Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#1

Příspěvek od Peťa »

Vzhledem k tomu, že jsem nenašel samostatné vlákno o objektivech C50/540 a E50/540 z produkce Carl Zeiss Jena z doby NDR si dovoluji jedno založit.

Jenom pro pořádek zopakuji to, co spousta z vás ví – jedná se o tmelený dublet, prodávaný v sadě s dvěmy huygensovými okuláry a objímkou pro okuláry, určený pro amatérskou stavbu dalekohledu. První sběratelsky verze měla objektiv se vzduchovou mezerou a označení E50/540, později se v rámci úspor přešlo na tmelený dublet s označením C50/540 – opticky jsou obě verze údajně obdobně výkonné, ale objektiv "E" je starší, vzácnější a tedy sběratelsky cennější.

Já si z objektivu C50/540 postavil malý refraktorek s použitím komponent čínského 6cm refaktoru, po prvních zkouškách jsem plastový čínský výtah nahradil starším poměrně obskurním okulárový výtahem firmy Baader – vlastně jsou to dva výtahy spřažené za sebou, napřed posuvný a za ním řazený helikální. Z původního čínského refraktoru tak zbyl jen zkrácený tubus.

Pro začátek přináším první postřehy z pozorování Slunce a srovnání s „dospělým“ dalekohledem, později přibudou scany původních informací výrobce a snad i fotky. V prvním kole jsem ve středu navečer srovnával následující sestavy:
C50 na fotostativu s Baader fotofólií, Baader Solar Continuum filtrem, Baader MaxBright zrcátkem a BGO 18mm - zvětšení 30x, bez bina – monokulárně.
ED100 jako reference na paralaktice Celestron ADM, Herschelovo prizma Baader včetně instalovaného Baader Solar Continuum filtru, 1.7x násobič, Baader Mark V binohlava a okuláry Baader Eudiaskopic 35mm - zvětšení 44x
 
Zvětšení jsem u C50 prozkoušel různá, ten 18mm okulár mi přišel optimální z hlediska nutnosti posunování - u delších okulárů to bylo moc malé, kratší se fotostativu musely moc postrkovat. Na AZ5 s jemnými pohyby bych snesl i kratší okulár. C50 ukázal všechny detaily na Slunci, které byly vidět i v ED100 trvale. Všechny malé skvrnky se daly v C50, byť s námahou, vykoukat. Granulace pouze v ED100, rozbíjená seeingem ale rozpoznatelná po celém kotouči. Miniskrvny, které bych spís klasifikoval jako póry, se v ED100 objevovaly a mizely v seeingu, v C50 nebyly. Vše co jsem v ED100 identifikoval jako opravdovou skvrnku bylo i v C50. Zkušebně jsem si v ED100 zkusil pozorovat monokulárně, ty mizecí-a-zase-objevovací póry najednou prakticky zmizely a nebyl jsem si jistý, jestli je vůbec vidím. Fakulová pole nebyla v C50 vidět všechna, jen ty nejjasnější.
 
Pak jsem pro kontrolu přehodil na C50 na paralaktiku, a hle: i fakulové pole se najednou objevily všechny, i když s bídným kontrastem, komfort pozorování alespoň u mne hraje obrovskou roli. Na zkoušku jsem na chvíli nahradil ten Solar Continuum filtr filtrem neutrálním, abych posoudil barevnou vadu - naprosto minimální a tolerovatelná, byl jsem příjemně překvapen.
 
Obraz v ED100 samozřejmě kontrastnější, esteticky hezčí a přístupný i pro naprosté laiky. V C50 také pěkný, pochopitelně za ED100 zaostává, ale do auta na cesty vyhovuje.
V dalším kole jsem se snažil přijít na to, díky čemu je byl obraz v ED100 o tolik lepší. Zkusil jsem všechny možné ostatní kombinace, včetně bina Mark V s Eudiaskopy na C50 a bina MaxBright s Hyperiony Zoom na C50 - to bylo vážně o průšvih, celou dobu jsem to jistil rukou, kdyby se to urvalo, a druhý den okamžitě opatřil ten slušnější okulárový výtah. Kromě toho jsem zkoušel paralelně "downgradovat" ED100 - místo Herschela fólie, mono místo bino atd. Výsledek byl jednoznačný – největší přínos má kromě průměru optiky binohlava.
 
Vyšla mi z toho experimentování optimální sestava na cesty: Baader fotofólie + C50 + Solar Continuum filtr + to levnější Baader T2 prizma + 1.7 násobič + MaxBright bino + TS Ploessly 25mm nebo Hyperiony Zoom Mark III, to celé klidně na fotostativu – v poledne když je Slunce hodně vysoko ovšem raději s lehkými Ploessly, po ránu i zoomy. S binem vidím vše snadněji a najednou přestalo posunování na stativu vadit, s použitím bina se zlepšilo vnímání nekontrastních detailů, a subjektivně je to ostřejší. Podobného efektu ("zvýšení" kontrastu pomocí binohlavy) jsem si všimnul už dřív s ED100 na Saturnu, na webu jsem se o tom kupodivu nikde nedočetl. A to nejlepší teprve přijde - s binem a chvilkou soustředění na detail najednou vystoupí granulace – z balkónu s mizerným seeingem nikdy na celém disku naráz, ale lokálně na místě, na které se soustředím. To je první případ, kdy jsem s binem jednoznačně a prokazatelně viděl něco, co bez bina ani náhodou ani se sebevětším úsilím vidět nebylo. Možná zkušenějsí pozorovatel by to bez bina dal, ale já ne, já viděl bez bina nekontrastní placku bez struktury.

 A ještě důležitější je, že i v C50 s binem na první pohled vidím co se děje: kdy jsou fakulová pole, jak se od včerejška zdánlivě posunuly skvrny, co přibylo a co ubylo, a nemusím si to soustředěně vyhledávat, prostě jako v ED100 kouknu/vidím/zkoumám detaily a ne jako předtím C50 bez bina: kouknu/hledám co kde je/zkouším detaily.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#2

Příspěvek od Peťa »

Další testování proběhlo za mnohem lepších podmínek –  dnes jsem v parku mezi 8:30 az 9:20 SELČ pozoroval Slunce s C50, fotofólií, binem MaxBright, Baader Solar Continuum filtrem a Hyperion Zoomy, seeing se průběžně zhoršoval z velmi dobrého na průměrný.  Na začátku jsem pozoroval se 115x zvětšením a šlo by bývalo přidat kdybych měl kratší okuláry, určitě by šlo jít dost přes 2D, později  jsem to stáhnul na 77x, plus přehledově jsem používal 38x. Byly rozpoznatelné detaily v penumbře, velké množství podrobností ve struktuře větších skvrn, viděl jsem nejen různé pidi skvrny ale jako duchařinu i póry. Granulace viditelná na první pohled jasně a zřetelně – a byla rozpoznatelná dokonce při monokulárním pohledu. Kvalitní okulárový výtah mi velmi usnadnil ostření – i když má MaxBright mikroostření na obou šachtách, tak je pro časté změny zvětšení zoomováním nutnost i kvalitní ostření před binem, já se prostě dopacuju k opravdu ostrému obrazu jen když nakonec jemňounce dolaďuju obě oči naráz.

Pro pořádek dodávám, že tubus je jen matně vyčerněný, zatím bez clonek. Objektiv je uložen nejustovatelně, ale kontrolou na umělé i opravdové hvězdě jsem si ověřil, že to není nikterak brutálně rozosené, kromě clonek a úpravy na dvoupalcovou šachtu za účelem použití Herschela už nemám potřebu to nijak vylepšovat.

První dojmy s C50 ze Saturnu jsou v příslušném  pozorovacím vláknu, bylo to taky pěkný i když jen z balkónu.

Ze srovnání s ED100 při pozorování Slunce vyplynuly tedy dva poznatky – to co je v ED100 duchařina v C50 nevidím (to mne samozřejmě nepřekvapilo), a co je v ED100 za průměrného seeingu pozorovatelné jako drobný trvale viditelný detail jde v C50 vyduchařit taky (to mne naopak překvapilo velmi, je to ale jen moje individuální zkušenost která pro jiné pozorovatele nemusí platit).


Shrnutí:

- C50 je výborný objektiv, podstatně lepší než čínské 60mm dalekohledy, já bych mu dal přednost i před lídlákem
- opravdu jsem nemohl uvěřit, co se s 5cm dá vidět, tohle rozhodně není hračka ale dospělý dalekohled
- teprve na dobré montáži a s dobrým příslušenstvím lze z C50 dostat maximum, komfort pozorování je zejména u malého dalekohledu kde vše nevidím okamžitě extrémně důležitý (tohle platí zejména pro nezkušené pozorovatele jako jsem já)

P.S.: pokud má někdo scan originálního návodu tak prosím sem s ním, zároveň prosím pamětníky o doplnění historie a opravy případných nepřesností
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#3

Příspěvek od Sasa3 »

Dik za sepsani zkusenosti. Obcas kouknu pres C63 na Slunce a opravdu kresli pekne. Doufam, ze budu moct kouknout poprve pres E50/540 pristi vikend, to by mohl byt zaklad tela hotovy.

Dneska uz takove male achromaty nikdo poradne nedela (nebo aspon o tom nevim, vse jsou to drahe apochromaty nebo EDcka). Nikdo jim uz nevenuje tolik pozoronosti, co tehda Zeiss. Sice to chapu, ale je to trochu skoda.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#4

Příspěvek od Peťa »

Ještě slíbené foto objektivu a okulárů, v pozadí se schovává tubusek pro stavbu okulárového výtahu.



Na druhé straně je vyznačena země původu. Lístek s popisem byl vytištěn na devítijehličkové tiskárně.



Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#5

Příspěvek od Peťa »

Prospekt z konce výroby:








Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#6

Příspěvek od Achernar »

Taky ho mam a udelal jsem si z nej dalekohlidek http://www.ecards.cz/priv-fotka-vilemek-1-795861
s pouzitik sirokouhleho cca 20mm okularu z valecneho triedru Zeiss. Pozoruju s nim temer kazdy den z okna, nekdy i astronomicky ;D

Kouka to krasne a videl jsem s nim velkou spoustu objektu hvezdne oblohy. Nadherne ostre, kontrastni, ciste..
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#7

Příspěvek od Peťa »

Moje bastlení s C50 - vyřešil jsem bezpečné připojení Herschela, další zkušenosti z pozorování budou tedy následovat. Sestava s binem MaxBright, zenitovým hranolem a zoom okuláry váží 2,7 kg, vyfocené sestavy mají taky kolem tří kil.



Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#8

Příspěvek od kavka »



Udělal jse si ze dvou objektivů 50/540 malý binárek. Předčí ostrostí a kontrastem jakýkoli triedr, kterým jsem se dosud díval. Žádné hranoly, jen kvalitní výborně barevně korigovaný objektiv a okulár.
Např. východy a západy Měsíce jsou v něm nejhezčí. Zvětšení používám  cca 22x, 34x a 54x.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4623
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#9

Příspěvek od Sasa3 »

Nadhera. Taky uz jsem nad necim podobnym spekuloval, ale jen ve stadiu sneni. Nebyl by z 50mm ale z 63mm (ty mam dve), snad by roztec nebyla prilis velka na moje oci. To by totiz mohla byt i velmi slusna hracka na DSO.

Jinak hrube neopracovane telo pro E50/540 je hotovo. Koukal jsem se pres den a diky sirsimu tubus a vyclonenemu vytahu kreslil nadherne a kontrastne i nevycloneny s lesklym vnitrkem tubusu. Zbyva jeste vymyslet uchyceni na montaz a povrchove upravy.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
kavka
Příspěvky: 1284
Registrován: 14. 11. 2005, 14:35
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Věk: 69

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#10

Příspěvek od kavka »

Díky.

Nebyl by z 50mm ale z 63mm (ty mam dve), snad by roztec nebyla prilis velka na moje oci.
Zřejmě Zeiss C63/840. Mám jeden a používám s Herschelovym hranolem na fotosféru Slunce. Výborný objektiv, kontrastní obraz. Granulace za dobrých podmínek perfektně zřetelná.
Ovšem pokud jsou objektivy v originál objímce, obávám se, že rozteč bude příliš veliká. Pokud jsou volné (nebo by byly vyňaty) a umístěny do speciální objímky pro oba najednou, pak těch 63 mm by nebyl problém. Mohl by vzniknout mnohem kvalitnější binar, než Somet 25x100. Přeji hodně zdaru.
Kafka
Refraktor 135/1602 s Chromacorem N, LUNT 35/400, Dobson SW 254/1200, Zeiss 63/840, SW ED 80/600, binar Zeiss 50/540, Somet binar 25x100, triedr Tento 20x60, triedr Zeiss Jenoptem 10x50w, kukátko Kasai WideBino 2,3x40.....
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#11

Příspěvek od Peťa »

Nebyl by z 50mm ale z 63mm (ty mam dve), snad by roztec nebyla prilis velka na moje oci.

Nevím nevím, s originální objímkou určitě ne, a z objímky bych to nevyndaval - právě u Zeissů si dávali na objímce a uložení extrémně záležet. Nech si v kterékoliv optice změřit vzdálenost očí, mají na to udělátko, a budeš mít jasno. Já mám vzdálenost asi 64 milimetrů, takže C50 je maximum a C63 už nedám.
Uživatelský avatar
Achernar
Příspěvky: 1322
Registrován: 20. 12. 2004, 05:56

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#12

Příspěvek od Achernar »

Ja ted premejslim nad 90mm binokularem. Objektivy mam, ted jen ten zbytek..
"Srdce skutečného hvězdáře musí býti vždy přístupné kráse, neboť ta je hlavním znakem hvězdné říše" Jos.Klepešta
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#13

Příspěvek od Peťa »

Narazil jsem na další zajímavou aplikaci objektivu C50 - Bedřich Reichman jimi vybavoval protuberanční dalekohledy PST. Jeden z těchto dalekohledů navštívil i můj balkón:



Tato sestava obsahuje dva objektivy C50 - vlevo nahoře můj bastl s Herschelem a binohlavou, vpravo dole upravené PST. Chtělo by to PST pootočit o 90 stupňů, aby se do něj dalo koukat bez gymnastiky i když je Slunce nízko, a vybavit ho lepším okulárem - ten originální je ostrý jen těsně okolo osy. Bohužel nelze použít běžné okuláry, protože PST á la Reichmann má záporný backfokus...ale přes drobné nedostatky je ta dvojmontáž super!
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5575
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Objektivy C50/540 a E50/540 Carl Zeiss Jena

#14

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1720/11#11][splithere][/link][splithere_end]
Odpovědět