Nasmyth 200/1200

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Nasmyth 200/1200

#1

Příspěvek od ok1in »

Ahoj přátelé, prosím o radu.
Zakoupil jsem dalekohled z pozůstalosti. Podle fotek to vypadalo na podomácku sestaveného Newtona (v tubusu nebylo osazené zrcadlo), což mi ale nevadilo - původní můj úmysl byl z něj využít jen optiku a sestavit astrograf. Už když jsem se na fotky díval, připadlo mi podivné, že je na něm pointační malokuk nasazený obráceně, ale přičítal jsem to mizerným fotkám a trochu i domnělé neznalosti prodávající (dalekohled po dědečkovi).

Dnes to celé dorazilo - po vybalení jsem ale, trochu překvapeně, zjistil, že to není Newton, ale Nasmyth. Konstrukce je dost robusní a na pohled velmi precizní, okulátorový výtah vypadá na nějakou starší snad Meoptu :?: , nevím. Optika je zaprášená, ale neporušená, primární zrcadlo má 200mm, sekundární 70mm a ohnisková vzdálenost hrubě odhadnuta na 1200mm - měřeno obyč. pravítkem v kanceláři)
1.jpg
1.jpg (119.16 KiB) Zobrazeno 3957 x
3.jpg
3.jpg (54.43 KiB) Zobrazeno 3957 x
Detail výtahu okuláru a pointačního dalekohledu.
2.jpg
2.jpg (170.22 KiB) Zobrazeno 3957 x
Dotaz zní - co s ním dále? Použít samozřejmě jde, prostě se přestaví na astrograf a sekundární zrcadlo se vyhodí, přičemž samo sebou naroste délka celé sestavy. Právě proto teď ale přemýšlím, jestli to není škoda. Možná by se dal využít i takto. Co ale nevím je, jak jsou zkolimované zrcadla. Při prvním pohledu to vypadá dobře, ale jak to ověřit? Tady klasický kolimátor nepomůže :|

Proto se raději zeptám zkušenějších, co si o tom myslíte a jak případně proměřit celou optickou trasu. To asi vypadá na nějakého optika, který je na to vybavený?

PS: omluvte kvalitu fotek, foceno mobilem....
Naposledy upravil(a) ok1in dne 21. 07. 2017, 15:08, celkem upraveno 4 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Nasmyth 200/1100

#2

Příspěvek od Howking »

Podle mě to zkolimovat půjde snadno. Nejdřív třetí zrcátko jako od Newtona, dírku místo okuláru a zkolimovat tak, aby jsi druhé zrcátko viděl přesně uprostřed. Pak zkolimovat sekundár tak aby jsi viděl primár uprostřed a primár zkolimovat od oka tak aby ti ho pavouk sekundáru protínal uprostřed. Jemné dokolimování už jen primáru pak na hvězdu. Je to krásný kousek a rozhodně bych ho nechal žít v původní podobě. Jen zrenovoval. A taky dodělal vyclonění trubkami jak u cassegraina, protože v "terciáru" uvidíš kromě sekundáru i oblohu.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 200/1200

#3

Příspěvek od ok1in »

Díky za první nakopnutí - taky se mi líbí tak jak je a moc se mi ho předělávat nechce. Někdo si s ním dal opravdu velkou práci, vše je velmi pečlivě provedeno. Víkend přede dveřmi, zkusím prověřit nastavení optiky podle návodu co jsi mi sem dal - v jednoduchosti je krása. Díky!
Původní třínožku, která u toho byla jsem nebral, bylo to nepoužitelné a navíc to šlo poštou skoro přes celou republiku. O typu montáže zatím jen přemýšlím, pořád ale zůstává jako prioritní použití pro foto naší fauny (výhodou je jeho rozsah ostření) a samozřejmě astro-foto, což si sice trochu protiřečí, ale automatizace a pohony jsou mým primárním oborem, takže dostatečně bytelnou a zároveň mobilní montáž bych měl snad zvládnout...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nasmyth 200/1200

#4

Příspěvek od MilAN »

Tak, jak to popisuje Howking, to vypadá jednoduše, ale takhle to nikdy neskolimuješ tak, aby to bylo dobré na astrofocení. Bez značek na všech zrcadlech a bez laseru to jednoduše nepůjde. Opravdu 3 zrcadlový systém není nic jednoduchého na kolimaci - a spoléhat na to, že 2 zrcadla jsou správně a to třetí dotáhnu na hvězdě, zrovna moc nejde.
Asi nejjednodušeji to jde tak, že místo sekundáru se vysoustruží přípravek, do něho upne laser, seřídí se laser tak, aby trefoval přesnou značku na primáru ( terciální zrcadlo je zatím pryč) a seřídí se primár. Pak se dá laser do OV a seřídí terciální zrcadlo tak, aby šel paprsek na středovou značku, upnutou v tom přípravku.A nakonec se upne sekundár, vystředí pohledem a dotáhne přesně na hvězdě
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 200/1200

#5

Příspěvek od ok1in »

Ahoj MilANe, ten přípravek by možná nemusel být problém, ale bez zkušeností se do toho moc pouštět nechci. Zkusím v okolí sehnat nějakého optika, který má potřebné vybavení a bude ochotný to přesně nastavit, snad někoho najdu. Ten kousek si to zaslouží. Pro první pokusy to udělám jak bylo popsáno Howkingem a pak se uvidí...
Díky za rady pánové!
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 46

Re: Nasmyth 200/1200

#6

Příspěvek od Kami »

Ahoj Ok1ine.
Rozhodně 200 Nasmytha nepředělávej, je to kus optiky a po dodělání úprav ti bude sloužit skvěle. Když se dobře udělá a je precizní optika, bude ti dávat Nasmyth kontrastnější obraz než klasický Cassegrain (koukáš do tmavého pole kolem terciálu). Kolimace je piplačka a jak radí i Milan, tak snadné to bez trocha pečlivosti není. Buď pomohou značky na optice a nebo pomocí masek za dokonalé symetrie. Sám Nasmytha doma mám a to kolimuju 4 zrcadla. Nasmyth je ideální (pro foto) na stabilní pozorovací místo. Převozem se to může leckdy trochu rozhodit. Na deep-sky to moc nebude, díky výsledné světelnosti (1:15 -1:18), ale s citlivou kamerkou se lecos chytne.
Jak vidím z fotek, podumej nad clonou kraje zrcadla a pak hlavně by chtělo sjet stínové poměry z kterých zjistíš ideální cloňování sekundáru, terciálu, vnitřku tubusu a výtahu.

Tak držím palce ,,kolego "

*Kami*
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 200/1200

#7

Příspěvek od ok1in »

Díky Kami, už jsem se rozhodl, že ho nechám tak jak je. Byla by to fakt škoda, takže pomalu začnu s repasí, to přiclonění určitě udělám - budu tu pak určitě žadonit o rady. Před chvíli jsme jen tak narychlo zkusili do něj nakouknout u čučet po okolí s kolegou, který má 200 Newtona, povídal že je obraz velmi slušný - a to jsem zrcadla srovnal jen tak "na oko" do zákrytu - přesněji řečeno, na sekundár a terciál jsem vůbec nesahal a dorovnal jen primár, který byl při dopravě samozřejmě samostatně.
Díky za povzbuzení, dám se do toho a pomalu to posunu dopředu. Co se týče focení, o kameře jsem zatím moc nepřemýšlel - používám zrcadlovku, ale jak se říká, "nikdy neříkej nikdy"... :mrgreen:
Až z toho zase vytáhnu primár, nafotím detaily provedení obou dalších zrcadel, výtahu a okuláru, pak to sem dám pro posouzení "študovanějším hlavám". No, jdu luxovat další vědomosti z tohoto fóra... :ugeek:
Uživatelský avatar
JoKr
Příspěvky: 148
Registrován: 29. 04. 2011, 21:58
Bydliště: Bratislava
Věk: 64

Re: Nasmyth 200/1200

#8

Příspěvek od JoKr »

Možno to bude trochu mimo témy, ďalekohľad pripomína konštrukciu uverejnenú v časopise Kozmos 3/1983.
(Skúsim priložiť skeny dvoch stránok časopisu, ale neviem, či sa zadarí...)
Nasmyth-01a.jpg
Nasmyth-01a.jpg (544.57 KiB) Zobrazeno 3794 x
Nasmyth-02a.jpg
Nasmyth-02a.jpg (641.41 KiB) Zobrazeno 3794 x
Nech Vám prístroj dobre slúži.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nasmyth 200/1200

#9

Příspěvek od MilAN »

Tak to si je opravdu hodně podobné - buď je to "bratříček" nebo přímo on. Kolega ok1in píše sice o ohnisku 1200 mm , ale to by bylo pouze v případě, že by se jednalo o systém Newton -Nasmyth. Na to ale vypadá sekundár příliš malý. Stačí se tedy podávat, jestli je sekundár rovinný či vypuklý. Pak je ale výsledná ohnisko podstatně větší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 200/1200

#10

Příspěvek od ok1in »

JoKr píše:Možno to bude trochu mimo témy, ďalekohľad pripomína konštrukciu uverejnenú v časopise Kozmos 3/1983.
Nech Vám prístroj dobre slúži.
Pecka! To je fyzicky přímo on, neuvěřitelné. To ohnisko je narychlo tipnuté fyzickým měřením (popsáno dříve), systém jsem jen odhadoval - tak jak popisuje MilAN. Snažil jsem se najít jeho původ, takže se to nakonec přece jen povedlo. Díky moc!

Tohle je původní foto z inzerátu, kdy jsem váhal, jestli do něho jít a co je to vlastně zač. Proto jsem si původně myslel že jde o Newtona a je tam jen špatně nasazený pointační dalekohled. Ale je to správně, nahoře je vidět otvor pro hlavní zrcadlo (už bylo zdemontované) a vlastní tubus je otočený "do země"
Nasmyth_original.jpg
Nasmyth_original.jpg (9.77 KiB) Zobrazeno 3758 x
Nasmyth_original2.jpg
Nasmyth_original2.jpg (9.18 KiB) Zobrazeno 3730 x
Začal jsem ho pomaličku repasovat, zatím je dole primární zrcadlo, na ostatní jsem ještě nesahal. Nechci udělat nějakou botu, není kam spěchat...
Naposledy upravil(a) ok1in dne 24. 07. 2017, 13:01, celkem upraveno 4 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Nasmyth 200/1200

#11

Příspěvek od Howking »

Hmm. To zní skoro smutně. Že by se Vlčkovi něco stalo? On by to snad ani neprodal. Byl na něj pyšný.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 210/2100

#12

Příspěvek od ok1in »

Mám obavu, že je to pravda - prodávající mi říkala, že tomu nerozumí, "je to po dědovi". Tak aspoň bude sloužit dále a já jsem moc rád, že znám jeho původ - přišel mi z Ostravy. Ironií osudu je, že jsem Havířovák, až život mě odvál na Kladno...
Naposledy upravil(a) ok1in dne 24. 07. 2017, 14:42, celkem upraveno 1 x.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Nasmyth 200/1200

#13

Příspěvek od Howking »

Jej. Chodil jsem k němu do astronomických kroužků. Brousil s ním na VŠB zrcadla. Jezdil jsem s ním po hvězdárnách. Udělal mi i montáž a tubus na 160-tku zrcadlo od Rindy. Byl chvíli i předsedou ČASu.
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Nasmyth 210/2100

#14

Příspěvek od ok1in »

Tím, že znám původ dalekohledu je pro mě mnohem cennější - a dal mu i jeho jméno, takže tvůrce nebude zapomenut.
Původní montáž sice nemám, posílala by se velmi složitě, ale nová bude stejného typu, jen motorizovaná...
Naposledy upravil(a) ok1in dne 24. 07. 2017, 14:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
JoKr
Příspěvky: 148
Registrován: 29. 04. 2011, 21:58
Bydliště: Bratislava
Věk: 64

Re: Nasmyth 200/1200

#15

Příspěvek od JoKr »

Tak to je pekné. Pri takomto prístroji sa jeho história veľmi cení.
Budeme sa tešiť na výsledky repasu.
Prajem mnoho zdaru!
J.
Odpovědět