Stránka 1 z 9

ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 20. 09. 2019, 21:57
od majklus
Dostalo se mi výsady mimořádného rozpočtu a začal jsem přemýšlet, za co to rychle utratit, než se peníze a sny vypaří. Přemýšlel jsem mezi 5" tripletem od ES a TS 125ED Photoline. Tímto se veřejně omlouvám Borisovi, že jsem se prostřednictvím SZ pokusil rozhodování přenést na něho. :-D

Nakonec rozhodla výrazná sleva na webu bresser.de, kde se momentálně dá ES triplet pořídit za 1100EUR. Takže jsem se rozhodl zkusit štěstí. Nejsem tak zkušený pozorovatel, abych napsal plnohodnotnou recenzi, tak alespoň pár dojmů lajka.

Zásilku jsem objednal přes web a doručení před DHL Express, dorazila za cca 23 hodin (!). Balení je bez kufru, jen papírová krabice, ale byl jsem velmi překvapen kolimovatelným 2" zrcátkem. Jinak je přiloženo jen 2x prodlouření 2" výtahu a jakýsi šroub asi na foťák (nepoužiji). Rosnice je zatahovatelná a dalekohled má praktické madlo mezi kruhy. Krátká lišta je vyložena ocelovým páskem proti poškození upevňovacími šrouby montáže, můj starý achromát to měl obdobně. Výtah je 2" hřeben s redukcí do pomala a je mechanicky velmi dobrý, monorail od TS strčí do kapsy. Má možnost 360deg rotace přes utahovací šroub.

Dalekohled je triplet s jedním členem ekvivalentu FPL51, chápu, že FPL53 je lepší, ale peníze se počítají také. Kam bych pak měl možnost růst? :-) Během týdne, co jej vlastním, se mi podaříly 4 večery pozorování. První co jsem udělal, byla kontrola v zenitu na kolimaci a zbytkovou barevnou vadu. Nabízí se přirozeně Vega, která odpouští málo. Při 238x byl přítomný úzký fialový kroužek, zdálo se mi, že při lepším seeingu mizel pryč. Halo žádné.Difrakční krpužky byly symetrické před i za polohou ohniska. Víc já nepoznám... :-)

Zkouším chytnout Jupiter za soumraku, ale je opravdu už tak nízko aby člověk něco z pohledu na něj soudil. Saturn, ač má prakticky totožnou deklinaci, je přece jenom trochu výš a pohled přes bino a 190x je naprosto úchvatný, pokud seeing dovolí. Jak omalovánka. Cassini naprosto zřetelný, krásně vyrýsovaný stín planety na prstenci. Dokonce bývá v binu vidět přímým pohledem i Rhea, kterou jsem byl zvyklý vídat jen v "mono" režimu.

Na Měsíc jsem měl štěstí jen jednou a to stál seeing za prd, tak hodnotit nebudu.

Jsem rád že jsem se rozhoupal, a i když to už není v současnosti žádný TOP dalekohled, tak za 29tis korun včetně toho zrcátka jsem odolat nemohl. Těším se, že se přes něj podívá třeba v konojedech nějaké znalejší oko a třeba mě vyvede z omylu. Říkám to vcelku nerad, ale oproti mému 5" F9.4 achromátu je to znatelný pokrok prvním pohledem. A to říkám s vědomím, že jsem přes můj achromát nakoukal 3 roky a všude ho chválil.

Snad to bylo k přečtení, zdraví Michal

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 20. 09. 2019, 22:25
od Artaban
Michale blahopřeju k pěknýmu kousku. Za tu cenu nekup to. Tvůj achromát kreslí slušně a s ohledem na cenu si chválu zasloužil. ES má stejný průměr objektivu, ale dosah bude trochu lepší i na DSO. Hlavně při větším zvětšení. S binem na planety bude taky znát lepší kresba. Asi budeš potřeboval slušný okuláry :) Příští rok s polu dáme Olympus Mons ;)
Těším se na reporty a ten Měsíc pude nahoru a bude to taky pecka.

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 20. 09. 2019, 22:31
od Psion
majklus píše:
Jsem rád že jsem se rozhoupal, a i když to už není v současnosti žádný TOP dalekohled, tak za 29tis korun včetně toho zrcátka jsem odolat nemohl.


Gratuluji, já bych když už volil FPL-53. Jejich zrcátko mám taky a to kolimování mají udělané dost děsivě, takže skončilo v šuplíku a používám standardní dialektrické od William Optics.

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 20. 09. 2019, 22:43
od Artaban
Psion píše:používám standardní dialektrické od William Optics.


Možná mám to samé a používám na DSO, ale na planety se moc neosvědčilo a používám hranol od Baader a ten je supr, což ale nemusí platit u Michalova refráku. Někdy to skusíme.

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 09:28
od majklus
Artaban píše:Michale blahopřeju k pěknýmu kousku. Za tu cenu nekup to. Tvůj achromát kreslí slušně a s ohledem na cenu si chválu zasloužil. ES má stejný průměr objektivu, ale dosah bude trochu lepší i na DSO. Hlavně při větším zvětšení. S binem na planety bude taky znát lepší kresba. Asi budeš potřeboval slušný okuláry :) Příští rok s polu dáme Olympus Mons ;)
Těším se na reporty a ten Měsíc pude nahoru a bude to taky pecka.


Díky! Rozmýšlel jsem se dlouho, taky z důvodu že je mi líto starýho dalekohledu, jsem taková citlivka... :-) Navíc jsem ještě zvažoval hledisko montáže - mám na koukání při focení volnou jen HEQ5 a ten pětipalec s těžkým objektivem na jedný a binem na druhý straně je podle mě na ní maximum.

Na Marsovu sopku se chystám, snad budeme mít víc štěstí než vloni s tím pískem. Těším se, že se zase někdy slezeme v poli!

Psion píše:Gratuluji, já bych když už volil FPL-53. Jejich zrcátko mám taky a to kolimování mají udělané dost děsivě, takže skončilo v šuplíku a používám standardní dialektrické od William Optics.


Já kdybych si mohl vybírat, tak bych taky chtěl FPL53, třeba ten 140mm dublet od APM, ten by mi stačil... :-) Bohužel stojí skoro trojnásobek. I ten TS 125mm dublet byl skoro o polovinu dražší...
Mám mnoho zkušeností s tím, že když se snažím přišetřit, tak peníze z účtu spíše ubývají - začnou se záhadně sypat všechny ty myčky, sušičky, pračky a jiný hovadiny. Případně se rovnou vysype auto či se peníze doma provalí a začnou tlaky na investici do dovolené. Proto musí prachy ihned z domu. :-D

U toho zrcátka je pravda, že uložení na 4 šroubech někdo vymýšlel kolenem. Nakonec se mi to ale seřídit povedlo a snad na to už šahat nebudu muset. Rád vyzkouším ten malý Baaderácký hranol, třeba bude nějaké zlepšení vidět.

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 10:05
od Artaban
majklus píše:Na Marsovu sopku se chystám, snad budeme mít víc štěstí než vloni s tím pískem.

Ono kdyby ta bouře nebyla, tak ten kopec stejně nedáme. Mars byl nízko, ale už to bude lepší. Sice bude pokaždé výš, ale zase bude menší. Na tohle pozorování, je v každém případě nutný osolit zvětšení, ale díky větší výšce to občas bude možný. Tak jak se tedy chystáš na tu sopku? :) Budeš potřebovat slušnější okuláry na zvětšení určitě nad 200x. Ideálně kolem 240x.

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 10:15
od majklus
No, chystám se tak, že budu muset přikoupit nějaký 4mm okulár. :-) Mám omegon LE5mm, je dobrej, ale dává mi na novým dalekohledu "jen" 190x. A pak mám ještě omegon LE3mm, tam už je to ale 317x a to už moc...

Takže čtyřku, ta bude s 238x akorát. Zatím mám v hledáčku VIXEN SLV 4mm : http://www.supra-dalekohledy.cz/okular-vixen-slv-4mm-1.25-50-3-63686.html ale musím nejdřív něco načíst. Na DeLite ale asi nebude vata... :-)

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 11:11
od Artaban
Budeš používat v binu násobič? Mám za to, že máš 2,6x?

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 11:43
od majklus
Bino bohužel bez násobiče nezaostřím. Násobič by tam mjěl být 2.6x, ale loni jsme vyzkoumali, že reálný poměr je spíše 3.5x. Teď mám do bina ortha 18mm. Tu 4mm jsem myslel bez bina...

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 11:58
od Artaban
Tak vyzkoušíme násobič 1,6x a ortha 10mm. Jsou za tu cenu slušný a mohlo by to být OK. Případně jiná zvětšení. Do bina mám Delite 11 a 13mm. Můžem tam dát Pentaxe 8,5mm, ale mám jen jeden.
Na pozorování planet bez bina ani nepomýšlej ;)

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 12:27
od Psion
majklus píše:
Artaban píše:Já kdybych si mohl vybírat, tak bych taky chtěl FPL53, třeba ten 140mm dublet od APM, ten by mi stačil... :-) Bohužel stojí skoro trojnásobek. I ten TS 125mm dublet byl skoro o polovinu dražší...


Když už, tak bych šel do ani ne dvakrát dražšího 150mm Sky-watcher refra F8 případně APM, prý zlevnili na tu samou cenu.

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 15:45
od Artaban
Vím, že Michal o jiném refráku uvažoval delší dobu. O tom, jak velký se několikrát klábosilo i v Konojedech. Ovšem v tomhle jsem trochu magor a mám pro větší refráky své důvody. Každý má ale své možnosti a nějaké hranice. Tím pádem se delší větší refrák neřešil. Co si pamatuju, tak průměr 152mm s trochu lepší optikou bylo takové max. I tak by se už asi musela koupit větší montáž, což jsou další výdaje. V podstatě se jedná o vizuální použití a tak problém budou skoro vždy podmínky, než sklo FPL51 a průměr objektivu.
Proto tahle roura a já myslím, že to je i tak další krok k pěkným novým zážitkům. No a jestli jednou bude větší sklo, tak Michal si už dokáže vychutnat každý mm k dobru,o který bude větší.
Píšu to a okecávám tak pravý důvod, proč právě průměr 127mm. Můžu za to asi já. Když byl nedávno Michal u nás na hvězdárně v Benátkách, tak pořád tak hladově koukal na APM ED APO 152 a říkal, že to je už jó větší refrák. No a já mu zapoměl říct, že na montáži vypadá mnohem větší, než je :) . Chudák se asi lek a šel do průměru 127 :)

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 18:21
od majklus
Kanón v Benátkách jsem chtivě obdivoval, protože je to krásné sklo. Na moje rozhodování ale moc vliv neměl. Že to bude zase pětipalec jsem byl rozhodnutý už dlouho - málem jsem v lednu koupil ten TS 125mm když se ho zbavoval Roman, ale tehda jsem ty peníze navíc prostě nesehnal - moje drahá polovička měla slíbený únorový týden na Mallorce bez dětí. :-)

Důvody byly následující:
1) vím, co od 127mm můžu očekávat, zdaleka jsem neviděl všechno, co mi mohl ukázat můj 127mm achro
2) kritická je montáž - HEQ5 150tku neunese ani omylem pokud nemá být po kařdém doteku 20 sekund roztřepáno.
3) dalekohled má se zataženou rosnicí pod 80cm, třeba se mi podaří někde splašit 80cm kuřík a bude to ještě dobře transportovatelná roura. Achro má cca 120cm.
4) a na závěr byla ta cena - ono dát 30 za ES nebo 55 za SW150ED je prostě rozdíl obrovskej. Mám ženu, tři děti a 4 kocoury a 2000 éček bych doma nevysvětlil ani tomu kocourovi. Takhle se mnou zatím všichni mluví a byli se i podívat. :-D

Než bych za poslední peníze nakoupil dalekohled, kterej nemám na co postavit, případně mi s tím bude házet i kolem letící jepice, tak zkusím pomalu odkládat na něco jako G11, což mi nejspíš bude trvat řadu let. Mezitím budu koukat přes ten novej nákup, to mě snad na chvilku zabaví. A může se mnou jet i na tuzemskou dovolenou, největší nevýhoda toho achromátu pro mě byl prostě rozměr - do žádného rozumného auta nešel nacpat bez složení sedaček. Skoro půl metru rozdílu v transportní délce je setsakra znát.

Až budu mít solidní montáž, bude mým dalším krokem šestipalec. Ale kdoví jestli se toho dožiju... :-)

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 22:31
od majklus
Dneska se mi podařilo téměř pod lampou v dalekohledu vykoukat Saturnovy měsíce Titan, Rhea, Tethys a Dione, poslední dva daly zabrat, ale přes Omegon LE5 (190x) tam byly. Kresbu Jupiteru jsem dal do jeho vlákna.

Dál jsem ještě zkoušel pí Orla při 317x (2.5D) a obraz byl až překvapivě slušný, když se chvílemi seeing uklidnil tak hvězdy skoro bodové, jasně viditelná mezera mezi nimi.
Zatím tedy spokojenost...

es127.jpg
es127.jpg (406.62 KiB) Zobrazeno 2583 x

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Napsal: 21. 09. 2019, 23:32
od Psion
Tak to je důležitý, aby byl člověk hlavně s tím co má spokojený. Já sice jsem spokojený, ale občas mě přepadne mlsná :) Teď už ale myslím, že opravdu víc nepotřebuji, mám vše po čem jsem toužil.