Takahashi Mewlon 250, 300

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MayJ
Příspěvky: 2438
Registrován: 12. 07. 2016, 20:42
Bydliště: Sázava
Věk: 39
Kontaktovat uživatele:

Takahashi Mewlon 250, 300

#1

Příspěvek od MayJ »

Zdar všichni, jaký máte nazor na zmíněný dalekohled? Damian Peach si ho docela teď vychvaluje....
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#2

Příspěvek od Beda »

měl jsem Mewlona 210 f/11 a spokojenost. Kvalitně provedené, jak opticky, tak mechanicky.
Pro nové 250-ky a tuším i pro 300-ky jsou k mání reduktory komy, které korigují jedinou slabinu těhle strojů s poměrně malým zorným polem. Dnes bych za to ty peníze už nedal. Takový Meade ACF f10 s dobrou optikou bude stejný, nebo lepší.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#3

Příspěvek od KpS »

"Meade ACF f10 s dobrou optikou..." Dvě slova a je v nich vše. Výrobní přesnost má nějaký rozptyl a když výrobce mluví o difrakčním limitu, má na mysli design. Certifikáty od Takahashi neobsahují měření, ale uvádí se, že výroba zaručuje přesnost ploch lambda/20. Dvě zrcadla, takže vlnoplocha při nejhorším lambda/5. Na trhu jsou nyní Mewlony 250 a 300 už jen ve verzi CRS se zabudovaným korektorem a s možností dokoupit reduktor. Pro planetární fotografii by postačil starší typ. Zajímavé a inspirativní byly pro mne dva příspěvky na CN zde a zde.
Karel
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#4

Příspěvek od KpS »

Současnou situaci kolem Mewlonů vystihuje věta z dopisu, kterým J-Luc Dauvergne odpověděl na některé moje dotazy: "In fact I know a lot of people who are looking for a µ250, now that Damian Peach also have one it will become harder and harder to find one."
Karel
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#5

Příspěvek od Beda »

KpS píše:Současnou situaci kolem Mewlonů vystihuje věta z dopisu, kterým J-Luc Dauvergne odpověděl na některé moje dotazy: "In fact I know a lot of people who are looking for a µ250, now that Damian Peach also have one it will become harder and harder to find one."
a ještě těžší bude najít takové stanoviště a seeing, jaké má Damian Peach k dispozici :mrgreen:
Pokud někdy dostanete možnost pořídit 10" Meade ACF s f/10 ze staré kalifornské výroby, neváhejte. Za zlomek ceny Mewlona 250 je to výborná a přesná optika z dob, kdy se Meade snažila s těmito typy prorazit.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#6

Příspěvek od KpS »

Beda: Věřím, že je to tak, jak říkáte. Na druhou stranu jsem viděl atest renomovaného výrobce, který neodpovídal realitě. Škoda, že u nás není optická laboratoř zaměřená na testování dalekohledů pro ty, kteří by o to stáli. Něco na způsob http://fidgor.narod....rvers/test.html. Chápu ovšem, že je nás málo.
Karel
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#7

Příspěvek od Beda »

KpS píše:Beda: Věřím, že je to tak, jak říkáte. Na druhou stranu jsem viděl atest renomovaného výrobce, který neodpovídal realitě. Škoda, že u nás není optická laboratoř zaměřená na testování dalekohledů pro ty, kteří by o to stáli. Něco na způsob http://fidgor.narod....rvers/test.html. Chápu ovšem, že je nás málo.
to je pravda, na druhou stranu se ve zkušebnách sejdou pouze nepovedené výrobky, ty dobré nikoliv :) . Dokládá to nejen uvedený odkaz ( dříve bez problémů, dnes jsem ho neotevřel). Hodně nepovedeného by se našlo i na starších webech Wolfganga Rohra. Žel, on je již v penzi a netestuje !
Takže pro toho, kdo chce míti jistotu, mohu doporučit alespoň : http://www.fernrohr-service.de/,
nebo tuto firmu : http://www.wellenform.biz/messtechnik/messtechnik.html
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#8

Příspěvek od Chef »

Beda píše: Pokud někdy dostanete možnost pořídit 10" Meade ACF s f/10 ze staré kalifornské výroby, neváhejte. Za zlomek ceny Mewlona 250 je to výborná a přesná optika z dob, kdy se Meade snažila s těmito typy prorazit.
Do teď na něj vzpomínám. Bohužel jsem jej před více jak 12ti lety prodal... :(
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#9

Příspěvek od Beda »

Chef píše:
Beda píše: Pokud někdy dostanete možnost pořídit 10" Meade ACF s f/10 ze staré kalifornské výroby, neváhejte. Za zlomek ceny Mewlona 250 je to výborná a přesná optika z dob, kdy se Meade snažila s těmito typy prorazit.
Do teď na něj vzpomínám. Bohužel jsem jej před více jak 12ti lety prodal... :(
no tak neplač, vždyť v tom 10" DK Cassegrainu od R. F. Royce za něj máš více jak rovnocennou náhradu :) !
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#10

Příspěvek od Chef »

Beda píše:
Chef píše:
Beda píše: Pokud někdy dostanete možnost pořídit 10" Meade ACF s f/10 ze staré kalifornské výroby, neváhejte. Za zlomek ceny Mewlona 250 je to výborná a přesná optika z dob, kdy se Meade snažila s těmito typy prorazit.
Do teď na něj vzpomínám. Bohužel jsem jej před více jak 12ti lety prodal... :(
no tak neplač, vždyť v tom 10" DK Cassegrainu od R. F. Royce za něj máš více jak rovnocennou náhradu :) !
To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem jej hned koupil jakmile byl k prodeji :)
Teď se už nemůžu dočkat na kombinaci Zeiss Bino - ADC Gutekunst - DK Royce :)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3408
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#11

Příspěvek od hades »

KpS píše:Škoda, že u nás není optická laboratoř zaměřená na testování dalekohledů pro ty, kteří by o to stáli. Něco na způsob http://fidgor.narod....rvers/test.html. Chápu ovšem, že je nás málo.
Opravdu je nás tak málo? Překvapuje mě, že nemůžu v ČR/SR najít takovou laboratoř, a dokonce ani nikoho, kdo by za byl ochotný srovnat optickou osu refraktoru. Všude, kam jsem se dnes dovolal, jsem dostal zamítavou odpověď
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2555
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#12

Příspěvek od KpS »

hades: Ideální na refraktor je kolimátor GMK (http://www.fernrohr-service.de/). Kolimoval jsem s ním AS 80/1200. Potom jsem kolimátor prodal, už nevím komu. Jak ukázal Zdeněk Řehoř, jako náhradu lze použít mikroskop od Celestronu.
Karel
Uživatelský avatar
hades
Příspěvky: 3408
Registrován: 01. 11. 2017, 10:02
Věk: 41

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#13

Příspěvek od hades »

KpS: Do Německa to nejspíš posílat nebo vozit nebudu, hledal jsem někoho, kdo to dělá v ČR, profesionálně nebo někde na univerzitě...
Naposledy upravil(a) hades dne 18. 08. 2020, 08:47, celkem upraveno 1 x.
William Optics FluoroStar 110, AFR-IV, ASI533MM Pro, EQ-6 R, Berlebach Planet, SVBony SV305M Pro, Intel NUC, DeepSkyDad AF3 a pár dalších kravin vlastní výroby
Astrofotky
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#14

Příspěvek od Cztwerec »

Špičková kvalita optiky se tu řeší a řešit bude pořád, je nedílnou součástí uvažovaného vybavení, ale asi se budu blbě opakovat s tím, že za dobrým snímkem i pozorováním stoji primárně dobrý seeing. Vzpomeňme na snímky průměrnými newtony z dob kdy byl Jupiter a Saturn výše, trošku z toho teď cítím bezmocnost, která ale není jen o kvalitě optiky, nicméně také trošku o něčem jiném. Pokud nebudu koukat vyloženým střepem, svatý grál jen v optice zakopaný nebude.

Počítám, že si nikdo z Vás nedokáže vysvětlit proč se fotí jinde ve světě lepší fotky s opravdu jemnými detaily. A dle uvažovaného přístroje tohoto vlákna, proč se to také děje v Paříži. Jelikož umím trochu francouzsky, zkusil jsem si tuhle dovednost oprášit na videích Jean Luc Dauvergne, má tam zajímavé povídání o tom jak fotit a celkem zajímavé příklady videí. I ušmudlané komprese videí na YouTube ukazují jak výjimečná má oproti nám data. Je to dané kombinací skvělé optiky, skvělých dovedností při zpracování a fotografování a neméně skvělých podmínek. Ale o ty jde především. A bohužel ne každý je má a pak nadává na zrcadlo. Nenadávej na zrcadlo, když máš špatné podmínky. :lol: sebelepší optika ti při průměrných podmínkách snímek sama neudělá. Ke všemu i u těch vynikajících jsou rozdíly velmi malé a zpracováním se dá hodně udělat. Při pozorování to chce opravdu oko.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11572
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Takahashi Mewlon 250, 300

#15

Příspěvek od Psion »

Podmínky u nás se dají vysvětlit jednoduše, jsme v ČR jak na pánvi, kde máme velké znečištění aerosoly a prachem a vzduch se tady mele tak při vaření polévky v hrnci.
Odpovědět