Celestron Nexstar Evolution

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Celestron Nexstar Evolution

#16

Příspěvek od vogo »

No pročetl jsem si nějaká vlákna na CloudyNights, tak montáž by měla být relativně OK, na vizuál dostačující. Klepe se to, ale vibrace ustávají po několika málo vteřinách. Výstup bych nechal 1,25", Hyperion Aspheric 31 co mám je včetně redukčního tubusku, i když dojde trochu k okrojení pole, dá se použít. Přestavět se to dá i v budoucnu a přínos bude pro mě mizivý. To ostření si myslím dává větší smysl, ale 300 € je celkem dost... Baterie je tam LiFePO3, takže životnost by měla být výrazně lepší než u LiPol nebo LiIon, maximální kapacitu při správném používání (bez hlubokého vybití) drží dlouho, navíc je to vyměnitelný díl, nová stojí cca 100 €.
Vyhřívání bych řešil externím zdrojem/baterií, měl jsem to tak u dobsona, stačil pak osmi NiMh baterií a pulzní řízení, ikdyž natopit pro korekční desku bude řádově horší než sekundár, ale karimatková rosnice určitě hodně pomůže (u dobsona půlmetrová rosnice odstranila nutnost vyhřívání i v Zubří).

Snad se tu ukáže někdo, kdo provozuje konkrétně tento typ... Co jsem koukal na další alternativy, tak to cenově vychází hůře a méně elegantně - baterie, SkyFi modul... Dráty navíc.
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Nexstar Evolution

#17

Příspěvek od dvader »

Já jsem to jemnější ostření vyřešil zatím napůl cesty - koupil jsem si u Honzy Zahajského točítko o větším průměru, takže ten „manuální“ převod ostření zjemní... Celkem to funguje.

Bohužel jsem na webu nenašel, že by to ještě někdo prodával. Ale našel jsem model pro 3D tisk:
https://www.thingiverse.com/make:454106

To by mohlo být zajímavé... Pokud bys to tisknul, tak bych si také jeden kousek vzal - oranžový. :D
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Celestron Nexstar Evolution

#18

Příspěvek od vogo »

dvader píše:Bohužel jsem na webu nenašel, že by to ještě někdo prodával. Ale našel jsem model pro 3D tisk:
https://www.thingiverse.com/make:454106

To by mohlo být zajímavé... Pokud bys to tisknul, tak bych si také jeden kousek vzal - oranžový. :D
Zajímavé lowcost řešení, on ten větší průměr točítka vlastně stačí, stejně tak dobře by se dal udělat nástavec i s převodem, jen by se to muselo opřít/chytit k dalekohledu, tímhle směrem jsem nad tím ani nepřemýšlel...
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#19

Příspěvek od Nicholas »

dvader píše:Životnost baterie bude podobná jak u smartphonů, 2 až 3 roky. Bude záležet na intenzitě používání. Dále katadioptr je potřeba poměrně často vyhřívat - nevím jestli jde pro tohle nějak využít interní baterie, nebo bude potřeba jiná externí. V případě interní půjde výdrž během noci dolů.
Použitá baterie je úplně jiného typu než v mobilech, je to LiFePO4, která se běžně používá v solárních elektrárnách a má výdrž několik tisíc cyklů, než kapacita klesne na 80% původní. Viz https://www.celestron.com/pages/lifepo4 ... -chemistry a https://www.cloudynights.com/topic/6487 ... ?p=9112320. Při tomhle typu používání bez problému dá 10 let a 80% vybití nijak nesnižuje životnost.

Dvě tříhodinová pozorování v kuse mi vydržela baterie v pohodě a stále svítily plné tři čárky, uvidíme v zimě.

Vyhřívání nejspíš nepůjde, má výstupní napájený port USB 5V a limit proudu nebude stačit, na napájení rosnice je vhodný limit tak 1,5 A @ 12V, takže určitě externí zdroj.

Já jsem chtěl koupit na jemnější ostření tohle: https://www.revolutionimager.com/produc ... er-focuser Ohlasy dobré, ale cena poštovného 60$ do Evropy je nesmyslná. To vytištěné z 3D bych bral taky hned :-)

Ohledně 1,25" a okuláru s malým zvětšením jsem psal svoji zkušenost ve vlákně o SCT 8".
vogo píše:Co jsem koukal na další alternativy, tak to cenově vychází hůře a méně elegantně - baterie, SkyFi modul... Dráty navíc.
Já to viděl před 2 měsíci úplně stejně :-) Nelituji ani koruny.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Nexstar Evolution

#20

Příspěvek od dvader »

Jo chlapi, máte to teď jednodušší... já to své SCT kupoval v roce 2008 a to nebylo nic. Elektronizace od té doby postoupila mílovými kroky!
Nicméně 11“ v tomhle provedení nedělají (asi by to nebylo dost tuhé) a tak mne prsty nesvrbí. :mrgreen:

Já si to postupně během let dodělával po kouskách:
Nejdříve sériový kabel do miniPC s Win95 a programem SkyMap 11 (to už je dost nostalgie) - v tý době ještě ani pořádně nebyly smartphony :lol:
Posléze jsem za výhodnou cenu sehnal to první SkyFi (ještě od Southern Stars, než to převzalo to Simulation Curriculum) a připojoval komp bez drátů.
Následně jsem si na iPhone pořídil SkySafari a počítač již nevozím (i když na Macu mám SkySafari také a přes wifi to také funguje) - to spíš vezmu tablet, když chci větší obrazovku...
Snad jediná výhoda proti Evolution (když neberu v potaz průměr) je to, že mám jednu gelovou baterii, z které napájím všechno včetně vyhřívání. Jelikož v roce 2008 Celestron nedělal ty vyhřívané rosnice, mám samostatné vyhřívací pásky (na meniskus pod rosnici, na okulár a na ručku) a řídicí jednotku. Na ručku jsem to reálně použil pouze jednou, když byl fakt mráz (to jsem si to chtěl dál spíše do bot sám :mrgreen: ) a na okuláru to používám ve vlhkém a chladném počasí celkem často.

Ale zůstává jedna věc, která není elegantně dořešena a tou je trackování satelitů, jediný jednoduchý program, který to umí, je na widle a je to SkyTrack (dříve Satellite Tracker pro staré widle, který někdo letos resuscitoval):
https://www.heavenscape.com
Chtělo by to něco na mobil/tablet... SkySafari to má dlouhodobě v ToDo listu, ale zatím nic.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Celestron Nexstar Evolution

#21

Příspěvek od vogo »

dvader píše:Chtělo by to něco na mobil/tablet... SkySafari to má dlouhodobě v ToDo listu, ale zatím nic.
To jsem myslel, že už SkySafari umí, sakra, na ISS by to bylo perfektní, tak snad zaberou...
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Re: Celestron Nexstar Evolution

#22

Příspěvek od dvader »

Ono ti na ten satelit najede, ale už jej pak nesleduje...

S tím Satellite Trackerem jsem to před lety úspěšně s CPC provozoval. Zvětšení 100x v pohodě a krásně to sledovalo. Měl jsem ještě k PC připojený miniaturní USB gamepad, abych to mohl tlačítky lehce korigovat...
Když letěla ISS přes zenit, tak to CPC to nestíhá (ISS je moc rychlá), ale program s tím umí. Prostě před zenitem přepnul montáž do rychlého pohybu, přejel s ní za zenit a tam si na ISS pěkně počkal. :lol:
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1467
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Celestron Nexstar Evolution

#23

Příspěvek od Yarkho »

Môžem sa vyjadriť len k dvojrýchlostnému ostreniu. Pokiaľ chceš fotiť Mesiac alebo planéty, dvojrýchlostné ostrenie je nutnosť. Inak je to len príjemný doplnok, ktorý ale nie je nevyhnutný.

Osobne by som kúpil radšej OTA a inú montáž, poskytne to viac možností (napr. časom zavesiť iný ďalekohľad). SkyWatcher robí k montážam wifi modul. A batériu môžeš vždy kúpiť separátne (napr. https://www.mivardi.cz/produkty/bivaky- ... -hardcore/ ).

Záleží, či potrebuješ versatilitu alebo naopak nič neriešiť :)
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
vogo
Příspěvky: 273
Registrován: 29. 06. 2012, 12:47

Re: Celestron Nexstar Evolution

#24

Příspěvek od vogo »

Yarkho píše:Môžem sa vyjadriť len k dvojrýchlostnému ostreniu. Pokiaľ chceš fotiť Mesiac alebo planéty, dvojrýchlostné ostrenie je nutnosť. Inak je to len príjemný doplnok, ktorý ale nie je nevyhnutný.

Osobne by som kúpil radšej OTA a inú montáž, poskytne to viac možností (napr. časom zavesiť iný ďalekohľad). SkyWatcher robí k montážam wifi modul. A batériu môžeš vždy kúpiť separátne (napr. https://www.mivardi.cz/produkty/bivaky- ... -hardcore/ ).

Záleží, či potrebuješ versatilitu alebo naopak nič neriešiť :)
Spíš se chci vyhnout hromadě krámů, ideálně se dostat do fáze, kdy mám trojnožku, montáž + dalekohled a kufřík s okuláry. Filtry bych řesil manuálním kolem, kam bych vrazil UHC, OIII, CLS a šedý filtr (všechny mám stejně v 1,25, čímž to opět nahrává ponechání dodávaného výstupu). Rozměr kolem 9" považuju za rozumný kompromis průměr vs. hmotnost a protože nemám, kde bych to umístil trvale, rozhodně nepočítám s nějakým upgrade na větší a právě bych ocenil jednoduché rozložení a sbalení. Na focení se opravdu nechystám, takže azimutální montáž je plně dostačující, EQ montáž je zbytečně těžká + závaží, wifi modul, extra baterie (té se asi stejně nevyhnu, kvůli vyhřívání, ale to se ještě uvidí). Separátním řešením se ztrácí právě elegance tohodle "All-in-One" řešení...

Vzhledem k tomu, že se zatím neozval nikdo, kdo by řekl, že je to vyloženě blbě, co se týče mechaniky, ani na CloudyNights, o optice nepochybuji, bude v katekodii dobrá až výborná, to vypadá na jasného favorita...
Celestron C6 SCT, Sky-Watcher EvoStar 80ED APO, DayStar Solar Scout SS60-ds, Sky-Watcher AZ-GTiX a nějaké to další harampádí.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#25

Příspěvek od Nicholas »

Přenést montáž s 9" tubusem na zahradu a trefit se na středící kolík na stativu jde dobře, no větší bych už takhle nosit nechtěl :-D Výhodou je, že jsem za 5 minut připravený na aligning, pokud si ho dám hoďku předem temperovat pod střechu na terasu. Ještě StarSense a bylo by to ještě rychlejší. Ale není to samozřejmě vzít refrák na stativu do jedné ruky, do druhé stoličku a hned pozorovat planety.

Montáž to dává i s rosnicí a nevyvážeností 9" v pohodě, tam se fakt pochlapili oproti NexStaru. Na protivibračních podložkách kmity odezní za 1-2 vteřiny. Na jemné ostření mám helical na Baader hranolu, lákalo by mě spíš motorové ostření, i pro focení určitě vhodnější bez jakéhokoliv kontaktu.

Celestron dělá PowerTank, který se nechá připnout na nohu stativu, jako alternativa pro integrovanou, ale ta sandardně integrovaná wifi, s tím už se mohli i ostatní výrobci inspirovat (v roce 2020).
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Celestron Nexstar Evolution

#26

Příspěvek od sofram »

Mam tuto montaz tedy Celestron Evolution Wifi. Jsem s ni spokojeny. Velmi. Mam na ni TS Cassegrain 154/1848 mm. Dvoupalcove zrcatko a GSO extender. To prot ze abych zaostril okulary od 32 m az po 8 mm tak jsem musel pouzit jeden prodluzovavi krouzek. Tim jsem mohl pozorovat jen do vysky cca 70 stupnu. Timto extenderem jsem to vyresil a muzu pozorovat i v zenitu. Ale zase nastal problem v tom ze pouzivam Televue Ploslly a Barlowy. Je zajimave ze s dvoucockovym GSO Achr. 2x a Barlowem dvoucockovym ED 3x zaostrim. U tricockoveho GSO Achr. 2.5 mi chybeji 2 3 mm k zaostreni. Proroste ten extender bych potreboval ne 50 mm ale cca 35 mm. Ale k te montazi. Bohuzel mino od zacatku spatne spolupracuje s Nextar GPS. Prvni nefungovala. Tak jsem ji v Supre vymenil. Druha fungovala ze zacatku ok. Pak zacala blbnout. Ne a ne se chytit. Musel jsem ji v ovladaci zapnout vypnout. Treba nekolikrat. Pak mi zacala delat to ze po pozorovani jsem ji dal stavu Hibernate. Druhy den prisel a zapl. Zacala mi ale davat cas minuleho pozorovani a datum. Docela tvdosijne. Vzdy jsem ji nejak premluvil. Menenim casu zapinanim vypinanim. Zmeny datumu. Nekolikarat se mi stane ze nove hodnoty akceptuje na 1 2 vteriny (probleskne to na disley) a zase da cas z minula. V jednu chvili mi tvdosijne hlasila cas 02 hod a datum 07312012. No nejak ji vzdy premluvim. Ale zdrzuje to. Nejlepe mi funguje na chate. Na balkone je to horsi i kdyz je ze shora otevreny. Jediny co drzi jak to vypada souradnice. Jinak je dost presna i kdyz HEQ-5 byla o neco presnejsi. Cim vic se objekt nachazi bliz k zenitu presnot klesa. A to delam aligment na 2 hvezdy. Moc se v presnosti nelisi i kdyz ho udelam na jednu hvezdu. Dobre funguje aligment na planety pro rychle pozororvani napr ted Marsu. Aby ho drzela. Co ee tyce baterie tak me prekvapilo ze ji nabiji max na 10.76 V. Trochu neprijemne je jdyz zacne hlasit ze je malo nabita blikam tak za kratky cas dojde. A vypne montaz. Jinak vydrzi 2 az 3 pozorovani po 3 hodinach. Tedy podle toho jak moc prejizdim oblohu a hledam.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Celestron Nexstar Evolution

#27

Příspěvek od Nicholas »

To je asi výhoda mobilu, že se nezadává datum ani GPS souřadnice, u domu akorát "zapomenu" domácí wifi a připojení je velmi stabilní, mimo město by ani tohle nebyl problém. Ovládání jemného doladění nebo aligning na ručce je subjektivně trochu lepší nežý hledat tlačítka na displeji poslepu, ale zase planetárium a hledání atd. mnohem lepší v mobilu, takže ručku už ani nepřipojuju.

Ta baterie je 9.6 V viz link výše, takže to maximální napětí odpovídá.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Nexstar Evolution

#28

Příspěvek od MilAN »

to : sofram:
Nějak jsem z tvého příspěvku zmatený. Píšeš, že jsi s ní velmi spokojený, a pak popisuješ, co všechno blbne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Re: Celestron Nexstar Evolution

#29

Příspěvek od sofram »

No ono tak mozna vyznelo Milane. To jsem nechtel. Mimo te spolupraci s Nexstar GPS vse funguje. Oproti HEG-5 je prenosnejsi. Celkove je pohodlnejsi s ni manipulace. A rekl bych ze je i stabilnejsi. Ale to je diky 2 palcovym noham oproti te me v minulosti HEQ-5 ktera mela 1.5 palcove. No a pozorovani s ni je pohodlnejsi. Zadne krkolomne polohy. Ale nejake chyby ma. Nevim zda je uplne spatne kdyz najizdi po 2 auto-star aligmet kdy dostanu hnezdy pri zvetseni 185x od oka do stredu najizdi s presnosti (hlavne blizko zenitu) az kolem 20 - 25 minut. Od stredu okularu v TV Pl. 32 mm se zornym polem cca 50 minut. Je pravda ze ji mam ve vodorovne poloze jen na bublinu co je na montazi. Ale asi v teto cenove relaci nic 100% fungujici neni. Samozrejme me to ze si s doporucenou Nexstar GPS stve. Stale nevim kde je chyba. Proc ze zacatku fungovala par tydnu dobre. Pak prestala. Ta druha to same. Tedy jeste jakstak funguje. Mozna by to chtelo stahnout novy firmware. Jak rucky tak desky. Ale toho se bojim. Aby nezblbla uplne.
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Celestron Nexstar Evolution

#30

Příspěvek od MilAN »

Pokud ti to s takovou chybou najíždí jen v okolí zenitu ( = vlastně pólu montáže) , tak to je celkem pochopitelné, vzhledem k tomu, jak se počítají azimutální souřadnice a z čeho se vychází při jejich transformaci . Tam se to moc vylepšit nedá. A jak ti ro najíždí v "normálnějších" polohách ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět