Na čem mít spektiv ZRT-457M ?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
tenonen
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 04. 2011, 01:08

Na čem mít spektiv ZRT-457M ?

#1

Příspěvek od tenonen »

Zdravím tu všechny! Chtěl bych požádat o radu: co bych si měl pořídit jako pozorovací základnu (tj. jaký stativ nebo montáž) pod ruskou „zrítělnuju trúbu“ ZRT-457M ? Přístroj má 2 různá zvětšení: 30x a 60x. Kdysi jsem vlastnil dobsona 25 cm, ale když jsem šel na pár let bydlet do paneláku, tak jsem ho prodal. To je 15 let zpátky. Teď už bydlím 10 let na venkově v domku, ale zatím jsem neměl ani čas ani peníze na pořádný dalekohled. Proto jsem si teď ke svým třem triedrům 7x50, 10x50 a 15x50 pořídil jako mobilní kukátko prozatím tento spektiv z druhé ruky, abych se při pěkném počasí letmo podíval na Měsíc, nějakou tu planetu a třeba hvězdokupu, ale i do krajiny, bez tahání velkého přístroje.

Včera večer jsem svůj spektiv poprvé zamířil na Měsíc a Jupiter (obloha nebyla úplně čistá, ale koukat se dalo), a s optickým zobrazením jsem byl za cenu 3000 Kč (vč. dopravy, v Rusku stojí ZRT-457M v přepočtu asi 3500 Kč) celkem spokojen. Ale už ne s celkovým obrazem, protože ten při 60násobném zvětšení poskakoval, a to i po připevnění na přiložený ministativ. Jupiter byl celkem hezký kotouček, řekl bych, že větší a konkrétnější, než kdysi v mém dobsonu při zvětšení cca 100–120x, a tušil jsem na něm pásy. Ty se ale nedaly přesně rozeznat kvůli tomu neklidnému obrazu, způsobenému špatným stativem. Takže je mi jasné, že to bude chtít nějaký bytelný stativ, ne-li rovnou stativ + montáž, což bych později mohl použít třeba i na větší a těžší dalekohled. Nechtěl bych do toho sice dávat moc peněz, ale na druhou stranu bych zase radši přidal nějakou tu tisícovku, aby to vůbec k něčemu bylo. Protože vím, že jen dobrá optika nestačí, jestliže není dobrá i montáž. Jenomže mě v tuto chvíli vůbec nenapadá, co by to v mém případě mělo/mohlo být, aby se na to tento spektiv dal vůbec nějak uchytit.

ZRT-457M má na sobě přišroubovanou takovou železnou trubičku, do které se zastrčí železná tyčka od stativu. Jestli by se tato úchytka ale dala použít na jiném stativu/montáži, nebo jestli to bude zapotřebí naopak odšroubovat (a šlo by to vůbec odšroubovat bez porušení funkčnosti/soudržnosti spektivu?), na to neznám odpověď. Kdyby někoho napadalo nějaké řešení, tak zde o tom prosím napište, nejlépe i s odkazem na e-shop nebo inzerát, kde se něco vhodného nabízí. Díky.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4146
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Na čem mít spektiv ZRT-457M ?

#2

Příspěvek od biker.fm »

Nafot uchyceni na tu trojnozku a dej sem fotku. Co se tyce stativu, tak doporucuji sehnat si starsi geodeticky drevenny stativ a na nej prichytit uchyt pro ten tvuj spektiv. Podivej se na ruzne bazary at uz ve meste nebo na internetu.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
tenonen
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 04. 2011, 01:08

Na čem mít spektiv ZRT-457M ?

#3

Příspěvek od tenonen »

Dík za názor. Na tom mém prvním odkazu je několik fotek uchycení i toho malého stativu, který se prodává spolu se spektivem. Já si zkusím sehnat nějaký ten dřevěný stativ a pak budu přemýšlet, jak na něj upevnit tu tyčku nebo podobnou záležitost. Třeba tam časem hodím i nějakou montáž, když nějaká zlevněná poletí kolem. ::)
Odpovědět