Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#61

Příspěvek od zbignieww »

Kdybych vedel, ze obloha se vycisti, dal bych predem tubus a stativ do auta. No a kdybych byl mladsi...

Nicmene podival jsem se na Vegu skrz 2 skla okna. Okular AREO ED 40 mm. Hvezda je uz pomerne nizko, ale alespon tolik.
Soustava ne vinetuje, slabounke hvezdy ne mizi na okraji pola okularu. Projel jsem na ctyri strany pola okularu - a je to vsude stejne.

Taky jsem byl prekvapeny, ze koma neni tak strasna, jak mne nekteri strasi. Samozrejme je, ovsem podle ocekavani smerem k centrum pola se znatelne mensi - to je normalni.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#62

Příspěvek od MilAN »

Bez toho pořádného zaostření se toho moc nepozná. Ale stále si myslím, že tenhle korektor/reduktor , určený pro SCT ,nebude to, co je potřeba u klasického Cassegrainu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
mikisan
Příspěvky: 101
Registrován: 11. 11. 2010, 08:39
Bydliště: Ziar nad Hronom
Věk: 40

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#63

Příspěvek od mikisan »

zbigu spravil by si "ziarovkovy" test na tej CC8? Takto som aj ja zistil spolahlivo na vsetkych svojich dalekohladoch ich skutocnu efektivnu aperturu.
GSO Newton 200/800, Celestron Maksutov 127/1500, TS Photoline doublet FPL-53 APO 72/432, Coronado PST, Montaze: NexStar Evolution, NexStarSLT, dreveny minidobson.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#64

Příspěvek od g »

? myslíš Besselovu metodu - tou se zjistí ohnisko ne průměr, když tak popiš..
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#65

Příspěvek od zbignieww »

mikisan píše:zbigu spravil by si "ziarovkovy" test na tej CC8? Takto som aj ja zistil spolahlivo na vsetkych svojich dalekohladoch ich skutocnu efektivnu aperturu.
Ahoj

Pokud to bude v mojich nevalnych moznostech - se zvedavosti bych to zkusil... Vim, ze kluci na polskem foru uspesne odhalovali
lzi prodejcu na binokularech metodou " latarkową " . Taky se tam jednalo o opravdovou aperturu . Zkus to popsat, uvidime ...

Z.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#66

Příspěvek od MilAN »

Pánové, nechápu, jak a proč chcete zjišťovat "nějakou " aperturu. Vy snad vidíte na primáru nějakou clonu, u které nejde jinak změřit průměr ? A pokud tam není clona, co chcete a jak měřit ? Ono zrcadlo nejde změřit normálně ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#67

Příspěvek od zbignieww »

Milane, metoda "latarkowa" , kterou delal v Polsku na foru user, pak nasledovali jini - OPRAWDU se osvedcila. To nebyly vycucane
s prstu mereni, bylo to podlozene nacrtkami atp atd . Ja sam osobne tady v byte udelal jsem tou metodou test/mereni na
hledacku ORIONA , timto : https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... actor.html

No a opakovane vyslo mi 62-63 mm apertury. Je to znatelny rozdil ? Je ! A chtel jsem ho pouzivat na dobsonu 10 palcu
a tesil jsem se, ze v tom hledani uvidim podstatne vic.

Nicmene opakuji, co jsem uz tady napsal : na primaru nevidim jakoukoli znamku, by apertura byla nekde kolem 185 ! Jakoukoliv !
Takove "latarkove" testovani Cassegraina jsem bral jako cviceni a obycejnou ZVEDAVOST - jaka je metoda na katadioptrika !

Obzalovany u soudu, kdyz se ho ptali , proc to udelal, rekl : to wszystko z nudów, szanowny sądzie, z nudów ... :)

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
mikisan
Příspěvky: 101
Registrován: 11. 11. 2010, 08:39
Bydliště: Ziar nad Hronom
Věk: 40

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#68

Příspěvek od mikisan »

tu je podrobnejsie popisana tato metoda na CN KLIKNI TU.

V skratke, dalekohlad s okularom zaostrim na nekonecno tj na vzdialeny objekt, takto zaostreny dalekohlad namierim objektivom kusok od steny a do okularu svietim lampasom vo vzdialenosti aspon 10x nasobkom ohniskovej vzdialenosti okulara. Potom len metrom/pravitkom zmeriam priemer projekcie/luca na steneTam nizsie vo fore je to pekne ukazane na fotke.

A zmerat len primar nestaci. Napriklad pri maksutove musi byt vacsi primar koli rozptylnosti korekcneho meniskusu. Starsie Synta maky toto nesplnali pre to napriklad taky mak127 bol v skutocnosti len okolo 117mm prave koli tomu ze nemal vacsie primarne zrkadlo ako meniskus a stracalo sa tam zbytocne svetlo. Naopak moj novy Mak180 je uz z tych novych ktore maju uz predimenzovany primar (fyzicky som nameral cca 185mm) ale koli roznym baflom na sekundari som nameral priemer projekcie cca 175mm co namerali aj ostatni ci uz na CN alebo stargarezlounge. Toto iste som skusal na starom C8 a aj na refraktore a tie boli take ako sa uvadzaju. Velkost primaru nemusi este znamenat ze sa vyuziva jeho plny priemer a vsetko to svetlo co do dalekohladu vstupuje.
GSO Newton 200/800, Celestron Maksutov 127/1500, TS Photoline doublet FPL-53 APO 72/432, Coronado PST, Montaze: NexStar Evolution, NexStarSLT, dreveny minidobson.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#69

Příspěvek od MilAN »

Já bych tedy doporučoval si ujasnit pojmy : co je to vinětace a co je ořezání apertury. Pak nelze napsat, že je ořezaný průměr 186 mm a průměr nevinětovaného pole 15 mm.To je logický nesmysl.
Na to, jestli je ořezaný průměr vstupní apertury je jednoduchý test bez kouzlení. Zaostří se dalekohled na nekonečno,a pak z se dá do místa ohniska oko. Pokud nevidím celou aperturu, vidím něco, co tu aperturu ořezává. A pokud ne, tak platí apertura změřená, v tomhle případě průměr primáru. A pokud potom okem pohnu do strany od osy, tak vidím , co mi leze do obrazu a to mi způsobuje největší vinětaci. A pokud si tohle ujasním, mohu použít sofistikovanější metody, měření a výpočet. a pokusit se postupně vylepšovat. Jen u klasického Cassegrainu i katadioptrů narazím na problém, že jsou svázány dost na těsno vinětace a parazitní světlo. Primárně by se mělo zamezit parazitnímu světlu, a to za cenu i větší vinětace, a bez ohledu na to, jestli se při tom nezvětší velikost centrálního stínění.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#70

Příspěvek od zbignieww »

No dobre, Milane ...

Kdyz jsem se dival do okularu tohoto hledacku Oriona, mel jsem zaostrene do nekonecna, okraj/diafragma pola okularu byla ostra a cista, jak slza.
Ani by mne nenapadlo, ze je tam neco ne v poradku. A mereni ukazalo neco jineho. Kde jsem udelal chybu ?
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#71

Příspěvek od MilAN »

Tak já si nejsem vůbec jistý tím, jaké měření. Zatím se tady jen píší nějaké dohady z netu a jejich výsledky jsou protichůdné , a jeden vyvrací druhý. Na mě to dělá dojem, že si někdo plete vinětaci s ořezáním pole a vypočítává efektivní průměr, což je přeci úplně něco jiného něž ořezaný průměr nebo ořezané pole nebo vinětace. Zatím jsem tu neviděl ani číslo, jak je skutečně veliký primár ( skutečně změřený, ne udávaný průměr nebo spočítaný z něčeho jiného. ) Takže samé dohady a to v momentě, kde jde o cca 10 mm na průměru a nikdo neví, kde by to mělo být změřeno a o jaký průměr tedy jde.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#72

Příspěvek od zbignieww »

Dal jsem si drogu na adrenalin ;) a udelal mereni primaru podle CN . Aspon jedna neznama bude pryc ... :)

Vzdalenost od baterky do okularu - 430 mm ; byla to trubka od vysavace, do ni hezky zapadla svitilna z Lidlu.
V realu mel jsem velmi dobrou symetrii obrazce, na fotce je to uz horsi , adrenalin klesal rapidne ;) , ruka z fotakem
ne a ne soubezne do opticke osy , samozrejme jen na prvnim snimku. Dalsi 2 snimky to by uz ani neslo, primar stinil fotak, nebo dlan.

Nameril jsem na stene 185-186 mm.

Okraj neni ostry, protoze tam se odrazelo svetlo od skoseni primaru na tomto okraji .

Ted event. pokracujte Vy, rozebirat optiku a merit - to neni moje kafe ! :)

Z.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#73

Příspěvek od zbignieww »

Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#74

Příspěvek od zbignieww »

Dalsi pohledy na Cassegraina :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... m-OTA.html Klik na Reviews . Nekdo tam je very happy ...:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#75

Příspěvek od sofram »

Pokud jsi naměřil 185 - 186 mm primár pak to znamená mali sekundár s držákem 68,5 mm (jeli to pravda jak uvádí Orion) že zastínění je cca 38%. Tedy téměř stejné jako u mého šestipalce tj cca 38%. Mnou změřený sekundár s držákem 58 mm a primárem 154 mm. Jeli pravda co uvádí TS o průměru primáru.(neměřil jsem ho) Z toho všeho vyplívá že každy jeden se diplomaticky v parametrech mylil. A to TS u obou a Orion u osmipalce. No chtěl jsem vyměnit můj šestipalec za osmipalec ale po zjištění že má cca stejné zastínění jako můj šestipalec a primár je jen o "32 mm" větší tak to asi nedáva smysl (cena/výkon). Navíc zatím jsem s ním i když vím (bohužel asi až po 6 měsících) že zatínění není těch deklarovaných 33% ale téměř 38% velmi spokojený. Tedy do toho zjištění. Teď to mám trochu v hlavě. Tu větší hodnotu zastínění. Nadšení opadlo. :D Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Odpovědět