Sky Watcher ED80

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Josef  II

Re: Sky Watcher ED80

#436

Příspěvek od Josef  II »

Pokud mohu poradit,tak si vezmi rovinné zrcátko a nějakým způsobem jej připevni na konec okulárového výtahu (gumičkou,lepící pásku apod.),tak aby ti odrazné zrcátko leželo celou plochou na výstupu,stoupni si před objektiv a pokud uvidíš při odrazu své oko ve středu zrcátka a ve středu objektivu ,tak dostaneš poměrně přesnou představu ,jestli máš okulárový výtah kolmý k objektivu ,pokud ne,tak náklon výtahu musíš upravit ,tak aby odraz byl takový,jak jsem výše uvedl.Pomíjím zde kolimaci protože předpokládám,že je v pořádku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky Watcher ED80

#437

Příspěvek od MilAN »

To je jedna metoda a druhá je pomocí laseru(dobře seřízeného) , který musí směřovat přesně doprostřed objektivu. To lze bez problémů realizovat obyčejným papírem a kružítkem, díra po jehle je střed :) To se dá dobře dosáhnou povolením těch 3 šroubů , co drží OV, ale potom to chce zakápnout lepidlem mezeru, vzniklou mezi tubusem a OV.
S kolimací objektivu nelze nic udělat, objektiv je našroubován na tubusu ( závit řízlý přímo o trubky dalekohledu) . A vypodkládat čočky objektivu asi nikdo doma nebude.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky Watcher ED80

#438

Příspěvek od Pidrman »

Dnes jdu za jedním pánem co má soustruh.

Zkusím upnout výtah za plošku co se vsouvá do tubusu, vycentrovat pomocí setinových hodinek a pak vycentrovat tubus výtahu ( jestli to půjde ), když ano, tak následný krok bude zatížení výtahu sestavou na focení a hodinky ukážou zda nedochází k vychýlení. A nakonec do toho vrazím laserový kolimátor a uvidím jak je přesný a pak už jen vrátit výtah do výtahu a najít střed na předním členu pomocí toho terčíku.

P.S. Otáčení univerzály bude prováděno ručně :-)

Jsem na to zvědav
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky Watcher ED80

#439

Příspěvek od MilAN »

Tohle moc nevidím jako schůdné. Na tělese výtahu není žádná opracovaná funkční plocha, na které by závisela kolmost a ke které by mělo smysl přiložit indikátor. Takže budeš jen spoléhat na to, že když tu usadíš na doraz do hlavy, tak je těleso O.K. Budeš muset to měřit včetně tubusku výtahu. A spoléhat na to, že to je z výroby osoustružené souose a vypodkládat ta prasátka s ložisky.
Ve výsledku to stejně budeš muset rovnat laserem do tubusu dalekohledu, takže v 99% bude to předchozí seřízení zbytečné - záleží až na finální souososti.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Sky Watcher ED80

#440

Příspěvek od astar »

Pevná výchylka +-1mm na konci výtahu s korektorem, nepůsobí znatelné zhoršení obrazu na poli 18mm. Důležité je , jak se zatížený konec výtahu pohybuje v gravitačním poli.
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky Watcher ED80

#441

Příspěvek od MMys »

Cože ??? Pokud uhne výtah o 1mm, tak to je při vysunutí dejme tomu 10cm nějakých 0.6°, a pokud je v tom výtahu strčený rovanč, jako že bez něj to nejde, tak pokud je optická osa rovnače těch 0.6° nakřivo vůči ose objektivu, a ještě k tomu ten 1mm mimoose, tak kresba musí být jednoznačně viditelně horší. Myslím, že ty povolené tolerance budou podstatně nižší.

U f/4 newtona je vidět i desetinka milimetru vůle na komakorektoru, a při jeho délce okolo 8cm je úhlová úchylka díky vaklu podstatně menší, a zhoršení v krajích senozru je vidět, a to zcela jasně. Nevěřím, že by u f/6 soustavy nebyl poznat milimetr. Kor s takovými pidi-pixely 3.8um.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Sky Watcher ED80

#442

Příspěvek od astar »

Martine , to mám podložené výpočtem (OSLO), i když jen vlastním návrhem !!!!! Reál bude o trochu jiný ,ale chovat se bude stejně . U prrakoru a zrcadla je to o něčem jiném , tam jsou dva členy a citlivost je o moc vyšší. Taky jsem počítal, jiné je náklon a jiné je posun , projevují se rozdílně. Sám sem byl překvapen jak je to tady málo citlivé . Připravím obrázky a dám je sem .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky Watcher ED80

#443

Příspěvek od Pidrman »

podívejte se na příspěvek 412. a 414.

Jelikož to byl můj první dalekohled a hned na focení, tak jsem nebyl schopný poznat jestli je OK, nebo ne. Předchozí majitel to měl na pointaci, nebo jen na koukání.

Každopádně po koupi originálního rovnače jsem čekal, že už to bude v pohodě, ale nebylo.

Začal jsem pátrat proč a jak. Pak jsem zjistil, že tubus není ve středu výtahu příspěvek 414. - je to vidět i na pohled a to dost. ( má to tak být, nebo ne ?????? to nevím ) možná má být ve středu, ale ty ložiska můžou být vyběhaná a tak to nedrží osu tubusu. Otázkou se zda výtah nezajíždí pod úhlem. To by ale mělo jít napravit tím laserovým kolimátorem který by svítil na střed přední čočky. To jsem udělal ( celý výtah jsem vyhnul tak aby laser svítil do středu ), ale je vidět, že to pořád není ono.

Tak a to teď s tím. Možná je teď výtah mimo osu o 1,5 mm ( tím jak jsem srovnal - tubus do středu výtahu )

Nejlepší fotografii co jsem udělal ( z optického hlediska ) byla NGC 7000. Tak jsem viděla bodové hvězdy po celém poli.

Bohužel nemam srovnání s jiným EDčkem, takže asi tak.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Sky Watcher ED80

#444

Příspěvek od astar »

Tak tady je to porovnání na Strehl na 1°= 8,9 mm od osy , f =510 mm .
K těm pixelům. Airy disky je zde 0,0086mm /0,0038=2,2 pix . Podle tvaru na obrázcích je změna tvaru zanedbatelná. Můžete si i změřit , potřebné rozměry tam sou.
Návrh je aplanát, skutečný asi ne.

Obrázek
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky Watcher ED80

#445

Příspěvek od MMys »

A ty máš snad v té simulaci i ten korektor na konci, usazený o 0.6° našikmo a o 1mm mimoose ? Copak znáš jeho optický návrh ? Dva členy má zcela jistě, ne-li více. A krátký zrovna také není. To je daleko větší problém (podle mě klidně o řád větší), než jen objektiv nakřivo vůči senzoru, tam je to celkem jasné, že nějaké naklopení o takto malý úhel skoro nic nezpůsobí, když zorné pole je několik stupňů, ne ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky Watcher ED80

#446

Příspěvek od MilAN »

Já bych to viděl čistě geometricky tak, že pokud OV v délce 100 mm vyosím o 1 mm , t.j v poměru 1:100, tak o tentýž poměr se mi změní polohy ohiska v krajích . 10 mm od osy to bude tedy oproti správné poloze +/- 0,1 mm nezaostřeno. A to vyvolá změnu velikosti hvězdy - při světelnosti 1:6, o 0,016 mm. To je při velikosti pixlů 0,004 mm zvětšení o 4 pixely . A to je na obrazu hvězdy -i při FWHM nějakých 4 pixelů - hodně velké protažení a určitě hodně rušící
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Sky Watcher ED80

#447

Příspěvek od astar »

Zde je posun korektoru včetně senzoru rovnoběžně s osou . Pokud udělám jen náklon 0,6° (tím nahradím ten posun) tak změna je patrnější a vzniká astigmatizmus na jedné straně pole . Pokud malinko přeostřím o cca 0,03mm, tak klesne strehl ve středu, ale pole bude celkem vyrovnané a i tvary málo deformované . Je to horší než jen posun , ale ne tak kryptické. Opět udělám obrázky ,ale trvá to delší dobu než to připravím .
Je jasné , pokud bude senzor víc jak 18 mm tak to bude patrnější, natož u 36 mm. Chyba pak stoupá 2^ poměru velikostí . Vždy je to kompromis . Ani kdyby bylo perfektně seřízeno , tak na těch 36mm to nebude na kraji nic moc . Neboť ten korektor opět dělá jakýsi kompromis vad. vůči velikosti senzoru . Pokusím se udělat návrh pro větší pole ,ale nevěřím , že to bude nějak zásadní , uvidím.
Naklání se korektor i senzor jako celek . Více kritický je náklon senzoru vůči korektoru . 0,6° je moc a je to 0,5mm na 48 mm filtrový závit , to snad ani není možné , že by výrobce , se tak seknul ? Odhaduji , že to je do 0,1° a to je pak opět v tomto daném případě (pole 18mm) zanedbatelné . To jsou samostatné odchylky, ale ty se mohou potom kombinovat , každé trochu , ale může se stát , že se vzájemně i vykompenzuji .
Milan, to co ty uvádíš, je pak náklon korektoru a přitom senzor bude souosý s původní osou , což v reálu nejde nakloní se korektor , ke kterému je kamera připojena závitem. Vlastně ano, jen v případě pokud na konci bude šachta s vůli ,kde by to mohlo viklat a naklánět senzor . Ten odklon se nedá popsat jen trigonometrický , musí být chod paprsků a to je pak něco jiného .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sky Watcher ED80

#448

Příspěvek od MilAN »

Ne, bral jsem to čistě geometricky, bez vlivů korektoru. Prostě foťák je k výtahu přidělán správně = kolmo na osu OV. A komplet to je odkloněno (= v délce 100 mm) od osy dalekohledu o 1 mm = senzor je o tento úhel šikmo oproti kolmému umístění.
Tohle předpokládám že u toho ED je nejjednodušší a nejvíce pravděpodobná závada. Alespoň tak to u toho dalekohledu vidím, jak je to celé montované a už jsem se s tím kdysi setkal u svého dalekohledu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Pidrman
Příspěvky: 1219
Registrován: 24. 08. 2010, 09:32
Bydliště: Žatec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Sky Watcher ED80

#449

Příspěvek od Pidrman »

Každopádně musím zajistit aby byl tubus s výtahem v jedné ose, pak to celé vložím zpátky do dalekohledu a pak to teprve ozkouším zda je to OK. jak jsem již psal několikrát dříve nevím jak je to u nového výtahu s tím pojezdem s ložisky pro tubus, jaké jsou tam kolem tubusu mezery, zda je to centrované, nebo se každý dalekohled seřizuje ručně.

To že by se tam kroutila kamerka vůči korektoru mi přijde nereálné, celé je to soustružené a dosedací plochy na sebe krásně sednou. Celá sestava má délku 250 mm a hmotnost 600g ...... kamerka + kroužky ( na požadovaný backfocus 55 mm ) a pak samotný rovnač.

Bohužel mezi rovnačem a objímkou pro uchycení do výtahu je značná vůle, už včera jsem na rovnač nalepil samolepicí pásku, tím se vůle minimalizovala.

další možnost je rovnač našroubovat přímo na tubus výtahu, ale kvůli filtru to nedělám.
Montáž : EQ6-R SYNSCAN, HEQ-5 PRO SYNSCAN, Star Adenturer
Dalekohled : Newton 200/800 vlastní stavba, SW ED 80/600, ES MN-152/740
Kamera : ZWO ASI 294 MC, ASI 120 mm, QHY 5L II M
http://www.pidrmanphoto.cz/
https://astrofotky.cz/~Pida
Uživatelský avatar
astar
Příspěvky: 2185
Registrován: 01. 02. 2008, 21:15
Věk: 67

Re: Sky Watcher ED80

#450

Příspěvek od astar »

Doplnění . Velké senzory mají taky velké pixely , př. KAI 11002 má 0,009mm to je cca1/4 těch obrázků výše.

Milan opět nemáš pravdu. V podstatě dojde posunutí obrazové plochy( není to rovina) vůči rovině senzoru to nemůže trojúhelníková geometrie popsat, protože by se to muselo projevit na obou stranách . Na jedné straně + rozostření na druhé - , to se neděje . Zhorší se vždy jen jeden kraj , naopak druhý dosahuje někdy hodnoty skoro stejné, jako má střed bez roz centrování . To odhalí jen přímý výpočet soustavy ne jednoduchý náčrtek .
SW 250/1000+EQ6 Pro,  Achr 100/660, Achr 80/400 , ASI 294MC PRO i ASI 294MM PRO
Odpovědět