Ano napíšu recenzi na POSEC

. Pravda počasí teď nepřeje, ale připravuju nějaké denní testy, mám tomu už spoustu zajímavých informací, takže určitě to bude zajímavé počtení. Těchto dalekohledu už se prodalo světě přes 3000, což není málo.
V porovnání s EAA sestavou je to velmi rychlé a jednoduché, člověk vyndá z spec. batohu trojnožku postaví na ní dalekohled (kompletní váha 9 kg) a do 2 min. může pozorovat libovolné objekty buď okulárem nebo na displeji tabletu či telefonu, kde nově funguje i digitální zoom až 7 krát. Ustavení dalekohledu je úžasně rychlé a trvá 30 až 40 s včetně Rychlého Plate Solving, nechápu, jak to dělají, že to je tak to rychlé a příprava se vůbec nedá srovnat s EAA typu dalekohled, kamera, notebook či Raspberry, kde musím umístit dalekohled na montáž, připojit kameru, celé to ustavit, připojit tablet, připojit baterii, ustavit, najít objekty udělat kompozici atd. Navíc eVscope je zapojen do programu zákrytů planetek s hvězdami a upřesňování parametrů exoplanet. Pravda, nedá se to porovnávat RASA 11 palců s velkou montáži notebookem apod. na druhou stranu autorům šlo o to zpřístupnit pozorování i začínajícím astronomů malý a lehký dalekohled který si může každý vzít do hromadné dopravy a není to úplně taková hračka jak by se zdálo. Měl jsem to rozdělané a uvnitř to vypadá jako naprosto profesionální výrobek srovnatelný s jakýmkoli jiným dalekohledem typu Meade, Celestron apod.
Pohled na objekty do okuláru není širokoúhlý, ale připomíná 100 násobné zvětšení s okulárem kolem 40°. Je to malý OLED cca 1000x1000 pix displej s vysokým kontrastem (někdo uvádí 1000000:1). Samozřejmě objekt se dá sledovat na displeji a průběžně ukládat jak live view, tak i dlouhé expozice.
Takto vypadá M51 v okuláru po 3 minutách.