Nové pokovení

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Nové pokovení

#61

Příspěvek od g »

Také jsem o tom přesvědčen, podle mne ATC za pokovení ručí a nedozvěděl jsem se o nespokojenosti:
http://www.atc-astro.eu/eshop/vakuove-pokoveni.html
Jeden z principů: https://www.youtube.com/watch?v=MnkmQ_2ri9E
a tady pěkné video o zlacení WEBB/NASA
https://www.jwst.nasa.gov/content/obser ... index.html
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové pokovení

#62

Příspěvek od MMys »

Tak napařovačky mají obvykle zrcadla namontovaná nahoře, optickou plochou dolů, a odpařování materiálu je dole. Ale zřejmě se vyskytuje i opačná varianta. Záleží, jaký typ výrobce má.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
kuceraz
Příspěvky: 568
Registrován: 14. 07. 2020, 07:00
Bydliště: Třebíčsko
Věk: 27

Re: Nové pokovení

#63

Příspěvek od kuceraz »

Doplním informace, které jsem zjistil:

Psal jsem i do ATC, ale pan Holubec mi řekl, že nyní bohužel kvůli nedostatečné kapacitě pokovení nedělá.
Zbývá tedy Turnex.
Zajímala mě mimo jiné samozřejmě cena, protože o té tu ve vlákbně nepadlo ani slovo a neměl jsem tedy představu, v jaké relaci se to pohybuje. Zjistil jsem, že 250ku zrcadlo i se sekundárem by pokovili za 1500Kč včetně odstranění staré vrstvy, což mi přijde jako cena více než slušná.
Termín je cca týden, po domluvě lze i na počkání za cca 2 hodiny.

Co se toho ukápnutí hliníku týče, pravděpodobnost je prý malá (ale je tu).
Každopádně pokud to, dle jejich vyjádření, poškodí asi tak 1cm čtvereční, zamrzí to, ale nemusela by to být taková tragédie.
Pokud vezmu v potaz, že zrcadlo má průměr 24cm (odečítám 1cm po okrajích, který schovávám clonou), pak je jeho plocha 452cm čtverečních - zrcadlo tedy přijde o 1/452 odrazivosti.

To jen, ať tu najdete informace, pokud budete řešit to samé.
Dobson GSO 254/1250 | Omegon Nightstar 25x100 | Celestron Skymaster 15x70 | Omegon 2x54 Starfield | Helios HR 8x42 ED | Bortle 3-4
Marwingarden
Příspěvky: 929
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Nové pokovení

#64

Příspěvek od Marwingarden »

Onehdá jsem se rozhodl, že si vyčistím 2” zenitové zrcátko a po umytí jsem zjistil, že je prostřílené. Když jsem dal zrcátko před lampičku prosvítalo na několika místech. Využil jsem tedy služby pokovení u p. Kořínka (turnex). Velice milé jednání. Zrcadlo jsem odeslal a do týdne bylo zpět. Na první pohled je vrstva výborná. A proto se chci zeptat jestli je nějaký možný test jeho kvality? Mohu ho porovnat se zenitovým zrcátkem ES 2” odrazivost 99%. Nebo zkusit se zrcátkem a bez zrcátka jaký bude rozdíl.
Četl jsem report od “Minimistr” a nepochybuji, že zrcátko bude dobré, jen jsem chtěl takříkajíc ověřit kvalitu.

Díky Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové pokovení

#65

Příspěvek od Cztwerec »

Kvalitu čeho?
Lectorem iustus...
Marwingarden
Příspěvky: 929
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Nové pokovení

#66

Příspěvek od Marwingarden »

Kvalitu zrcátka, ale třeba je to blbost a moc to řeším. Jen mě to tak napadlo.

Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Nové pokovení

#67

Příspěvek od MilAN »

Kvalita zrcátka se pokovením nezmění.
Můžeš porovnávat zrcátka mezi sebou, ale bude to zase jen subjektivní. Tak špatná nejsou, aby se to při laickém posuzování projevilo.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové pokovení

#68

Příspěvek od Cztwerec »

No já nevím, je pravda, že jednou (takže to samozřejmě není směrodatné) jsem zkoušel na stejném dalekohledu, na stejném objektu, zvětšení ve stejných podmínkách dvě zrcátka. Jedno Omegon 2" Lambda 12, super reflexe atd. a druhé, staré asi 10 let od TV 2". Rozdíl hlavně v kontrastu a podání barev i celkovém dojmu byl ihned patrný pro TV. Takže buď bylo něco s Omegonem nebo to prostě v ten moment sedlo.

A to jsem nevěděl, že to je TV a dokonce šel do pozorování s předsudkem, že Omegon bude lepší.

Ale jak říkám, je jasné, že to takhle nefunguje u každého testu, nebo snad porovnání. Ani nevím co bych pořádně na tom zrcátku teda testoval... možná ztrátu světla? Dřív se to tady hodně řešilo u katadioptrů.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2232
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Nové pokovení

#69

Příspěvek od peta62 »

Martine ja si myslim, ze je to jako s okulary. Podivas se jak popisujes za stejnych podminek a porovnas co vidis.
Jinak to TV bylo koupeno pred 19 lety z druhe ruky pres obchod, prodejce kvality a pristupu Supry za nej rucil.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové pokovení

#70

Příspěvek od Cztwerec »

Asi máš pravdu, prostě to musí sednout. Já pokud si nejsem jistý nekupuji okulár k dalekohledu pokud ho v dané kombinaci nezkusím. Ale to zrcátko - úplně na mě dejchlo to, že je zase něco správně. :D ty starší věci mají asi jinou kvalitu (ne vždy a ve všem).
Lectorem iustus...
romanvida
Příspěvky: 7
Registrován: 07. 10. 2017, 17:43

Re: Nové pokovení

#71

Příspěvek od romanvida »

Prosím nema niekto kontakt na niekoho, kto robí pokovenie zrkadla na Slovensku? Pred casom som mal kontakt na nejakeho pana myslim v Oravskej Lesnej, ale niekde sa mi stratil....
Uživatelský avatar
pavel76
Příspěvky: 2
Registrován: 11. 04. 2016, 14:08

Re: Nové pokovení

#72

Příspěvek od pavel76 »

Skús SUH Hurbanovo, mne tam pred nejakým časom (rokmi) pokovovali zrkadlo na newton 200/1200
Keply
Příspěvky: 71
Registrován: 14. 04. 2003, 03:09
Bydliště: Strašice

Re: Nové pokovení

#73

Příspěvek od Keply »

Zdravím všechny,
v současné době také řeším pokovení dvou malých zrcadel a tak jsem oslovil jednak Preciosu a pak Turmex (obojí Turnov) zda a za kolik přibližně pokovují.

Preciosa - jedna várka přibližně 6000,- průměr "zvonu" 1m se stredovou částí 20cm, která nelze využít. Navíc je nutné dodat čisté zrcadlo, s již odstraněnou starou vrstvou, odstranění už prý nedělají.

Turmex - Přibližná cena 2000,- za 200mm + 150mm zrcadlo, starou vrstvu a přípravu na nanesení si udělají sami. Přesnou cenu budu vědět příští týden, tak mohu případně poreferovat.

Každopádně obě firmy jsou zatím schopné a ochotné pokovení dělat.
Newton 150/750 na HEQ5, TS 127/820. Astrokamera založená na projektu cam8 a cam10.
Uživatelský avatar
PetrŠ
Příspěvky: 818
Registrován: 12. 05. 2019, 19:33
Bydliště: Vrátkov
Věk: 51

Re: Nové pokovení

#74

Příspěvek od PetrŠ »

Přátelé, potřebuji znát váš názor.
Rozhodl jsem se nechat znovu pokovit mojí 450 a sekundár. Podle pana Kořínka z Turnexu by se jim to do menšího stroje který umí i ochrannou vrstvu SiO asi rozměrově vešlo, ale unese jen cca 4kg, moje zrcadlo má 10kg. Muselo by se nejspíše udělat ve větším stroji, který ale nedělá ochranné vrstvy. Cena je celkem v pohodě, nějakých 4200 bez DPH.
Když pominu mechanickou ochranu, jak moc to bude na vzduchu oxidovat? Mám hledat jinou firmu?
Dobson 455/1800 (Skoro Půlmetrový Lapač Fotonů) konstrukce Elbi/Heršálek. Okuláry ES 82°, komakorektor GSO. "Chce to více pozorovat a méně o tom kecat ....."
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové pokovení

#75

Příspěvek od MMys »

No bez SiO, pouze hliník, je to nesmysl, to nevydrží noc. Za pár týdnů to bude šedivý.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět