Dobson Flex tube 14 a 16

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
E3die
Příspěvky: 135
Registrován: 10. 07. 2012, 10:52
Bydliště: Ostrava

Dobson Flex tube 14 a 16

#76

Příspěvek od E3die »

Zdravim vsechny

Mel bych dotaz na stastne majitele techto kanonu v GOTO verzi, zda GOTO a tracking funguje v poradku nebo je to spis trapeni, jak je popsano v teto recenzi :

http://scopeviews.co.uk/SW400P.htm

Popisuje tam, ze si zacal dalekohled uzivat az ve chvili, kdy GOTO prestal pouzivat, tak nevim...

Diky a poradnou tmu preji  :)
SW ED100, AZ4, EQ5, SW MAK 127, SW DOB 254/1200
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Dobson Flex tube 14 a 16

#77

Příspěvek od Pavebo »

Mám Dobeše 16" GoTo a s najížděním na objekty nemám žádný zásadní problém. Díky enkoderům dalekohled, je-li rozumně nastavený na 2 hvězdy, vždy najede, i když pohon proklouzne. Jiná kapitola je tracking, tam díky prokluzující spojce v azimutu, po správném najetí na objekt,  pohon občas proklouzne. Může to vadit u větších zvětšení, ne tak u malých. Mimoto po opětovném potvrzení najetí na vybraný objekt, dalekohled zase najede (a zase díky enkoderům). Prokluzující spojku je určitě možné řešit - dá se nastavit přítlak utažením pojišťovací matice nebo také vhodným rozložením závaží po obvodu točny (já používal obyčejné cihly a dosáhl zatížení, kdy pohon šel plynule). V mojí galerii na Astrofotkách najdeš fotky, které jsem s Dobešem dělal (expozice v řádu sekund): http://www.astrofotky.cz/~Pavebo/ .

Musím říci, že na tento, dle mého názoru velice dobře postavený a promyšlený dalekohled, mám pozitivní názor. Nicméně uvidíš, jaké zkušenosti mají ostatní uživatelé.

Zdraví

Pavebo
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Dobson Flex tube 14 a 16

#78

Příspěvek od zdenek »

Muj 16" drobecek je ve vlastnostech dost podobny. Jen spojka v Az se chova korektne. Zadne zasadni prokluzy nepozoruji. jedina vec, ktera potrebovala domaci upravu bylo umisteni okularoveho vytahu (proste jsem vrchni tubus pootocil o 1 dirku tak, aby byla s osou vysky).

Apropo, prave o tom drobecku dopisuji recenzi na Posec.astro.cz, takze tak do 1 tydne tam bude vcetne zkusenosti s ustavovanim, presnosti najizdeni, ...

Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1122
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Dobson Flex tube 14 a 16

#79

Příspěvek od Pavebo »

zdenek: ano, úpravu OV jsem udělal hned na začátku...
Uživatelský avatar
E3die
Příspěvky: 135
Registrován: 10. 07. 2012, 10:52
Bydliště: Ostrava

Dobson Flex tube 14 a 16

#80

Příspěvek od E3die »

Jj diky moc za informace, a ten trik s pootocenim je super, diky :)
SW ED100, AZ4, EQ5, SW MAK 127, SW DOB 254/1200
Uživatelský avatar
PetrD
Příspěvky: 45
Registrován: 30. 12. 2010, 22:08

Dobson Flex tube 14 a 16

#81

Příspěvek od PetrD »

Mel bych dotaz na stastne majitele techto kanonu v GOTO verzi, zda GOTO a tracking funguje v poradku nebo je to spis trapeni, jak je popsano v teto recenziTrápení rozhodně ne. GoTo funguje dobře - při koukání přes 10mm Delos + Paracorr (zvětšení cca 200x) se mi jenom málokdy stane, že by po najetí objekt nebyl v zorném poli.  A tracking je pro vizuální pozorování taky bezproblémový. Sice se občas stává, že objekt pomalu ze zorného pole ujíždí, ale není to nic zásadního -  na 5-10 minut od dalekohledu odejdu a když se vrátím, objekt už není uprostřed, ale na půli cesty ke kraji ZP.
SW Dobsony 200/1200 StrčTo a 400/1800 GoTo + obří vozejk, aby s tím krámem šlo vůbec pohnout. Hyperiony 24mm, 17mm, 8mm, 5mm, Delos 10mm, Paracorr 2, Powertank 17Ah, štafle.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#82

Příspěvek od nosuh »

Mel bych dotaz na vsechny maitele 16" dobese. Od vikendu jsem "stastnym" majitelem, ale po zkusebnim sestavovani mam obavu o sve fyzicke zdravi :D Prozatim skladuju rozlozene v garazi a na misto budu vozit po castech rudlikem a podstavec po castech, nicmene i samotne usazeni tubusu na sokl neni pro jednu osobu uplne lehka vec a proto premejslim o tom, ze bych to na misto pozorovani, cca do 50m vozil jako celek na nejakem povozu.
NA netu jsem nasel jen nejakej bazmek od JMI, ktery uz ale neni nikde skladem
https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... Meade.html
Proto dotaz - nezkousel nekdo neco podobneho vyrobit? Jak resite transport vy?
Diky
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#83

Příspěvek od MilAN »

nosuh píše:Mel bych dotaz na vsechny maitele 16" dobese. Od vikendu jsem "stastnym" majitelem, ale po zkusebnim sestavovani mam obavu o sve fyzicke zdravi :D Prozatim skladuju rozlozene v garazi a na misto budu vozit po castech rudlikem a podstavec po castech, nicmene i samotne usazeni tubusu na sokl neni pro jednu osobu uplne lehka vec a proto premejslim o tom, ze bych to na misto pozorovani, cca do 50m vozil jako celek na nejakem povozu.
NA netu jsem nasel jen nejakej bazmek od JMI, ktery uz ale neni nikde skladem
https://www.bhphotovideo.com/c/product/ ... Meade.html
Proto dotaz - nezkousel nekdo neco podobneho vyrobit? Jak resite transport vy?
Diky
třeba nasunovací kolečka a držadla :
kolečka.JPG
kolečka.JPG (239.8 KiB) Zobrazeno 2138 x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#84

Příspěvek od nosuh »

No a myslis Milane, ze je tento princip pouzitelnej i pro skoro 80kg dobson se zakladnou 90cm? Me prijde, ze uz je to teda dost o hubu, aby to clovek nekde nevyklopil, mit to jen tak v rukach..nehlede na to, ze prostor pod zakladnou je cca 6cm, to by to tam muselo byt chycene nejak napevno asi..
a to pak zase clovek musi resit rovinu kvuli GoTo..
Nasel jsem treba tohle na youtubu a to se mi celkem zamlouva, jak je to vymysleny
https://www.youtube.com/watch?v=te7vKk3YJ9A
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#85

Příspěvek od MilAN »

No, já to má také na 400 Dobsonu, nepotřebuji nic montovat , kolečka i držadla vyndám jen vytažením - takže jen ten Dobson obejdu a je hotovo. Co se ti nezdá stabilní nebo že to neuvezeš ? Dobson stojí na svých nožičkách. A oprosti se od toho, že GoTo potřebuje ustavovat něco do vodováhy. On se postaví jakkoliv, kdekoliv a funguje. Pokud stojí na 3 svých bodech, tak nepotřebuje žádné šrouby. A když mu dáš 4, tak bude problém.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#86

Příspěvek od nosuh »

A ta fotka je teda to reseni z tveho dobsona?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#87

Příspěvek od MilAN »

Jo, používám tohle už přes 20 roků, nic se nemontuje, neseřizuje. Po zahradě s tím jezdím v celku s tubusem plné délky.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#88

Příspěvek od nosuh »

A mas to chycene tak, ze na spodku zakladny mas neco, do ceho zasunes kolecka a drzadlo a kdyz tam ty kolecka zasouvas, tak to vubec nenadzvedavas?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#89

Příspěvek od MilAN »

To už je jako součást boxu. Nic se nenadzvedává, kolečka se zasouvají směrem trochu dolů , u držadel to je naopak. Proto není potřeba nic ničím chytat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#90

Příspěvek od nosuh »

A mohl bys to nekdy nejak nazornejc vyfotit ? Z te fotky to neni uplne zrejmy, treba z boku od zeme..
No chtel bych jit taky cestou pridelavacich kolecek a nejakyho madla, ale rikam si, ze ta konstrukce kolecek bude hodne namahana tou vahou..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět