SKY-Watcher nebo Bresser

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

SKY-Watcher nebo Bresser

#1

Příspěvek od Karel1 »

Zdravím.
Zajímal by mě rozdíl pakliže nějaký existuje mezi Newtony na dobson montážích Bresser Messier 203/1218 a Sky-Watcher 200/1200. Rozdíl je pouze v ceně cca 2500 ve prospěch SW. Nabízí dalekohledy Matoušek. Je nějaký rozdíl i v kvalitě optiky popř. zpracování? Bresser nabízí i v provedení OTA, SW myslím ne. Děkuji za radu.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: SKY-Watcher nebo Bresser

#2

Příspěvek od Dansemacabre »

SW má hojně využívané pyrexové zrcadlo, Bresser vsadil na H-PZ33, které sice vypadá parametrově lépe (údajně nižší tepelná roztažnost a odrazivost), ale zpracování bude podobné u obou (tzn. Čína). SW má lepší výtah s jemným převodem, Bresser jednorychlostní. Provedení samotné bedny je věc preferencí, osobně bych ale bral spíš jednoduchost SW, která sice sice nemá dalekohled v kruzích, takže se nedá hodit na paralaktickou montáž, ale nabízí se otázka, proč by to někdo dělal... SW má optický hledáček, u Bressera je red dot.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: SKY-Watcher nebo Bresser

#3

Příspěvek od g »

Bresser 200/1200 sekundár 57mm sw F6 dobson 47mm (centrální stínění 28,5% vs 23,5%)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Re: SKY-Watcher nebo Bresser

#4

Příspěvek od PetrV »

Díval jsem se na ten SW jak u pana Matouška, tak na TS, a vypadá, že výtah má také jednorychlostní.

I tak bych ale volil spíš SW. Je víc "prověřený". A moje čerstvá zkušenost s Bresserem je, že sice nedělá věci vyloženě blbě, ale když jde někde slevit na materiálu, tak se nezdráhá to udělat. Nedivil bych se, kdyby ty objímky dalekohledu byly plastové:) Zkrátka můj subjektivní dojem z Bressera je takový, že sice na první pohled to hezky bíle svítí, ale v reálu jsou mechanické části malinko odfláknuté.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: SKY-Watcher nebo Bresser

#5

Příspěvek od MilAN »

Nebylo by lepší psát jen to, co vím, než to , co si domýšlím? Opravdu tazatele zajímá, že si myslíš, že to má kola z plastů.... Ty to opravdu víš, měl jsi ten dalekohled v ruce, že ho hodnotíš ? Bez toho víš, že to bude odfláknutější ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Re: SKY-Watcher nebo Bresser

#6

Příspěvek od PetrV »

Ano, bylo by to bývalo lepší.
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Re: SKY-Watcher nebo Bresser

#7

Příspěvek od PetrV »

Rád bych trochu odčinil svoje unáhlené vyjádření, které (pro Milana zdůrazňuji) bylo s nadsázkou (viz " :) "). Vycházelo z mého překvapení z nižších řad výrobků, kde je plast používán. Viz třeba tady v detailech https://www.bresser.de/en/Astronomy/Tel ... scope.html, kde je to patrné z usazení závitů. Jde o podobné řešení, jaké jsem měl v ruce.

Dvoustovku Dobsona jsem v ruce neměl. Z detailů obrázků u výrobce https://www.bresser.de/en/Astronomy/Tel ... -Tube.html soudím zase podle závitů, tentokrát vyvedených bezprostředně v materiálu, že dvoustovkové kruhy jsou kov (plast by tu už byl fakt brutální).

Tak se omlouvám jednak Bresserovi, dále zakladateli vlákna, jestli jsem rozvíjel pro něj nezajímavé úvahy, a Milanovi rovněž, že musel kvůli mně marnit čas psaním dalšího ze svých typických "nevíš, o čem píšeš" :) .
Karel1
Příspěvky: 259
Registrován: 09. 06. 2019, 12:06
Bydliště: Vlašim
Věk: 68

Re: SKY-Watcher nebo Bresser

#8

Příspěvek od Karel1 »

Nemá smysl se dohadovat o tom co kdo měl v ruce, mě šlo jen o to, že tento typ dalekohledu s těmito parametry se tady na fóru dost často doporučuje
jako první dalekohled pro nováčky. Tak mě jen zajímalo a mého kolegu z práce(nějaký schání), který z těchto dvou by byl o nějaké procento lepší, ať už po stránce optické či mechanické. Pakliže jsou prakticky identické není co řešit.
Jestli by přeci jen měl někdo jiný názor bude vítán.
Bresser Messier AR 127/1200, EQ5 s poh. Ra osy, triedr rusák 20x60 Tento, triedr 8x40 Delta Optical.
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Re: SKY-Watcher nebo Bresser

#9

Příspěvek od Myval »

Mam dobson od SW (vyroben nekdy r. 2011) a jsem s nim spokojeny. Myslim ze za tu cenu je SW velmi dobry vyrobce.

Od Bresseru mam malicky newtonek 114/500 (vyroben nekdy r. 2001). Pozorovat se s nim da, ale je to hruza, napr.: optika neumoznuje vetsi zvetseni nez 80x, zrcadlo nema po obvodu cca 2mm osazeni - ma kolmy okraj s viditelnymi frakturami coz ukazuje na podivnou (odflaknutou) technologii vyroby, dalekohled byl dodan na paralakticke montazi, ktera vubec neni treba, zbytecne predimenzovany (a trojramenny) drzak sekundaru.

Jak pisu rok vyroby tech dalekohledu, tak je to uz nejaky patek. Za tech 20 let se u Bresseru mohla zmenit spousta veci, treba uz dela dalekohledy poradne. Je to jenom muj nazor zalozeny pouze na dvou exemplarich. Kdybych ale kupoval dobsona 130-400 mm prumeru, tak by SW byla znovu moje volba.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Odpovědět