Dlouhé ED refraktory

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dlouhé ED refraktory

#46

Příspěvek od Achernar »

Správně, vítej mezi fanoušky dlouhých trubek. Já mám 102 mm / 1620, tak tomu dobře rozumím.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4500
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Dlouhé ED refraktory

#47

Příspěvek od dvader »

A předchůdcem byla Jákobova hůl... :mrgreen:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#48

Příspěvek od Beda »

Nelze nikdy zapomenout na praotce všech refraktoriánů Johannese Hevelia ! Na střeše svých domů v Gdaňsku vybudoval observatoř Stellaeburgum s obřím, 45 m dalekohledem a 8 cm objektivem, který si sám vybrousil. Zorné pole bylo malé a objekty mohl pozorovat jen několik vteřin. Pozoroval zatmění Slunce v červnu 1639, které ho uchvátilo natolik, že nadále všechen volný čas věnoval pozorování, broušení čoček a konstrukci sextantů. Jeho hlavním zájmem bylo Slunce, Měsíc, Jupiterovy měsíce a Saturn. Přesně zmapoval rotaci Slunce a jasné oblasti kolem slunečních skvrn pojmenoval fakule. V roce 1647 vydal Selenographia seu Descriptio Lunae s šedesáti pečlivě provedenými kresbami měsíčního povrchu. Popsal jím objevenou libraci a odhadoval výšky měsíčních hor. Zachytil stovky různých útvarů měsíčního povrchu a jako první zavedl jejich stálé pojmenování. Dopisoval si se současnými astronomy Johnem Flamsteedem, Edmondem Halleyem a Pierrem Gassendim.
Přílohy
Heveliova observatoř Stellaeburgum,  45 m refraktor.jpg
Heveliova observatoř Stellaeburgum, 45 m refraktor.jpg (205.53 KiB) Zobrazeno 1777 x
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Dlouhé ED refraktory

#49

Příspěvek od Achernar »

O tom se nám dneska ani nezdá, co tohle bylo za machry.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#50

Příspěvek od Psion »

Ano a dokonce už tenkrát věděli, že plný tubys je zbytečný. ;)
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2009
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#51

Příspěvek od Beda »

Ale neměli pro ně tak dlouhé košilky :mrgreen:
Pěkné a obsáhlé pojednání z historie je v publikaci Petra Zamarovského " 400 let astronomického dalekohledu":
https://dml.cz/bitstream/handle/10338.d ... 09-2_2.pdf
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#52

Příspěvek od Psion »

Opět připomenu obrázek z první strany tohoto vlákna. Tisíce lidí pozorují otevřenými tubusy u zrcadlových otevřených systémů bez látkových ochran dalekohledů Skywatcher a nemají s tím problém. Je samozřejmě mnohem více otevřených systémů typu RC apod. To že jsou zrcadlové systémy daleko náchylnější na parazitní světla je evidentní. Tedy uzavřený tubus refraktoru je opravdu jen přežitek 8-)

Obrázek
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1469
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Dlouhé ED refraktory

#53

Příspěvek od Yarkho »

Z geometrie vyplýva, že tu je parazitné svetlo vnikajúce do okulárového výťahu odtienené dobre.

Plný tubus má akurát tú výhodu, že sa doňho menej práši, nie?
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#54

Příspěvek od Cztwerec »

Já mám ten přežitek plného tubusu rád. Zajímalo by mě jak je to s váhou, někdy je ten příhradový i těžší.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
nou
Příspěvky: 1747
Registrován: 10. 12. 2006, 05:10

Re: Dlouhé ED refraktory

#55

Příspěvek od nou »

Aky dovod bol na ten 45 metrov dlhy dalekohlad? Dokonalejsie vybruseny ako keby isiel do kratsieho ohniska? Alebo mensia farebna chyba?
SW 150/750, TS UNC 200/800, SW EQ6-R, Canon 1100D, ASI120MM-S, ASI1600MM Pro, ASI485MC, SW Flex 300/1500 INDI/KStars build skript FITS/XISF prehliadač
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dlouhé ED refraktory

#56

Příspěvek od MilAN »

Důvod byl prostý- objektivem byla jednoduchá čočka . Zrovna jako o klasického achromatu je nějaká optimální světelnost k danému průměru, tak zrovna tak tomu je u jednoduchjé čočky. = minimalizace optických vad pro oko.
Dvojčočkový objektiv byl vymyšlen až o více jak 100 let později ( r. 1757)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dlouhé ED refraktory

#57

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Yarkho, Psion :

Parazitní světlo je odstíněné v tom otevřené tubusu na foto výše opravdu jen dobře... Tzn.pro náročnější potřebu nedostatečně, protože pořád tam jsou plochy, u kterých budu řešit stále stejný problém - že se z boku lesknou.

Plnotubus u rerfaktoru i větších rozměrů rozhodně nepokládám za přežitek, naopak mi tohle řešení od Istaru vůbec nepřipadá nějak extra výhodné. Včetně větší hmotnosti i složitosti. Moje lodžie s lampama okolo je samozřejme trochu extrém, ale v našich končinách s velkým světelným znečištěním se najde řada jiných situací, kdy není nad dobře vycloněný klasický tubus. A pozorování v Atacamě ? Mléčná dráha tam svítí tak silně, že když dáte nad bílý papír ruku, zřetelně vidíte, jak vrhá stín... O velmi silném světle planet ani nemluvě...
Diskutovat dlouze můžeme i o té rychlejší temperaci, která se zde uvádí, jako největší výhoda - při náhlé změně teploty u otevřeného a již vytemperovaného tubusu se toto rychle obrací ve velkou nevýhodu - zde vítězí uzavřený tubus, ideálně ještě tepelně zaizolovaný.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#58

Příspěvek od Psion »

Já jsem s tím TCR pozoroval delší dobu a 200 mm dalekohled byl úžasně lehký, nosil jsem jej v jedné ruce a ty 3 podélné lišty měly velikou využitelnost pro případné příslušenství. Byl to nejlepší refraktor, jaký jsem měl půjčený z hlediska mechanického provedení, mimo jiné se úžasně dával na lištu montáže, protože bylo skrze něj vidět na lištu a šrouby. Nezaznamenal jsem žádné problémy s temperací apod. Veškeré argumenty, které jsou proti tomu podávány jsou liché, protože otevřené dobsony takto fungují desítky let :).

Bohužel tak jako "nelze" zkolimovat Zerochromat se dvěma zrcadlama, tak "nemůže" fungovat TCR a všude je hrozně odlesků a prachu (mimo jiné prach se v tubusu nedrží, protože tam žádný není) :D Asi bych sem nedával extrémní příklad Atacamy, každý jistě najde lepší příměr, třeba že pozoruje ve místě spousty městských světel a pronikající světlo mu vadí při pozorovaní jemných detailů DSO :lol:
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Dlouhé ED refraktory

#59

Příspěvek od SIRIUS_758 »

... o těch běžných světelných situacích v našich podmínkách v mém příspěvku píši především.. :-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhé ED refraktory

#60

Příspěvek od Psion »

Na druhou stranu pozorování DSO ve špatných světelných podmínkách je stejně nesmysl a je to stejné jako s otevřenými dobsony, každý si ale najde jistě to co mu vyhovuje.
Odpovědět