RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#46

Příspěvek od Chef »

Diky Martine.
Moc pekne porovnani vlivu ruznych druhu pavouka ...

Takze MAK a nebo radeji velke APO je nejlepsi ... :)

Jeste jsem si rano cestou do prace cetl clanky o C14 vs MAK a kez by tady v CR byl lepsi seeing...
MAK 270mm od APM stoji skoro 450k. C14 edge 250k.
Pokud by C14 edge HD byl trvale v domecku, takze temperace by mela byt rychlejsi a problem bude delat jen pokles teploty v prubehu noci, bude to lepsi reseni na planety (hlavne je levnejsi) nez ten MAK 270 s optikou od Intes?
Predpokladam, ze pouze za velmi dobreho seeingu a hlavne jen v poctu detailu, ktere by mel vetsi C14 videt lepe diky vetsimu prumeru, ale v ostrosti urcite vyhraje ten MAK, ze? Hledal jsem po celem CN, kdo ma s tim MAKem od APM zkusenosti a nic nenasel ( a nejsem sam, kdo to tam hledal, jelikoz jsem nasel spoustu podobnych dotazu na CN...).

Pohravam si s myslenkou, zda bych nevzal C14 edge HD + novou EQ8-R a doplnil sestavu s mensim APO (napr 130 LZOS), coz by porad vyslo levneji, nez MAK za skoro 450k a nebo APO 180 za podobnou cenu. Pak bych mohl i pouzivat C14 s hyperstar na EAA a bez hyperstar na visual DSO (od te doby, co mam ten domecek jsem hrozne linej tahat ven dobsona :) ... ) a pri dobrem seeingu na planety + foceni planet (konecne bych tu kamerku pouzil :) ) a mensi APO na planety pri horsim seeingu + "wide field visual" pozorovani... Proste universalni sestava na DSO/Planety i EAA...
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#47

Příspěvek od Bill »

Cztwerec píše:Tady je nějaká ta modelace.
Jenom je třeba přečíst to vlákno celé (nebo aspoň na konec 2. stránky) - ty první obrázky jsou nesmyslné. Stačí se podívat jenom na ten první - dalekohled bez zástinu a pavouka...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#48

Příspěvek od MilAN »

Promiň, hned na první stránce vidím fotku toho dalekohledu . Má pavouka a velké středové zastínění ( jestli je jinak provedené, nemá při té velikosti asi moc význam ). Můžeš tedy dát odkaz, kde to je bez pavouka ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#49

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Promiň, hned na první stránce vidím fotku toho dalekohledu . Má pavouka a velké středové zastínění ( jestli je jinak provedené, nemá při té velikosti asi moc význam ). Můžeš tedy dát odkaz, kde to je bez pavouka ?
No já reaguji na tu linku od Cztwerce: https://www.cloudynights.com/topic/4957 ... -to-avoid/
Pokud to není jasné, tak se omlouvám...
Jsou tam simulace různých typů pavouků - ale vstupní parametry nejsou vhodně zvolené, takže ty výsledky nejsou moc reálné - což se člověk dozví až o kus dál...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#50

Příspěvek od Cztwerec »

Je to tak. Ale jako náhled to může sloužit.

No u mě po všech dobrodružstvích s různou technikou mám jasno. Co největší průměr s ohledem na místní podmínky a s co nejlepší kvalitou.

Takže je pěkné mít výběrový kus, když ho nevyužiji, nebo spíš k ničemu. Pak je taky rozdíl s focením a pozorováním.

Mam ten samý plán akorát s ACF 14". No uvidíme, záležet bude na tom, co a jak prodám. Pořád se držím a nenakupuji víc, než bych chtěl využít.

Proto půjdou další hračky do světa. Opravdu se člověk musí krotit, protože to megalomanství nemá konec. Kdybych pořád kupoval větší a delší a nejlepší, asi bych už žil nekde jinde. Chce to využívat to co mám. Materialismus není to co by mělo vítězit nad využitím.

Nejhorší je, že ja mam rád také kompletní sady a věci. Takže mam toho tolik, že to vyda na dva životy :mrgreen:

Pomalu jsem k tomu prostě dospěl.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1741
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: RULAND-MAKSUTOV 300 od Sky Watcheru

#51

Příspěvek od Chef »

20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Odpovědět