte niekde zohnať klevtsov?

Ďakujem za odpovede
S pozdravom Julo :D
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#2

Příspěvek od sofram »

Na to neexistuje jednoznacna odpoved pokud by to melo byt lepsi horsi. Urcite tady bude nekdo kdo ma zkusenosti s makem podobneho prumeru. Jen obecne co se vi a vim to od tech co ho meli ze i u prumeru 150 mm je problem s temperaci diky menisku a problem s rosenim menisku. A ostreni primarem neni to prave orechove. Vic nemohu ric. Nevim. Ja mam zkusenosti s refraktorama hlavne s TAL 100/1000 (mel jsem moznost na zkousku TS 80/ 560 mm s FPL-53 a Lanthanovym sklem coz je ale jina liga) a TAL 200K. A samozrejme s timto Cassegrainem ale v bile variante primo od TS pres pana Zahajskeho. Na zacatek. Technicke udaje jsou nepresne spise zavadejici. Odrazivovost neni 99% ale 96% a zastineni neni 33% ale cca 38% + - podle velikosti vyuziteho pole primaru a sekundaru. Spise vice. Ale ke zkusenostem. Vyborne zpracovani. Rychla temperace. Kremenne zrcadlo asi lambda 5. Odhad. Vyborne vycloneni. Obraz bez komy v celem poly i kdyz v cca poslednich 10 az 15% je. Ja ji nevnimam pokud se na ni nezamerim. Je ale odvisla od perfektni kolimace. Ani z krouzkem z umele hmoty s dirkou uvnitr (4 EUR u TS) pokud nemate dobre oko a cit tak to neni ono. Vlastni zkusenost. Az s Chessire kolimatorem jsem to zjistil (nezdala se mi) a dokolimoval. Kolimace je jednoducha a chce to jen trpelivost. Me to trvalo cca 15 min. S primarem nehybat je jak jsem zjistil perfetne centrovany a bude u vetsiny takto. Obraz hvezd je pekny. Blizi se ale nedosahuje obrazu v TAL 200K. Kontrast je prijatelny vzhledem k zastineni. Mesic je ale opravdu nadprumerny. Mars po dokonale kolimaci me prekvapil. Prijeme. Jupiter je horsi. A hlavne mesice v nem nejsou tak vyrazne prostorove jako treba v mem puvodni TAL100/1000 mm. Saturn stejne jako v te 80 mm FPL - 53. Na kulovkach je velmi dobry. Na galaxiich prumerny. Slabsi je na mlhovinach a planetarkach. Tam uz hraje dost zastineni. Takze zpracovanim a kompaktnosti vyborny a co se tyce kvality zobrazeni tak dava to, co se od tohoto systemu ocekavat s popsanymy plusy a minusy. Je dost jako TAL 200K citlivy na seeking. Problem je ze je prilis daleko vytazene ohnisko ( zaklad je pravdeoodobne v GSO RC) a museji byt pouzity prodluzivaci krouky. Jsou dodane tri. Dva 2.5 cm a jede 5 cm. Coz neni nic na zavadu ale u me montaze Celestron Evolution je s temi krouzky dlouhy a mohl jsem jit max do 75 stupnu. Pri pouziti hranolu jsem musel pouzit prodlouzeni 5 cm a 2 5 cm. Abych zaostril okular APM 24 mn Flat Field a okular Pentax XF 8.5 mm. Navic jsem mel dojem ze mi zanasi barvu. Po vymene za dvoupalcove zrcatko Omegon 99% Dielektric jsem mohl vyndat 2.5 cm prodluzovaci krouzek. Cim se zkratil. Ale jeste to na zenit na montazi nedalo. Tak jsem pouzil 50 mm extender do zrcatka a je po problemu. Muzu zaostrit s mym TV Ploslem 32 mm i s TV Ploslem 20 mm s TV 3 x barlovem. Pri prilezitosti kolimace jsem tez umyl zrcadlo. Dan za dvoulete pozorovani na chate. Vycistil jsem ho roztokem od Baadera od pana Zahajskeho. Demontaz a montaz je jednoducha. Trvalo mi to cca 30 min stejne jako u sekundaru. Samozrejme pak kolimace. Kupodivu nebyl po teto operaci ani moc rozkolimovany. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Julo1
Příspěvky: 63
Registrován: 29. 11. 2020, 18:44

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#3

Příspěvek od Julo1 »

Dakujem vám veľmi za odpoveď veľa som sa dozvedel.
Este mám jednu otazku.
Mám možnosť kúpiť TAL-150K za 450euro
Má ale poskodene sekundarne zrkadlo. Mám íst do toho alebo radšej ruky preč?
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (144.48 KiB) Zobrazeno 2020 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#4

Příspěvek od MilAN »

Prosím tě, a co to vlastně má být za dalekohled ? Lep ší fotky by nebyly ? TAL 150K je typ Klevcov, nemá meniskus na vstupu a má pavouka. To na fotce není. Pokud se dá z fotky usuzovat, jedná se s největší pravděpodobností o Maksutov Cassegrain.
Uritě nebrat -nikdo netuší, cp všechno a proč se s tím stalo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Julo1
Příspěvky: 63
Registrován: 29. 11. 2020, 18:44

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#5

Příspěvek od Julo1 »

tuto lepsie fotky
Přílohy
s-l1600 (1).jpg
s-l1600 (1).jpg (153.39 KiB) Zobrazeno 2017 x
s-l1600 (2).jpg
s-l1600 (2).jpg (128.94 KiB) Zobrazeno 2017 x
s-l1600 (3).jpg
s-l1600 (3).jpg (195.06 KiB) Zobrazeno 2017 x
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#6

Příspěvek od g »

pokud u Klevcova šáhneš na sekundár např. při pokusu kolimovat jako SC/MAK - pak jsi jej zničil - resp. dobře nastavit umí jen asi v Novosibirsku.
Sekundár u Klevcova je tvořen dvěma čočkami z nichž jedna nese zároveň pokovení - klíčové je jejich vzájemné nastavení a to ne jen mezerou, ale i pootočením a náklonem.
Slabinou bývá výtah - ten jsem si nechal udělat zvlášť. Za 450 Eur bych bral jen ve výborném stavu a prohlédl bych si šrouby sekundáru, zda s nimi nebylo manipulováno - také bych si vymínil prohlídku na hvězdě.
Bodovost hvězd byla u Klevcova výborná (výrazně lepší než u SC i MAK), kontrast nízký z důvodu zástinu ca 37% a silného, zakrouceného pavouka. Na planety slabý, na Měsíc a dvojhvězdy dost dobrý.
Podle fotky nemá původní výtah.
Naposledy upravil(a) g dne 05. 12. 2020, 15:58, celkem upraveno 2 x.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Julo1
Příspěvky: 63
Registrován: 29. 11. 2020, 18:44

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#7

Příspěvek od Julo1 »

Ďakujem za upozornenie aj za odpovede
Neberiem ho
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#8

Příspěvek od sofram »

Pokud hledas jak jsem pochopil nejaky kratky kompaktni dalekohled a zvazoval jsi ten TS Casegrain 154/1848 mm tak ho vem. Stejne v te cenove ci vysii ralaci nic vyrazne lepsiho neni. A jak ukazuje jsem psal. Bude u me ukazovat jeste lepe az udelam jeste nektere upravy. Nektere jsem uz udelal. V dobe psani jeste nebyly overene. Uz ale s nimy je lepsi nez z vyroby. Ty upravy nejsou nijak slozite a nakladne. Ale stale to bude Cassegrain se svymi z konstrukce danymi moznostmi. Poslu ti klidne upravy pres sz. Tedy kazdemu kdo bude mit zajem. Ale posilaji ten dalekohled o tridu vys. O tom Klevcovovy uz ti psal "g". Ten ho mel. Ja 200K. Mel jsem ho od pana Matouska s tim ze po ceste z Novosibirka nekde upadl. Byl rozkolimovany. Ja znal lidi v Turnove. Hlavne sefa VOD pana RNDr. Melicha (znal se i s Klevcovem) .Tam ho kolimovali. Tyden. A nebyla to sranda. Kdyby nebyli v Turnove spicky v oboru tak jak psal Gabriel. Vratit do Novosibirska. MD
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
mikisan
Příspěvky: 101
Registrován: 11. 11. 2010, 08:39
Bydliště: Ziar nad Hronom
Věk: 40

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#9

Příspěvek od mikisan »

Mam aj Klasiku aj Maksutova. Kebyze si mam teraz ale vybrat tak radsej maksutova. Osobne mam nazor ze ma najkrajsi obraz spomedzi cenovo dostupnych zrkadlovych dalekohladov. A aj temperacia sa uz da dnes vyriesit zaizolovanim tubusu. Tym nechcem povedat ze klasicky C je nejaky zly, ma mnoho prednosti a hlavne je aj o skoro o polovicu lacnejsi ked tak pozeram na dnesne ceny. Kazdopadne ani jednym ani druhym nic nepokazis, oba su to skvele dalekohlady.
GSO Newton 200/800, Celestron Maksutov 127/1500, TS Photoline doublet FPL-53 APO 72/432, Coronado PST, Montaze: NexStar Evolution, NexStarSLT, dreveny minidobson.
Julo1
Příspěvky: 63
Registrován: 29. 11. 2020, 18:44

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#10

Příspěvek od Julo1 »

dakujem za odpoveď
Už som objednal klasicky cassegrain je pre mňa zaujímavý moc často sa nevidí. A beriem to ako výhodu že je otvorený a to že nemá guľové zrkadlo ale parabolické a samozrejme cena. Uvidím nemôžem sa naň dočkať. :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#11

Příspěvek od MilAN »

No, kulové zrcadlo zrcadlo u MAKa je jeho výhoda. Z tvého příspěvku to vypadá, že proto jsi ho nebral :)
Ale každý typ dalekohledu má něco, proč se nám líbí :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#12

Příspěvek od sofram »

No MilAN nevim v cem je to kulove zrcadlo prednosti. Mimo to ze se snadneji vyrabi. A tudiz s vetsi presnosti. Kdyz tu vshodu tedy kulovost ale musim kompenzovat prave meniskem. A ten neni zrovna nejtenci a na vyrobu nejjednodusi . Tudiz temperaca obou tak aby byla stejna bude u dcacitky dost dlouha. Paklize k ni v prubehu noci vubec dojde. A na jare ci podzimu budeli padat teploda teba z 18 srupnu na teplotu k nule tedy nejakych pet stupnu za hodinu tak si moc nikdo nepokouka driv jak za tri hodiny. Navic od oteveneho cassegrainu bude vzdy zamlzeni menuskz rosou velka hrozba. Nebuduli uvazovat o zaroseni sekundaru u cassegeainu (nestalo se mi to i na zahrade kde mi mockrat rosa kapale z tela dalekohkedu) je vlastne rosnice primaru delka tubusu. Jeste s osmi clonami. Vezmuli za primar menuskus tak budu muset mit rosnici delky tubusu casegrainu coz u cassegrainu 154 mm je delka 373 mm. Tj cca 2.4x prumer objektivu . Takze ucina rosnice ve vztahu ke cassegrainu by u 20 cm MK mela mit cca 45 cm. Je to sice jen aproximace. Ale myslim ze o necem vypovida. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#13

Příspěvek od MilAN »

Tak katadioptry se dělají s kulovými zrcadly ( primár i sekundár) a jejich vady se korigují korekčními deskami. Výhodou je , resp, do nedávna byla právě výroba a zkoušení kuových ploch, i když dnes moderní SCT mají asférické sekundáry. Naproti tomu klasický Cassegrain vyžaduje parabolický primár a hyperbolický sekundár
Psal jsem tu poznámku proto, že kolega psal, že výhodou Cassegrainu je parabolicé zrcadlo oproti kulovému. To by samozřejmě byla pravda u Newtonu, tady to je vše naprosto jinak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#14

Příspěvek od sofram »

Ok. Takhle mysleno je to samozreme pravda. MD
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Maksutov vs Clasický Cassegrain

#15

Příspěvek od sofram »

Zajimava recenze k tomuto tematu. Je prekldacem. Nechtelo se mi to prekladat a psat. Je ale dobre srozumitelna

Ještě před několika lety jsem vlastnil tripletový refraktor TS 127 mm f / 7,5, který jsem používal hlavně k odhadu jasnosti proměnných hvězd. Někdy bych si přál, abych viděl jen o něco hlouběji, než dokázal tento refraktor. Z tohoto důvodu jsem koupil 180 mm f / 15 Skywatcher Maksutov a dalekohledy se navzájem doplňují. S Maksutovem jsem viděl hvězdy asi o 0,5 stupně slabší, refraktor dával široká pole při malém zvětšení. Oba poskytovaly vysoce kontrastní snímky a ostré hvězdy téměř až k okraji zorného pole. Něco, co nesmírně pomáhá při pozorování proměnných hvězd. Srovnávací hvězdy nemuseli být blízko středu pole.

Na konci roku 2016 se mi na HATT v Hattingenu za velmi zajímavou cenu podařilo koupit dvojitý refraktor 152 mm f / 8 ED Lunt / APM. Lunt prodal své skladové zboží APM, takže jsme s mým astro přítelem Nico a naším nákladem o něco těžší než na zpáteční cestě domů do Hattingenu.
Takový 15 cm (polo) apo refraktor byl po léta mým snem a funguje podle očekávání. Ve skutečnosti odvádí tak dobrou práci, že téměř překonal rozdíl mezi starým 127 mm refraktorem a 18 mm Maksotuvem. Takže tento poslední se stal nadbytečným.

Ale minul jsem starou situaci, tu a tam bych si přál, abych viděl jen o něco hlouběji, než mohl ukázat nový 6 '' refraktor. Nic lidského mi není cizí!
Ale co mám dělat? Pokud jsem se chtěl vrátit do staré situace (a určitě jsem to chtěl!), Potřeboval jsem dalekohled, který by znovu ukázal hvězdy o 0,5 magnitudy slabší - 15 cm refraktor. Po několika výpočtech bylo jasné, že by to měl být 21 cm dalekohled. Ale které?

Newton vypadl z různých důvodů. 20 cm Maksutov je k dispozici pouze jako ojetý Intes a je stále těžší díky stále silnější čočce menisku.
Žádný Schmidt-Cassegrain mě nikdy nemohl okouzlit, nelíbí se mi váš hvězdný obraz a na rozdíl od Maksutova se vaše korekční deska parí mnohem rychleji.
210 mm Takahashi Mewlon mého přítele Nico se zdá být dokonalým kandidátem: není to tak obtížný, dokonalý a vysoce kontrastní obraz. Ale: použitý téměř nedostupný a nový, na můj vkus trochu příliš drahý, nechtěl jsem tolik utrácet.

Začátek léta 2018: Teleskop-Express ohlašuje zavedení nového typu dalekohledu ve své nabídce: 6 "a 8" Classical Cassegrain s parabolickým hlavním zrcadlem a hyperbolickým sekundárním zrcadlem. žádný meniskus ani čočka k zamlžení, pouze dva odrazy po 99%. Hmotnost je ještě menší než můj 15 cm refraktor a můj starý Maksutov: pouze 7,5 kg. Cena je také správná: Mewlon se prodává za 3,5krát tolik!
Dodává se s lištou Vixen a hranolovou lištou Losmandy: pro mě je to velmi praktické. S prvním jej mohu nasadit na můj držák Skytee, s druhým na můj držák Celestron CGEM.

Dodávka proběhne do začátku září 2018. Informoval jsem TS o svém zájmu o tuto novou hračku a uvedl na trh svého věrného Maksutova. To bylo prodáno během několika dní, výměna trvala o něco déle: trvalo to až do poloviny června 2019, než padla na rohožku.

Také jsem si objednal TSRCkolli, 2 "kolimační nástroj, ale ten v té době nebyl k dispozici. Sekundární zrcadlo Cassegrain má malý středový kruh, který je ideální pro zarovnání. Místo toho jsem použil okulár Cheshire a měl podezření na malé vychýlení, možná kvůli hrubému zacházení ze strany přepravce, protože TS před odesláním zkontroluje Cassegrains.
Zatím to nechávám tak, jak je.
Knoflík zaostření 1:10 vydával při otáčení chrastivý zvuk, ale bylo ho snadné uvolnit imbusovým klíčem Jen jsem musel knoflík posunout o zlomek milimetru ven.

K mému překvapení bylo asi hodinu jasné a první světlo přišlo v den příjezdu. Krátce po západu slunce byl malý srpek ve tvaru měsíce viditelný vedle domu našeho souseda a já jsem dokázal vyrovnat hledáček. Také jsem byl schopen zkontrolovat, zda se moje okuláry zaostřily.
No, s mými astro hranoly Baader Amici s úhlopříčkou 2 "a 1,25" to neudělali, ohnisko bylo více venku než 5 cm dlouhá dráha zaostřovače. Ale žádný problém, tři kroužky M90 jsou součástí modelu Cassegrain. Jednoduše odšroubujte zaostřovač pomocí velkého kroužku (je také velmi praktické otočit zaostřovač do libovolné požadované polohy), nasaďte jeden nebo více kroužků a přišroubujte zaostřovač na kroužek. Až na jeden okulár (můj 16,7 mm Diaskop Zeiss) jsem byl schopen dosáhnout zaostření se všemi ostatními.

I když v půl dvanácté je stále jasný soumrak (bydlím na 52 stupních severní šířky), dokázal jsem porovnat své první pohledy s Cassegrain s těmi přes můj 15 cm ED refraktor. A vůbec nebyli špatní. M57, prstencová mlhovina, byla výrazně jasnější a vykazovala více podrobností přes Cassegrain než přes refraktor. Dvojité dvojité bylo snadné rozdělit.
Ani s 2 "okuláry jsem nemohl detekovat žádnou vinětaci: Hvězdy uprostřed na okraji viditelnosti byly stále na okraji viditelnosti blízko okraje zorného pole.

S 15 cm refraktorem a 7 mm Vixen SSW (171x) jsem byl schopen změřit velikost. Nedodržení srovnávací hvězdy 13,1 na Z Cam a hvězdy velikosti 12,5 bylo viditelné pouze periferně, pouze 20% času.
S Cassegrain a 17,3 mm Delos (140x) byly obě hvězdy přímo viditelné a všiml jsem si některých ještě slabších. To bylo lepší, než se očekávalo! Opravdu 99% odrazivost pomáhá? Oba dalekohledy měly stejný 1,25 "hranol Baader Amici.

S 10 mm SSW (243x) na Cassegrain byla kvalita obrazu stále dobrá, nedocházelo k žádnému zhoršení. Pak mi mraky připomínaly, že jeden byl v prvním týdnu Nemůžete nic očekávat, když máte nové Astrotoys ...

Po třech dnech to bylo znovu jasné a já jsem mohl udělat ještě několik testů. Jeden rozdíl oproti Maksutovovi byl okamžitě jasný: Hroty! Měl jsem Arktivy vycentrované a ukazovalo to čtyři jasné hroty s dalšími dvěma od Amici. Rychle vpřed k Alcovi a Mizarovi a k ​​mé úlevě nebyly viditelné žádné trny: jen krásný první prsten kolem Mizara 140x.
Dalekohled se velmi snadno používá, dokážu ho pozorovat během několika minut. Jednoduše jej připojte k mému držáku Skytee, srovnejte hledáček (viz obrázek) a můžete vyrazit. Dalekohled je uložen v nevytápěné kůlně, takže zde není až tak velký rozdíl teplot, a přestože je vidět, jak se ochlazuje, když nejsou hvězdy zaostřeny, kvalita obrazu je od začátku dobrá: dokonce i při 13 mm étosu (187x) hvězdy jsou ostré.

Jupiter byl vidět hned vedle Měsíce těsně nad domovy některých sousedů a navzdory těsné blízkosti Měsíce jsem neviděl žádné odrazy. Pozadí bylo světlé, ale a) bylo tmavé, b) byla mlha a c) poblíž byl měsíc.
Jupiter byl jen 14 stupňů nad obzorem, takže atmosférický lom byl rušivý, ale když se pohled uklidnil, viděl jsem více podrobností, než jsem si dokázal představit. V těchto okamžicích také jasně prošla žlutá až žluto-hnědá barva rovníkové zóny. Nepamatuji si, že bych někdy viděl Jupitera takového. To bylo jedno z lepších pozorování Jupitera v mé více než 45leté zkušenosti s pozorováním.

Poté byl na můj Měsíc a Platón pozorován můj 12,7 mm diaskop Zeiss (192x). Jelikož byl Měsíc téměř úplně, malé krátery už nebyly viděny jako černé prohlubně, ale jako světlé skvrny. Když se atmosféra ustálila, napočítal jsem nejméně pět.

Od té doby dorazily TSRCkolli a ve skutečnosti došlo k velmi malému vychýlení sekundáru. Práci zvládlo jen malé otočení imbusovým klíčem. Velmi snadné za denního světla!

Také jsem s Cassegrainem pozoroval trochu víc a pokaždé jsem ohromen, o kolik hlouběji vidím ve srovnání s 15 cm refraktorem. A tento ukázal stejný počet hvězd jako 18 cm vysoký Maksutov. Stále to musím přesně změřit, ale myslím, že je to téměř plná velikost ve srovnání s 15 cm. Pohled kolem SS Cyg byl naplněn mnohem více hvězdami, než jsem kdy viděl na 15 cm.

Deepsky je také velmi pěkný, M13 je krásně vyřešen.

Nyní musím počkat až do srpna / září, kdy opět nastane astronomická tma, abych viděl jeho plný potenciál. Nico a já plánujeme srovnávací test mezi jeho Mewlonem a mým TS Cassegrain. Ohniskové vzdálenosti jsou téměř identické, velmi snadno porovnatelné se stejnými okuláry.
Nicoův pozorovací bod je mimo město (téměř vždy pozoruji uvnitř) vedle dun, takže místní vidění je lepší a můžeme dalekohledy posunout na jejich hranice. Poskytnu další zprávu o tomto srovnání, stejně jako o chování s malými, slabými objekty hlubokého nebe.

Cassegrain zatím dělá vše, v co jsem doufal, a ještě lépe!
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Odpovědět