Celestron Nexstar Evolution

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Celestron Nexstar Evolution

#31

Příspěvek od sofram »

Tam je to Milane odhadem cca 5-10 min.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Celestron Nexstar Evolution

#32

Příspěvek od vogo »

@sofram: proč máš strach aktualizovat firmware? Určitě to stojí za zkoušku.
Celestron C6, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Celestron Nexstar Evolution

#33

Příspěvek od sofram »

No protoze jsem to nikdy jeste nedelal. :( A myslim si ze by bylo lepsi novy firmave (aktualni)nejen nahrat do rucky ale myslim ze i na desku montaze. A to je asi slozitejsi. Tedy aktualizovat oboje. Z navodu na strankach Celestronu se to jevi jednuse. Ale.... :D
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Nexstar Evolution

#34

Příspěvek od dvader »

Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#35

Příspěvek od Nicholas »

Používáte už někdo motorové ostření od Celestronu? Podle informací je napájené z USB portu montáže a připojí se do AUX portu a lze ostřit jak ručkou, tak přes wifi z appky, nebo přes ASCOM z notebooku a tedy lze i automatizovat. Vypadá to, že vyšla inovovaná verze v2 odstraňující vibrace a s ještě jemnějším ostřením. Myslím, že nejen pro EAA to bude pro mě fajn věcička.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Nexstar Evolution

#36

Příspěvek od MilAN »

A kolikrát za noc přeostřuješ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Celestron Nexstar Evolution

#37

Příspěvek od vogo »

Jestli to máš na vizuální pozorování, tak si myslím, že manuál je pohodlnější, na ručce je to dost zakopané v menu, a ostřit z mobilu v zimě v rukavicích, to si nedovedu představit... Jinak ostření na EVO mi nepřijde kdo ví jak hrubé, okem to celkem jde a po všech pokusech jsem dospěl i k optimální 3D tištěné pomůcce pro opravdu jemné doladění, je to kopie dříve odkazovaného udělátka tu ve vlákně... Pro zájemce na Thingiverse. Cena originálu $ 20, no zlodějna, při běžné ceně za kterou tisknu na zakázku bych si účtoval 20 Kč...
Přílohy
IMG_20201105_190803.jpg
IMG_20201105_190803.jpg (391.04 KiB) Zobrazeno 1551 x
Celestron C6, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#38

Příspěvek od Nicholas »

Teď při vizuálním pozorování přeostřuji celkem hodně, v tom špatném seeingu na planetách najít to správné místo není jen tak, při přehození okuláru s filtrem a bez, nebo mezi okuláry, ač jsou parfokální, tak občas to chce lehce doladit.

Při EAA zaostřím předpokládám jednou na Bahtinově masce a pak už nebudu asi muset, ale to velmi jemné a velmi přesné zaostření by se mi líbilo, i případné doladění přes kabel bez vibrací. Za pětku z UK to není špatná cena, myslím. Zatím jen zjišťuju, pokud to někdo používá, jak se mu to líbí :-)

To oranžové udělátko vypadá dobře, z USA 20$ + 60$ poštovné, pokud lze vytisknout, tak bych měl zájem :-)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Celestron Nexstar Evolution

#39

Příspěvek od Cztwerec »

Já doufám, že zase někoho nepohorším, když řeknu, že například u těchto pozorování je i žádoucí využít bahtinov na zaostření na hvězdě někde v blízkosti planety případně se dá využít zaostření přes USB a využívat ho jako aktivní zaostřování v průběhu pozorování. Při tom dlouhém ohnisku na planetách se to jeví jako zajímavá možnost hlavně při průměrných podmínkách. Pokud vím využívá se to dost na Měsíci, kde je jednoduché sledovat okraje kráterů a používal to i Tomáš (aquarius).
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#40

Příspěvek od Nicholas »

Na CN je celkem dost negativních informací hlavně z počátku, ohledně instalace a zasekávání motoru, řešili to buď nedotažením šroubů nebo použitím podložek nebo podložením té původní destičky. Pak asi nějaké problémy s prvním firmwarem ručky, kdy to nechtělo provést ani kalibraci, ale to je vyřešené. Přesnost si tam velmi chválí, rychlé přetočení mezi optickými soustavami, možnost uložit si digitální hodnotu pro daný okulár, barlow, hyperstar atd. S PC se mi to jeví jako velmi dobrá věc, i jak píše Cztwerec na zaostření v průběhu pozorování.

Trošku škoda, že k tomu není malý ovladač, jako má třeba ZWO EAF. Ten je taky zajímavý, ale pro SCT vyžaduje Feather Touch, to se zas cenově dost prodraží...

Zatím pořídím to fine focus udělátko, díky vogo za tip. Mohlo by to pomoci i trochu s přenosem vibrací při dotyku při jemném doladění. S kamerou na jaře vezmu rovnou Bahtinovu masku a k otázce motorového ostření se vrátím, až jestli bude potřeba :-)
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Nexstar Evolution

#41

Příspěvek od MilAN »

Nicholas píše:Přesnost si tam velmi chválí, rychlé přetočení mezi optickými soustavami, možnost uložit si digitální hodnotu pro daný okulár, barlow, hyperstar atd. S PC se mi to jeví jako velmi dobrá věc
Já bych byl k těmhle závěrům dost skeptický. Jsem ochoten uvěřit tomu, že když to teď, v téhle pozici tubusu nakalibruji, tak to možná bude chodit jak je psáno. Sice to ostření má obrovské vůle, ale není problém najíždět vždy z jedné strany ( ale nesmí se vracet. to je potřeba se vrátit hodně a opět najíždět z té samé strany.), ale s tímhle by si nějaký algoritmus asi uměl poradit. Jenže, jakmile dalekohledm otočím do jiné polohy, bude to zase výrazně rozostřené a bez nové kalibrace nedosáhnu tu reprodukovatelnou vyměnitelnost . Ano, jeden prvek to zase zaostří, ale v jiné konfiguraci už nebude platit ta nakalibrovaná vzdálenost. Prostě to zrcadlo plave celkem nedefinovatelně. Na druhou stranu, ač je to k nevíře, během 2 hodin nikdy nepřeostřuji, jen při změně objektu. A Bahtinovou maskou - je to otázka 1-2 minut.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#42

Příspěvek od Nicholas »

Ano, bral bych ty čísla taky jako orientační, dostat se rychle blízko, jako základ pro přesné doostření.

Změna objektu může být klidně každých pár desítek minut, prohlížet se nechá v průběhu a i v teple domova, za noc se toho nechá stihnout hodně.

I teď když střídám Jupiter, Saturn a Mars si s ostrostí hraju. Taky, ač jsou okuláry parfokální, to lehký dotek při změně mezi 227x a 164x někdy chce, obzvlášť s tím neklidným seeingem. Tohle by se asi odbouralo Bahtinovou maskou na objekt blízko planety, kdy by to bylo zaostřené přesně a při změně morpheusu se to neměnilo. U vizuálu mi to teď každopádně nijak nevadí. Pro EAA bude ale teleskop od PC 10-15 metrů daleko a to by se ručně zaostřovalo dost blbě, přenést stolek s notebookem k teleskopu, zaostřit, přenést pod střechu, do toho tma a tahání dlouhých kabelů... vzdálené ostření přes program zde určitě lepší. :D
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Nexstar Evolution

#43

Příspěvek od MilAN »

Zapomeň na to, že jsou okuláry parfokální a že to to při vizuálním pozorování planet zaostří automat.Budeš mít ruku stále na ostření, jako každý, kdo ty planety pozoruje. Jen si to neumím představit při tom ostření primárem při tom vaklu. Většina si na SCT dává ještě OV pro jemné ostření, právě pro tyhle případy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#44

Příspěvek od Nicholas »

Krok je 1 tisícina otáčky, prý zaostří přesněji než třeba s feather touch, ale to může říct jen ten, kdo to používá. Proto jsem sem napsal, kvůli zkušenosti ostatních. Já mám teď helical na clicklocku na jemné doostření. V obou případech tam jsou ty vibrace a neklidný seeing u planet nízko nad obzorem tomu nepomáhá. Pokud bych mohl přes ručku na kabelu bez vibrací, věřím tomu, že by to šlo hodně přesně taky, když můžeš koukat, ostřit a nejsou tam ty vibrace. Těm se ani s feather touch člověk nevyhne. Takže mi právě přijde zajímavé ostření na dálku z pc při EAA i přes ručku při vizuálu.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1465
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Celestron Nexstar Evolution

#45

Příspěvek od Yarkho »

FeatherTouch je úžasná vec - solídny, dobre drží, a veľmi dobre sa s ním ostrí. Ak sú vibrácie, to je problém skôr spôsobený málo tuhou montážou. U mňa je C8 na HEQ-5 už za hranou príjemného. C6 je pevná, a ostrenie ničím netrasie.

Dodatok: Morpheusy naozaj nie sú parfokálne. Respektíve, pri výmene môže nový okulár skončiť v mierne odlišnej polohe ako predošlý. Pri danej hĺbke ostrosti rozhodujú i zlomky milimetra.
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Odpovědět