Korekčni deska SCT - jak to je ?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Korekčni deska SCT - jak to je ?

#1

Příspěvek od zbignieww »

Na polskych forach hodne se momentalne diskutuje o korekcni desce ( meniskusu ) systemu Schmid Cassegrein: je-li "vlna" uvnitr tubusu, nebo zvnejsku atp, atd. Dava se ruzne fotky s internetu, je toho spousta - a stava se, ze sobe vzajemne odporuji.
Zajima mne to s toho duvodu, ze loni koupil jsem na bazaru velmi zachovaly tubus SCT6 ", ale teprve ted ( po zdravotnich trapasech ) , prisla mi chut blize seznamit se s nim a s korekcni deskou .

Nejdriv velmi hodnotny odkaz o cisteni SCT pana Zdenka Rehore http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... ke-systemy
Pan Rehor se tam zminuje, że korekcni prvky nemusi byti na prvni pohled viditelne, muzou byti u sekundarniho zrcatka, nebo u vystupu paprsku
trubkou do vytahu ( visual backu )

Kdyz bych se drzel predstavy, ze "zvlneni" desky je a musi byti zvnejsku - tak v moim SCT to neplati. Overil jsem si to velmi peclive pripravenym plastovym pravitkem a idealne rovnou hranou - je to tam jako na velmi kvalitni sklenene tabuli, nevejde pod pravitko opravdu nic . Coz znamena, ze "zvlneni" muze byti jen zevnitrku, nebo v mistech ktere popisuje p. Rehor.

A to je duvod, proc mam prosbu o presne zvazeni holeho tubusu, można ze neco by mi to napovedelo. Ja mam vsechny slozky zvazene na digitalni vaze ( visual back, original hledacek 6x30, zrcatko 90 st. 1,25", okular plossl Celestrona 25mm, plastovy kryt na vstup do tubusu a - ponevadz tubus je pomerancovy od sady NexStar 6SE - rovnez Star Pointer )
Jakkoliv to scitam te vahy - vzdycky mi vyhazi mnohem mene, nez to pisou prodejci. Proto ta prosba o zvazeni...

Co se tyka samotne korekcni desky..
Polsky majitel SCT5" wimmer do detailu rozebral svojeho milacka za ucelem napareni primaru, vycisteni korekcni desky atp atd.

Jeho SCT ma uz roky, roky - post psal v 2009 a to uz musel myti primar. Prilezitostne udelalsi zlepsovak umistenim 3 O-ringu, ktere dokonale centruji mu korekcni desku pri montazi .
Popsal cely pribeh ve vlakne - davam ho tady. Jeho SCT5" ma zvlneni korekcni desky zvnejsku - je to znazornene ...

https://astropolis.pl/topic/26986-schmidt-cassegrain/

Tak vratim se do zacatku, do prvni otazky v prispevku : jak to je s tou korekcni desku ? Mam ji tam, nebo jen obycejne, ale velmi kvalitni sklicko ? Tukanim nehtem prstu dava vsude nemenny zvuk tenkeho sklicka, nasviceni baterkou na ruzne uhly v den a v noci - nedava zadne barevne reflexy. A vimmer pise, ze Jeho korekcni deska ma na okraji tloustku tak kolem 3mm ! A to je opravdu dost, prece ja mam 6" , On ma 5" !
Podle zvuku moje sklicko ma tloustku tak 1,5 - 2mm !

Ze by v mojim pripade platila uvaha p. Rehore, ze mam to nekde u sekundaru, nebo v trubce ???
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Korekčni deska SCT - jak to je ?

#2

Příspěvek od zbignieww »

V trubce nic nemam, to jsem si ted overil...
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Korekčni deska SCT - jak to je ?

#3

Příspěvek od MilAN »

Ale pan Řehoř tam popisuje různé systémy katadioptrů. Ty máš klasický SCT,t.j. jen Schmidtova korekční deska, na ní namontované sférické sekundární zrcátko a sférický primár. Jak je otočená deska netuším ( a myslím, že to ani moc jednoduše nepoznáš), ale místo spekulací si ten dalekohled vem , dej tam zvětšení 100-150x a podívej se na hvězdy nebo Měsíc. Dobrý nebo špatný obraz určitě poznáš. Nic nedemontuj, nečisti ani neupravuj. A nečti na netu různé návody, jak co vylepšit, pokud nic nevíš o autorovi . "Geniálních" návodů na ledacos tam je spousta. To je ve většině případů cesta do pekel.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Korekčni deska SCT - jak to je ?

#4

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zbyšku,
článek Zd.Řehoře je věnován klasickým Schmidt - a Maksutov-Cassegrainům, které mají korekční desku, resp. meniskus, na vstupu dalekohledu. Zdeněk dále v úvodu píše, že kromě těchto uzavřených systémů ( myšleno - zpředu uzavřen tubus ) se vyrábějí i otevřené systémy, které mají korekční členy uvnitř - a to buď těsně před zrcátkem ( Field, Klevcov, VMC od Vixena... ), nebo uvnitř trubky procházející primárem ( Orion Opt. ODK ).

Tvůj malý SCT6" tedy uvnitř žádné další členy nemá. Určitou kombinací obou výše uvedených způsobů korekce je Celestron Edge HD, který má na vstupu korekční desku jako klasický SC, ale vzadu má navíc dvoučočkový korekční člen.

Zakřivení Schmidtovy korekční desky je, na rozdíl od Maksutovova menisku, velmi malé a pro oko neviditelné, vypadá tedy jako planparalelní deska. Takže buď bez obav.. :-)
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Korekčni deska SCT - jak to je ?

#5

Příspěvek od zbignieww »

Diky, Milane a Borise ! To mi dalo velmi hodnotne poznatky. Jinak - absolutne nemel jsem ani na chvili v umyslu to rozebirat atp atd. Tubus uvnitr je cisty
jak slza, jen zahadou pro mne zustava FAKT, ze zevnejsku deska je dokonale hladka, bez nawet mikro- zvlneni! Aspon ja to tak vidim, kdyz upravene plastove pravitko s velmi kvalitnou hranou prilozim do desky. Ze by to mikrozvlneni bylo uvnitr ???
Borise, taky jsem vdecny za vysvetleni umisteni korekcnich prvku v trubce, nebo pred zpetnym zrcatkem. Spatne jsem pohopil tu pasaz p.Zdenka.

No a dnes ve 2:45 podival jsem se skrz uzamcene okno na Jupitera. Nemelo smysl davat vetsi zvetseni, tak jsem nasadil okular Orion Q70 32mm, pak
AERO ED 40mm ( diky Borise za recenze na Posec -u, ona rozhodla a mam ho se Supry :) ) . A musim konstatovat, ze neni duvod byti neklidnym. Kotoucek drzel tvar az po diafragmu, jen male "porouchani" tvaru kola. Ganimedes hezky s jedne strany, zbyle 3 mesicky s druhe, ve tvaru maleho trojuhelniku :)

Jeste jednou dekuji za vysvetleni !

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Korekčni deska SCT - jak to je ?

#6

Příspěvek od Psion »

zbignieww píše:Diky, Milane a Borise ! ...jen zahadou pro mne zustava FAKT, ze zevnejsku deska je dokonale hladka, bez nawet mikro- zvlneni! Aspon ja to tak vidim, kdyz upravene plastove pravitko s velmi kvalitnou hranou prilozim do desky. Ze by to mikrozvlneni bylo uvnitr ???
No vzhledem, že odchylky od roviny na desce se měří v mikrometrech, tak to asi okem a pravítkem nedáš :)
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Korekčni deska SCT - jak to je ?

#7

Příspěvek od zbignieww »

Diky Vam, Panove, jsem na stare kolena trosinku chytrejsi ! A to jeste zareagoval p. Honza Zahajsky a poslal mi veeeelmi obsahlou zpravu !
Jeste jednou vsem velky DIK !
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Odpovědět