Celestron Nexstar Evolution

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Nexstar Evolution

#61

Příspěvek od dvader »

Nevím, mám škol…
Ale pokud tohle takto z výroby někdo navrhl, tak je s prominutím kokot. Kde jsou v létě v noci zajímavé objekty? Okolo zenitu… :(
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Celestron Nexstar Evolution

#62

Příspěvek od vogo »

Ano, ten kdo to tak vymyslel ... nebyl z nejbystřejších.

Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc mám pocit, že ta polička tam byla nadesignována dodatečně, drobnou změnou tvaru toho horního krytu a přiděláním žbrdlení je zabráněno, aby z ní padaly věci na zem. Protože bez toho se vyhne i dvoupalcový hranol. Nějak se mi nechce věřit, že nenarazí i vyvážená dvoustovka s nějakým tím příslušenstvím, minimálně budou překážet věci na té gumové odkládací části, to je taky důvod proč tam dávám maximálně krytku na hranol.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#63

Příspěvek od Nicholas »

Ta montáž je dělaná hlavně na 6 a 8" SCT a 1.25" hranol, 9.25" s 2" zrcátkem je jiná rozměrová liga, no. Já nemám dalekohled úplně vyvážený (pokaždé to je stejně jinak - s/bez rosnice, lehký okulár/kamera) a s reduktorem a 1.25" zrcátkem nemám v zenitu problém a i skladuju dalekohled v poloze zrcadlem dolů na montáži. Určitá nevyváženost té montáži ani převodům nijak nevadí, dokonce jsem četl, že i lépe trackují. Tohle určitě po záruce pomůže trochu lepšímu vyvážení s 9,25".
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 284
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Celestron Nexstar Evolution

#64

Příspěvek od vogo »

No nevím, lehkým nevyvážení bych to teda nenazval, když dám hranol a okulár a tubus upnu tak, aby se dal otočit do zenitu i s tou ohrádkou, tak síla, kterou musím držet výškovou osu (za ten plastový díl s rybinou), je velmi značná, aby to nepadalo dopředu, a to je bez rosnice. Vzhledem k tomu, že převod je mosazný šnek a hliníkové kolo, tak to kolo musí trpět jak kůň. Nehledě na to, že nevyvážení zatěžuje motor, rychleji vybíjí baterii a zvyšuje už tak značnou hlučnost montáže.
Obrázek
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#65

Příspěvek od Nicholas »

Ano, není to úplně malá síla. U mě to bude o něco lepší, nemám tubus úplně na konci lyžiny. Podle zkušeností s CN s tím lidé nemají problémy, pár let už to na trhu je, ta montáž je o dost robustnější než předchozí NexStar, tak aspoň že tak. 400 g okulár nebo kamera mi to lehce kompenzuje, uvažoval jsem o závažíčku. Tvoje řešení je každopádně dobré.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Beho
Příspěvky: 314
Registrován: 17. 07. 2018, 09:45
Bydliště: Praha - Slivenec

Re: Celestron Nexstar Evolution

#66

Příspěvek od Beho »

Milan : Co znamená ta zkratka OV v příspěvku "......Většina si na SCT dává ještě OV pro jemné ostření, právě pro tyhle případy." ?
Díky.
refraktor Evostar 72/420, refraktor T-S 80/560mm APO 2.5” PHOTOLINE f/7, SCT C8 f/10, montáž SW AZ-GTi, montáž SW AZ EQ5, triedr Canon 10x32 IS, Seestar S50.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Nexstar Evolution

#67

Příspěvek od MilAN »

OV jako okulárový výtah. Prostě ostřením zrcadlem se zaostří na hrubo a jemné ostření se dělá okulárovým výtahem. Dělají se na našroubování na výstup z SCT nebo MAKa. Dady u té montáže to je ale nerealizovatelné- to by značně omezilo oblast k zenitu
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 282
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: Celestron Nexstar Evolution

#68

Příspěvek od Nascarphone »

Taky jsem na tento problém kolem zenitu narazil. Vyřešil jsem to tak, že objekt pozoruji tak +/- 1-2h před vstupem nebo po výstupu objektu do/ze zenitu. Jinak C9.25ka je na hranici nosnosti této montáže a lépe by tomu seděla vidlice - CPC. Co jsem zkoušel na ní fotit s hyperstarem (520mm), tak ustojí 20-30-45s v závislosti na výšce objektu, což mě mile překvapilo. Osvědčilo se mi, aby byl dalekohled lehce nevyvážen, protože se jinak překlápí dopředu a nebo dozadu.
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
jaro
Příspěvky: 142
Registrován: 09. 03. 2006, 23:48
Bydliště: Košice, Slov.Republika
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Re: Celestron Nexstar Evolution

#69

Příspěvek od jaro »

Pre tento prípad, že nie je dosť miesta na otočenie teleskopu do zenitu, vyrába Baader adapter 2958500B s optickou dlžkou 7mm, slúži na pripojenie na zadný port SCT celestronu - https://www.baader-planetarium.com/en/a ... 81114.html.
Na strane k okuláru je T2 závit a na ten sa dajú pripevniť niektoré zenitové zrkadlá/hranoly.
Pozrite si APPLICATION IMAGES. Zostavu je možné vylepšiť rýchloupínačom baader 2456322 (heavy duty) alebo 2456320 medzi hranol/zrkadlo a ten adapter -https://www.baader-planetarium.com/en/b ... d-07).html . Či to pomôže pre SCT 9.25 netuším.
Skywatcher 450p, Celestron EDge HD 8", Meade Lightbridge 305/1524, monokular Fomei 20x50, trieder Tento 10x50, trieder TS 20x80.
Odpovědět