Stránka 1 z 11

Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 04. 07. 2018, 00:41
od SIRIUS_758
Po prázdninách začne TS prodávat klasický Cassegrain se světelností F/12 a ve dvou velikostech - 154 a 203 mm. Dalekohledy vypadají velmi dobře mechanicky provedené, mající centrální zástin 33%, pevně uložené primární zrcadlo a na výstupu dvourychlostní Crayford. Dále potěší vnitřní clonový systém a dostatečně nadimenzovaný čtyřramenný pavouk s justovatelným hyperbolickým sekundárem - viz.foto :

tsc6-hyperbolic-cassegrain-telescope-1000.jpg
tsc6-hyperbolic-cassegrain-telescope-1000.jpg (79.56 KiB) Zobrazeno 3677 x


Z obrázků od TS je patrné, že mechanické provedení je shodné s RC dalekohledy od TS ( dříve GSO ), s logicky menším sekundárním zrcátkem.


https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... m-OTA.html

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... m-OTA.html

Cena 400, resp. 980 €, je slušná a dá se očekávat, že brzy přibudou i větší průměry.. :-)

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 29. 10. 2018, 07:55
od Buby
Zdravím, ten menší 6" by se mi zamlouval jako cestovní dalekohled.
Nicméně nikde na internetu jsem nenašel (ani u podobně mechanicky provedených RC), jestli je výtah na dalekohledu otočný - tzn že když dalekohled připojím na AZ polovidlici, nebude zaostřování nutně ve svislém směru. Vím, že existují různé L- raménka, ovšem je to další hmotnost navíc.

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 29. 10. 2018, 09:45
od SIRIUS_758
Řekl bych, že to je samozřejmost... Ta pokovená vroubkovaná část výtahu na konci k dalekohledu je jako převlečná matice - povolím, pak mohu pootočit výtah, opět dotáhnu.

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 09. 08. 2019, 14:45
od Julo
Tento ďalekohlad mám asi 2 týždne v 6" prevedení 154/1848 od GSO, čo je to samé ako od TS ale v čiernom prevedení. Po jemnom doladení kolimácie a otestovaní na nočnej oblohe musím povedať že som príjemne prekvapený, ukazuje excelentne. Zorné pole 1,5 stupňa je tiež slušné. Má lepší kontrast a ostrosť obrazu ako SCT, ktorý som predtým tiež vlastnil, takže viem to porovnať. Je to aj tým, že tu absentuje korekčná doska a má kvartzové zrkadlá s 99%-nou odrazivosťou a nízkou tepelnou rozťažnosťou. Napriek centrálnemu tieneniu 33% je kontrast a rozlíšenie výborné a povedal by som že sa približuje k refraktoru. Príjemným prekvapením je aj to, že je ďalekohlad priam uspôsobený k používaniu s binohlavou, dá sa bez problémov zaostriť bez používania akéhokoľvek barlow korektora. Naopak, ak chcete používať samostatný okulár alebo zaradiť barlow korektor k dosiahnutiu väčšieho zväčšenia, treba medzi ďalekohlad a okulárový výťah prišróbovať predlžovacie krúžky v dĺžke podľa potreby a tým dosiahnete potrebný focus /krúžky sa dodávajú ako príslušenstvo k ďalekohladu/.
Jediným mínusom u tohto ďalekohladu je snáď len to, že pridaním ťažšieho príslušenstva sa zmení vyváženie tubusu a už nestačí len posunúť úchyt po rybine. Ja som to vyriešil pridaním malého závažia približne rovnakej váhy ako príslušenstvo na opačný koniec rybiny k vstupnému otvoru tubusu, kde sa to dá elegantne prišróbovať do 1/4" otvoru na rybine.
Celkový dojem z tohto ďalekohladu mám veľmi dobrý, v tomto precíznom prevedení a v tejto cenovej relácii je to bomba.

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 09. 08. 2019, 15:01
od Buby
Díky za zkušenosti. Dalekohled mám objednaný, tak snad bude kolimace v pořádku, Cassegrain jsem ještě nikdy nekolimoval a moc se mi do toho nechce :D Snad si s tím posunem těžiště moje GSO AZ poradí, mám dost těžké příslušenství. Přinejhorším to závaží no.

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 09. 08. 2019, 15:34
od biker.fm
Aby to pak uz nebylo s dalsim zavazim moc tezke na AZ montaz...

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 10. 08. 2019, 10:31
od Julo
Kolimuje sa to podobne ako SCT, nie je to žiadna veda. Ja to mám na AZ4 montáži a medzi 1,75" oceľovým statívom a hlavou ešte predlžovací stľpik 25cm. Ďalekohlad váži 5,5 kg + príslušenstvo, tá montáž to zvláda v pohode.

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 11. 08. 2019, 07:22
od g
s překladačem google je obvykle veselo, obstojně funguje překlad z cizího jazyka do EN, zde kupodivu i do čj - Jap., hodnocení. V testu astronom uvádí, že i sekundár je křemenný. Opravdu to vypadá na zajímavý dalekohled. Centrální stínění je sice velké, ale vliv při pozorování Měsíce je zanedbatelný. Mé zkušenosti s TAL 150K se stejným stíněním ukázaly, že na dvojhvězdách může jít o výhodu.

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 12. 08. 2019, 19:44
od zbignieww
Julo píše:Kolimuje sa to podobne ako SCT, nie je to žiadna veda. Ja to mám na AZ4 montáži a medzi 1,75" oceľovým statívom a hlavou ešte predlžovací stľpik 25cm. Ďalekohlad váži 5,5 kg + príslušenstvo, tá montáž to zvláda v pohode.


Jo mas to na AZ4 - ale to je ten mensi 6-ti palcovy Cassegrain.

Podle Tvojeho uvazovani a zkusenosti - unese ten AZ4 vetsicho bratricka Cassegraina, ktery vazi 7,5 kg ? Samozrejme nemelo
by to byti "na doraz ". Zbozne je to prani - ze ? Nebo poridit si pevnejsi AZ montaz - ale ktery ?

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 12. 08. 2019, 20:01
od g
ad zbignieww - GIRO, skvělá montáž (měl jsem ji), ale pak je už možná lepší volit rovníkovou HEQ5 s GoTo. AZ je výborná pro menší zvětšení s 150/750 a paracorrem nebo světelným ED refraktorem či velkým triedrem/binokulárem (kromě strašlivě děsivých AZ=<3, ale podobně i hůř platí pro levné rovníkové montáže). Bohužel ten Cassegrain není skladem a dostupnost je zatím neověřená - odpověď na objednávku. Bude to tak, jak je v úvodu tématu napsáno - podzim(?).

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 13. 08. 2019, 11:18
od sofram
Má ho od března letošního roku od pana Zahajského. Byl jsem první u nás. Mám ho na Skywatcher Discovery GOTO. Je to na hraně. Vše ok ale trochu při zaostřování problém. Vice se chvěje než je zdrávo. Ale zvykl jsem si. Jinak o dojmech s pozorování jsem tady psal. Vlákno TS Cassegtein 154/1848. Nekolimoval jem ho.Hvězdy jsou podle mě bodové. Používám ho jak přišel. Teď v nejbližších dnech ho budu s Artabanem testovat na hvězdárně v Benátkách. Mám to z Čerňáku a z chlupy na Jahodnici kousek.Chci aby ho posoudil jako nezávislí pozorovatel. Milan Drbohlav

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 13. 08. 2019, 11:22
od sofram
Oprava. Vlákno se jmenuje : TS Optics 154/1848 Cassegrein.

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 13. 08. 2019, 11:49
od vla
Doplň k ostření jakýkoli i nejlevnější pohon a budeš překvapen, jak se ti zlepší komfort pozorování a jemného doostření.

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 13. 08. 2019, 12:36
od sofram
Diky za radu. To mě nenapadlo. Ona mi ta montáž jinak vyhovuje. Jen se musím podívat na váhu. On má jednu nevýhodu. Aby se dal použít okulár 10 mm a méně (u delšího Omegonu 20 mm stačí 2 kratší nástavece) je nutné mít připojeny (dodávaný) delší a kratší nástavec. Diky tomu jsmem se musel zbavit toho APM 24 mm. S nim jsem byl na konci lišty. tedy trochu za ní. A protizávaží se mi nechce dávat. Vyřeším to Radianem 24 mm. Ten má třetinovou váhu. Tak jako řeším malé ohniska. Teď mám k vyzkoušení od pana Zahajského Delite 9 mm. Také skoro třetinová váha oproti např Hyperionu či Morpheusu. Mám prostě rád lehčí meně objemné okuláry. A prosím o typ pokud můžeš na to ostření. Milan

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Napsal: 26. 11. 2019, 16:34
od zbignieww
Od nedavna mam ten Cassegrain 8 palcu . Celkove jsem spokojen, ackoliv jsem toho moc nenapozoroval. Koupil jsem
ho v teleskopy.pl , je podstatne levnejsi nez w TS . Kolimace je dobra, difrakcni krouzky vzorne.
Tak jen tolik muzu o nem rict, nejsem na testovani a recenze - to by mohl delat SIRIUS :)

Provozoval jsem ho na montazi skytee-2 , ale pro vetsi zvetseni bude podstatne lepsi ( spis nutny ) paralaktyk s pohonem. Mam cg5gt,
ale furt nejake problemy s ovladacem a .... predstavte si - s vypinacem . Je utopeny v obalu , na zapnuti clovek potrebuje nebo dlouhy
nehet, nebo pinzetu. Ale to nic, vypinac nefunguje jak ma, nejdriv byl jakysi studeny spoj, pak uplne zdechl.
Premosteni u Bikera FM zase zpusobilo, ze ovladac hlasi problem, ktery neni tak jednoduse odstranitelny. Konzultovali jsme to
z p. Zdenkem Rehorem - potvrdil to, musi se upravit software. Paranoja !

Krome nutnosti pouzivani pri vetsich zvetsenich pohonu na paralaktyku, rovnez zadane bude motorove ostrzeni . Prestoze skytee-2 je pomerne mohutna montaz - doostrovani rozkmita soustavu . Tak ze vla ma 100% pravdu, ze motorek ja zapotrebi nainstalovat !

A nakonec - vyjadreni usera na Astromartu , ale v anglictine:

https://astromart.com/reviews-and-artic ... segrainian

:)