Meade ACF 16" f/8 VS f/10

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#16

Příspěvek od MilAN »

Myslíš tím ten 20 roků starý původní SCT ( který už "vylepšoval" kde kdo ) ?
S tím snad nemůžeš současnou produkci ACF vůbec srovnávat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#17

Příspěvek od rob.kr »

Psion píše:
rob.kr píše: Prave kvuli temperaci chci 16" verzi, ktera jiz ma ventilatory, pak do hodiny nebude problem pozorovat.
Kamarád mi nedávno říkal, že SCT 16" byl teprve až po 8 hodinách vytemperovaný, tedy základ je mít dalekohled v teplotě, která bude v noci.
Já mám zkušensot s C11 s a bez ventilátoru (vkládací do výstupu) a rozdíl byl velký, s ventilátorem doslova pár minut. Úplně mi do toho nesedí, že by SC 16" s ventilátory temperoval 8 h, to podle mě není možné, mlžu to nechat spočítat naše vzduchotechniky, ale vždyť objem je ca 1/8 m3, to je vyměněno hned a následně působí stejně teplý vzduch ze všech stran. Leda, že by zadní část primáru byla nějak izolovaná nebo úchyt sekundáru byl ze solidního kusu kovu, ale to by snad nikdo takto nevyrobil.
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#18

Příspěvek od rob.kr »

MilAN píše:Porovnat vedle sebe se ti asi u nás nepoštěstí :) , ale pro posouzení výsledků s 16" 1:8 ACF by mělo asi stačit dohodnout se na hvězdárně ve Veselí n.Moravou
Děkuji za tuto informaci, netušil jsem, že ho tam mají.
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#19

Příspěvek od MMys »

Tohle je zralé jenom do pozorovatleny. To opravdu chceš 16" nasazovat sám v terénu na montáž ? No, já už bych se toho bál. Je to neskutečně velký a težký bojler (měl jsem tu čest dávat klasický 16" Meade do kolegovy vidlice) a v jednom člověku si nějak nedovedu představit, jak to nasadíš do rybiny. V jedné ruce se to unést nedá, a druhou musíš zašroubovat aretační šrouby. Jedině to nějak zapřít tělem, ale to bych se bál, že to poletí na zem.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#20

Příspěvek od Homer »

Ono přece nejde o výměnu vzduchu ale o rychlost předávání tepla mezi optickými členy a tím vyměňovaným vzduchem. Jinak mám ve své kopuli ( tedy stabilní místo ) své SCT 16", ovšem na masivní vidlici, se kterou diskutovaná montáž nesnese srovnání. Neumím si dost dobře představit cestování s tímto dalekohledem a jeho provozování ve venkovních podmínkách. S temperací v kopuli není problém, je dostatečně větraná, v případě potřeby i nuceně ventilátorem, což vše zamezuje prudkým výkyvům teplot. V dalekohledu je dodatečně instalovaný i větráček, který jsem dosud nepoužíval.
Naposledy upravil(a) Homer dne 22. 05. 2019, 14:45, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#21

Příspěvek od Homer »

Jo, Martin mne předběhl a poreferoval o mnou zmíněném stroji :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#22

Příspěvek od MilAN »

rob.kr píše:
ale vždyť objem je ca 1/8 m3, to je vyměněno hned a následně působí stejně teplý vzduch ze všech stran. Leda, že by zadní část primáru byla nějak izolovaná nebo úchyt sekundáru byl ze solidního kusu kovu, ale to by snad nikdo takto nevyrobil.
Přeci při té tempeaci nejde o vytemperování vzduchu jako takového uvnitř, ale o vytemperování zrcadla a celé zadní masívní příruby. Ty ti tam ten vzduch budou ohřívat stále, dokud nevychladnou ony na teplotu okolí. Vlastní vzduch je ochlazován tubusem , a právě proudění teplého vzduchu od zadní části ( zrcadlo + dno tubusu) způsobuje turbulenci vzduchu v tubusu. A bez vytemperování zrcadla se stále bude měnit jeho optická plocha, což je druhý faktor pro nutnost vytemperovat celý dalekohled a uvést ho do tepelné rovnováhy. s okolím. Pyrex má sice výrazně menší koeficient tepelné roztažnosti než BK7, ale není úplně zanedbatelný.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11548
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#23

Příspěvek od Psion »

rob.kr píše:
Psion píše:
rob.kr píše: Prave kvuli temperaci chci 16" verzi, ktera jiz ma ventilatory, pak do hodiny nebude problem pozorovat.
Kamarád mi nedávno říkal, že SCT 16" byl teprve až po 8 hodinách vytemperovaný, tedy základ je mít dalekohled v teplotě, která bude v noci.
Já mám zkušensot s C11 s a bez ventilátoru (vkládací do výstupu) a rozdíl byl velký, s ventilátorem doslova pár minut. Úplně mi do toho nesedí, že by SC 16" s ventilátory temperoval 8 h, to podle mě není možné, mlžu to nechat spočítat naše vzduchotechniky, ale vždyť objem je ca 1/8 m3, to je vyměněno hned a následně působí stejně teplý vzduch ze všech stran. Leda, že by zadní část primáru byla nějak izolovaná nebo úchyt sekundáru byl ze solidního kusu kovu, ale to by snad nikdo takto nevyrobil.
Já nepsal 16" s ventilátorem, ale je otázka co kdo nazýváme vytemperováním dalekohledu, doslova za pár minut je nesmysl, pokud tam tam není rozdíl opravdu velmi malý.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#24

Příspěvek od Homer »

Zřejmě metafora :-).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#25

Příspěvek od MilAN »

A proč by se dalekohled za pár korun nemohl vytemperovat za pár minut :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#26

Příspěvek od rob.kr »

Pánové, předně, vím, co je temperace, druhak, nepsal jsem nic o temperování vzduchu. Když zahřátou přírubu, zrcadlo a vnitřní vestavby budu zásobovat stále vzduchem o teplotě, jaká je venku, navíc při proudění díky nucené ventilaci, určitě to celé vevnitř vyrovná teplotu výrazně rychleji, řekl bych, že čas bude srovnatelný jako u 40 cm otevřeného newtonu a s těmi přece lze po dovezení na louku pozorovat dříve než za svítání ;) .
K umisťování na montáž, nepsal jsem, že to budu dělat sám, nýbrž ve dvou, popravdě si nepamatuji, kdy jsem naposledy pozoroval sám. Jeden drží, druhý aretuje.
K rozdílu s C11 a temperací s a bez ventilátoru. Dalekohled byl dlouhodobě na louce, přes den krytý, na Slunci, v létě. Bez ventilátoru byl první hodinu obraz nekoukatelný, s ním za 20, 30 minut stejný efekt jako čekat tu hodinu bez něj, tzn. úspora času 2 až 3násobná, vyzkoušený fakt.
Ke zmiňovanému SC 16" na vidlici, je váhově srovnatelný? Mně nejde primárně o focení, to je důvod, proč si myslím, že CGE s nosností na kříži ca 45 kg unese 32kg dalekohled, 15 kg závaží, 2" zrcátko a okulár, kolik bude overload, 3 kg? Viděl jsem EQ6 zničenou rozvážením malým SW N 150/750, ale nemyslím si, že při dobrém vyvážení lze montáž strhnout při řekněme 10% přetížení.
Pokud se ozve TS s parametry primárních zrcadel, dám vědět sem do vlákna.
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#27

Příspěvek od MilAN »

Nějak si nedovedu představit, k čemu ti bude ohnisko primáru, k čemu se z toho údaje chceš dopátrat.
-----
Proč jsem vůbec psal o té temperaci : no, kvůli téhle tvé větě.
ale vždyť objem je ca 1/8 m3, to je vyměněno hned a následně působí stejně teplý vzduch ze všech stran

Ano, ten vzduch vyměníš takřka hned, - druhá půlka té věty s temperací nemá co do činění- tou výměnou vzduchu jsi nijak nepomohl ani nedosáhl temperace dalekohledu.
Bohužel reklamní materiály se nikde nezmiňují, jak komerčním zařízením urychlíš temperaci = o jaký rozdíl za jakou dobu. Navíc mám dojem, že toho proudícího vzduchu moc k primáru nedostaneš - tam by pomohlo pouze proudění kolem něho
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2553
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#28

Příspěvek od KpS »

Známý australský fotograf planet chladí svoji C14 tak, že ji na montáži otočí korekční deskou k zemi a na zadní stranu poskládá pytlíky s ledem. Zadní příruba a trubka nesoucí zrcadlo se díky vysoké tepelné vodivosti ochladí (podchladí) rychle a pak už se zapnutými větráky čeká jen na zrcadlo.
Karel
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2856
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#29

Příspěvek od Homer »

No, kdo chce kam, pomozme mu tam. Se svým dalekohledem jsem samozřejmě manipuloval a mít ho na mobilní používání bych tedy nechtěl a to nejsem úplná třasořitka :-).
Váhový rozdíl mezi SCT a ACF bude malý, ACF bude lehčí tak o cca 2-3 kg. Je otázkou, co za údaj se skrývá pod 45 kg nosnosti na kříži. Jedna věc je přece statická nosnost, druhá potom chování montáže s dynamickým zatížením - pohybující se montáž, setrvačné síly a vítr.
Temperaci v kopuli jsem zatím nijak řešit nemusel.
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 282
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: Meade ACF 16" f/8 VS f/10

#30

Příspěvek od Nascarphone »

rob.kr: mohu se zeptat, co chceš pozorovat s tímto dalekohledem? Možná je to někde zmíňeno, ale já to nenašel, jenom, že má univerzálnost, tedy pokud je to staženo na dalekohled, myslel jsem, že univerzální je newton.
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Odpovědět