karbonový tubus

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

karbonový tubus

#1

Příspěvek od vla »

Stále se tady uvádí, že hlavní výhoda karbonového tubusu je v tom, že se jeho délka nemění při temperaci dalekohledu. Mě to stále nějak není úplně po chuti. Karbonový dalekohled mám a přijde mi, že má určitě větší tuhost, ovšem pokud je karbon slabší a i dalekohled je lehčí, tak to zase jde proti té tuhosti dalekohledu. Můj tubus má 7 mm a rozdíl ve váze je asi tak 1 kg, což u 300/1200 je skoro jedno. S temperací je problém spíš s zrcadlem, které při ní mění ohnisko, takže jestli při té příležitosti velmi rychle vytemperuje a změní délku i hliníkový tubus už je dle mě úplně jedno. Běžná noční ochlazení po vytemperování systému už jsou zpravidla v řádu jednotek °C a tam už změna délky tubusu není moc podstatná. Totéž platí dle mě i pro čočkové objektivy. Takže podle mě je výhodou karbonu větší tuhost dalekohledu, než u plechového tubusu, což je ovšem u seriové výroby k ničemu, pokud je a to zpravidla je, slabý držák sekundáru a malá tuhost upevnění okulárového výtahu. Když to vše vezmu v úvahu přijde mi karbonový tubus spíše jako luxusní doplněk s tím, že nárůst kvality vůbec neodpovídá ceně dokud se nepředělají výše uvedená problematická konstrukční řešení ostatních dílů dalekohledu. Chystám se k přestavbě nějakých newtonů a tak nějak se kloním k silnějšímu hliníkovému tubusu, než ke karbonu. Tak mi prosím když tak nějak přesvěčte, že nemám pravdu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: karbonový tubus

#2

Příspěvek od MilAN »

V podstatě souhlas až na tu tepelnou roztažnost. Pro hliník je roztažnost na 1m délky při změně teploty o 4°C cca 0,1 mm - to vede k rozostření při světelnosti 1:5 o hodnotu na průměru bodového obrazu o 20um - a to vzhledem k velikosti pixelů je dost. Oproti tomu je tato hodnota u karbonu desetinová.
O kolik se změní ohnisková délka zrcadla nedovedu určit. Spíš se s postupujícím časem a změnou teploty mění tvar zrcadla. Tady je zase výhoda pyrexu, kde jsou tyhle změny oproti BK7 třetinové.
Ale jasně, že se s tím dá žít. Ne pokaždé padne teplota během expozice o více než 2°C, ne pokaždé potřebujeme tak dlouhou celkovou expoziční dobu...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Astroman123
Příspěvky: 4
Registrován: 10. 12. 2017, 15:37

Re: karbonový tubus

#3

Příspěvek od Astroman123 »

Chtel jsem se zeptat zdali se nejak bude lisi opticka kvalita dvou stejnych dalekohledu, ale jeden z nich bude mit "flex tube" a druhy ne???

Predem diky za odpoved
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: karbonový tubus

#4

Příspěvek od martin b »

Ne, jsou použita ta samá zrcadla, čili to po optické stránce není žádný rozdíl. Nicméně nemá to nic společného s karbonovým tubusem, znamená to, že je tubus skládací, tj. že se dá na převoz zkrátit.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: karbonový tubus

#5

Příspěvek od Pidrman »

Zeptám se, dá se někde takový tubus vůbec koupit ?
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: karbonový tubus

#6

Příspěvek od vla »

tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: karbonový tubus

#7

Příspěvek od Pidrman »

Díky
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Odpovědět