Stránka 1 z 12

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 18. 05. 2011, 19:51
od stana85
Zdravím, všimnul jsem si nové nabídky v Supře. Dobsony 14“ a 16“ Napadají mě dvě otázky: Tyto dva dalekohledy se nedělají ve verzi Autotrack? A vidím že zrcadlo splňuje “pouze“ přesnost lambda/6. Dá se tedy tento dalekohled použít na pozorování planety při velkém zvětšení např: 300x a víc? Je optika dostatečně kvalitní pro tato zvětšení? Jaký by byl rozdíl mezi zrcadly lambda/6 a 8/ tohoto průměru? Nejsem odborník na optiku takže mě tohle napadlo…

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 18. 05. 2011, 20:02
od MilAN
Optika lambda/6 snese na planety určitě 1,5D. Což , kromě několika hodin do roka, prakticky vždy limituje již předem seeing.

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 18. 05. 2011, 20:05
od stana85

Optika lambda/6 snese na planety určitě 1,5D. Což , kromě několika hodin do roka, prakticky vždy limituje  již předem seeing.

Ano s tím seeingem počítám. Jen jsem se ptal protože když už bych měl takový dalekohled tak se s ním budu určitě chtít dívat na planety a Měsíc.
Proč se tedy někdo pachtí za lambda/10?

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 19. 05. 2011, 12:44
od KamiAno s tím seeingem počítám. Jen jsem se ptal protože když už bych měl takový dalekohled tak se s ním budu určitě chtít dívat na planety a Měsíc.
Proč se tedy někdo pachtí za lambda/10?

Protože kvalitnější-přesnější optika zobrazuje ostřeji,konstrastněji než ta méně přesná.Obraz zvyšováním zvětšení tak rychle neměkkne,tak jako u horší optiky.Též velikost zobrazeného bodu je v zorném poli menší,zvláště v porovnání u krajů zorného pole.To je však teorie za ideálního stavu. Seeing má prioritní vliv a ten limituje zvětšení. Paradoxně čím větší průměr optiky,tím může být optika méně přesná,s ohledem na místní podmínky. V průběhu roku pak může přesnější optika zobrazovat stejně,tak jako méně přesná stejného průměru. Jiné to však bude ,když se seeing dokonale uklidní a hranici vám to posune dál.To už nemusí horší optika stíhat.
Je pak otázka,jak dalece se za přesností optiky a celého dalekohledu hnát. Vše záleží na pozorovateli. ;)

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 19. 05. 2011, 19:40
od mitovka
Tiež som si všimol u dobsonov na Supre tie hodnoty lambda/6 a niekde lambda/8. Neviete ale ako je to myslene, ako hodnota P-V?

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 19. 05. 2011, 20:39
od Regulus
Já si ty pojmu furt pletu, ale už jsem se na to ptal v souvislosti s optikou OO, tak snad to napíšu dobře. Podle mě nejde o charakteristiku zrcadla (P-V) ale odraženého světla (vlnoplochy), čili ta horší možnost, čili zrcadlo samotné je 1/3 respektive 1/4. Jestli kecám tak mě prosím opravte  :D

Edit: to michal.b: děkuji, sákra byl jsem zas těsně vedle  :D

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 19. 05. 2011, 21:09
od michal.b
Je to naopak, 1/8 P-V na vlnoplose je 1/16 PV na zrcadle. Ale tyhle hodnoty bez blizsi specifikace bych moc neresil, 1/6 i 1/8 P-V na vlnoplose jsou obecne dobre hodnoty ktere ukazuji na dobre zrcadlo (Abych priblizil jak velkou vypovidaci hodnotu ma cislo P-V, tak vezte, ze zrcadlo s lepsim P-V muze davat horsi obraz nez zrcadlo s horsim P-V. Zajimave, ze?).
Pokud nekdo baziruje na cislech, necht si poridi optiku s protokolem o mereni toho konkretniho kusu.

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 19. 05. 2011, 23:57
od stana85
Co je to hodnota P-V?

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 20. 05. 2011, 00:21
od michal.b
P-V je zkratka anglickeho Peak to Valley. Zadne zrcadlo neni uplne dokonale hladke, na jeho povrchu jsou ruzna vyvysena a zahloubena mista, ktera se od idealniho tvaru paraboloidu odchyluji. No a to P-V udava, jaky je rozdil mezi nejvyssim a nejnizsim mistem na povrchu zrcadla, pripadne jaky je rozdil mezi nejvyssim a nejnizsim mistem na odrazene vlnoplose (coz je dvojnasobek hodnoty P-V samotneho zrcadla, nebot svetlo tento rozdil P-V musi prekonat 2x - jednou na ceste k zrcadlu a jednou pri ceste od zrcadla).
Hodnota P-V se vetsinou udava jako zlomek vlnove delky svetla (to je ta "lambda" - bere se standardne jako 550nm, tedy P-V 1/8 lambda je asi 550/8 =70nm).

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 20. 05. 2011, 08:09
od Regulus

Co je to hodnota P-V?

http://posec.astro.cz/view.php?cisloclanku=2006020805

Doporučuju přečíst všechny díly ;)

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 20. 05. 2011, 09:05
od stana85
Tak to znám. Jen jsem to neznal pod názvem P-V

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 21. 05. 2011, 07:31
od stana
http://www.televue.com/engine/TV3_page.asp?NoBack=True&id=89&plain=TRUE&focal_length=1500&fl_unit=mm&aperture=300&a_unit=mm&fratio=5&Ethos=TRUE&Nagler=TRUE&Panoptic=TRUE&Delos=TRUE&Radian=TRUE&Pl%F6ssl=TRUE&sortby=SortTrueField&title=&SUBMIT1=CALCULATE
/To je ale hřbitov u toho zvětšení nad 300 x.../ :-[
P.S. Dejte si do kalkulačky 100 mm objektiv a už máte křížek i u 250 x..
Takže asi nad 2D je to taky hřbitov..Nebo aspoň "Warning".. ;)

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 21. 05. 2011, 12:27
od jendall
Tam je krizek od 350x zveteseni i u vetsich apertur viz dole jejich poznamka "350x maximum regardless of aperture". Zrejme to vidi jako limitni zvetseni kvuli seeingu.

Jinak moc pekna stranka, takovy prehled kombinaci vsech jejich prislusenstvi.

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 03. 06. 2011, 19:25
od PetrD
Konečně se mi dostalo do rukou vytoužené a dlouho očekávané čtyřkilo od SkyWatcheru. Protože zde na AF zatím není vlákno věnované tomuto dalekohledu, rozhodl jsem se ho založit a průběžně se dělit o zkušenosti s tímto zajímavým kouskem astronářadí.

(EDIT: Vlákno přesunuto. Moderátor)

Faktické informace, čísla, rozměry:

Dalekohled je dodáván ve třech krabicích, stejně jako ostatní větší modely od SkyWatcheru – montáž v jedné, tubus v druhé a zrcadlo zvlášť ve třetí krabici.

Rozměry krabice s montáží: 95x95x40cm, hmotnost cca 60kg
Rozměry krabice s tubusem: 120x60x60cm, hmotnost cca 30kg
Rozměry krabice se zrcadlem: 55x55x30cm, hmotnost cca 14kg
(krabice jsem nevážil, hmotnosti jsem našel kdesi na webu)

Krabice jsou standardní kartonové, zdvojené a celé balení působí velice solidně a poctivě – neměl jsem pocit, že by se dalekohled mohl dopravou od výrobce nějak poškodit. Odpadního kartonu a polystyrenu, kterými byly jednotlivé díly obloženy, je opravdu spousta :)

K dalekohledu jsou dodávány 2 okuláry – tradiční 25mm a 10mm Plössly (1.25palcové). Toto nejspíš nemusí být pravidlem – k některým modelům a sériím se prý místo dvou okulárů dodává jediný 28mm dvoupalcový, jak je ostatně psáno i v jednom vlákně zde na AF.

Sestavený dalekohled měří na výšku ve složeném stavu 135cm, v rozloženém stavu necelé dva metry – při namíření do zenitu se okulár nachází ve výšce 180cm, takže většina lidí bude k pozorování potřebovat štafle nebo jiný prodlužovač výšky.

Šířka podstavy dalekohledu je 85cm.


Sestavení montáže:

... je názorně popsané v návodu, který svým stylem připomíná návody na sestavení nábytku (IKEA a podobné). Vše je dobře vysvětleno a i pro technicky méně zručného člověka, za kterého se bohužel považuji, to není práce na déle než hodinku (včetně rozbalování a studia, kam který šroubek patří).

Narozdíl od přenášení celé krabice, sestavit montáž v pohodě zvládne jeden člověk – žádný z dílů není tak těžký, aby ho museli nosit dva lidé.


Sestavení tubusu a upevnění zrcadla:

Zde nastávají dva drobné problémy. Zaprvé, upevnění zrcadla není v návodu vůbec popsané. Ono to ve skutečnosti tolik nevadí, protože zrcadlo se dá do tubusu upevnit jenom jedním způsobem. Na druhou stranu by i tohle měli mít čínští soudruzi podchycené a zdokumentované. Hádám, že tento nedostatek vzniknul tak, že u SkyWatcheru dříve montovali zrcadlo rovnou do tubusu, pak se rozhodli ho dávat zvlášť, ale už neaktualizovali návod.

Druhý problém se týká nepřesného rozmístění děr pro šrouby v zadní části tubusu. Pro upevnění zrcadla je potřeba odšroubovat zadní objímku, připevnit na ni zrcadlo a poté ji přišroubovat zpátky. To by samo o sobě nebyl problém, jenže... Objímka je k tubusu přišroubována osmi šrouby, bohužel   díry v tubusu nejsou rozmístěny zcela přesně. Takže jsem připevnil zrcadlo k objímce, dal objímku zpátky na tubus a zjistil, že 2 z těch osmi šroubů tam nedostanu, protože se nekryje závit na objímce s dírou v tubusu. Takže sundat, pootočit o 1 díru, znovu zkusit, zase nesedí, sundat, pootočit... Murphyho zákony v praxi – sedělo to až po posledním, sedmém pootočení.

I přes tyto drobné obtíže se nakonec podařilo vše sestavit, takže zbývalo jenom umístit tubus na montáž (zvládne jeden člověk), vynést dalekohled ven (k tomu jsou překvapivě potřeba dva), zkolimovat a počkat na tmu.


Kolimace:

Kolimoval jsem pomocí laserového kolimátoru, takže nic, co by si zasluhovalo nějak detailní popis. Jenom potvrzuji, co jsem se dočetl v jiném vlákně – ten aretační šroub na držáku sekundáru skoro nešel povolit.


Koukání, GoTo a další:

Zatím jsem měl dalekohled venku jenom jednou, takže si netroufnu na nějaké podrobnější hodnocení. Snad jen, že GoTo fungovalo a objekty vyhledávalo podle očekávání. Měl jsem jenom trochu problém s trackingem, který nebyl úplně přesný, ale vzhledem k tomu, že to byl první pokus, nechci z toho vyvozovat zatím žádné závěry – je dost možné, že se jednalo o chybu obsluhy, nepřesné ustavení, špatně zadané údaje o času a poloze nebo něco takového. Časem, až tu elektroniku lépe zkrotím, sem napíšu více dojmů a zkušeností.

Dobson Flex tube 14 a 16

Napsal: 06. 06. 2011, 10:50
od Martin Vyskočil
Příspěvek byl přesunut do tohoto vlákna. Oba příspěvky týkající se přesunu jsem smazal, protože jsou již bepředmětné. Díky jejich autorům za nasměrování. Moderátor.