Koupě nového dalekohledu - jakou cestou se vydat?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Koupě nového dalekohledu - jakou cestou se vydat?

#1

Příspěvek od Antares »

Ahoj,

po letech se mi naskytla (finanční) příležitost a já zvažuji koupi nového dalekohledu. Nyní mám GSO 250/800 mm. Je to první dvěstěpadesátka, kterou GSO vypustili do světa, zakoupeno v roce 1999.
Od nového dalekohledu přirozeně očekávám, že bude lepší než stávající. Předpokládaná výše investice by byla okolo 40 K.
Zajímám se hlavně o pozorování planet a Měsíce. Váhám však jakou cestou se při výběru vydat, uvažuji o dvou možnostech:

1) co největší zrcadlo v rámci zamýšlené částky, což je 300mm, výtah Crayford, karbonový tubus, což představuje například tento: GSO Telescope N 305/1200 Carbon OTA

2) nebo "slevit" z průměru zrcadla a pořídit nějaký katadioprický dalekohled, například :Celestron Schmidt-Cassegrain telescope SC 235/2350 C925 OTA


Podmínkou je také, aby to ve výsledku unesla montáž EQ-6, takže maximální hmotnost 20 Kg.

Takže zásadní otázka zní je rozdíl + a - 5cm v průměru zrcadla poznat? Mám na mysli kvalitu vykreslení obrazu.Jelikož pozoruji hlavně jasné objekty, tak světelný zisk nehraje až takovou roli.
Budu všem vděčný za jakékoliv podněty, názory a připomínky.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#2

Příspěvek od vla »

Řeším podobný problém a k velké radosti se mi podařilo koupit velmi zachovalý Orion 200/1200 ve špičkové kvalitě optiky. Takže za mě bych volil něco takového, tedy co nejkvalitněkší optikua průměr 200-max. 250mm. Velké průměry jsou více ovlivněny seingem, menší nechci neb stárnu a vyhovuje mi zvětšení kolm 1-1,5D, kvůli dostatku světla, což na planety splňuje. Katadioptr jsem zavrhl kvůli velkému centrálnímu stínění, případně při malém stínění by se našla omezená nabídka za astronomické ceny. Totéž ohledně ceny u refraktorů. Takže nejefektivnější řešení mi vyšel právě onen newton, s tím, že časem ještě dokoupím kvalitní sekundár menšího průměru a trochu to přestavím a tím zmenším centrální stínění. Karbonový tubus mám na 300/1200 a nějak mi přijde že nějak extra super, kdyby byl z Al MG či podobné hliníkové slitiny tloušťky cca 2mm budu na tom stejně za dost méně peněz. Před pár lety vznikl tlak na používání 2" okulárů, karbon mi přijde stejný, prodejci musí prodávat a proto se inovuje a přesvědčit potenciální zájemce, že kupují to nejlepší. Někdy tam to opodstatnění je, ale ve většině případů a pro amatérské použití podle mě ne.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#3

Příspěvek od Psion »

Jak píše vla, šel bych cestou velmi kvalitní optiky, průměr 200-250mm je naprosto dostatečný na jasné objekty, větší průměr se využije pouze při výborném seeingu. Pokud je méně peněz, pak bych využil Newton, pokud hodně pak nějaký refraktor.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#4

Příspěvek od vla »

Jedna 200/1200 Ultra Grade dobson se nyní nachází v Supře, moc se jich u nás nevyskytuje, takže kdybyschtěl a nevěděl.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
michal87
Příspěvky: 26
Registrován: 12. 03. 2017, 17:17
Bydliště: Praha
Věk: 36

Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#5

Příspěvek od michal87 »

Ahoj, prosím o radu:

uvažuji o zakoupení teleskopu převážně pro vizuální pozorování a časem i astrofocení:

Kód: Vybrat vše

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekohled-skywatcher-newton-8-200-1000mm-neq5-3-8059.html
Máte s touto sestavou někdo zkušenosti, zejména s tuhostí montáže a kvalitou konstrukce okulárového výtahu pro co nejdokonalejší zaostření při největším použitelném zvětšení?

Díky.
Dobson SW 203/1200
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#6

Příspěvek od Ewers »

michal87 píše:Ahoj, prosím o radu:

uvažuji o zakoupení teleskopu převážně pro vizuální pozorování a časem i astrofocení:

Kód: Vybrat vše

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekohled-skywatcher-newton-8-200-1000mm-neq5-3-8059.html
Máte s touto sestavou někdo zkušenosti, zejména s tuhostí montáže a kvalitou konstrukce okulárového výtahu pro co nejdokonalejší zaostření při největším použitelném zvětšení?

Díky.
Michale, na tyto otázky už tady bylo mnohokrát odpovězeno. Stačí jen věnovat trochu času vyhledání a přečtení. Na vizuální pozorování bude ta montáž jen tak tak, při větru už se bude s tímto dalekohledem klepat. Tzn., že na astrofoto to určitě není. Okulárový výtah je dobrý. Doporučuji Ti zakoupit nejdříve dalekohled na dobsonově montáži, klidně i bazarový. Nejdřív jen pozorovat a hlavně číst. Astrofoto je dost rozdílná disciplína oproti normálnímu focení a tady na fóru najdeš vše. A co nenajdeš, na to Ti odpoví lidi tady, co už fotí nějaký ten pátek.
jentzek
Příspěvky: 50
Registrován: 08. 01. 2017, 14:35
Bydliště: Velký Týnec

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#7

Příspěvek od jentzek »

Ahoj, prosím o radu:
Tento dalekohled si pořizuji.
Z toho, co jsem zde na fóru zatím vyčetl, usuzuji, že montáž je takřka dostačující pro vizuál, pro focení buď zvolit bytelnější montáž nebo ubrat na průměru objektivu.
Ohledně okulárového výtahu lze říci, že určitá vůle ve směru kolmým na posuv (viklání), není pro vizuální použití problém. Pokud budeš fotit afokálně (za okulárem), asi to bude o něčem jiném.
Pro další info je zde na fóru již témat dosti. Co se týče praktických zkušeností, přenechám slovo jiným. 8-)
A poslední věc, u ATC to má o 3.5 tisíce levněji, pokud ti nevadí, že místo 2" okuláru dostaneš dva 1 a 1/4" kusy.
CPC-1100, SW ED 120/900 na CG-5 cestovní, 15x70 Bino z ruky
michal87
Příspěvky: 26
Registrován: 12. 03. 2017, 17:17
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#8

Příspěvek od michal87 »

Píšu proto, že jsem zde po x hodinách čtení nenarazil přímo na teleskop s montáží, co jsem uvedl. Jinak Dobson mě láká až na to, že nemá prvky na jemné ovládání tubusu v obou směrech. Taky předpokládám, že Dobsonova montáž je plně stabilní.
Tenhle nevypadá špatně

Kód: Vybrat vše

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekohled-skywatcher-newton-254-1200mm-10-dobson-cdd-3-3655.html
Dobson SW 203/1200
michal87
Příspěvky: 26
Registrován: 12. 03. 2017, 17:17
Bydliště: Praha
Věk: 36

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#9

Příspěvek od michal87 »

jentzek píše:
Ahoj, prosím o radu:
Tento dalekohled si pořizuji.
Z toho, co jsem zde na fóru zatím vyčetl, usuzuji, že montáž je takřka dostačující pro vizuál, pro focení buď zvolit bytelnější montáž nebo ubrat na průměru objektivu.
Ohledně okulárového výtahu lze říci, že určitá vůle ve směru kolmým na posuv (viklání), není pro vizuální použití problém. Pokud budeš fotit afokálně (za okulárem), asi to bude o něčem jiném.
Pro další info je zde na fóru již témat dosti. Co se týče praktických zkušeností, přenechám slovo jiným. 8-)
A poslední věc, u ATC to má o 3.5 tisíce levněji, pokud ti nevadí, že místo 2" okuláru dostaneš dva 1 a 1/4" kusy.
Díky moc z tip. S tím focením jenom afokálně, zatím alespoň s pomoci univerzálního držáku s chytrým telefonem :)
Dobson SW 203/1200
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#10

Příspěvek od Ewers »

michal87 píše:Píšu proto, že jsem zde po x hodinách čtení nenarazil přímo na teleskop s montáží, co jsem uvedl. Jinak Dobson mě láká až na to, že nemá prvky na jemné ovládání tubusu v obou směrech. Taky předpokládám, že Dobsonova montáž je plně stabilní.
Tenhle nevypadá špatně

Kód: Vybrat vše

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekohled-skywatcher-newton-254-1200mm-10-dobson-cdd-3-3655.html
S tímhle dobsonem už toho uvidíš opravdu dost a stabilita je skvělá. A to jemné ovládání - někde jsem se tady dočetl, že je dobré namazat třecí plochy jelením lojem. Tak jsem svůj dobsík rozdělal a udělal to. Za sebe mohu jen doporučit ;)
jentzek
Příspěvky: 50
Registrován: 08. 01. 2017, 14:35
Bydliště: Velký Týnec

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#11

Příspěvek od jentzek »

michal87 píše:Píšu proto, že jsem zde po x hodinách čtení nenarazil přímo na teleskop s montáží, co jsem uvedl. Jinak Dobson mě láká až na to, že nemá prvky na jemné ovládání tubusu v obou směrech. ...
Ono stačí si jen přečíst o té montáži, téma je zde. Hlavní výhodu této montáže pro vizuální pozorování osobně spatřuji v tom, že ve spojení s hodinovým strojkem, je možné sledování objektu v průběhu času.
Dělení stupnic na EQ-5 je relativně hrubé, žádné zázraky jako ustavení s přesnosti na minuty nelze očekávat.
Pokud začínáš od píky doporučuji dobson, na afokální focení měsíce (planet) ti to bude stačit.
Doporučuji stránky POSEC, zejména sekci teorie k nastudování tady.
Dozvíš se zde obecné věci, použití montáží a vůbec základní pojmy a jejich vysvětlení. Zdenda Řehoř to na nich vše popsal bravurně :)
CPC-1100, SW ED 120/900 na CG-5 cestovní, 15x70 Bino z ruky
Uživatelský avatar
Antares
Příspěvky: 44
Registrován: 18. 02. 2003, 03:19

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#12

Příspěvek od Antares »

Díky za názory.
Jelikož se shodujete v tom , že zvětšení průměru zrcadla nic průlomového nepřinese a katadioptrické dalekohledy taky nejsou nic extra, tak jsem se rozhodl jít cestou tuningu stávajícího přístroje, tj. vyhodit stávající hřebenový výtah a nahradit ho Crayfordem a za ušetřené peníze koupit pár kvalitních okulárů a sadu filtrů.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Koupě nového dalekohledu-jakou cestou se vydat?

#13

Příspěvek od g »

Nejen opticky, ale i mechanicky výborné a zároveň dostupné jsou Galaxy dobsony se zrcadlem z křemene:
https://www.intercon-spacetec.de/telesk ... fokus.html
Kvalita (test Rohr) je lepší než 1/9 lamda P/V, s důrazem na velmi jemně vyhlazenou plochu:
http://astro-foren.de/index.php?thread/ ... z-spiegel/
http://zambutomirrors.com/zambutoopticalcd.html
Pokovení zrcadla je vysoce odrazné s důrazem na velmi nízkou mikrovrstvu a to bez dialektrického pokovení (viz POSEC - téma hranoly).
8'' dobson Galaxy není větší než SW 6'' f/8
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
marbucek
Příspěvky: 411
Registrován: 08. 07. 2015, 22:09
Věk: 40

Re: Koupě nového dalekohledu - jakou cestou se vydat?

#14

Příspěvek od marbucek »

čaute,

chcel by som upgradovať svoje vybavenie o kvalitnejší kúsok newtona na moju NEQ-6. Pokukujem teda po nejakej slušnejšej 200-vke, primárne určenie prístroja by mala byť fotografia. Ako pointačný ďalekohľad mám aktuálne CELESTRON 102/660, resp. Orion multifukčný hľadáčik 70/279 s pointačnou kamerou MII G1-300. Ako hlavná kamera je zatiaľ dočasne malá QHY IMG-0HM, resp. zrkadlovka Canon EOS 450d (časom upgrade na nejaku kamerku triedy Atik 420). Koma korektor mám aktuálne Baader MPCC, ale ten by asi bol časom nahradený...
Cenový limit na úrovni nejakých cca 700€, do čoho by ste odporúčali ísť?
MEADE LX850-ACF 254/2032, Vixen 103ED, EQ6-R PRO, somet binar 12x60, Atik 460exm, ASI 294 MC Pro
Uživatelský avatar
marbucek
Příspěvky: 411
Registrován: 08. 07. 2015, 22:09
Věk: 40

Re: Koupě nového dalekohledu - jakou cestou se vydat?

#15

Příspěvek od marbucek »

takže nikto nič? Premýšlal som o nasledujúcich možnostiach:

ES PN208 - http://www.astroshop.eu/explore-scienti ... ta/p,52216
Orion US N 203/790 - http://www.astroshop.eu/orion-telescope ... ta/p,25385
Orion UK VX8 - http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -f4-5.html

máte niekto s týmito kúskami skúsenosti, či už pozitívne alebo negatívne?
MEADE LX850-ACF 254/2032, Vixen 103ED, EQ6-R PRO, somet binar 12x60, Atik 460exm, ASI 294 MC Pro
Odpovědět