eVscope Unistellar

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: eVscope Unistellar

#16

Příspěvek od MilAN »

No jo, jenže takhle vypadáM 51 - 1 minutová expozice na RASA 8- výřez 1/6 rozměru čipu ATIK 460, bez jakýchkoliv sw. úprav. A mohu se na ni dívat binokulárně :) .Je to možná trochu méně přenosné, ale zase je to focené z města bez přenášení :)
__002.jpg
__002.jpg (153.84 KiB) Zobrazeno 1663 x
Naposledy upravil(a) MilAN dne 17. 10. 2020, 22:59, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 279
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: eVscope Unistellar

#17

Příspěvek od Nascarphone »

Takhle, tedy kromě barvy, si pamatuji M51, kdy jsem měl 18 dobsona prvně na Šumavě (parádní tma). Galaxii jsem odhadnul a zaměřil z ruky napoprvé, což mě až dostalo. Byl tam se mnou ještě jeden návštěvník z penzionu, který se přišel podívat a ten nikdy nic takového neviděl :D takže jsem měl ještě větší radost.
Před časem jsem na tyto dalekohledy, je jich víc, koukal a sledoval videa na youtube,moc mě to tedy nepřekvapilo, ale když to lidi chtějí a koupí, proč ne ... Zajímala by mě délka expozic? Já cvakám na Alt-Az montáži s hyperstarem po 15s
Lze dalekohled kolimovat?
Naposledy upravil(a) Nascarphone dne 17. 10. 2020, 23:01, celkem upraveno 1 x.
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: eVscope Unistellar

#18

Příspěvek od Psion »

MilAN: Ano už jsme se o tom bavili, vezmi si montáž a RASA do batůžku a vyraž na EAA za město :) Chystám se ještě udělat testy s CLS a Halfa.

Dalekohled dělá jednotlivé expozice po osmi sekundách.
Naposledy upravil(a) Psion dne 17. 10. 2020, 23:02, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: eVscope Unistellar

#19

Příspěvek od MilAN »

Proč za město, tohle jsem fotil z města za 1 minutu, bez filtrů. Ty tam ukazuješ kumulovanou expozici 3 minuty.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: eVscope Unistellar

#20

Příspěvek od Psion »

Asi nemá cenu se tady předhánět, kdo má větší dalekohled a kdo to udělá za pár sekund.fotku. Tady by měly být informace o tomhle dalekohledu. Kolega nám tady za pár měsíců bude ukazovat jak fotí 500 mm dalekohledem za 1 mil. z města za 10 sekund. :)
Naposledy upravil(a) Psion dne 17. 10. 2020, 23:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: eVscope Unistellar

#21

Příspěvek od MilAN »

Chef se ptal po tvém snímku M51 na srovnání s RASA při EAA. Tak jsem to sem dal.
Chápu, že to není až tak lichotivé pro ten dalekohled, ale s tím nic nenadělám.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: eVscope Unistellar

#22

Příspěvek od Psion »

Na tom dalekohledu je zajímavý ten koncept, jak to celé vymysleli a udělali, jak to funguje, jak stačí zapnout jedno tlačítko, aplikace se spustí, dalekohled sám ustaví za 30s, stiskne se ikona s požadovaným objektem a hotovo. Autoři se museli potýkat s obrovským množstvím problémů, nejen s ustavením ale s plate solving, s automatickým skládáním obrazu na AZ montáži, s dynamikou a správným nastavením barev a tak dále.

Obecně není zajímavé porovnávat forky s jiným dalekohledem, vždy se najde lepší fotka, věští dalekohled, třeba z RASA se mi nelíbí M51 tak jako z Hubble ;)
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: eVscope Unistellar

#23

Příspěvek od Beda »

pánové, čtu tady opravdu rád všechny vaše příspěvky ( na sedačce se ještě udržím ;) ), ale trochu mi to připomíná film Knoflíkovou válku a tu klasickou hlášku ..."kdybych to byl býval věděl, tak bych jsem sem nechodil"... :mrgreen:
Tak přijďte všichni zase, a co nejdříve, díky !
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: eVscope Unistellar

#24

Příspěvek od Psion »

V zahraničí je to úplně stejné Bedo, ten dalekohled má simulovat pohled do velkého dalekohledu a ne pořizovat kvalitní fotografie, což většina lidí nechápe. Mě třeba nedává smysl dražší systém Stellina, která je určena jen pro astrofoto a ne zrovna moc dobré.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: eVscope Unistellar

#25

Příspěvek od Psion »

Zpět ale k funkcím dalekohledu. Výrobce připravil několik pozorovacích programů, aby podpořil trochu vědu v lidech a ne jen focení stále dokola stejných obrázků. Aktivní je program zákrytů hvězd planetkami, kde na svých stránkách uvádí nastavení dalekohledu. Celá událost se nahraje a následně odešle ke zpracování.

Obrázek

Rovněž připravují podobným způsobem výzkum transitů expolanet nebo zde.

Také se připravují programy Planetary Defense (pozorování asteroidů ohrožující Zemi), Transient events (pozorování krátkodobých energetických jevů) a Cometary activity (sledování aktivní činnosti komet).

Díky tomu, že lze poměrně lehce (zmáčknout na tabletu tlačítko odeslat) získat desítky i stovky pozorování z různých míst světa, tak to jsou hodnotná data.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: eVscope Unistellar

#26

Příspěvek od biker.fm »

Jak je to s oslnenim pohledem do okularu ve tme (akodomace adaptace oka)? Je to pohled na display a ten sviti.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: eVscope Unistellar

#27

Příspěvek od Psion »

Právě že okulár vůbec neoslňuje, ten vysoký kontrast dělá černou opravdu černou. Bohužel ještě jsem neměl možnost to vyzkoušet na tmavých objektech DSO, tak uvidím jak se vyjasní a dám report. Pouze jsem vyzkoušel takovou náhražku, že jsem zvolil live view pohled, kde vylézají hot pixely, ten obraz jsem pak zvětšil, že vypadal jako hvězdné pozadí a díval jsem se na něj ve tmě a byly vidět hot pixely jako hvězdy na černém pozadí bez oslnění.

Podle všeho dělá eVscope 8 sekundové expozice, které skládá a na ty expozice lze pořídit dark frame uživatelském menu. Viděl jsem obrázek z předchozí verze softwaru, kde ještě nebylo možné dělat dark frame, tady byly vidět ve snímku barevné pixely a bylo vidět, že dělá jakýsi posun mezi expozicemi, protože ty obrazce měly víceméně kruhově spirální tvar, to ještě ověřím. Je také vidět velký posun od prvních snímků, které měly problém nejen s white balance, ale i různými gradienty, až po dnešek, kde je ten obraz výrazně lepší, tedy stále na tom vývoji pracujÍ.
Přílohy
Obrázek PNG.jpg
Obrázek PNG.jpg (255.56 KiB) Zobrazeno 1512 x
Uživatelský avatar
MarekEx
Příspěvky: 71
Registrován: 27. 11. 2005, 00:55
Bydliště: Vnorovy
Věk: 53

Re: eVscope Unistellar

#28

Příspěvek od MarekEx »

Lehce mě překvapuje, že to nemá integrováno alespoň základní směrové ovládání. Člověk je zcela závislý na telefonu. Ovšem já jsem poněkud starosvětský jedinec. :)

https://www.astroshop.eu/telescopes/uni ... pe/p,63955
Explore scientific 80/480 ED APO ; Bresser Messier 127/635 planachromát ; ZWO ASI 178 MM ; ZWO ASI 183 MC
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: eVscope Unistellar

#29

Příspěvek od Psion »

Ano, to je pravda, ovládání je jen na telefonu (hodilo by se paralelně na těle montáže, místa je tam dost), na druhou stranu dosah té Wifi je je celkem slušný (až 50 metrů), takže si můžete řídit dalekohled z tepla auta či domova. Dokonce u některých extra-pohodlných jedinců se dá aplikace nasdílet na domácí TV :)
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1319
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: eVscope Unistellar

#30

Příspěvek od Achernar »

Mnoho o tom dalekohledu nevím, ale myslím, že je to velice zajímavý projekt. Míří na určitou skupinu lidí, která je dnes, troufám si říci, početná a navíc i solventní. Nemá cenu to s ničím porovnávat, protože to je přístroj sui generis. Tohle je pro lidi, kteří mají zájem o astronomii a moderní postupy, pro fanoušky moderních technologií, kteří si věci bez softwaru neumějí ani představit. Což neříkám vůbec posměšně nebo ve zlém! Umožňuje to zážitek jinak nedostupný, za mne rozhodně skvělá věc, ačkoli do výše uvedené vrstvy nepatřím ani špičkou boty. Ale srovnám třeba s auty: na jedné straně je tady Tesla a její víra v elektromobilitu, která si nachází dostatek zákazníků. A na straně druhé třeba značka Pur Sang, která staví dokonalé kopie předválečných bugatek za užití původních postupů a materiálů. No a i oni mají dost zákazníků. Jedno s druhým však srovnávat nelze, jakkoli v tom podstatném parametru jsou totožní: nadšení a víra. Nebo (abych to uzavřel slovy apoštolskými): víra, naděje a láska.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Odpovědět