Restart výbavy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#16

Příspěvek od Tharos »

MMys píše:Orion Optics to už taky trochu víc fláká, a když ne, je cena šílená.
To jsem bohužel na pár fórech četl… Tahle skutečnost (včetně konstrukce od Michala Bareše) posouvá celé rozhodování na úplně jiný level ošemetnosti, než kdyby se jednalo například o sériově vyráběný SW flex tube. :)

Na druhou stranu, věřím, že i za několik let se v blízkém vesmíru stále budou nacházet brusiči schopní vybrousit prémiové >=16" zrcadlo. Možná už to nebudou Orion Optics, anebo opět jo. Možná, že tou dobou už bude Británie opět členem EU, a tak jeho dodání do ČR bude možné i bez nějakého likvidačního cla. Kdo ví, co bude… :)
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#17

Příspěvek od Tharos »

Cztwerec píše:Vše jsem rozprodal, udělal restart a nyní mám kousky optiky a vybavení které opravdu využívám a dělají mi radost. Vzdal jsem se nekonečného srovnávání toho co může být lepší a s čím dohlednu dal, začal o to víc pozorovat, užívat si astronomii a neřešit o jaké "poklady" jsem to přišel. Protože jsme tu jednou a já mám prostě to co mě vyhovuje.

Za mě restart a nový impuls lepší, než nechat chrapat techniku někde ve sklepě, ikdyž se nezkazí.
Rozumím ti do posledního písmene. :) Asi se dopracovávám do podobného způsobu nahlížení, byť ty máš náskok. :)
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#18

Příspěvek od Tharos »

Odložil bych teď stranou úvahu, zda pouštět do světa toho dobsona. Myslím, že jsem k tomu od vás slyšel vše, co jsem potřeboval, a nyní to prostě nechám dozrát. Díky za pomoc!

Nicméně vrátil bych se rád k tématu „grab and go“ sestavy, se kterou bych rád zažil renesanci svého pozorovatelského života. :) Rýsuje se mi následující kombinace:

TS-Optics PHOTOLINE 115 mm f/6,96 Triplet APO with 2.5" RP focuser 1:11

Děkuji za tip na něj, přijde mi zajímavější, než SW ED.

Vixen Porta II with APP TL-130 Tripod and Soft Bag
JMI Train-N-Track Motor Drive System for VIXEN PORTA AZ Mount

Líbí se mi, jak fungují ty motory a myšlenka za nimi (anebo jak nejsnadněji přijatelně sledovat objekty pomocí azimutální montáže).

Myslíte si, že si Porta bude rozumět s tím refraktorem co se tuhosti týče? Napadlo mě jen postavit tu hlavu na trochu robustnější stativ… Beztak tipuji, že kmitat to kvůli délce refraktoru bude více než můj současný dobson, ale zase ta motorizace ovládání by mohla potřebu manipulace s dalekohledem dost minimalizovat.

Akceschopnost, celková hmotnost a počet nutných úkonů před vlastním pozorováním je jinak přesně podle mých představ. :)
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Restart výbavy

#19

Příspěvek od Bill »

Tharos píše:Akceschopnost, celková hmotnost a počet nutných úkonů před vlastním pozorováním je jinak přesně podle mých představ. :)
Já nemám triplet - ale někde tady zaznělo, že se temperuje déle než klasické ED - tak se zkus poptat na zkušenosti. Ať to neohrozí "Akceschopnost" ;)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Restart výbavy

#20

Příspěvek od vla »

Tento triplet určitě akceschopnost neohrozí, zatím jsem si potřeby nějaké temperace nevšiml. Jistě temperaci potřebuje naprosto každý dalekohled, ale jediné kdy to pozoruji jsou newtony a z refráků to byl olejový triplet 150mm.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#21

Příspěvek od Tharos »

Doplňuji, že pod Vixen Porta II montáž by se mi asi nejvíce líbil SW stativ s těmi 2" nohy, který se běžně používá s EQ6. Pokud by tyto komponenty byly nějak rozumně kompatibilní…
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Restart výbavy

#22

Příspěvek od g »

Měl jsem ED120 a ačkoliv na svůj průměr jde o lehký, dobře manipulovatelný přístroj, tak jsem přesvědčen, že Porta 2 se s ním bude hodně trápit. Na planety to nebude. Používal jsem i AZ4 s ocelovým stativem a žádný zázrak to nebyl. Vůbec nejlepší pro ED120 byla EQ5. EQ5 má hmotnost podobných 8kg včetně ocelových noh, jen je třeba počítat s 5kg navíc pro závaží. Současné pohony a ovladač na obyčejné alkalické monočlánky dovolují i sledování Měsíce a Slunce (ten starý uměl jen "pohyb hvězd"), cenově vyjde EQ5 s motorem podobně jako Porta II. Na tu Portu by se hodil tak TS PhotoLine 102 doublet APO
Opravdu dnešní OO je bída - na webu je více příběhů, jak se staví k četným reklamacím. Velmi kvalitní optika z křemene, která prakticky nepotřebuje dlouhou temperaci je zde. Nutno koupit s testem - cena 8" je cca 550Eur, ale jde o kvalitu nad OO i z důvodu velmi hladkého povrchu (povrch)
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Restart výbavy

#23

Příspěvek od Cztwerec »

Já pořád nějak neumím vykoukat rozdíl mezi tripletem a dubletem v temperaci, nebo v tom že dublet má kontrastnější obraz než triplet z důvodu většího množství ploch. Už se nepovažuji za začátečníka v pozorování...

Věřím, že tam rozdíly nějaké budou, ale v praxi to bude minimální. Já to skoro vůbec nepozoruji. U tripletu snad může vadit hlavně váha na objektiv a tím těžší vyvažování. U Cassegrainu je to obráceně, váha je na "okularové" části tubusu, to si člověk nevybere :)

Ale každý to vnímá jinak.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Restart výbavy

#24

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:dublet má kontrastnější obraz než triplet z důvodu většího množství ploch.
Jenomže to platilo v době horších antireflexních vrstev. Dneska ztrátou kontrastu (téměř) netrpí ani destičočkový fotografický objektiv.
Vem si fotografický Samyang 135mm F2 - Konstrukce tohoto objektivu se skládá z 11 členů v 7 skupinách a propustnost T=2.2!
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8300
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Restart výbavy

#25

Příspěvek od Cztwerec »

Tohle jsem vůbec nevzal v úvahu, hlavně se mi tedy potvrdil můj dojem.

Viz tvoje citace. Pokud bys to přečetl pořádně tak tomu nevěřím a tak jsem to i myslel.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#26

Příspěvek od Tharos »

g píše:Vůbec nejlepší pro ED120 byla EQ5. EQ5 má hmotnost podobných 8kg včetně ocelových noh, jen je třeba počítat s 5kg navíc pro závaží.
EQ5 jsem řadu let používal ve spojení s 200mm Newtonem a fungovala velmi dobře, mám na ní hezké vzpomínky. Pořídit ji by pro mě byl skoro návrat ke kořenům. :) Na druhou stranu musím přiznat, že EQ5 už pro mě mentálně není z kategorie „grab and go“… Moc rád bych zůstal u některé z těch AZ vidlic/polovidlic.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Re: Restart výbavy

#27

Příspěvek od Tharos »

Musím uznat, že TS PhotoLine 102 doublet APO za cenu o trochu menší apertury představuje váhovou úsporu hned několik kg (oproti tomu tripletu) a to se v případě Porta II asi opravdu počítá, nehledě na o pár centimetrů menší délku.

Ten se tedy stává mým novým favoritem, za tip děkuji. :) Věřím, že ten už by byl s motorizovanou Portou II a stativem s 2" nohami dostatečně tuhý.

Mimochodem, je zajímavé číst všude možně protichůdné názory na to, co ta montáž „bez problému“ unese. Pro někoho je limitem krátké 80mm ED, jiný si pochvaluje, jak na ní provozuje SW ED100 (f/9). :) Viz například následující setup:

Obrázek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Restart výbavy

#28

Příspěvek od vla »

Místo Porty bych pořídil GSO polovidlici a 115mm průměru bych se nevzdával, ono se to zdá malý rozdíl, což by platilo třeba u průměru 250/265, ale 115 a 102 je rozdíl docela velký.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Re: Restart výbavy

#29

Příspěvek od Achernar »

To je pravda, lidi jsou hrozně zhejčkaní a co nestojí jak přibitý na betonovém soklu, to “není dostatečně tuhé”. Opravdové “grab´ń´go” je vždycky ústupek téhle inženýrské tuhosti, ale je to krok k radosti a svobodě.
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Restart výbavy

#30

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Co se týče AZ montáží, tak doporučuji obezřetný výběr nejen z důvodu nosnosti a dostatečně "máslového" pohybu, ale i z důvodu bezproblémového vyvážení refraktoru na ní - mám tím na mysli to, že většina těchto montáží nemá regulaci frikce - takže nevyvážený dalekohled pak prokluzuje - padá. K tomuto totiž dojde velmi snadno hlavně u menších refráčků - např. Vixení ED 81S - stačí dát 2" zrcátko a velký 2" okulár ( nebo binohlavu ), a těžiště je hnedle v místě okulár.výtahu.
Porta II z mého pohledu neunese ED 120 a tím pádem ani triplet ED 115 - ten můj pohled je takový, že chci koukat i na Měsíc a planety, a tudíž používat i zvětšení >100x. Pokud se spokojím s pozorováním menším zvětšením, především na DSO, tak jsou samozřejmě požadavky menší.

Shrnu-li výše uvedené, tak ve výběru AZ montáží obstojí pouze :
- stará dobrá AZ4 na 2" stojnách
- GSO (TS) polovidlice
- Giro od Tele Optik

Se všemi jsem pozoroval i tělesa solárního systému a jak mne znáte, bez binohlavy moc nepozoruju.. :-). AZ-4 luxusně vozila ED100ku, velmi dobře ED120ku.. Giro pro dva teleskopy si velmi dobře poradila i s Maksutov-Newtonem 152 mm ( cca F/5 ).

Doplňovat drahou Portu ještě dražšími motory je na pováženou - zda rovnou nekoupit od iOptronu hlavu třídy "Mini Tower" - je to rovnou i s plnohodnotným GoTo, nosnost je navíc velmi slušná.

Bill, Cztwerec a ostatní :

Přečtěte si na POSECu znovu článek o průchozích ztrátách triedrů a v něm především rozbor transmise špičkového WX 10x50 triedru Nikon. Více čoček a mezer mezi nimi je prostě znát... Ano - je potřeba rozlišovat ztrátu jasu a zhoršení kontrastu - a je rozdíl, zda tak činím v malém okuláru, větším FF objektivu, velkém zoom objektivu a ještě větším astronomickém objektivu refraktoru.
Kdo si mohl v Konojedech porovnat kontrast ve vzduchovém tripletu LZOS 180mm a olejovém tripletu TEC 160mm, dá mi za pravdu - ten TEC je prostě kontrastnější... A jsem přesvědčen, že to není hlavně rozdílem mezi sklem OK4 a CaF2 ( krystal fluoritu ), ale především tím, že olejový triplet se chová jako jeden monolit skla a tudíž s pouze dvěma rozhraními sklo-vzduch, na rozdíl od šesti rozhraní u jinak špičkového LZOSu.
Argumentovat, že velmi povedený Samyang 135 F/2 má vynikající kontrast i přes kupu čoček je zavádějící, protože nikdo vedle toho neviděl, jaký by měl kontrast kvalitní prostý dublet stejného rozměru.
Moderní AR vrstvy jsou opravdu velmi kvalitní, ale nikoli dokonalé - stačí fotoobjektiv namířit do silného prostisvětla a dokonce i se Sluncem v záběru - a hned velmi dobře uvidíte, co nadělají zbytkové odrazy, byť jsou to jen zlomky procent z procházejícího světla... A takto velmi silný kontrast a současně test rozptylu světla, který ten kontrast snižuje,snadno docílíte i na noční obloze pomocí velmi jasných stálic či planet v zorném poli, či umístěním jasných těles těsně mimo zorné pole.

Jednoduchý dublet je prostě výhodnější v několika směrech - kromě výše uvedeného bude vždy rychleji vytemperován a má téměř nulovou pravděpodobnost špatné kolimace.
Odpovědět