Nové pokovení

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
kryton19
Příspěvky: 11
Registrován: 24. 03. 2019, 20:29
Bydliště: Velešín
Věk: 52

Re: Nové pokovení

#16

Příspěvek od kryton19 »

Souzněnci, nemáte zkušenost s balením a zasíláním zrcadla k pokovovateli? Napadlo mne vyrobit box, ale jak to udělat kurýrodolným,tj do čeho zrcadlo uložit jako ochranu nárazu... Děkuji za podnětné rady.
Drbohlavson 300/1500, Vixen 110L, Lidlskop, Nikon 10x50,
Hlavně je mít jasno....
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Nové pokovení

#17

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Já jsem použil několik papírových krabic, zrcadlo jsem obalil vatou, papírem, ručníkem a strečkou.
Dopadlo to dobře.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Nové pokovení

#18

Příspěvek od honjan »

vla:
Který Turnov máš na mysli, zmiňovalo se tu Precioza a Dioptra Turnov? Nebo tu ještě padlo jméno pan Kořínek? Byla by dobrá možnost nechat jim to někde v Praze a zas si to tam vyzvednout...

Beda:
Firmu Bartoník jsem ještě nezkoušel oslovit, zkusím...

Děkuji za tipy...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nové pokovení

#19

Příspěvek od MilAN »

Tak Dioptra to určitě nedělá, ani to tu nikdo nepsal. Je opravdu problém dojet do Turnova nebo poslat - po předchozí domluvě ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
kryton19
Příspěvky: 11
Registrován: 24. 03. 2019, 20:29
Bydliště: Velešín
Věk: 52

Re: Nové pokovení

#20

Příspěvek od kryton19 »

Díky za uklidnění s papírovou verzí
Drbohlavson 300/1500, Vixen 110L, Lidlskop, Nikon 10x50,
Hlavně je mít jasno....
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Nové pokovení

#21

Příspěvek od honjan »

MilAN:
O té Dioptře se tady zmiňoval "milo", že tam získal nějaký kontakt, tak jsem myslel, že to tam třeba taky dělají. To nemůžu s určitostí vědět, že to tam taky nedělají, tak se tady svými dotazy informuji. Problém dojet do Trutnova by nebyl, kdybych od rána do večera nebyl pracovně vytížený, někdo na to času má možná dost, já ne. Poslat to nějakým dopravcem, o kterém tak moc nevím, jak se zásilkami zachází (nehledě na cenu poštovného, zrcadlo 250 už nějakou tu váhu má), je pro mě pořád horší možnost, než to raději osobně předat v Praze, takže pokud by ta možnost byla, tak bych volil toto. Nevím, proč bych se tady na to nezeptal, když to tu "vla" nadhodil, že by to třeba možné bylo, no ne? Předpokládám tedy, že měl na mysli tu Preciozu, tak se tam optám. Zatím to u mě nehoří, tak se pídím po možnostech.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nové pokovení

#22

Příspěvek od MilAN »

Promiň, ale když si přečtu těch pár příspěvků, co sem dal milo, tak je přeci jednoznačné, že píše o panu Kořínkovi, na kterého dostal odkaz z Dioptry, protože i pro tu Dioptru to dělá on.
A já jsem tam pak uvedl odkaz na tu jeho firmu.
Pokud tedy chceš použít bižuterní napařování od Preciosy, má sice prodejnu v Praze, ale obávám se, že to bude daleko horší cesta do turnovského závodu (možná přes Kamenický Šenov _ Jablonec _ Turnov) , podle toho, jak si kdo vzpomene na nějaký balík, který tam má cestovat. Zabalené to budeš muset mít stejně, jako každou jinou přepravní firmou, navíc bez jakéhokoliv pojištění a pod.
Takže klidně se ptej, v tom jsem ti nechtěl bránit, jen můj názor na to je , že tohle je ten nejhorší nápad, jak pokovit zrcadlo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Nové pokovení

#23

Příspěvek od honjan »

MilAN: Jo tak to jo, špatně jsem Dioptru v souvislosti s p. Kořínkem pochopil, tak to se omlouvám. Takže ten odkaz http://www.turnex.cz je na toho p. Kořínka, pokud správně chápu. Jinak s tou Preciosou jsem si to původně představoval tak, že ona má vlastní spolehlivou dopravu zohledněnou pro křehké zboží, proto mě to zajímalo. Pokud je to takto, raději bych si holt někdy sám naplánoval a udělal cestu do Turnova, abych měl jistotu.
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Nové pokovení

#24

Příspěvek od honjan »

Ještě bych měl jeden malý dotaz, nakonec jsem se rozhodl nechat pokovit to zrcadlo u p. Kořínka, už jsem s ním předdomluvený.....
Jelikož jsem před časem koupil starší dalekohled s 250mm zrcadlem, je to dalekohled, který vytvářel ještě Libor Němec, takže počítám tak minimálně 15 let starý, možná více, prodávající mi říkal, že to byl snad jeho třetí kus, který předělával, zrcadlo je od p. Drbohlava, tak by mě zajímal názor zkušených. Když budu dávat znovupokovit ten primár, je už takový "zmatnělý", nebo jak to správně nazvat :-), je vhodné nechat pokovit rovnou i sekundár? Ten mi sice připadá v pořádku, je jasný, ale nevím... Nebo to není třeba, na tom tolik nezáleží?
Díky za každý názor.....
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nové pokovení

#25

Příspěvek od MilAN »

Dej i sekundár , většinou při častém pozorování i víc trpí.
Mohu se zeptat, v jaké cenové úrovni se pohybuje 250 mm zrcadlo = odstranění starých vrstev a pokovení ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Nové pokovení

#26

Příspěvek od honjan »

MilAN:

Zde je celkové info od p. Kořínka, které mi poslal na mail:

Zrcadla pokovujeme vrstvou hliníku s ochrannou vrstvou SiO.
Starou vrstvu na Vašem zrcadle se můžeme pokusit odstranit pomocí louhu, pokud je to také pokovené hliníkem, sleze to. Někteří Vaši kolegové dávají přednost mechanickému přeleštění zrcadla. To ale neděláme. Dá se to zajistit tady v Turnově ve firmě Dioptra. Ceny ale neznám. Pokud je vrstva vytvořená jinak, musí se to stejně udělat mechanicky.
Pokud byste to smýval sám, namíchejte si 4% louh sodný a po rozpuštění vrstvy (cca 4 hodiny) dobře opláchněte vodou a zneutralizujte kyselinou. Stačí ocet. Zrcadlo dobře osušte a vyleštěte. Každá nevyleštěná čmouha se pokovem ukáže.
Neumíme opravit mechanická poškození na zrcadle. Pokud máte jakékoliv škráby nebo jiné mechanické vady, nový pokov vše ukáže.
Cena za pokovení je 1.200,00 Kč/1kus. Odstranění staré vrstvy účtujeme 300,00 Kč.
Termín zhotovení je cca do týdne.
Zpětné poštovné a balné účtujeme 350,00 Kč
Ke všem cenám připočteme DPH 21%.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nové pokovení

#27

Příspěvek od MilAN »

Zrcadla p. Drbohlav pokovuje v Preciose, je to hliník s ochrannou vrstvou SiO2, takže nebude problém s odstraněním.
Díky za info.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
honjan
Příspěvky: 92
Registrován: 17. 08. 2018, 16:37

Re: Nové pokovení

#28

Příspěvek od honjan »

p. Drbohlav pokovuje v Preciose? Myslel jsem, že jak jsi psal že: "bižuterní napařování od Preciosy", tak že je tím myšleno, že je to nějaká horší kvalita... No vida, i to jsem špatně pochopil... Nemyslím to zle, jen že jsem to nesprávně chápal, myslel jsem, že je to od tebe psáno jako "opovržlivě", to "bižuterní". :-) A díky za info, aspoň vím, že nebude problém s odstraněním té vrstvy a nebude se to muset řešit ještě navíc.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

kvalita pokovení zrcadla?

#29

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Před cca 3 lety jsem si nechal pokovit zrcadlo a neustále bojuji s pocitem, že to "není ono".
I po umytí není zrcadlo čisté tak, jako sekundár. Jsou tam jakési mapy (fleky) které nejdou odstranit.
Na fotkách je to vidět - v porovnání se sekundárem který je čistý.
Co si o tom myslíte prosím?
Petr
Přílohy
zrcadlo sekundár.JPG
zrcadlo sekundár.JPG (1.53 MiB) Zobrazeno 3354 x
zrcadlo primár.JPG
zrcadlo primár.JPG (1.09 MiB) Zobrazeno 3354 x
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2180
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: kvalita pokovení zrcadla?

#30

Příspěvek od astar »

No podle mých zkušeností bych to tipoval na nedostatečné očištění před pokovením , nebo možná i nekvalitní SiO2 vrstva, špatně chrání hliníkovou vrstvu.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět