Dobson Flex tube 14 a 16

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#151

Příspěvek od MilAN »

Tomuhle moc nerozumím. S přesností na 10´pracovaly systémy na Dobsonech už před 25 lety. Sice bez motoru, jen s s hrubými enkodéry, ale soft u push-to systémů tu přesnost měl. Někde musí být nějaká systematická chyba. Ten samý systém navádí GoTo EQ montáže s odchylkou nějakých 5- 10´ ( podle ustavení a iniciace) naprosto bez problémů. U těch Dobsonů se využívají enkodéry a u AZ EQ montáží, které je mají také, se doporučuje enkodéry vypnout pro vyšší přesnost. To sice nechápu, ale je to někde v logice řízení tak nastaveno( kvůli ručnímu najíždění). Nezkusil jsi v ručce vypnout enkodéry ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#152

Příspěvek od nosuh »

Uz jsem to psal vyse- v te moji to nejde, tahle funkce je nedostupna..asi to jde az v tech poslednich ctyrkovejch verzich rucky
IMAG1602.jpg
IMAG1602.jpg (99.63 KiB) Zobrazeno 2350 x
jediny v co doufam je, ze to zase zacne chodit normalne, az bude letni cas..protoze to slapalo normalne. Nejsem si vedom niceho, co bych delal jina nez v lete a na podzim..navic zkousel jsem obe varianty safe daylight ON/OFF, vysledek byl defacto obdobny
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#153

Příspěvek od MilAN »

To se určitě nezmění přechodem na letní čas, protože ta ručka se to nijak nedozví :)
Výpočet probíhá tak, že si vezme datum a čas z toho, co jsi tam nastavil, a pokud máš nastavený posuv času (letní čas) tak tu hodinu odečte. A pak si k tomu vezme nastavené souřadnice tvého místa. Takže, pokud to někdy fungovalo, je algoritmus bez chyby. Jedině může být chyba v údajích, které jsi ty vložil do ručky, nebo bude někde vůle v převodech motorů nebo enkodérů. (Pokud by ti to ujíždělo o nějakých 40´, představovalo by to v nastavená času 3 minuty nebo tvojí polohy o 40´ v délce - za předpokladu že je ten rozdíl v RA)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#154

Příspěvek od Lisa »

To zpřístupnění vypínání pomocných enkoderů jsme tu již psali a je to vázáno na MCFW -viewtopic.php?p=413865#p413865
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#155

Příspěvek od vla »

Nemohl by to prosím některý z moderátorů přejmenovat? Tady se neřeší dobson 14"-16", ale pohony, které může mít jakákoliv velikost dobsonu a konec konců i jiné montáže :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#156

Příspěvek od nosuh »

vla píše:Nemohl by to prosím některý z moderátorů přejmenovat? Tady se neřeší dobson 14"-16", ale pohony, které může mít jakákoliv velikost dobsonu a konec konců i jiné montáže :)
Tak s ohledem na to, ze se jedna o dobson 16" Flextube, tak hledam radu v tomhle topiku, pokud to je off, tak se omlouvam..uz dam pokoj, slibuju :D

Milane, diky za ty propocty, ještě jednou cheknu ty udaje o GPS, jinak se z toho uz vazne zvencnu :)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#157

Příspěvek od MilAN »

Jen s nějakými menšími odchylkami by si měl proces alignmentu poradit - proto se vlastně dělá. Najetí na 1. hvězdu je jasné, tam se ty rozdíly musí projevit, ale po dorovnání a 2. hvězdě by to už mělo celkem fungovat. Pokud to potom funguje špatně, musí být ty prvotní údaje výrazněji chybné.
S jakou odchylkou ti to najíždí na 1. hvězdu při alignmentu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#158

Příspěvek od nosuh »

No na první hvezdu musim najet vždycky ruco sam, az na tu druhou si to najizdi samo..a většinou to najede cca do pulky zorného pole hledacku 9x50, co mam u toho, občas i lip
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#159

Příspěvek od MilAN »

Tomu moc nerozumím, proč na 1. hvězdu ručně? ( vím, že by to mělo s enkodéry i tak fungovat, ale ... hledal bych radši příčinu)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#160

Příspěvek od Lisa »

Na SW GoTo dobsonu se na první hvězdu musí ručně - tedy jak píše nosuh a jak je také v SW manuálu popsáno.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#161

Příspěvek od nosuh »

Tedka, když sjizdim ty fotky nastaveni, zjistil sem, ze tam mam asi chybu v zemepisne delce ( o cca 23´). Vůbec netusim, kde se tam ta hodnota vzala..To by mozna mohlo byt tim..Overim to az budu zase u dalekohledu..Do ty doby diky vsem za pomoc!!
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#162

Příspěvek od nosuh »

Tak po trech dnech vytrvalého testovani musim konstatovat, ze GoTo uz definitivne vzdavam, podle me je tam nekde bud v te elektronice, pripadne v mazivu ( jak je zima). 3x jsem kontroloval zadavana data (GPS, casy, nm), zkousel ruzne kombinace hvezd, zarovnani vždy ok, ale najezd i na nejblizsi objekt, mimo..2x se to zlepšilo ve chvili, kdy jsem dal synch. encoders na puvodni zarovnávanou hvezdu ( paradoxne to najelo taky mimo), po této synchronizaci to pak najizdelo v oblasti do 50° kolem této hvezdy cca dobře. Znovu jsem synchronizoval na Polluxu a vyhledaval objekty v Gem a Mon. Tam to cca fungovalo. Na druhe strane oblohy ( UMa, CVn) uz byl ale rozdil dost vyrazny, odhadem pul pole hledacku 9x50- prijde mi, ze to najizdi vyrazne niz ve vysce. Teleskop je vyvyazeny, když povolim vyskovou osu, tubus se ani nehne, v azimutu predpokladam, ze je vyvzeny z vyroby..
Nicmene, jeden kolega ma dokonce novejsi kus a rikal mi, ze od te doby, co jej nechal přes jednu chladnou noc venku jen pod plachtou, mu pohony rovněž blbnou, jemu se dokonce zastavuje pohyb. Az se situace v CR trochu uklidni, zkusim najit nejakou dobrou dusi, která je schopna dalekohled proměřit/prověřit, ja sam s nim v tuhle chvili nic nenadelam :roll:
Když jsem to vzdal s GoTo, aspoň sem se pokochal jarnima galaxiema na celkem slusne obloze..Konecne i ta M51 a M101cka se ukazala v plne palbe, M82 a prachove struktury byly primo hypnoticke. Stejne tak NGC 4631 a 4656, mrkajici M64ka a NGC 4565 pecka..galaxie ve Lvu uz byly slabsi..Pekne byly tentokrát videt Anteny v Havranovi, Eskymak při zvetseni 600 byl skoro jak fotka, Hubble variovka taky pekna, detaily v Rossete s UHCckem byly tak tusit, jako necham si ho :)..Alespoň mirna satisfakce, když uz jsem se s tim tak natrapil:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2328
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#163

Příspěvek od nosuh »

Tak, skoro presne, jak sem predpokladal, včera GoTo zacalo opet zahadne fungovat. Nastaveni stejne, vyber hvezd podobny (Arcturus-Regelus/Procyon). Nastaveni jsem stih ještě bez letniho casu.
JEdine, co jsem pridal, je celkem tezky komakorektor od ES do OV a dalekohled je tak ve vysce celkem dost nevyvazen. Od cca 30° pada na predek, a rozhodne bez aretace neudrzi polohu. Při pohybech bylo slyset, ze s tim ma co delat, ale po alignmentu najizdel tak, ze objekt se vždy vesel minimalne do pole okularu 20mm. Az ve chvili, kdy Procyon uz byl hodne na zapade, nefungovaly letni objekty kolem Labute. Udelal jsem nove zarovnani (Vega, Arcturus) a zase jelo normalne.. :)
Muze to byt tim rozvazenim?
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4139
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#164

Příspěvek od biker.fm »

Zkus priste pro aligment vybrat jine hvezdy. Vyvazeni by melo byt, prevadavani muze zpusobovat problemy. Zkus to bez toho korektoru a pak s nim, vylucovaci metoda ti odpovi na tvou otazku.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24309
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Dobson Flex tube 14 a 16

#165

Příspěvek od MilAN »

Ne, bude to vůlí v převodech. To nevyvážení ve výšce napomáhá tomu, že je šnek stále v jednostranném záběru a neprojeví se jeho vůle
Ale to se přeci jednoduše pozná podle toho, když ho chceš rukou přizvednout nebo zatížit a má to vakl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět