Koupili byste si “smartohled”?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Kupili by ste si smartohľad?

#76

Příspěvek od MilAN »

Ale vždyť ty také z celého focení máš ( kromě té zimy v zimě) jen to čekání v autě a čučení na monitor, nebo mobil :) . To ostatní už je jen taková otročina - vybalit , sestavit, složit ... o všechno ostatní se stará automatika. Z celé astronomie nemusíš znát vůbec nic - jsi pouhý " pomocný dělník" té techniky :) :) . A zbytek prosedíš v teple u PC.
Mě by také nebavilo kupovat takovou techniku- navíc za ty peníze tedy nic extra, a o nějaké kreativitě nelze vůbec uvažovat. Ale nepovyšoval bych se nad ty uživatele. To co děláme při focení, není nijak daleko od toho, co dělají oni s tou technikou. My jen můžeme ještě dále s těmi daty něco "kouzlit" u PC.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupili by ste si smartohľad?

#77

Příspěvek od Psion »

Janek píše:Uvnitř toho zázraku je podle všeho 3K čip IMX178 v barevném provedení, tedy pidipixlíky 2,4 µm s možností binningu. Designově je to hodně povedené, uživatelsky jednoduché (nechce se mi říct stupidní). Je to fajnový dárek pro movité a astronomie nepříliš neznalé. Jak říká Martin, mělo by u toho být důrazné upozornění, že funguje a reklamním obrázkům se přiblíží pouze pod velmi tmavou oblohou.
Podle toho je ale jasné, kam se bude trh ubírat …
V eVscope je mnohem levnější kamera s menší rozlišením (bohužel jako obvykle nechlazená) s čipem IMX224 s rozlišením pouhých 1304 x 976, Stellina má IMX178.

Tyhle přístroje jsou určeny po laiky, kteří mají peníze na drahé hračky a výstup je skoro v kvalitě, kdy jsme začínali s EAA v roce 2005. Bohužel přístroje typu eVscope nejsou univerzální, takže na rozdíl od podobné techniky z toho nevypadne kvalitní fotografie planet nebo Slunce. Svoji skupinu si jistě najde, možná někoho zaskočí, že se jich myslím "prodalo" 1700 kusů (zaplaceno v rámci předobjednávek v projektu, kde nebylo jistě, zda vůbec platící něco dostane). Možná bychom byli překvapení, že se těch přístrojů prodá možná více, než podobných univerzálních sestav zakoupených astronomy v EU.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupili by ste si smartohľad?

#78

Příspěvek od biker.fm »

MilAN píše:Ale vždyť ty také z celého focení máš ( kromě té zimy v zimě) jen to čekání v autě a čučení na monitor, nebo mobil :)
MiLaNe, nemas az tak uplne pravdu. Kdyz jsem v Beskydech a vse funguje jak ma, vetsinou koukam po obloze aspon pres triedr nebo jine kukatko co mam sebou. Nebo taky takove zdrimnuti na cerstvem horskem vzduchu taky neni k zahozeni :-) A pokud fotim doma na zahrade, to uz pak jen chytam fotony a to uz jen beru ze proste fotim neco jineho nez foceni pres den.
MilAN píše:jsi pouhý " pomocný dělník" té techniky :)
To je fakt :-) A nekdy z pomocneho delnika se stava zoufaly technik kdyz neco nefunguje :|
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
francek
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 02. 2012, 15:22

Re: Kupili by ste si smartohľad?

#79

Příspěvek od francek »

Len tak na okraj témy.
Keď som chcel predstaviť rodine a hlavne deťom, čo vlastne je vidieť cez "moju astrotechniku", skoro to skončilo vyvrátením, alebo aspoň rozladením ďalekohľadu (hlavne deti si museli ďalekohľad "ošahat"), nehovoriac, že neskúsení pozorovatelia tam zväčša neuvidia nič.
Tu sa mi veľmi osvedčil výklopný displej na Canon 600, alebo DSLR Controller v smartfóne alebo tablete, pri Canon6 (nemá výklopný displej). Už pár sekundová expozícia objektu pri vysokom ISO ukáže nádherné farby jasných objektov (narozdiel od šedi priameho pozorovania), nehľadiac na ďalšie možnosti - detailné zväčšovania jednotlivých oblastí na displeji, či live view prehliadka Mesiaca, slnečných škvŕn a pod. Je to síce pohľad na solo light foto so všetkými neduhmi - červeň pozadia, ale vždy viac priblíži daný objekt a hlavne atmosferu pozorovania ako Stellarium a pod.
Celestron AVX, CG-4, RC 152/1380, MEADE ED 80/480, LACERTA MGEN II GUIDER,Canon EOS 600D mod.Canon EOS 6D mod.,Samyang 135/2, Samyang 35/1.4.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupili by ste si smartohľad?

#80

Příspěvek od MMys »

Jasně že jo, na poslední akci v Orlických jsem to také laikům ukazoval očima v 400-ce dobsonu a pro porovnání 6D-čkem - 30sec. bez pointace na EQ6, 77mm refrákem. Na tohle je ten diskutovaný přístroj určený. Ale bohužel výrobce neupozorní, že tak jak vypadají ty katalogové obrázky, to bude vypadat pouze pod opravdu tmavou oblohou. Takže pokud si to koupí někdo z města, bude neskutečně nasranej :-) A nebo konečně vypadne do tmy přírody (teda pokud bude mít vůbec kam).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupili by ste si smartohľad?

#81

Příspěvek od Psion »

Bohužel velký 4-5" UHC (CLS) filtr před objektiv se nedělá, tedy ve městě to je nepoužitelné, na tohle autoři asi nemysleli, že by se tam dal v navolit filtr (stačilo by dvou-poziční filtrové kolo Halfa a CLS), nebo CLS tam napevno instalovat.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupili by ste si smartohľad?

#82

Příspěvek od MMys »

Já bych se nestyděl tam na mlhoviny dát klidně dual band-pass (Ha a OIII+H-beta) To s barevným senzorem ukazuje emisní mlhoviny moc hezky (vyzkoušeno s Astronomik UHC Profi). Ale do tohohle se bohužel nic jednoduše nezamontuje. A vzhledem k velikosti senzoru mohl být ten filtr pidi, a nárůst ceny minimální. Škoda.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kupili by ste si smartohľad?

#83

Příspěvek od Psion »

Kdyby chtěl někdo udělat podobné řešení, mohl by použít pro EAA nejen SharpCap (který potřebuje Windows), ale lze použít Raspberry se zajímavým řešením EKOS-SIRIL, spojením dvou programů a scriptů se v Ekos se pořizují automaticky snímky, v Siril se registrují a skládají. Autor scriptů ukazuje na příkladu, jak automaticky jednoduše poskládat 100 5-ti sekundových snímků (druhý odkaz ukazuje stack M27 v porovnání s jediným 2s snímkem). Script lze samozřejmě vylepšit detekcí hotpixelů nebo aplikováním dark-frame apod.

https://indilib.org/forum/ekos/3814-liv ... -ekos.html

https://www.webastro.net/forums/topic/1 ... -et-siril/

https://www.youtube.com/watch?v=EhEzhnW16uI
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupili byste si “smartohled”?

#84

Příspěvek od Psion »

Přemýšlel jsem co doma ještě nemám a tak jsem objednal eVscope víceméně pro zábavu a pro pobavení lidi, kteří konečně něco uvidí v okuláru :) . Ten OLED s vysokým kontrastem to ukazuje celkem dobře, jeho rozlišení jsem se nikde nedocetl. Vymyslel jsem, jak se tam vloží DSO filtr, bude sranda. Aplikace pro dalekohled (Android, iOS) má i další vývoj, lze plánovat nové zákryty planetek a připravují další pozorovací programy a upravili možnosti expozice a parametrů obrazu. Tohle řešení má výhodu kompaktnosti, žádné kabely, notebooky, baterie, prostě vše v jednom. Jeden člověk se už zabývá hackingem, jsem zvědav co z toho projektu vypadne.

https://github.com/jankais3r/Unistellar ... e-research
Přílohy
Resizer_16022523560870.jpg
Resizer_16022523560870.jpg (58.25 KiB) Zobrazeno 1012 x
Odpovědět