ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#31

Příspěvek od MiniMistr »

Tím bych se moc nechlubil... :)
Ale "g" to napsal moc hezky.
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#32

Příspěvek od g »

ad Beda: pokud myslíš nadneseně, tak ano ...ale kmental se po koupi ED120 s ním ani nepodíval a prodal (neříkám, že to dělá z obchodních důvodů, ale marně přešlapuje a tápe). Uvádím aby si dobře promyslel, popř. vyslechl i jiné názory
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#33

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

A to tapani me uz stve i ženu, ze stále niečo kupuju a predavam. Dela si srandu uz aj ona. Rikal som ji ked som mal 120ed ze tento som chcel dlho a konečne ho mam a ona ze to stejne predáš, lebo nevieš aký chceš. Pak prisel C8 a zas som zamenil. No po kúpi zistil aky je u toho problém. Temperacia, rosnica vyhrivana, kolimacia, posun zrkadla a uzke pole. Tak zasa chcem zpatky apo a tentokrát uz na tvrdo. Uz som aj moji rikal to uz si neham a nenehaj ma to predať. Lebo furt to tocim a dokopy neviem nič. Jedine co som kukal bola v terene ed 72 a z kuchyne ed 80. Ale to je podobne. 120 mm sem nevidel coz me mrzí a písal som ci mi ju nepredá nazpet ale nie. Druhá možnosť mi utiekla take. Pan si nehal a nepredá. Moc z ruky nejdu.
A ked to TS je teda také ťažké. Sky-Watcher 120 ma 5,2kg, ze by som išiel znova do ni a mal svätý pokoj. Zkusil by som aj bino hlavu, ale neviem ci nebude u 120mm chýbať svetlo. Atraban by mal mať zkusenosti ako starý refraktorian :)
To ed 120 s prodlouzenim by na te skytee mohlo fungovať ne? Posúval som si ed 72 na planetach a bolo to ok.
Ed 120 5,2kg zrcatko tak 500g okular 500g a mamr 6,2kg to by mohlo jit. Každopádne na te bresser twilight je to pass a bude na nic. Ale zatim nez koupim twilight lepsie nez nič.
A primárne ma zaujímajú planety, mesiac, hviezdokopy a mliečna dráha pri malom zvasceni a kométy.
Tak asi tak.
Okulare me trvalo snad 2 roky nez som ich zformoval ake mam.
Mam morpheus 6,5mm ale este niečo kratšie 4,5mm by bolo ok. Pri ed 120 200x alebo 4mm 225x ako max.
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1469
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#34

Příspěvek od Yarkho »

Terajšia Bresser AZ montáž ani Skytee ale pozorovania APO refraktorom pri medzných zväčšeniach takmer znemožňujú - pri zv. 200-250x objekt okamžite uteká zo zorného poľa. U planét to celkovo bez GoTo alebo aspoň motorčeku postráda zmysel.

Na montáži sa ušetriť nedá, to je ako mať auto bez kolies a robiť za volantom "hijé!".
Čím skôr sa Kmental o to prestane pokúšať, tým lepšie.
Doporučoval by som aspoň HEQ-5, keď nie rovno niečo z triedy EQ-6. Vravím z vlastnej skúsenosti.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#35

Příspěvek od Beda »

g píše:ad Beda: pokud myslíš nadneseně, tak ano ...ale kmental se po koupi ED120 s ním ani nepodíval a prodal (neříkám, že to dělá z obchodních důvodů, ale marně přešlapuje a tápe). Uvádím aby si dobře promyslel, popř. vyslechl i jiné názory
bylo to skutečně myšleno s nadsázkou, vzpomínaje kolik krásných teleskopů jsem za ta léta používal a přeci nakonec kvůli jiným se ztrátou prodal. Jistě si na jeden takový vzpomeneš, byli jsme u něj jednou společně. Snad mu Tvoje postřehy pomohou se v problematice orientovat, je to složité ...
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#36

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Áno heq5 goto som uz uvažoval tiež. Ale chce to káble, batéria, ustavenie. Nebranim sa tomu, len ked mi dôjde tak neviem co a ako s nu robiť. Az je ľahká. Nahodím tam ota a kukam kam tocim tam ide.
Jedine kolegovia na sraze ukázať ako to funguje, nez sa do toho dostanu. Rozhodne nepoznám, ci je montáž dobre serizena a nema vôľu.
Ale verim vam, ze dat si jupiter na stred poľa a nedotýkat sa montáže je ine kafe bez rušivých elementu. Mam len strach z toho prvotného zoznamenia sa s montážou, preto mermomoci hľadám az kde to je bez roboty. To je cele.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#37

Příspěvek od Artaban »

kmental@centrum.cz píše:Zkusil by som aj bino hlavu, ale neviem ci nebude u 120mm chýbať svetlo. Atraban by mal mať zkusenosti ako starý refraktorian
Já bych toho měl mít a nemám :) . Nejdříve pozoruj bez bina a nauč se doloval detaily na planetách jedním okem. Ostatně máš už stejně hromadu okulárů k dalekohledu, který ještě ani nemáš. Bino je taková perlička pro vizuální pozorování. Nemá to žádná pravidla, ale když si koupíš bino až po nějakých zkušenostech s pozorováním, tak to dostane teprve ten správný efekt. A když ho chceš využít pak naplno a užít si to naplno, tak to může být taky o větších penězích. Takže třeba moje bino plus okuláry a další příslušenství stálo už jako celej R172.
Neřeš bino, ale dalekohled a ED 120, nebo APO 125mm je dobrá cesta k binu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#38

Příspěvek od MilAN »

Já bych tu celou logiku nákupu všeho možného překopal.
Pokud by mělo být mým hlavním cílem pozorování planet a Měsíce, tak nebudu kupovat 120 mm dalekohled . Je to málo a vždy to bude málo, ale později už v tom menším bude dost peněz a nebude se chtít už nic měnit. Koupil bych největší refraktor 140-150 mm nebo MAKa 180 mm . A pak pod to pořádnou montáž .O ničem menším než alespoň AZ EQ6, (raději ale EQ8) bych na takový refraktor neuvažoval .
120 mm je hezký dalekohed, ale svým průměrem a výkonem je on tím omezením i na naší mizerné obloze . A na DSO je to hodně málo., pokud by to měl být jako hlavní dalekohled na DSO,
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#39

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Kamarad kúpil maka skywatcher 150/1800 ale este ho moc nezkusil. Chcel som ho tiež, ale pak som sa rozhodol pre apo. 180mak tam bude temperacia dlha a na balkóne ho mat nemôžem. Zena by mi dala. A take mam limit jeden stroj na všetko. Ze mi stačí jeden a podobne veci. Tak som aspoň presadil apo spektiv na prírodu 1ks a jeden chcem na astro. Cize výsledek je dva dalekohlady a bol povolený jeden. Ale som vysvetlil zene ze nejde mat jeden na všetko tak to zkusla :D
V skrini je este bino ed 10x42 na vylety cize výsledok je 3 dalekohlady a dva som presadil navyše.
Cize chcem schopný ota na astro a katadioptr ma moc nelaka. V ed 72 sa mi mesiac ľúbil, saturn aj Jupiter nebol zly tak 5cm navyse by malo ist poznať ci?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#40

Příspěvek od MilAN »

Tak vzhledem k tomu, kolik dalekohledů jsi už měl, sis to mohl odzkoušet.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#41

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

Nemal som montáž len dobson z dobsona heritage 130mm.
Tam vošla aj ed 80 pekne. Väčšie nič.
Ja nesom náročný až moc. Ked som si vzpomel ako som videl jupiter na sraze aj saturn v tej ed 72 alebo mesiac, tak sa zastesklo po ed 120 co mi mohla ponúknuť. 5cm hore musi it znat.
Písal som ci by nepredal nazpet ale bohužiaľ. Me sa jevi ed 120 najlepšia voľba pomer, výkon, cena
Ma kufr, hladacik aj solidne zrcatko.
Uz by som ju nepredal. Vzpomnel som si ako mi G písal, že predal ed 120 a ľutoval toho tiez. No co narobím.
Myslim si, ze by to nebola zla volba a za cenu TS 125/975 mam komplet vybavený ota. A ja ako laik si myslim, ze rozdiel moc mezi nima nepoznám. Ci by som kukel do TS alebo scientific alebo ed 120 ked sa mi ľúbila aj ed 72.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#42

Příspěvek od Artaban »

kmental@centrum.cz píše:V ed 72 sa mi mesiac ľúbil, saturn aj Jupiter nebol zly tak 5cm navyse by malo ist poznať ci?
Jistě že to poznáš a hodně pak na DSO, kdy např. M13 bude v R72 vypadat jako nějaká mlhovina, ale v R120 to už bude objekt plný hvězd.
Co se týče planet a refráku, který tedy chceš: Kvalitní asi 100mm dokáže slušně, ale né v dostatečně velkém rozlišení. Je třeba počítat s tím, že max. zvětšení 2D bude jen okrajová záležitost. Pro lepší kontrast budou velká zvětšení kolem 180x, nebo mnohdy i menší 150x.
U 120, nebo lépe 125mm kvalitního refráku se to láme. Sice to ještě není velký dělo, ale zvětšení kolem 210x a okrajově až 250x ( Mars, Měsíc) už znamená solidnější rozlišení. Pozorování je tak mnohem zábavnější, protože lze znadněji pozorovat i malé změny na planetách. Především na Jupiteru. S refrákem kolem 150mm se možnosti zase trochu posouvají atd atd. Pro mnoho lidí to je ale taky velikost, kterou už z různých důvodů nezvládá.
Důležité je ale to, že planetární pozorování není jen o dalekohledu, ale taky hodně o člověku.
Důležitá je nejen trpělivost, ale taky vůle tu velkou rouru a vše ostatní nosit.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#43

Příspěvek od Artaban »

Sem to moc nepatří, ale pro zajímavost. Co jsem se přihlásil na AF s refrákem 172mm, tak v posledních pár letech lze pozorovat větší zájem o trochu větší refráky, který je myšlený vážně.
Je to díky širší nabídce a dostupnosti. Už tenkrát několik hvězdářů psalo do SZ o radu ohledně velkýho refráku. Téměř každého jsem odradil. Opravdu to není pro každého. Dnes díky slušné nabídce je cekem velký a vážný zájem o středně velké refráky kolem 125mm. Ani větší 150mm nejsou úplně bez zájmu. SW ED 150mm je za solidní peníz a co vím, tak pár lidem to nadá tak trochu spát :) .
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#44

Příspěvek od Beda »

MilAN píše:Já bych tu celou logiku nákupu všeho možného překopal.
Pokud by mělo být mým hlavním cílem pozorování planet a Měsíce, tak nebudu kupovat 120 mm dalekohled . Je to málo a vždy to bude málo, ale později už v tom menším bude dost peněz a nebude se chtít už nic měnit. Koupil bych největší refraktor 140-150 mm nebo MAKa 180 mm . A pak pod to pořádnou montáž .O ničem menším než alespoň AZ EQ6, (raději ale EQ8) bych na takový refraktor neuvažoval .
120 mm je hezký dalekohed, ale svým průměrem a výkonem je on tím omezením i na naší mizerné obloze . A na DSO je to hodně málo., pokud by to měl být jako hlavní dalekohled na DSO,
mám stejný názor ! Navíc je dnes díky konkurenci nabídka tak velká, že i v té kategorii 6" si lze vybrat. A nemusí to být triplet. I ED dublety mají velmi dobrý, na vizuál plně postačující obraz. Tady jeden ve slevě :
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... uszug.html
Komu vadí větší rozměry a hmotnost, bude dobře obsloužený se 180-200 mm Maksutov-Cassegrainem s Gregory uspořádání, jedno od kterého výrobce.
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... Tubus.html
Mají malý zástin, dobrý kontrast a 6" refráku se určitě vyrovnají. A jsou podstatně levnější ;) .
Pro temperaci postavit na balkon 2-3 hoďky před pozorováním, to musí postačit.
Uživatelský avatar
kmental@centrum.cz
Příspěvky: 935
Registrován: 13. 06. 2016, 00:17

Re: ES ED APO 127MM F/7,5 FCD1

#45

Příspěvek od kmental@centrum.cz »

180mm maka mal kolega a vydrzal e nim snad mesoac a predal. Rikal, ze neustala temperacia a ne pozorovanie. Ked sa teplota hýbala v noci tak nestíhal temperovat, ze to bol opruz. Ako hranicu vidi maka 150/1800 kde to bolo vraj o dosť lepšie. Preto moc katadioptry nechcem a refrak sa mi jevil ako dobrá volba. No niečo kúpim a snáď už dobre :D
Odpovědět