Sky Watcher ED80

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#1

Příspěvek od Psion »

Včera jsem měl chvíli po testování montáže kouknout přes můj nový SW ED80 a byl jsem mile překvapen. Skutečně je obraz výborný, bez sebemenší barevné vady - jak na jasných hvězdách, tak na planetách. Bohužel, jsem nemohl otestovat maximální zvětšení, protože výrobce nedodává k dalekohledu hranol a bez něj (nebo jiné probloužení stavební délky) prostě nezaostříte. Jako napotvoru jsem doma nechal stavební prvky od Baadera, takže jsem si vypomohl Barlowem bez optiky, abych mohl alespoň něco pozorovat. Obraz je skutečně ostrý a hvězdy jsou prakticky bodové. U měsíců Jupitera byl obraz "živější" a kotoučky krásně vykreslené (lépe než na mém Newtonu 200/1200). Musím uznat, že oproti Newtonu to opravdu tak velký rozdíl v jasu objektů není (rozdíl samozřejmě je, ale čekal jsem mnohem větší) a už se těším na bezměsíčnou noc, až se mrknu na DSO. Max. zvětšení bylo tedy 100x a evidentně to objektivu plně vyhovovalo. Na test barevné vady to bude chtít tak 200x a pak dám vědět.

Po mechanické stránce je dalekohled vyroben precizně a objektiv je zasazen v mohutné kovové objímce. Ostatně umělá hmota je jenom na víčkách. Ostření přes CRAYFORD není potřeba rozebírat - prostě párada. Bál jsem se, že bude potřeba ostření aretovat, ale zaostření se nehnulo při manipulaci s foťákem či okulárem ani o kousek.

Kvalita optiky se projeví až u focení nebo extrémních zvětšeních, takže další výsledky určitě přinesu. Neodpustil jsem si včera vyfotit kulovku M3 (na rychlo, bez dark frame, jediný snímek za svitu Měsíce) a s ostřením jsem si hrál opravdu chviličku. Fotka je dělána bez pointace, ISO 800 a expozice 1min 41s. Dalekohled nebyl perfektně ustaven a při testování montáže bylo vidět, že hvězda za 30 minut měla viditelný drift v deklinaci. Foto je děláno s rozlišením 1536x1024 (small S u EOS 300D) aby bylo možné porovnat s fotkami z Newtonu 200/1200 :



Uživatelský avatar
Paaja
Příspěvky: 317
Registrován: 12. 08. 2003, 21:47
Bydliště: Pardubice

Sky Watcher ED80

#2

Příspěvek od Paaja »

Skvělé ;D. Už se těším až si ho taky pořídím 8). Můžeš prosím updatovat svoje stránky? Věřím, že tam bude co sypat až se rozjedeš s ED80 a 300D ;).
Triedry 12x40 a 10x50, SW ED80, Drbohlav mount 50mm, GS mount, SPC8, Webka Philips 840K
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#3

Příspěvek od Psion »

Paaja napsal: Skvělé ;D. Už se těším až si ho taky pořídím 8). Můžeš prosím updatovat svoje stránky? Věřím, že tam bude co sypat až se rozjedeš s ED80 a 300D ;).
Určitě ano, i když jen základní info. Rád bych veškeré testy popř. obrázky prezentoval na nových stránkách POSEC - už je musím konenčně dodělat :-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#4

Příspěvek od Psion »

Malý dodatek k testování SW ED80. Včera jsme na chvíli mrkli s kolegou na Jupitera, tentokrát s 200x zvětšením (kombinace 2x Barlow a 6mm Genuine Ortho okulár). Dalekohled ani "nemrknul" ukázal Jupitera s krásně zvýrazněnými pruhy (na Newtonu 200mm to tak hezky nevypadá, i když je tam více světla). Po barevné vadě není ani stopy. Bohužel jsme se k testování dostali velmi pozdě a seeing byl mizerný. V pátek to napravíme :-)
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Sky Watcher ED80

#5

Příspěvek od johnik »

To je výborné, podle toho co píšeš to bude slušný dalekohled za tu cenu.Budou nějaké fotky (např. ten jupiter)?
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#6

Příspěvek od Psion »

johnik napsal: To je výborné, podle toho co píšeš to bude slušný dalekohled za tu cenu.Budou nějaké fotky (např. ten jupiter)?

Udělám nějké pomocí webkamery zítra, tedy snad bude počasí OK :-)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#7

Příspěvek od Psion »

Tak jsme včera provedli další testík kvality SW ED80 na epsilon LYRA kde jsou dvě dvohvězdy jedna 2,6" druhá 2,3". Při zvětšení 200x byly hvězdy krásně rozlišitelné jako malinké kotoučky s krásnými difrakčními kroužky. Shodli jsme se na tom, že ani můj 200mm Newton ani 355mm Newton na takové rozlišení prostě nemají a jsou na hranici svých možností. SW ED80 by mohl jít s přehledem i dál. Škoda, že jsme něměli 4mm okulár, mohli jsme vyzkoušet s Barlowem zv. 400x.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#8

Příspěvek od Psion »

Dnes další test v hrozných podmínkách centra Prahy :-)

V Bootu dvojhvězda 1.7" opět rozlišená s rezervou při zvětšení 200x.

Teoretická rozl. schopnost by měla být kolem 1.4", což dalekohled dosáhne bezproblémů a troufám si tvrdit, že mezi bude kolem 1.1"-1.3"
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Sky Watcher ED80

#9

Příspěvek od zdenek »

Psion napsal: ... dvě dvohvězdy jedna 2,6" druhá 2,3". Při zvětšení 200x byly hvězdy krásně rozlišitelné jako malinké kotoučky s krásnými difrakčními kroužky. Shodli jsme se na tom, že ani můj 200mm Newton ani 355mm Newton na takové rozlišení prostě nemají a jsou na hranici svých možností. ... ??? Tak ted nevim co mas na mysli. Ostrost kotoucku, nebo rozliseni. Pokud jde o rozliseni docela by mne to prekvapilo. Se svym 10" Newtonem naprosto bez problemu identifikuji dvojhvezdy mnohem blizsi. Chce to jen cistou optiku, velmi peclive serizenou/kolimovanou soustavu a slusny okular.

Psion napsal: V Bootu dvojhvězda 1.7" opět rozlišená s rezervou při zvětšení 200x.
Teoretická rozl. schopnost by měla být kolem 1.4", což dalekohled dosáhne bezproblémů a troufám si tvrdit, že mezi bude kolem 1.1"-1.3" Dawes. limit (cca 300k) pro 80mm vychazi cca 1.45". Ta "mezera"/tmavejsi predel, kterou  mezi nimi vidis souvisi casto se skladanim dvou tesnych difr.obrazcu (podrobneji viz onen odkaz vyse, ostatne je to velmi povedeny clanek o rozliseni dvojhvezd ...  :) doporucuji precist  :) opravdu to stoji za to).
 U kvalitni optiky jej urcite rozlisis, dokonce i obcas o neco vice. Je vsak otazkou, nakolik je "prekryvani" difr. obrazce jeste prijatelne/rozlisitelne (to uz ale vstupuje do role pravdepodobnost rozpoznavani ...).

Kazdopadne to vypada, ze dalekohled je opravdu vydareny.  ;)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Sky Watcher ED80

#10

Příspěvek od Pavuk_ »

Psion napsal: Tak jsme včera provedli další testík kvality SW ED80 na epsilon LYRA kde jsou dvě dvohvězdy jedna 2,6" druhá 2,3". Při zvětšení 200x byly hvězdy krásně rozlišitelné jako malinké kotoučky s krásnými difrakčními kroužky. Shodli jsme se na tom, že ani můj 200mm Newton ani 355mm Newton na takové rozlišení prostě nemají a jsou na hranici svých možností. SW ED80 by mohl jít s přehledem i dál. Škoda, že jsme něměli 4mm okulár, mohli jsme vyzkoušet s Barlowem zv. 400x.
ano, pohlad to bol nadherny, konecne som videl ako vyzeraju tie difrakcne kruzky bolo to ako z ucebnice

Edcko kresli ako vino, ale prepac, nemozem suhlasit, ze 355ka take rozlisenie nema. Ako sme vtedy v piatkovu noc pozorovali eps Lyr, pamatam si, ze cez Radian 6mm (267x) boli zlozky (teraz uz neviem ktora - "ta nizsie" ) na maly okamzik (seeing) viditelne ako dva ostre body a medzi nimi evidentna medzera. (to Vla: to ako som poznamenal,ze mi to poripomina Mizar-Alcor volnym okom)

Inak suhlasim s tym, ze vo velkych dobsonoch (ako 355ka) su hviezdy za priemernych podmienok vidiet ako bodky obalene rychlo sa meniacimi, blikajucimi ihlickami. Pri pohlade (v sobotu) cez Archenarov refraktor, bolo vidiet, ze hviezdy boli bodky, bez tychto "efektov" (avsak s rozlisenim adekvatne k priemeru objektivu).
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#11

Příspěvek od Psion »

zdenek napsal:
??? Tak ted nevim co mas na mysli. Ostrost kotoucku, nebo rozliseni. Pokud jde o rozliseni docela by mne to prekvapilo. Se svym 10" Newtonem naprosto bez problemu identifikuji dvojhvezdy mnohem blizsi. Chce to jen cistou optiku, velmi peclive serizenou/kolimovanou soustavu a slusny okular.

Dawson limit (cca 300k) pro 80mm vychazi cca 1.45". Ta "mezera"/tmavejsi predel, kterou mezi nimi vidis souvisi casto se skladanim dvou tesnych difr.obrazcu (podrobneji viz onen odkaz vyse, ostatne je to velmi povedeny clanek o rozliseni dvojhvezd ...doporucuji precist ).
U kvalitni optiky jej urcite rozlisis, dokonce i obcas o neco vice. Je vsak otazkou, nakolik je "prekryvani" difr. obrazce jeste prijatelne/rozlisitelne (to uz ale vstupuje do role pravdepodobnost rozpoznavani ...).

Kazdopadne to vypada, ze dalekohled je opravdu vydareny. ;)
U Newtonu je obraz hvězd chlupatý a i když je teorie u 200mm někde kolem 0.6", začíná být problém už s 2" vzdáleností. U SW ED80 jsou prostě dva malinké kotoučky s difrakčními kroužky, mezi kterými "by projela lokomotiva"
;D
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#12

Příspěvek od Psion »

Pavuk_ napsal:

Edcko kresli ako vino, ale prepac, nemozem suhlasit, ze 355ka take rozlisenie nema. Ako sme vtedy v piatkovu noc pozorovali eps Lyr, pamatam si, ze cez Radian 6mm (267x) boli zlozky (teraz uz neviem ktora - "ta nizsie" ) na maly okamzik (seeing) viditelne ako dva ostre body a medzi nimi evidentna medzera. (to Vla: to ako som poznamenal,ze mi to poripomina Mizar-Alcor volnym okom)


Nechtěl jsem, aby to vyznělo, že není s 355 nebo 200mm dalekohledem rozlišit 2.3", jenom naznačit, že teoretické rozlišení nebude u těchto typů dalekohledu možná dosaženo ani z poloviny, tzn. 0.3" a 0.6" zatímco u refraktoru bude s velkou pravděpodobností lepší, než je teorie.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Sky Watcher ED80

#13

Příspěvek od zdenek »

Jasne. "Chlupaty" obraz vetsi Newtony davaji (v So jsem zkousel jeden srpkovy drzak a "chlupy" tam takrka  nebyly). Hlavni problem ale bude asi opravdu spise ve vetsi citlivosti velkeho prumeru na stav vzduchu. Chce to proste klidnou atmosferu.

To ED s 80mm je samozrejme na podminky mnohem "skromnejsi". Urcite jsem zvedav, jak kresli detaily hlavne na planetach. Tam bude urcite vice nez velmi dobry.
Jak jsem psal kdysi v jinem vlakne. Docela by mne zajimal primy souboj Maku kontra Ed. Predpokladam vitezstvi ED. V kontrastu kresby asi ano, ale na rozlisovacku? To si netroufam odhadnout U Maka jsem se zatim dostal bez problemu s rezervou na 1.5", vic jsem casove nestihal. Snad nekdy priste.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Sky Watcher ED80

#14

Příspěvek od Psion »

zdenek napsal: Jasne. "Chlupaty" obraz vetsi Newtony davaji (v So jsem zkousel jeden srpkovy drzak a "chlupy" tam takrka nebyly). Hlavni problem ale bude asi opravdu spise ve vetsi citlivosti velkeho prumeru na stav vzduchu. Chce to proste klidnou atmosferu.

To ED s 80mm je samozrejme na podminky mnohem "skromnejsi". Urcite jsem zvedav, jak kresli detaily hlavne na planetach. Tam bude urcite vice nez velmi dobry.
Jak jsem psal kdysi v jinem vlakne. Docela by mne zajimal primy souboj Maku kontra Ed. Predpokladam vitezstvi ED. V kontrastu kresby asi ano, ale na rozlisovacku? To si netroufam odhadnout U Maka jsem se zatim dostal bez problemu s rezervou na 1.5", vic jsem casove nestihal. Snad nekdy priste.

Včera mi to nedalo a ještě jsem odpozoroval 1.4" - opět s rezervou :-)
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Sky Watcher ED80

#15

Příspěvek od Pavuk_ »

Psion napsal:

Nechtěl jsem, aby to vyznělo, že není s 355 nebo 200mm dalekohledem rozlišit 2.3", jenom naznačit, že teoretické rozlišení nebude u těchto typů dalekohledu možná dosaženo ani z poloviny, tzn. 0.3" a 0.6" zatímco u refraktoru bude s velkou pravděpodobností lepší, než je teorie.
Rozumiem. Posledne dni/tyden som pochopil, co to naozaj znamena, ked sa povie refraktor.
Takze uz len pockat, kym niekto najde nejaku lahku hmotu, z ktorej by sa dali vyrabat sosovky o velkych priemeroch. Potom tam, kde mam pavuka dam objektiv a tam kde zrkadlo, okul.vytah
Odpovědět