Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#31

Příspěvek od nosuh »

mino07:
Za me je to taky dobra volba na začátek (ten 10" dobson). Podle vlastní zkusenosti je to tak na hrane toho, co clovek ještě chce tahat ven i kvůli hodce az dvou jasne oblohy..I tak je to ale celkem macek a dal nez na par desitek metru se to v jednom kuse prenasi dost blbe..
Sam se po dvouletem pozorovani s 10" rozhoduju, zda ma smysl jit do většího..a odpověď pro me není vůbec jednoducha. Když si predstavim tu logistiku kolem velkych dobsonu a vyhody/ nevyhody, většinou vždycky zustanu na tom, ze jsem v tom svým 10" zdaleka nevidel vsechno..
Ale když je tmava obloha, tak třeba M33 nebo M101 s UHCckem je paradni i v tom 10".. A takovy Rasy v Labuti s UHC jsou v podstate jak fotka uz i v tom 10". :-D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#32

Příspěvek od mino07 »

ahoj nosuh aj ostatny...k tomu dobsonu 12 ze je tazky tak to je najmenej.bol som vyskusat gso 305/1500 nebol problem na dvakrat preniest 30metrov a do 5minut pozorujem...artaban nechapem pises ze som neskuseny ok som ale trpezlivost pozorovat mam.ked budem pozorovat z rovnakym zvacsenim asi tak 100krat
z 250 dobsonom a potom tu istu cast oblohy z 300dobsonom tak snad tam vuvidim aj viac aj ked som neskuseny.vcera som brusil po oblohe od polnoci vyse dve hodiny.a nenasiel som skoro nic okrem jednej hviezdokopy otvorenej.pri zvacseni od 50-75 zo zoomovym baaderom.urcite je to tym moji Vacsim Hladacikom.120/600..
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#33

Příspěvek od mino07 »

oplati sa kupit 3-4rocny dobson ??nebude treba zrkadlo postriebrit?tu na fo pisete ze asi po 5rokoch...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#34

Příspěvek od Artaban »

mino07 píše:artaban nechapem pises ze som neskuseny ok som ale trpezlivost pozorovat mam.ked budem pozorovat z rovnakym zvacsenim asi tak 100krat
z 250 dobsonom a potom tu istu cast oblohy z 300dobsonom tak snad tam vuvidim aj viac aj ked som neskuseny.vcera som brusil po oblohe od polnoci vyse dve hodiny.a nenasiel som skoro nic okrem jednej hviezdokopy otvorenej.pri zvacseni od 50-75 zo zoomovym baaderom.urcite je to tym moji Vacsim Hladacikom.120/600..
Ja ti ho přece nezakazuju. Jen jsem napsal, že 300mm Dobson je spíš pro zkušenější a tím myslím i velikost dalekohledu a jeho hmotnost. Jestli s tím nemáš problém, tak si ho klidně kup.
Takže jsi dvě hodiny zkoušel něco najít a krom jedný vypalovačky ( jaký ? ) jsi nic nenašel? Měsíc už moc přeci neoslňoval. To ale není tím dalekohledem. Tohle velký dalekohled nevyřeší. Průměrem 120mm se dá pozorovat desítky, nebo spíš víc jak sto objektů. Nauč se je hledat a pak to tím velkým Dobsonem ( stovky objektů) taky půjde.
Ale neboj, tohle k začátkům pozorování patří.
PS: Pokovení zrcadla (pokud je jinak v pořádku) nebude nutné ani za pět let.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#35

Příspěvek od mino07 »

kupil som nakonec dobsona gso deluxe 300/1500.vcera som 6hodin precesaval hviezdy.podmienky si myslim vyborne.zameral som sa hlavne na velky voz.presne viem kde hladat M101 109 M81-82 z sirokouhlim okularom 28 cize 50krat.a Velke Nic !ani jednu galaxiu a pise sa onich ze sa lahko hladaju.ani pri lavom kolese nic ani v oji pri dvojhviezde mizar a tu som videl este raz rozdvojenu a mierne vlavo ma bit galaxia.absolutne nic ani naaznak oblacik...vymenil som okular za explore 6.7 a to bola hruza ...tmave velke pole z matnymi hviezdami.setova 24ka nic to iste som skusil stym achromatom 120/600.to iste som videl len kopu krasnych hviezd...tak sa mi vidi ze neni medzi nimi rozdiel!!!a ze vacsi Hladacik.dnes budem opat lovit ale ako nato?nechapem.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#36

Příspěvek od nosuh »

A ses si jistej, ze si hledal na tech spravnych mistech? Ze zkusenosti s 10" (254/1200) vim, ze cim bliz zenitu, tim hur se v takhle dlouhym dalekohledu hleda, v podstate nefunguje moje osvedcena metoda otevrenych obou oci (hledacek/ real)..
A ja taky vcera hledal vypalovacky typu M1, 51 nebo M101 mozna 10 min kazdou..a to jsem je pozoroval uz mnohokrat.dulezity je vzdycky zacit u nejakych mensich zvetseni ( ja pouzivam 24 nebo 20mm okular)..kdyz budes hledat plosne slabsi objekt v okularu 6,7, tak ho snadno prehlednes pri posunu/skoku. A to mas jeste delsi ohnisko nez ja..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#37

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.

"nosuh" - Nedá mi to abych se nezeptal - to myslíš vážně že vyhledáváš M51 nebo M101 asi 10 minut?
Pokud ano - něco děláš špatně.
Na galaxie používáš UHC filtr ???? Ten je na mlhoviny, ne na galaxie.............

"mino07" - Popiš jakým způsobem vyhledáváš, máš nějaký hledáček? Pokud ano - jaký

Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#38

Příspěvek od Artaban »

mino07 píše: 24ka nic to iste som skusil stym achromatom 120/600.to iste som videl len kopu krasnych hviezd...tak sa mi vidi ze neni medzi nimi rozdiel!!!a ze vacsi Hladacik.dnes budem opat lovit ale ako nato?nechapem.
Máš skoro nulové zkušenosti a už říkaš, který dalekohled je horší. Já myslím, že problém bude někde v místech mezi okem a okulárem ;) M101 je sice jasná, ale taky hodně plošná a ve velkém dalekohledu se snadno přehlédne. Lépe se hladá triedrem s širokým polem.
Zrovna není moc vysoko a tak se přehlédne ještě snadněji. Klidně jí zatím nech plavat.
M109 sice je na mapě kousek od jasné hvězdy, ale v dalekohledu to zase tak blízko není.
Musíš malinko dál od hvězdy. No a jak jsi jí u té hvězdy hledal, tak tě asi hvězda oslňovala a taky se pak snadno přehládne. M81 a M82 se zase tak moc dobře začínajícímu nehledá, ikdyž to jsou celkem dost jasné galaxie. Tady jsou ty hodně jasné hvězdy zase daleko.
Nemáš ještě odhad a co ti připadá na mapě kousek vlevo, tak to je v dalekohledu spíš větší kousek.
Něco jsi snad našel né? Co M42, nebo M44? Zkus M 36, M37 a M38. Jsou v jednom souhvězdí a určitě je najdeš. Pak M35 a později v noci velkou kulovku M3.
Nech tam hlavně okulár 24mm a tím hledej. Jestli to je seťák, tak má asi menší zorné pole a časem si pořídíš lepší, ale zatím postačí.
A ten refrák 120mm je spíš hledáček, protože neunese velká zvětšení, ale to jsem ti už přeci jednou psal.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#39

Příspěvek od L@dis »

mino07 píše:Velke Nic !ani jednu galaxiu a pise sa onich ze sa lahko hladaju.ani pri lavom kolese nic ani v oji pri dvojhviezde mizar a tu som videl este raz rozdvojenu a mierne vlavo ma bit galaxia.absolutne nic ani naaznak oblacik...
Včera jsem byl skoro celou noc venku a pozoroval třístovkou mimo galaxií ve Velké medvědici i spousty jiných. Věř mi, že tam opravdu jsou a chce to jen zkušenost s vyhledáváním a volit úměrně zvětšení k pozorovaným objektům. Někdy osolit zvětšení je spíše ke škodě. Zkus nejdříve menší zvětšení pro vyhledání a pak trochu naložit. Na většině galaxií se mi líbí zvětšení okolo 100x. Ve trístovce je světla dost a tak tohle zvětšení, občas i větší dobře snese :-)
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#40

Příspěvek od Artaban »

Většina začínajích má představu, že když si pořídí velký dalekohled, tak objekty budou vypalovat oko. Tak to moc ale není a pak jsou sklamaný. Radost z většího dalekohledu má ten, kdo už má zkušenosti s menším dalekohledem. Pak ten rozdíl pozná a ocení.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#41

Příspěvek od nosuh »

MiniMistr píše:Ahoj.

"nosuh" - Nedá mi to abych se nezeptal - to myslíš vážně že vyhledáváš M51 nebo M101 asi 10 minut?
Pokud ano - něco děláš špatně.
Na galaxie používáš UHC filtr ???? Ten je na mlhoviny, ne na galaxie.............

"mino07" - Popiš jakým způsobem vyhledáváš, máš nějaký hledáček? Pokud ano - jaký

Petr
Podle toho, jak ses rozhorcenej mym postem to vypada, ze ty ses naprostej superprofik, a tyhle kousky hledas s dvoumetrovym bojlerem jednim pohybem prstu;) Kupodivu, ne všichni jsou takovy borci jak ty :D
Jak jsem psal tazateli, ano kolem pulnoci jsou tedka konkretne tyhle objekty v takove pozici na obloze, ze muj primohledny hledacek nefunguje moc primohledne a je to spis hledani v poli "tam nekde" . Nemam totiž schopnost nacpat oblicej s okem do 15cm mezi tubus a konec okularu hledacku, a clovek musí koukat našikmo. A pokud si pozorovatel neumi zrcadlit smery, tak se v malem poli velkého Dobsona snadno ztrati. A protože si nechci vypalovat oci lampickama a cumenim do mobilu, tak clovek hleda tak nejak po pameti, protože tyhle objekty jsem pozoroval uz mnohokrat. Chtelo by to spis nejakej telrad nebo reddot, pak by to bylo asi efektivnejsi.
A to ze vyzkousim na M101cku UHCcko me neprijde vůbec divny, mam ho u pozorovani vždycky pro ruce a u jasnych objektu leckdy prida na kontrastu. A zrovna u te M101cky to bylo objektivne vyrazne lepsi, stejne tak u M51, vykoukly lepe ramena protože se ztmavi pozadi. Mozna, když to nekdy vyzkousis, budes mile prekvapen.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#42

Příspěvek od MilAN »

Já bych řekl, že tedy teď dost přeháníš. Kdybych nedovedl najít takhle výrazné a jasné objekty během minuty ( a to je hledám, ne že namířím a jsou tam - jak to někteří zvládají na jeden pohyb), jak bych potom hledal objekty, které jsou v tom dalekohledu na hraně a jde je jen vykoukat bočním pohledem ? A to se stále jedná objekty, které lze v poli jednoduše identifikovat a nepřehlédnout. Pak jsou objekty, jako proměnné hvězdy nebo planetky, kde tě při přejíždění pole nic "nekopne" a musíš jet na jisto. A jde to.
20 minut jsem si dával vždy rezervu při hledání zákrytu planetky, kdy jsem si musel být 100% jistý, na kterou hvězdu se mám zaměřit- jo a obvykle to jsou hvězdy dost na hraně viditelnosti. Ale na druhou stranu, vždy jsem tam měl red dot nebo Telrad
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2326
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#43

Příspěvek od nosuh »

No telrad je na vetsi dobsony skvela verze hledacku, mel jsem moznost ho vyzkoušet na jinem dalekohledu a takovy problémy sem nemel..ten primohlednej, co je soucasti je dost omezujici.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#44

Příspěvek od mino07 »

neviem co je zac telrad mam tam hladacik 8/50 l@dis ma tento gso 300.na tom sw120/600 mam reddot a to sa mi paci kde to namierim tam viem kde som. a nemam ziadny fiter neviem ci aj to je chyba ...a skutocne som predvcerom stravil 6hodin pod hviezdami.cely krk ma boli ale nevadi ide sa dalej verim ze sa dopracujem ku galaxiam...vcera som bol hladat ale uz boli podmienky omoc horsie.pozoroval som len stym sw120/600 a podarilo sa.v povoznikovi som nasiel M37 M38 tak som rad aj ked su to len otvorene hviezdokopy.a mam taky dojem ze mam problem zo svetelnym znecistenim.mam sice tmu za domom ale pred na cestu svietia lampy a este horsie je ze asi 200m je benzinka a ta ozaruje a moc!!! takze aj toto moze bit dovod ze som okolo velkeho voza nic nenasiel......a este k okularom ten apex 28 no krasne sa do neho pozera len neni to Malo??? je to len 50krat z dobsona 300vky.takze ako pisete ze idealne na dso je zvacsenie okolo 100.tak asi okolo 15ku okular by som potreboval.Aky by ste mi odporucili?dik.
mino07
Příspěvky: 135
Registrován: 26. 08. 2018, 23:04

Re: Dobson 12 od MEADE, Skywatcher alebo GSO ?

#45

Příspěvek od mino07 »

nasiel som prispevok z pred 10rokov a myslim ze to bol ladis ked zacinal tak sa chvalil ako lahol na deku a slabuckym triedrom pona chadzal kopu veci a tusim aj M81 82 .Nechapem ...ja z 300vku skoro nic ale zrejme velku zradu mi robi to svetlo z benzinky a lampy na ceste.
Odpovědět