Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#76

Příspěvek od MilAN »

Bylo by celkem zajímavé, kdyby po 14 dnech "uvažování" někdo vzal metr a změřil průměr sekundáru :) -ale zase by nebylo o čem psát.
Jak to čtu, tak hodnota velikosti centrálního stínění je pro někoho tragédie. Pro někoho zase je tragédií, že je sekundár malý. A pro někoho by bylo tragédií, kdyby tam bylo parazitní světlo. Tak si zkuste ten ideální Cassegrain nakreslit, zrovna tak, jako to určitě udělal výrobce. A pak zkuste, který z kompromisů vám vychází lépe. O textech prodejců a odkud jsou, si nedělám iluze. To je kopírování napříč výrobky i výrobci
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#77

Příspěvek od sofram »

Jo jo jo. To je pravda. Měl jsem se držet přísloví "důvěřuj ale prověřuj". Errare humanum est. Fakt je i to že po stižnosti v TS mi navrhli že ho mužu vrátit. Je ale pravda že když jem četl Cassegrain s 33% zastíněním Celestron 37%), vycloněním tubusu, křemenné skla, 99% odrazivost tak jem neváhal. Výrobcům či prodejcům také vždy nevěřím (úpně) ale že by se mylili skoro ve všech parametrech mě opravdu nenapadlo. a ano. neměli by jsme kdyby byli dokonalí o čem psát. Ale už se stalo. Smířil jsem se s tím. No a na té mé nove montaží Celestron Evolution alespoň hezky vypadá, :D Milan
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#78

Příspěvek od zbignieww »

Pokracujeme dal, proste myslenky v moji hlave museji dozrat ! Dozraly zrovna dnes.

Nejdriv fotka tubusku pro zrcatko a pripravki pro mereni vzdalenosti. Supleru nemam, ale presto si ji koupim.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zrcatko je utopene 30 mm od okraje tubusku. Vzdalenost od primaru do okraje tubusku 393 mm .
Kartonovy pevny ctverec vzdycky byl pritlaceny do okraje tubusku.
Tubusek ma stenu silnou asi 1 mm ( na chmat ) vnejsi prumer tubusku 69 mm . Chyba mereni + - 1 mm

Nejhorsi je zmerit prumer zrcatka. Proto udelal jsem fotku a ted otazka : je ten vroubkovany prstenec pro vysroubovani
tubusku se zrcatkem. Odpovim si castecne sam... totiz uchytil jsem ho pevne dvema prstama - a pohlo se to, asi milimetr,
dva. Ale se strachu vratil jsem to zpatky :) :) :) Bal jsem se, ze kdyz to vysroubuji - vypadne mi neco, nebo nebudu
jisty, jak to dat zpatky.
No a zjistil jsem, ze uvnitr tubusku ja taky nejaky prstenec, ktery drzi zrcatko . Tak prumer zrcatka nemuze se vyvozovat
od vnejsiho prumeru tubusku, ktery je 69 mm.

Sofram, mas to urcite stejne ! Tak na co cekas ? :) Mas mnohem vice zkusenosti !!! :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#79

Příspěvek od MilAN »

Já jsem to už jednou psal, ale to, jestli něco ořezává pole, na to ke zjištění stačí se ve dne podívat z polohy ohniska na okulárové trubky, a je hned vidět, jestli vidím celý primár nebo co mi v tom brání. Tímhle měřením se daleko nedostaneš, bylo by potřeba ještě znát ohnisko primáru, vzdálenost mezi zrcadly, vzdálenost do ohniska od některé z optických ploch, skutečné průměry optiky. Jinak je jednodušší a naprosto postačující se podívat od ohniska na primár .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#80

Příspěvek od sofram »

Já průměr změřil šuplerou. Koupil jsem takovou z umělé hmoty. Tak jsem ji zlomením zkrátil aby se vešla do tubusu a změřil jem průměr. Na ten držák sekundáru jsem raději ještě nesahal. Dnes to večer zkusím. A dám vědět. Jinak jsem naměřil hodnotu opravdu mezi 58 a 58.5 mm. To je jak opatrně tu šupleru vytahuji a je přesně na průměru. I přesto že jsem tu šupléru upravil na délku aby se vešla do tubusu vodorovně a dosáhla na držák/pouzdro sekundáru tak se stejně ne úplně dobře s ní manipuluje. Já teď řeším spíše kolimaci. Tedy pokud je potřeba. A to je diléma. Trochu mě to zarazilo u některých že museli kolimovat co jsem na forek přečetl. Mě se to nezdá u mého nutností ale červík mi v hlavě pracuje. Musím někde pořídit/sehnat/vypujčit Cheshire okulár neb v případě rozkolimování buď primárem nebo sekundárem podle návodu od Oriona to není tak složité ho zkolimovat. Milan
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#81

Příspěvek od MilAN »

Těch 58,5 mm je vnější průměr držáku ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#82

Příspěvek od g »

To základní (reálný ořez) uvádí Milan: "Já jsem to už jednou psal, ale to, jestli něco ořezává pole, na to ke zjištění stačí se ve dne podívat z polohy ohniska na okulárové trubky, a je hned vidět, jestli vidím celý primár nebo co mi v tom brání". To znamená zaostřit s okulárem na nekonečno, vyndat okulár a do středu místo okuláru přiložit oko, v sekundáru musí být vidět celý primár, pokud není je průměr dost ořezán (ještě to neznamená zda nebude silně vinětovat, ale ořez se pozná).
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#83

Příspěvek od sofram »

Ano je to vnejsi prumer drzaku. U me trochu jinak vypada. Je to jako trubka. Ty ho mas stupnovity. Pokud jsi nejak neodsrouboval nejaky kryt na nem. :D Milan
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#84

Příspěvek od sofram »

Blbost. Mam ho stejny. Blbe jsem se na tu tvoji fotku podival na ten muj sekundar. Fakt je ze tech cca 58 mm je vnejsi prumer. Milan
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#85

Příspěvek od sofram »

Samozrejme ze odpoved o zmerenem prumeru patrila tobe MilAN. Milan
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#86

Příspěvek od zbignieww »

g píše:To základní (reálný ořez) uvádí Milan: "Já jsem to už jednou psal, ale to, jestli něco ořezává pole, na to ke zjištění stačí se ve dne podívat z polohy ohniska na okulárové trubky, a je hned vidět, jestli vidím celý primár nebo co mi v tom brání". To znamená zaostřit s okulárem na nekonečno, vyndat okulár a do středu místo okuláru přiložit oko, v sekundáru musí být vidět celý primár, pokud není je průměr dost ořezán (ještě to neznamená zda nebude silně vinětovat, ale ořez se pozná).
Vzdalenost mezi zrcadlama, myslim, mame - je to 393 mm + 30 mm - jo ?
To jsem zapomnel napsat, ale vcera dival jsem se tim zpusobem, jak popisujes vyse . Nevidim zadny orez , ale
chtelo by to lip zkolimovat. Totiz vidim jen jednu uchytku pavouka, zbyle 3 nejsou viditelne.

A otazka: dalo by se zmerit ohnisko primaru nasmerovanim tubusu na Slunce a zmerenim vzdalenosti od primaru
do svetelneho bodu na bilem keramickem taliri ?
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#87

Příspěvek od MilAN »

Pokud vidíš z ohniska celé zrcadlo, tak optika nemá nikde ořízlý průměr takže funguje celé zrcadlo ,nejen nějakých 186 mm, jak ti ukázal žárovkový test. Každá optika vinětuje, ale na ose je plně využívána celá apertura . A centrální stínění je v případě 200 mm primáru potom 34%.
To, že nevidíš úchytku pavouka není podstatné- může to souviset s polohou oka i kolimací.
Pokud chceš zjistit ohnisko zrcadla , dej před položený tubus žárovku a vedle ni bílý papír, a to zhruba do vzdálenosti od primáru, která se bude rovnat 2 násobku tvé vzdálenosti zrcadel + nějakých 300 a pohybuj současně se žárovkou i s papírem dopředu nebo dozadu tak, aby obraz žárovky byl ostrý. Dej j kousek od sebe, přeci jen tam bude překážet sekundár a ty potřebuješ, aby ho paprsek tam i zpět minul. No a pak změř tu výslednou vzdálenost od primáru k papíru a ohnisková vzdálenost je 1/2 změřené vzdálenosti.
I když nevím, proč už to dělat, když víš, že konstrukce neořezává aperturu a ta je rovna průměru primáru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 82

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#88

Příspěvek od zbignieww »

Polohu oka jsem menil , tak je to o kolimace. Dik, Milane, zitra budu pokracovat. A chtel bych ujasnit, ze mne je fuk,
jestli budou mensi nesrovnalosti v neprospech . Za tu cenu ( a to jeste v teleskopy.pl ) stoi to za to mit takovy dalekohled.

Prilezitostne neco se jeste naucim, samozrejme pokoukam - kdyz trable se zdravim (zaklepat !) uz odesly. Jen tak dal...

Zbyszek
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#89

Příspěvek od Beda »

pokud kolimovat, tak nejlépe na hvězdu (klidně umělou) a pouze opatrnou manipulací na sekundáru.Nezapomenout po každé změně nastavení nastavit tubus tak, aby hvězda byla opět ve středu zorného pole. Nastavení primárního zrcadla je u těchto levných strojů zafixované z výroby a neradím, zkoušet nějaké "vylepšení " v amatérských podmínkách. Téměř určitě by to potom bylo jen horší. Ve výrobě na to mají přípravek.
Více o konstrukci optiky cassegrainů, tabulky a celá řada spotdiagramů na stránkách uznávaného výrobce R.F.Royce:
http://www.rfroyce.com/cassegrains.htm
Přílohy
spotdiagram classic cassegrain f12.png
spotdiagram classic cassegrain f12.png (215.62 KiB) Zobrazeno 1631 x
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Klasický CASSEGRAIN F/12 od TS

#90

Příspěvek od sofram »

Nevim co myslis "temito levnymi pristroji". V cem? A kolimace je opravdu velmi jednoducha. Nejsou zafixovana na veky. A na hvezdu v centru? Pri jakem zvetseni bude v centru? Pri dvou D. Mozna. A co pri D+0.5 D. Bude zase korekce. A tedy kdy uz bude hvezda v centru okularu? Proste je lepsi se podivat pres ten okular Cheshire. A pak kolimovat.Jeli nutne. Podle vzhledu bud primarem nebo sekundarem. U takto levnych pristroju to je bohudik dost jednoduche. Oni nejsou jak pises zafixovane. Ani primar a ani sekundar. Milanu
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Odpovědět