Astro-Physics 10" Mak-Cass

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Astro-Physics 10" Mak-Cass

#1

Příspěvek od Chef »

AP již spustilo první dodávky nového AP MAK 254mm F14.5.
Sám jsem na notifikačním listu, ale bohužel AP měli jeden notifikační list již v roce 1999 a tudíž je přede mnou mnoho dalších lidí.
Nicméně mám aspoň čas něco došetřit, než na mě dojde řada, jelikož tento nový MAK stojí 22k USD :)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
ondrejpavlicek
Příspěvky: 133
Registrován: 06. 01. 2014, 22:42
Bydliště: Brno
Věk: 36

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#2

Příspěvek od ondrejpavlicek »

Ideální čas napsat Ježíškovi:) Ale k ceně: koukám, že před 13-15 lety se dal sehnat ještě za 10tis. USD. Kéž by se dal sehnat někde second hand, ta cena je astronomická. Za 22tis by byl v USA 2x Mewlon 250 i s rezervou, skoro binar ze dvou TECů 160 nebo téměř CFF 200. I TEC 180 je v USA levnější. Ale dle recenzí to vypadá, že by měl být stále na planety lepší v detailu i kontrastu než ty zmíněné apo a navíc poráží dle recenzí stejně velký 10" newton na DSO. Ale v našich podmínkách by kor v zimě (+ planety do budoucna nízko nad obzorem) asi moc často neválcoval apo do 20tis usd??? To mě celkem zajímá:) než prodám svou ledvinu..
10" SW Dob, 8" GSO Cassegrain, SW Mak 127/1500, SW ED 120/900, Meade triplet 80/480
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#3

Příspěvek od Chef »

Škoda, že moc výrobců nedělá větší MAKy s extra kvalitní optikou (jako alternativu k větším (7 - 8 ") super APO ) .
AP MAK vypadá sice jako "planet-killer" za bohužel neskutečných 22k USD, ale i kdybych tuto částku došetřil, tak na mě stejně nedojde řada v tomto století, jelikož AP plánuje vyrobit pouze pár kousků ročně.
TEC již MAKy taky nevyrábí a Intes-micro výrobu větších (10" a více) MAKu taky omezil.

APM vyrábí na zakázku 10" MAK s optikou od Inter-Micro a mechanikou od Matthiase Wirtha. , ale nikde jsem neviděl žádnou recenzi od uživatele tohoto MAKa.

Podobný "planet killer" reflector je ještě Takahashi Mewlon (dle recenzí perfektní optika, menší problémy v případě kolimace, cena menší než u výše jmenovaných) bohužel se ale nejedná o MAK a tudíž se člověk musí smířit s difrakčními paprsky.

Zapomněl jsem na nějakého dalšího výrobce?
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#4

Příspěvek od Cztwerec »

Ta cena je nechutná a přitom stačí například Newton 250 f6,3 od Orionu (ty tyhle průměry měli vždycky slušné), nebo zrcadlo 150/1600 f 11, ty by mohli spadat do kategorie planet killer reflector. Pro naše podmínky ideální volba a cena zlomková :D Ale to už asi není moc k tématu Maksutov Cassegrain...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#5

Příspěvek od MilAN »

Naše atmosféra u nás není sice žádný zázrak, ale přesto. snese vyšší rozlišení, než má optika průměru 150 mm. To těch 250 už začíná být na té hranici.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
MiX

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#6

Příspěvek od MiX »

Podobný "planet killer" reflector je ještě Takahashi Mewlon (dle recenzí perfektní optika, menší problémy v případě kolimace, cena menší než u výše jmenovaných) bohužel se ale nejedná o MAK a tudíž se člověk musí smířit s difrakčními paprsky.

Zapomněl jsem na nějakého dalšího výrobce?
Doplnil bych výrobce Vnučko, pokud by nevadila příliš nízká cena jeho planet killerů v porovnání se známější konkurencí.
Josef  II

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#7

Příspěvek od Josef  II »

Jen se chci ohradit vůči výroku,že jsem výrobcem,neznalý čtenář si může pomyslet,že to vyrábím,jako cvičky,tohle si může postavit každý,kdo má elementární představy,jak postupovat při stavbě,od uložení zrcadel a jiné , pokud chce mít skutečně dobré výsledky a držet se vyzkoušeného.A pokud něco prodám,tak je to pro mě v podstatě ztráta ,že přicházím o unikát.Faktem je,že si troufám tvrdit,že neznám jiný typ dalekohledu se symetrickou konstrukcí ,který by ukazoval ostřejší obraz při srovnatelném D -zvětšení.
MiX

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#8

Příspěvek od MiX »

Omlouvám se za nepřesnou formulaci.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#9

Příspěvek od Cztwerec »

Ta výroba je jen na výpočtu a jednoduše geniální. Jak to tak bývá. Možná by to někdo mohl udělat mnohem na oko "hezčí v provedení, mě tyhle prototypy ale přesvědčili, že se jedná o výborné řešení. mě osobně zaujalo to nechtěné dvojvýtahové provedení :)

Ano Milane, 250 - 300 mm je hranice. Ale nemyslím si že by nešel použít i větší průměr, akorát to možná bude párkrát za rok za hodně specifických podmínek. To třeba i to pádlo 150 mm bude zajímavější a více použitelné. Akorát to zase není na oko hezké řešení.

Ale zase o kus levnější.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#10

Příspěvek od MilAN »

No , já si myslím, že ta 150 je i v našich povětrnostních podmínkách málo, že je potřeba jít právě na větší průměr. Přeci jen rozlišovací schopnost průměru 150 mm je menší, než co běžně atmosféra dovolí . Ono nejde o to, jaké zvětšení z toho kdo vytahuje ke své spokojenosti, ale kde si ještě malým průměrem ořezáváme možné detaily. V malém průměru se to může jevit moc hezké a klidné. ve velkém je to třeba divoké, ale jsou tam takové detaily, které v tom menším průměru nejsou vidět- a to bez ohledu na zvětšení. Podle mě ten, kdo se chce věnovat tomuhle oboru, by neměl určitě končit na 150 mm průměru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#11

Příspěvek od Cztwerec »

Chápu co tím myslíš, ale nedomnívám se, že by ten 150 mm přístroj byl něco co by tě v rozlišení tolik omezovalo. To je jako kdybys řekl, že pokud nepozoruji půlmetrovým dalekohledem, tak to v podstatě nemá význam ani provozovat. Člověk jen musí vědět co od toho přístroje očekávat.

Ten kdo by se tomuto oboru chtěl hlouběji věnovat by neměl skončit u 150 mm průměru, ale zároveň ani u jednoho dalekohledu. Protože ty atmosférické podmínky jsou neúprosné a to se radši podívám 150 mm průměrem na klidnější kontrastní obraz, než na mazanici ve větším přístroji. A to také proto, že nepředpokládám, že má každý doma Pic du Midi.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#12

Příspěvek od Chef »

Ještě se těším na nový Skywatcher RuMAK 12", bohužel stále není ve finální produkci a na CN je poslední informace z roku 2016, že je stále ve vývojové fázi :/

Minimálně by to mohl být velmi zajímavý poměr cena/výkon na planety i na DSO ...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#13

Příspěvek od Cztwerec »

No ale možná na koukání by byl ten Rutten Maksutov dobrý, ale pokud se nemýlím tak začíná na f/12? A cena u toho není zrovna dobrá ve smyslu výkonu.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#14

Příspěvek od MilAN »

Co ti vadí na F12 u Rumak-u ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Astro-Physics 10" Mak-Cass

#15

Příspěvek od Cztwerec »

Cena a jeho světelnost, to mi vadí. Ale to nemusí vadit zase někomu jinému. Já sám jsem Rutten Maksutov měl a vím, že to je velmi dobrý systém pro planety a DSO. V porovnání s podobným APO (180 mm) byl dokonce o fous lepší na planety, ale ohnisko 4000 mm už bylo na některé pozorování už moc. Měl jsem OMC 200. Tohle mohu porovnat.

Ke všemu to OMC je f/20 a tohle je dokonce f/10, prototypem údajně zůstává u SW právě proto, že je tak "krátký". Chtělo by to f/15 +.
Lectorem iustus...
Odpovědět